23.04.21, 12:00Fot. Wikipedia

Nareszcie!!! Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

- „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00”

- poinformował kard. Kazimierz Nycz.

Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.

Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości.

- „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej”

- podkreślił kard. Nycz.

Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.

kak/Twitter

Komentarze

Jakub2021.04.25 21:03
Szczególnie konkretne i korzystne były jego działania wobec polskiej emigracji niepodległościowej na Zachodzie. Patrz Józef Mackiewicz "Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy" , wyd. Kontra Londyn 1986r., Cz. II, Rozdział V, str. 286 - 305.
Polak2021.04.24 17:52
A kiedy w końcu możemy spodziewać się beatyfikacji tow. Bieruta?
najpierw będzie2021.04.24 18:14
beatyfikacja Towarzysza Kaczyńskiego
Wyszyński kardynał – kat, który dymał2021.04.24 17:43
Demonem seksu był, choć w burdelach nie bywał Bohater komunistów, pogromca Wolnej Polski Umysł potwora, dusza prześladowcy Usta zboczeńca, odbyt pederasty W najgorętszym piekle płoną takie chwasty Jana Pawła II mentor oraz nauczyciel Wielki Geniusz Zła, który diabłu oddał życie!
chłopka2021.04.24 10:50
Tak dobrze jak w czasach PRL to KK nie wiem czy było przed wojną ? Obrośli tłuszczem a ludzie ślepo ich słuchali i dawali na tacę duże sumy . Ale wydawało się im , że jest im źle gdyż nie mogli robić tego co chcieli , czyli rządzić .SB zaś wszystko wiedziało o ich grzechach głównych i pomniejszych grzeszkach . O pedofilii prawdopodobnie nie , gdyż ludność wtedy nie zgłaszała takich zbrodni . Każdy wolał z daleka od Milicji . Być może ich szantażowali by siedzieli cicho i zajmowali się swoimi sprawami , czyli służbie Bogu ( śmiech na sali ) i ludziom . Tu niektórzy starali się spełniać swoje zadanie , ale raczej sporadycznie . W latach 80--tych byli pośrednikami pomiędzy polskimi a niemieckimi rodzinami w działalności charytatywnej . Ale tylko niektóre parafie . Pomagali w nawiązywaniu kontaktów i do niektórych ( biedniejszych ? ) rodzin przychodziły paczki z RFN . Moi znajomi należeli do takiej rodziny ( ich córka później u mnie pracowała gdy rozpoczęłam prywatną działalność ) . Przez wiele lat niemiecka rodzina przysyłała im paczki aż przyszło do odwiedzin . Przed przyjazdem niemieckiej rodziny wynoszono z domu dywany i co cenniejsze rzeczy , ale wszystkiego nie zdołali wynieść . Odwiedziny trwały tydzień , przywieźli bogate prezenty a jak Niemcy sobie zobaczyli jak sobie żyje ta i inne rodziny to już więcej nie było ani listu ani paczki . Nie jest wykluczone ,że owa rodzina żyła w o wiele gorszych warunkach niż ta wspierana przez nich polska . Biedy w PRL nigdy nie było . Była czasem reglamentacja , był niedobór innych produktów w stosunku do Zachodu , ale żyło się beztrosko , i wesoło . W sklepach było zdrowe jedzenie , były targi i bazary na których można było kupić wszystko , można było u koników kupić dolary i w Peweksie coś kupić . Można było odwiedzić kraje " demoludów " i tam kupić różne ciekawe rzeczy . Np. w NRD w latach 60/ 70 tych kupiłam śliczne ciuszki dla niemowlaków , bakalie , kawę , śliczne halki . W Czechach ryby , pończochy , sweterki , ciekawe buty . Na Węgrzech prawie wszystko ( zaopatrzenie jak na Zachodzie ) . W Bułgarii też różne rzeczy , ale było stosunkowo drogo więc nie kupowałam . Rumunii chińską porcelanę . W ZSRR pyszną wódkę , mięso wieprzowe , tanie złoto , zielone diamenty . Wystarczyło pracować . Razem z mężem dużo pracowaliśmy ( średnio 12 godź. dziennie ) i dobrze zarabialiśmy , mieliśmy nadmiar pieniędzy . Dwa razy w roku jeździło się na wczasy . Źle było ? Zachciało mi się Solidarności . No to mam . Wyszyńskiemu też było za dobrze no to KK będzie miał . Wierni ciągle odchodzą a PiS nie będzie rządził wiecznie . Już rozpoczęła się agonia . KK też . Nie wiem czy przetrwa kolejne pokolenie , czyli 30 lat ?
