03.09.20, 10:25Fot. via Pixabay

Naukowcy ostrzegają: Antykoncepcja hormonalna zmienia strukturę i funkcjonowanie mózgu

Wyniki nowych badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Hormones and Behavior”, pokazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.

Antykoncepcja doustna była dostępna na rynku od ponad 60 lat i jest obecnie stosowana przez 150 milionów kobiet na świecie. Jednakże niewiele wie się na temat jej wpływu na zachowanie i skutki neuropsychologiczne, szczególnie w czasie dojrzewania/wczesnej adolescencji, krytycznego okresu rozwoju” – wyjaśnia Nafissa Ismail, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu w Ottawie oraz główna autorka badań.

Grupę 75 kobiet poddano badaniu rezonansem magnetycznym, by przeanalizować aktywność i strukturę mózgu, gdy jednocześnie realizowały one test pamięciowy. Dodatkowo 140 kobiet poddano badaniom w warunkach laboratoryjnych na ich reakcję na stres. Kobiety te miały wygłosić przemówienie i wykonywać pamięciowe działania matematyczne.

Badania wykazały, że „istnieją różnice w strukturze i funkcjonowaniu mózgu pomiędzy użytkowniczkami antykoncepcji doustnej i użytkowniczkami, które nie stosowały antykoncepcji doustnej”. Różnice dotyczyły aktywności mózgu w czasie przetwarzania negatywnych wizerunków w pamięci roboczej.

Badania wykazały także, że „kobiety, który zaczęły stosować antykoncepcję doustną w czasie dojrzewania/adolescencji wykazują stępioną reakcję na stres i doświadczają odmiennej aktywności mózgu w czasie, gdy pamięć robocza przetwarza neutralne wizerunki, w porównaniu do kobiet, które zaczęły stosować antykoncepcję doustną w wieku dorosłym.

Stosowanie antykoncepcji ustnej w czasie dojrzewania zostało także skojarzone ze zmianami strukturalnymi w rejonach mózgu związanych z regulacją emocji i pamięcią, takich jak zakręt wrzecionowaty oraz przedklinek”.

Prof. Ismail podkreśliła, że badania wymagają dalszej pracy, by zrozumieć w pełni działanie antykoncepcji hormonalnej. Zauważyła jednak, że dotychczasowe badania mogą rzucić światło na to, jak wpływa ona na zdrowie kobiet i funkcjonowanie mechanizmu związanego z układem nerwowym, a zatem, np. „dlaczego niektóre kobiety doświadczają zaburzeń związanych z nastrojem”. Część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na symptomy depresyjne.

Jak przypomina Cassy Fiano-Chesser z „Live Action News”, istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, w tym różne problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Wielu kobiet nie informuje się o ryzyku przed jej stosowaniem, chociaż niektóre skutki uboczne – jak skrzep krwi – mogą być śmiertelne”.

