29.01.19, 19:05

Nareszcie! Koniec cierpienia Asii Bibi - może opuścić Pakistan

Dzisiejszy wyrok kładzie kres prawie 10-letniemu cierpieniu Asii Bibi. Trybunał Najwyższy Pakistanu odrzucił wniosek islamistów, którzy domagali się ukarania kobiety za tzw. bluźnierstwo i ostatecznie zadecydował, że nie ma żadnych podstaw prawnych do wznowienia jej procesu. Tym samym zdecydował, że jest ona niewinna wobec wszelkich stawianych jej zarzutów. Co za tym idzie mężna chrześcijanka wreszcie odzyskała wolność i wraz z rodziną może opuścić Pakistan.

 

Beata Zajączkowska – Pakistan

Trybunał Najwyższy w Islamabadzie w czasie błyskawicznego posiedzenia jednoznacznie potwierdził wyrok wydany w październiku 2018 r., potwierdzając, że kobieta jest niewinna i nie ma żadnych przeszkód, by mogła opuścić Pakistan. 48-letnia chrześcijanka spędziła w więzieniu ponad 9 lat. W 2010 r. została skazana na śmierć przez powieszenie za rzekomą obrazę Mahometa. Choć w październiku ub.r. została uniewinniona i opuściła zakład karny w Multanie nie mogła wyjechać z Pakistanu na skutek fali protestów islamistów, którzy wymogli na władzach pakistańskich rewizję wyroku. Przez ostatnie miesiące kobieta przebywała w odosobnieniu chroniona non stop przez siły rządowe. W tym czasie trwało polowanie na jej bliskich, którzy wielokrotnie w obawie o swe życie musieli zmieniać miejsce schronienia.

Z nieoficjalnych wciąż informacji wynika, że Asia Bibi wraz z rodziną schroni się w Kanadzie. Kraj ten zagwarantował im azyl polityczny. Są tam już dwie córki chrześcijanki - 18-letnia Eisham i niepełnosprawna Esha. Opuściły one Pakistan dzięki wsparciu rządu Justina Trudeau. Premier Kanady, już w listopadzie ub.r., oficjalnie zagwarantował rodzinie Asii Bibi wsparcie i mimo wielu trudności, jakie zaistniały nie wycofał się ze swych zobowiązań. Podkreśla on, że rodzina mężnej chrześcijanki znajdzie w Kanadzie wsparcie licznej pakistańskiej diaspory. Ponad 160 tys. Pakistańczyków mieszka w okolicy Ontario.

Posiedzenie Trybunału Najwyższego odbyło się w Islamabadzie przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa. Istnieją uzasadnione obawy, że islamiści nie zgodzą się z wyrokiem, co może wywołać kolejną falę ulicznych protestów.

dam/vaticannews.va/pl

Komentarze

anonim2019.01.30 5:21
To wcale nie znaczy, ze muzulmanie nie skroca jej o glowe. Trybunal Najwyzszy, Trybunalem Nawyzszym ale racja musi byc po naszj stronie i wyrok zostanie wykonany.
Stachu2019.01.30 4:00
Powinna teraz koniecznie zostać uchodźczynią w Polsce, najlepiej w jakimś mieście z tramwajami. Niech poczuje różnicę.
Stanisław znad Dunajca2019.01.29 20:12
Tak, Pakista miał prawo głosu w sprawie warunków bezpieczeństwa i przewozu. Błaszczyk wie lepiej od papieża? Ludzie z Polski też chcieli przyjąć. Nie dało się. Zależało to od Pakistanu!
Maria Błaszczyk2019.01.29 21:17
Watykan odmówił przyznania azylu. To leżało w 100% od suwerennej decyzji tego kraju. To była sytuacja ubiegania się o azyl w kraju pochodzenia. Każdy kraj mógł to zrobić. https://www.churchmilitant.com/news/article/vatican-refuses-to-offer-asylum-to-asia-bibi
Mirek2019.01.29 20:10
W przypadku tej chrześcijanki Asii polski rząd też mógł zgłosić chęć jej przyjęcia . Co innego jeżeli chodzi o muzułmanów . Z tymi musimy uważać .
Maria Błaszczyk2019.01.29 21:14
Bo? Swojego czasu Polska przyjęła parędziesiąt tysięcy uchodźców czeczeńskich, muzułmanów jak jedna żona. I co? Zupełnie nic. A były to czasy ogromnej przestępczości i duzego bezrobocia.
Maria Błaszczyk2019.01.29 19:26
Warto tu wspomnieć, że ta lewacka Kanada przyjmie panią Bibi i o nią zadba. Przedtem zaś azylu odmówił jej Watykan, stwierdzając, że to wewnętrzna sprawa Pakistanu.
skuterk2019.01.29 19:53
Dzięki Bogu ta dzielna dziewczyna i jej rodzina są już wolni Zazdroszczę jej takiej odwagi nie wiem czy byłoby mnie na to stać
Janusz2019.01.29 21:52
Watykan nie odmówił jej azylu. Żeby była odmowa musiałby najpierw zostać złożony wniosek o azyl a takiego nie było. Może nie było zachęty ze strony Watykanu ale powiedzmy sobie taki azyl w mini państwie nie miałby sensu. Musi pojechać tam gdzie są jakieś na normalne życie.
Maria Błaszczyk2019.01.30 0:38
Odmówił zaoferowania azylu. I najwyraźniej taki wniosek NIE MUSIAŁ byc złożony, skoro inne kraje (Kanada i Włochy) mogły to zrobić, inne zaoferowały pomoc, nie precyzując, że byłby to azyl (USA i UK). A Watykan, słowami kardynała Parolina, uprzejmie oświadczył, że Watykan nie pracuje na zaoferowaniem azylu pani Bibi. Jak wyjasnił, Watykan nie podejmuje działań dyplomatycznych, by uratować panią Bibi, bo jest to wewnętrzna sprawa Pakistanu. https://www.independent.co.uk/news/world/asia/asia-bibi-pakistan-christian-woman-blasphemy-death-row-review-decision-asylum-latest-a8631486.html
Wanda2019.01.29 22:14
Jesteś pewna, że odmówił? GW doniosła?
Stachu2019.01.30 6:51
Tak, jestem pewien. W GW też o tym pisali.
tretka2019.01.30 9:03
Ta lewacka Kanada przyjmie ją po to, żeby ją tam skutecznie wykończyć (niby przez przypadek). A Watykan przyjmuje ostatnio głównie gejów więc tam nie ma czego szukać...
Maria Błaszczyk2019.01.30 13:23
Niby dlaczego mieliby ją tam wykończyć? A akurat Kanada przyjmuje mnóstwo gejów. Także Polacy z krainy mlekiem i miodem płynącej pod panowaniem PiS dostają tam azyl z tego powodu. Całkiem licznie. Tak więc Kanada udziela azylu temu, kto tego potrzebuje.