Anonim , Solidarnościowiec , chłopka2021.04.24 11:28
Jeszcze z ZSRR przywoziłam konserwy rybne . Pychotki . Zwłaszcza te z tuńczykiem . Kawior mi nie smakuje więc nie przywoziłam . Ale cukier , czosnek . Tam kupowało się to za grosze a ja robiłam dużo przetworów owocowych a więc cukru mi brakowało . Czasem wymieniałam wódkę na kartki na cukier lub mięso . Trwał handel wymienny . Np. buty dziecięce ,które były już za małe wymieniłam na zakładowy przydział na karpia, którego dostałam tylko 5 kg. a potrzebowałam co najmniej 20 . I tak się żyło . Wesoło . Ludzie byli uśmiechnięci , zadowoleni a obecnie same zagonione ponuraki a jak mają chwilę wolnego to gapią się w ekrany lub ekraniki . W zakładach pracy każdy mógł robić dowolne kursy , szkolić się ile chciał , studiować ( po linii ) . Brał normalne wynagrodzenie a na dodatek dostawał specjalne urlopy na ten cel . Mógł się rozwijać pod każdym względem . Miał ograniczony dostęp do informacji . To był jedyny minus . Ale znający języki mogli słuchać zagranicznych rozgłośni czy mogliśmy słuchać Wolnej Europy . Była też jakaś amerykańska rozgłośnia , ale już nie pamiętam jaka ? Byliśmy WOLNI chociaż ograniczeni . A teraz . Takiego zniewolenia jakie jest obecnie nie pamiętają nawet najstarsi .
tyrz chop ze wsi2021.04.24 14:49
Masz racje - ja codziennie widzę tych głupich niewolników - chodzo ulicami wpaczeni w swoje smartfony i nie wiedzo co się dzieje dookola.
chłopka2021.04.23 23:08
Jeszcze coś sobie przypomniałam . Gdy na zakładach już zaczęła rządzić Solidarność to rozpoczęły się święcenia . Wszystko święcono , byle klitkę . Na kop. Jankowice oddano do użytku nową cechownię . No i obowiązkowo święcenia . Zaproszono jednego biskupa , ale zażądał tak wysokiej sumy , że Jankowicki zarząd Solidarności nie chciał się na nią zgodzić . Kwot już nie pamiętam . Dla mnie to była suma bajońska , niewyobrażalna . A więc z innym biskupem Diecezji Katowickiej wynegocjowano niższą cenę i ten przyjechał i poświęcił . Nie pamiętam już nazwisk biskupów , ale gdzieś pewnie jest to zapisane kto święcił cechownię kop. Jankowice .
Skrzypek na dachu2021.04.23 14:08
Panie Redaktorze obudz sie i sprawdz kto wysyla te obrzydliwe wysmary 2021.04.23.14,55.
chłopka2021.04.23 23:16
Życzysz sobie nazwisk , miejscowości , nazwisk świadków ? Nie ma problemu . Tylko nie wiem czy zainteresowani też by sobie tego życzyli . Większość zainteresowanych nie żyje ale wielu świadków żyje . A starsi ludzie chętnie opowiadają o tym jak było .
chłopka2021.04.24 0:07
Kuzynka mojego dobrego znajomego z poznańskiego miała romans z księdzem . Było dziecko , kupił jej mieszkanie . Po paru latach mu się znudziła i zrobił dziecko innej i kupił jej mieszkanie . Wszyscy żyją i mogą potwierdzić . Jastrzębie Zdrój , dom prywatny . Kobieta i bodajże 6 dzieci jednego proboszcza gdzieś chyba z okolic Pszczyny . Często przyjeżdża do nich . Ona bodajże jest pielęgniarką . Wszyscy o tym wiedzą . Dzieciom dokuczają inne w szkole . Adresu nie znam ale mogę pojechać sprawdzić i podać . Jak jeszcze coś sobie przypomnę to napiszę . Co ty ? Z choinki się urwałeś czy co ?
Palindrom2021.04.24 16:52