jjf/LifeSiteNews.com, psypost.org

Komentarze

katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.15 12:00
Jestem chory na patologiczną nienawiść do Boga, Kościoła i Polski. Piszę to, co mi dyktuje najbardziej nieszczęsna istota - szatan, któremu ja oddałem swą duszę. Sam szatan nigdy nie odważy się bluźnić przeciw Bogu i Jego Matce. I dlatego wykorzystuje mnie. Nie czytajcie moich wypocin. Zresztą wiem, że nikogo nie przekonam, nawet nie wkurzę. Po prostu jestem nudny jak koszerne flaki z olejem.
greta2020.09.4 20:07
gdyby zliczyć wszystkie dziwne tradycje każdego narodu wobec kobiet...narzucanie macierzyństwa gdzie to działanie czysto hormonalne i co ma zrobić kobieta jeżeli oksytocyny ma za mało i nienawidzi dziecka?....unikanie odpowiedzialności przez ojców....handlowanie córkami przez królów, ojców i matki....hołdowanie synów i zapisywanie pierworodnym majątku....wymóg dziewictwa i brak wymogu prawictwa od facetów...faje aniołków w kościołach ale wagin aniołkowie już nie mają...brak zwolnienia od pracy gdy kobieta ma okres...tylko zalewa się krwią i musi pracować
gumowa kaczka2020.09.3 15:41
niechciana ciąża na szczęście nie zmienia niczego
Foster2020.09.3 14:54
Już dawno to zauważyłem.
Po 11 ...2020.09.3 13:40
Osoby religijne mają inny mózg niż osoby niewierzące .... https://www.fronda.pl/a/osoby-religijne-maja-inny-mozg-niz-osoby-niewierzace,33184.html
Indeed they/we do!2020.09.3 13:54
"Yebałem Jezusa w duupę a Maryję w mordę!" - what IQ would do such thing?
JAMA oraz FDA w USA2020.09.3 13:22
prowadziło badania na przestrzeni ponad 20 lat, co powoduje raka piersi u kobiet. Badania prowadzono w USA, UK, niektórych krajach EU jak; Francja, Włochy Hiszpania a także w Ameryce Płd., Afryce, na Filipinach, itp. Nie były robione w Chinach, Rosji, na Kubie ... I co się okazało. Największym wręcz bezpośrednim rakotwórczym czynnikiem są pigułki antykoncepcyjne. Kilka lat temu PBS zaprezentawał wielogodzinny film dokumentalny, który oczywiście wywołał w düpach feministek. "Kobiecie zabrano wolność" - wolność pierrdolenia się bez odpowiedzialności. Rak piersi tylko początek. Pigułki powoduja m. in. zakrzep krwi, udar i smierc. Bezpłodnność to "najmniejsze zło".
katolik2020.09.3 12:55
rzekomi naukowcy mają gdzieś zdrowie, ida jak masoni im każą. Teraz na topie jako środek niepłodnoościowy będzie szczepionka na koronawirusa, czyli na przeziębienie.2 w 1
MaxFiend2020.09.3 12:52
No jasne. I co jeszcze? Skoro "od ponad 60 lat" tego klinicznie nie zauważono, to jakieś naciągane badania na żenująco niskiej próbce niczego nie dowodzą.
verizanus2020.09.3 12:38
Nuka Kościoła katolickiego ostrzega, że antykoncepcja prowadzi do piekła. P.S. to argumenty dla katolików. Bo może i tacy frondę czytają
rebeliant2020.09.3 12:26
No niestety, ale tzw. ludzkość jest bardzo daleko od swojego optymalnego bytowania. To optymalne bytowanie mam na myśli to, że każdy człowiek z umiarem, czyli z odpowiednim dostatkiem przechodzi przez ten świat. Patrząc się na to czym dysponujemy, to takie coś jest możliwe. Tym czasem mamy tak, że masa wysiłku ludzkiego odzie na szkodliwość. Przez wieki w centrum zainteresowań struktur społecznych była walka między sobą, brak czasu na "uprawę" ciała, a zatem także i ducha. Stąd masa problemów z brakiem seksu, co prowadzi do upośledzeń całości jednostki ludzkiej albo znowuż narobić dzieciów jak szklanków po pijaku, innym razem nagwałcić w trakcie jakichś potyczek. Niestety, ale do dziś nosimy w sobie brzemię walki i rywalizacji, które nie pozwala ludziom uzdrowić swojej seksualności, aby ją spełnić. Stąd fałszywe "wspomagacze" w postaci farmaceutyki antykoncepcyjnej. Te wspomagacze nie są postępem, ale rozwojem tego wrzoda, który przez całe dzieje ludzkości niszczy człowieka, a zatem i to co jest składnikiem tego człowieka, a zatem seks i związana z nim rozkosz. Wzajemna dogłębna znajomość współmałżonków otwiera możliwość do seksu właśnie w celach tylko rozkoszy - a wówczas trzeba porządnie intensywnie i czule uszczknąć z tego nie przez 5 czy 20 minut, ale bite 24 godziny wzajemnego rozkręcania się aż do wystąpienia orgazmów. Porządne i należyte wypełnienie comiesięcznych obowiązków seksualnych zapewnia to, że człowiek nie będzie tego robić po kątach po 10 razy przez 5 minut. A jeszcze doliczmy do tego seks, w którym mamy zamiar spłodzić potomka - im lepszy i intensywniejszy orgazm u współmałżonków tym zdrowsze potomstwo. No ale niestety przez wieki człowiek był pionkiem na polu bitwy, albo zwierzęciem ornym na polu uprawnym. Gdzie tu warunki do dbałości o rozkosz seksualną ?
ebz2020.09.3 12:17
Ja mogę jedynie napisać jak ja żyję . Od czasu przemian , czyli nastania tzw. " demokracji " staram się jeść własną żywność lub kupuję ją w miarę zdrowych źródłach . Nie dam rady wyprodukować własnej a więc kupuję od działkowiczów lub z miarę zdrowych źródeł . Hodowli drobiu musiałam zaniechać , gdyż gro wybierały drapieżniki . Uprawiać niczego nie mogę , gdyż wszystko wyjadają ślimaki . Te duże , amerykańskie , które nie mają u nas naturalnego wroga . W tym roku , tylko z miejsc newralgicznych a nie z całej posesji zebrałam ich ok. 30000 tys. Od 2005 jest ich co rok nieporównywalnie więcej . Owoców nie ma . Zalążki pomarzły . Mam zeszłoroczne zapasy . Jem więc to , co mam . To , co wytworzy okoliczna ziemia . Tak jak królowa Elżbieta . Jeździłam Fiatem 126 p dopóki się nie rozleciał . Teraz jeżdżę innym , równie starym , małym gdyż tamtych już nie ma . Nie wsiądę do samochodu z elektroniką . Mam starą komórkę , której używam tylko w ramach nagłej potrzeby . Stacjonarny telefon musiałam odłączyć ze względu na wydzwaniających do mnie debili . Mam starego laptopa , którego używam na krótko , z przerwami . Mam też telewizor i dużo czytam by mieć jakieś informacje o świecie . Unikam miejsc nad którymi przebiegają linie energetyczne . Zwłaszcza o dużym napięciu . Tak ja żyję . Inni sami wybierają swój styl życia . Nie wnikam w to jak kto chce żyć i dlaczego tak . To ich wybór .
ladychapel2020.09.3 12:13
Najlepszy jest Kalendarzyk Siostry Faustyny - taki kalendarzyk z pomiarami temperatury pochwy
Marian2020.09.3 11:46
Stosowanie przez długi czas, prowadzi do kure*stwa zwyczajnego.
les2020.09.3 11:26
teraz wiadomo dlaczego te wariatki nieoczekiwanie wydzieraja ryja,a za chwile placza, albo pluja nienawiscia. Chlop to chlop, odwala mu tylko jedynie od urodzenia, po przepiciu i po prochach. A tak jest zdrowy,nikt go nie zalamie. Odpowiedz tez jest dlaczego te wariatki na wysokich stolkach maja tyle nienawisc, praktycznie musza kazdego dnia kogos nienawidziec.
ebz2020.09.3 11:16
" Dam " już napisał jeszcze zmienia strukturę mózgu . Dodam tylko : wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie i powietrzu , ale przede wszystkim żywność . Chemia w niej zawarta .Również w tej świeżej , nieprzetworzonej . To w tej dziedzinie . W innej elektronika . Ta jest najgroźniejsza . To jeden z " Jeźdźców Apokalipsy " . A telefony komórkowe posiadają nawet małe dzieci . I przykładają je do ucha , blisko szyszynki . Jaką mogę na to dać radę ? Kupcie sobie aparaturę w 5 G . Będzie szybciej .
Duda-Gracz2020.09.3 11:08
Hej, wafle. Ale wasz Kościół zakazuje też stosowania zwykłego kondoma.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.3 12:43
Wasz Kosciol.Wasz Narod. To jest glos WROGOW.
Dam2020.09.3 11:00
Inne rzeczy, które zmieniają strukturę i funkcjonowanie mózgu: alkohol, węglowodany, leki, depresja, objadanie się, brak ruchu. A piszecie tylko o jednym.
Gość2020.09.3 10:46
No chyba lepsza zmiana nastroju niż niechciana ciąża? Bo ona zmienia znacznie więcej, niż tylko nastrój.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.3 10:37
przyjmowanie eucharystii podczas mszy powoduje syraczkę i tępotę...
nn2020.09.3 10:49
Sam masz z tym ogromne problemy, choć powszechnie wiadomo, że w kościele nie bywasz.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.3 12:44
Komunisci popisuja sie swoja kultura mongolska i niepolskim chamstwem.
Anonim2020.09.3 13:48
Nic innego nie potrafią to się tym popisują ,żenujące to .
katolicka deratyzacja Polski2020.09.3 14:59
Napisałem i zajarzyłem, że mongolska kultura i niepolskie chamstwo to przecież moje, ruskiego trolla, cechy. I katolika.