Widzę, że tak jesteś zafascynowany przeróżnymi brudami, że w chwilach wolnych nawet sam wymyślasz tego typu opowiastki. Ale cię rozumiem, bo przecież pomiędzy kolejnymi masturbacjami coś jednak trzeba robić.
Nareszcie!!!2021.04.23 14:01
Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego! Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. - „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00” - poinformował kard. Kazimierz Nycz. Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości. - „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” - podkreślił kard. Nycz. PILNE. Z radością informujemy, że w niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej. Komunikat kard. Kazimierza Nycza:https://t.co/In98rF90PC — ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) April 23, 2021 Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
c.d.2021.04.23 14:02
Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego! Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. - „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00” - poinformował kard. Kazimierz Nycz. Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości. - „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” - podkreślił kard. Nycz. PILNE. Z radością informujemy, że w niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej. Komunikat kard. Kazimierza Nycza:https://t.co/In98rF90PC — ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) April 23, 2021 Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
Skrzypek na dachu2021.04.23 14:00
Brawo Kardynal Stefan Wyszynski , zyjesz wiecznie bo Pan Jezus jest naszym Zbawicielem .
Tak jest2021.04.23 13:55
Kolejny święty, tez mi coś. Ilu świętych w historii kosciola katolickiego było odpowiedzialny za mordowanie ludzie, palenie ch na stosie czy chociażby za tuszowanie pedofilii? Byle gnida może zostać świętym w waszym kościele. Poza tym wyszynski był faszysta i wpierał nazistowskie Niemcy. Gardzę waszymi świętymi
Ateneum Kapłańskie2021.04.24 3:30
Ksiądz Wyszyński był w latach 1932-1939 redaktorem naczelnym katolickiego wydawnictwa o nazwie „Ateneum Kapłańskie" . Przeczytajmy co pisał przyszły święty : - „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stając na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne... Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa" („Ateneum Kapłańskie" styczeń 1938 r.). - „Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości..." („Ateneum Kapłańskie" rok 1938, zeszyt 1). - „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację" („Ateneum Kapłańskie" rok 1938, zeszyt l, str. - „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec" („Ateneum Kapłańskie" rok 1937, zeszyt l, str. 152).
Palindrom2021.04.24 17:06
Metoda kopiuj-wklej jest fajna, bo szybka, no i nie wymaga intelektu. W ten sposób ujawniłeś, że "coś" wiesz, tylko że to "coś" to jednak konkret, a dokładniej gó**o, czyli – co typowe dla metody kopiuj-wklej – gó**o wiesz. → co nieco na ten temat jest tutaj (uwaga, tekst wymaga umiejętności czytania ze zrozumieniem!): https://www.fronda.pl/blogi/2013/czy-ksiadz-stefan-wyszynski-popieral-hitlera,34627.html
Nareszcie!!!2021.04.23 13:37
Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego! Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. - „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00” - poinformował kard. Kazimierz Nycz. Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości. - „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” - podkreślił kard. Nycz. PILNE. Z radością informujemy, że w niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej. Komunikat kard. Kazimierza Nycza:https://t.co/In98rF90PC — ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) April 23, 2021 Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
c.d.2021.04.23 13:38
Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego! Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. - „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00” - poinformował kard. Kazimierz Nycz. Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości. - „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” - podkreślił kard. Nycz. PILNE. Z radością informujemy, że w niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej. Komunikat kard. Kazimierza Nycza:https://t.co/In98rF90PC — ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) April 23, 2021 Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
chłopka2021.04.23 13:24
Och , ach , cóż za radość , co za ulga ( a tak mnie to dręczyło dniami i nocami ) .....zdecydują się czy nie ? Idę ze szczęścia poskakać na podwórko bo w domu z tej euforii rozwaliłabym sufit .
Kaligula2021.04.23 14:03
............dlaczego babe udajesz.................bezbozne trolisko polskojezyczne...........
chłopka2021.04.23 14:38
Jo je " dziołcha śląsko . W d...e szyroko w plecach wonsko " . Jo niiii. Jo jest bardzo forymno . No była żech tako . Terozki to już wszystko sie pozmiyniało . Cosik mi dzisiej figle grają . Zwyczajowo to bym zignorowała ten komentarz .
Waldemar2021.04.23 13:03
Długo oczekiwana wiadomość. Cieszę się bardzo!!!
chłopka2021.04.23 13:25
Na zdrowie . Niech Ci służy ta beatyfikacja długie lata .
Artur2021.04.23 13:01
Bardzo się cieszę. Kardynał Wyszyński to wielki kapłan, wielki Polak i wielki patriota.
chłopka2021.04.23 13:28
A jesteś tego pewien ? Znałeś go ? Żyłeś w tamtych czasach ? Nie , kierujesz się tym czym faszeruje Cię propaganda . A więc jedz to czym Cię faszerują . Na zdrówko .
Palindrom2021.04.24 17:12
Byłeś na Księżycu i Marsie? Sprawdziłeś własnoręcznie prawa Newtona? Nie masz przypadkiem grzybicy stóp przez ciągłe noszenie skarpet i butów? Czy lekarz bez hemoroidów ma prawo je leczyć u innych? Czy ktoś, kto nie nabrudził, ma prawo po kimś sprzątać?
Wojtek2021.04.23 12:55
Hokus pokus, czary mary i twój proboszcz to twój stary!
chłopka2021.04.23 13:43
Przypomniałeś mi pewną historię . Przełom lat 60/70. Maleńka , ale bogata wieś i proboszcz ( sam , bo za mała wieś by tam byli wikarzy ) wybudował kościół . Niewielki , ale obok probostwo . Willa na 3 rodziny . Otóż ten proboszcz upodobał sobie parafianki . I wszyscy o tym wiedzieli a więc mężowie pilnowali swoich żon . Jeden miał podejrzenia i nie poszedł na nocną szychtę tylko się zaczaił . Wszedł w odpowiednim momencie a proboszcz zwiał przez okno i złamał nogę . Nazywało się , że proboszcz złamał nogę bo spadł z drabinki w bibliotece . Okoliczne wsie przez dobrych 30 lat śmiały się z tego , że w K........e co trzecie dziecko jest podobne do farorza . Jeszcze ....w latach 60-tych chciał sprowadzić z USA jakieś super drogie auto . Miały przyjść 2 egzemplarze . Jeden dla jakiegoś prominenta z W--wy a drugie dla proboszcza . SB o wszystkim wiedziało . Mój krewny SB--ek z dobroci serca ostrzegł farorza , że może mieć z tego powodu kłopoty i proboszcz zrezygnował z zakupu .
chłopka2021.04.23 14:50
Tak sobie myślę o tamtych czasach jeszcze gdy byłam Katoliczką . Mój najwcześniejszy proboszcz był zaprzyjaźniony z rodziną , która przed tą przyjaźnią nie mogła mieć dzieci . W czasie tej przyjaźni urodziła im się córka . Żona tego małżeństwa wraz z córką przebywała na plebanii jako gospodyni . Po latach córka stała się kopią proboszcza i opiekowała się nim gdy był już stary i zaszły finansowe nieporozumienia pomiędzy nim a nowym proboszczem , który przejął kasę . Proboszcz chodził po domach i żalił się , że go od finansów odsunięto . Nowy proboszcz w krótkim czasie wybudował nową plebanię , wyremontował kościół , zrobił parking , wybudował dom pogrzebowy . Stary proboszcz przez 40 lat tylko raz kościół pomalował . Nie skomentuję tego . Nie skomentuję też podobieństwa tego dziecka do proboszcza , gdyż mógł zaistnieć jakiś układ pomiędzy proboszczem a przyjacielem .
chłopka2021.04.23 16:11
I inna historia . Tym razem o wikarym z mojej parafii . Też tamte lata . Był bardzo przystojny . Widziałam go kiedyś jak szedł z dziewczyną ( parafianką ) w odwiedziny do piekarzy ( jednej z bogatszych prócz żydowskich rodzin ) . Trzymali się za ręce szczęśliwi , zakochani . Aż zazdrość mnie wzięła gdyż mnie ten ksiądz też się podobał . A dziewczyna taka sobie . Ja byłam ładniejsza chociaż małolata . O tym romansie było głośno bardziej w osiedlu , które podlegało pod parafię niż we wsiach . Ta dziewczyna była fryzjerką która czesała mnie do ślubu i przyniosła mi swoje ślubne zdjęcia by mnie tak samo uczesać . I tak opowiadała mi o swoim życiu . Ten wikary poznał ją ze swoim kolegą rozwodnikiem z Katowic . Dawał im ślub ( na zdjęciach , widocznie rozwodnik wcześniej miał tylko ślub cywilny ) i przyjaźnił się nadal z małżeństwem . Ale to małżeństwo się rozpadło . Ona przeniosła się do powiatowego miasta i niczego o niej przez lata nie wiedziałam . Po latach znajomi ( krewni wikarego ) , którzy też ją znali powiedzieli mi , że przyjechała autem wikarego ( już dawno proboszcza ) powiedzieć im że jest ciężko chory . Ot.....historia jakich wiele . Jedno zwichnięte życie więcej . Najlepiej mój teść . Był w szoku gdy mi to opowiadał . Lata wcześniejsze . Dowiedział się , że proboszcz w pobliskiej wsi , który miał romans z jedną z parafianek gdy zaszła w ciążę wydał ją za mąż za rolnika a w wianie kupił mu traktor . Traktor w tamtych czasach to było coś . Ot biedny teściu............człowiek starej daty . Nie znał życia .
chłopka2021.04.23 16:17
Nie napisałam , że ten proboszcz był bratem jego zięcia i u nich bywał gdyż mieszkali z córką w jednym domu .
chłopka2021.04.23 16:46
Mój kolejny proboszcz ( jako że zmieniłam miejsce zamieszkania ) był wikarym w mojej poprzedniej parafii miał sobie wybudować kościół . Ale jakoś ciężko mu było go dokończyć . Dopiero jak wikary zrobił awanturę w Kurii to się okazało , że przegrał pieniądze na kościół w karty . Wyleciał za defraudację . Za chronienie pedofilii nie wylatują . To tak nawiasem . A miał tak lubieżny wzrok , że człowiek się rumienił pod jego spojrzeniem . Wcześniej , gdy był jeszcze wikarym zrobiłam mu taką awanturę w zakrystii , że suma opóźniła się o pół godziny gdyż ten ksiądz , który miał ją odprawić stał w korytarzyku i słuchał . Zobaczyłam go podczas wyjścia . Po paru dniach kościelny spotkał moją ciotkę i powiedział " ale ta wasza dziołcha nagodała ........ . Ale dobrze godała " . Rozeszło się .
chłopka2021.04.23 18:50
I ostatni proboszcz . Bystry , inteligentny . Bliski kolega tego , którego dzieci biegały po wsi grzmiał często z ambony na temat alkoholizmu swych poddanych . Aż córka przyniosła mi wiadomość : co tydzień bywał w małym sklepiku w bocznej uliczce i kupował cały duży neseser alkoholu . I nie było to wino mszalne . Pracowała w nim koleżanka mojej córki nie uczęszczająca do kościoła . On jej nie znał a ona jego tak . Miał pecha . Nikomu o tym nie wspominałam a i córka milczała . Koleżanka też gadułą nie była . Druga sprawa : zbierałam pieniądze na żywność dla strajkujących głodnych w kop. Borynia . Już 3 dni byli bez żywności otoczeni czołgiem i wozami pancernymi . Ludzie byli hojni . Piekarnie dawały chleb , sklepy rzeźnicze wędliny ( chociaż były na kartki ) .Prosiłam też proboszcza by się dorzucił . Powiedział , że to nie jego sprawa a księdza w Szerokiej . W porządku . Gdy później jak Solidarność zwyciężyła opowiadał o tym jak to KK przyczynił się do tego zwycięstwa myślałam , że rozerwie mnie z wściekłości . Do tej pory żałuję , że wtedy nie wstałam i nie rzuciłam mu w twarz publicznie prawdy . I jeszcze ..........jak przychodziły dary z Ameryki to wieczorami z torbami obracali miejscowi notable . Na drugi dzień były " dary " dla motłochu . Mama z ciekawości też tam poszła i przyniosła trochę zjełczałego tłuszczu , jakieś dziwne kasze i stare prawdopodobnie wojskowe konserwy . Mniej więcej to samo co Caritas wysyła do Afryki . A wiem co wysyła gdyż siostrzeniec mojej znajomej ( proboszcz ) też przyniósł jej takie " dary " a ona dała mi je dla kur .To mniej więcej tyle ze starych historii . Nowsze są milczeniem .
chłopka2021.04.23 18:53
Znów nie napisałam : ten mały sklepik był w mieście powiatowym . Kilkanaście km. od parafii .
ela pawłowska2021.04.23 20:13
Chyba jestem z tych samych rejonów. O proboszczu pijaku słyszalam. A co do darów, To niejaki księżulo Płonka chwalił się jak to im dobrze i jaką fajną kawę mają z darów. A za sprzątanie dawali goowniane solone masło, którego pewnie zeżreć nie mogli. Proboszcz co chwile na ławki zbierał, a nikt ich nie widział. Dopiero nowy proboszcz cały kościół wyremontował
leszczyna2021.04.24 14:47
@chłopka, piszesz sama do siebie? Napisz, co masz do napisania, nie sącz postów jak kroplówki, bo to nieprzyjemne w czytaniu.
Nareszcie!!!2021.04.23 12:17
Ojciec święty podjął decyzję. Znamy datę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego! Na tę wiadomość z Watykanu czekamy od dawna. Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. O decyzji ojca świętego poinformował metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. - „Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00” - poinformował kard. Kazimierz Nycz. Papieża Franciszka w czasie uroczystości reprezentował będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski dodał, że swoje prace wznawia też Komitet Organizacyjny, który będzie w najbliższym czasie informował o kolejnych ustaleniach ws. wrześniowych uroczystości. - „Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” - podkreślił kard. Nycz. PILNE. Z radością informujemy, że w niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej. Komunikat kard. Kazimierza Nycza:https://t.co/In98rF90PC — ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) April 23, 2021 Beatyfikacja sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Uroczystości musiały zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.
Anonim2021.04.23 12:15
Kolejny bożek do instytucjonalnego bałwochwalstwa.
Maciej2021.04.23 12:13
BRAWO !!!! BRAWO !!!!!!! BRAWO !!! Nareszcie !!!!!
ala2021.04.23 12:13
Cudownie!!! Polacy już rok czekają na te decyzję.
Anonim2021.04.23 13:04
Mało się nie poszczałem z radości, tak bardzo czekałem!
Palindrom2021.04.24 17:18
Jest czas na szcz**ie i czas na poszczenie. Zapewniam cię, że się tego czasu doczekasz. Kiedy zaś przyjdzie ów czasz nie zapomnij, by było poszczenie było równie radosne.
AH2021.04.23 13:11
Ala nie mów w imieniu 'wszystkich polaków' , mów w swoim. Nie wszyscy uwielbiają fanów faszyzmu.
Anonim2021.04.23 12:11
Ale Nycz już rączki zaciera, ale będzie hajsik z relikwii, prawie tyle co z Wojtyły.