Jak podają źródła naukowe, topniejący lodowiec Thwaites na Antarktydzie Zachodniej odpowiada obecnie za około cztery proc. globalnego wzrostu poziomu mórz. Jak się ocenia ten poziom może jeszcze ulec podwyższeniu, ponieważ żaden antarktyczny lodowiec nie topnieje tak szybko.

Jak dowiadujemy się z pisma „Nature Communications Earth & Environment” jedną z przyczyn topnienia tego lodowca jest ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi. Jego oddziaływanie na lodowiec jest na tyle duże, że lodowiec topnieje od jakiegoś czasu bardzo szybko.

Jako główną przyczynę eksperci do niedawna eksperci wskazywali zmiany klimatyczne, a także fakt, że opiera się na dnie morskim oraz wchodzi w kontakt z masami ciepłej wody. Okazało się jednak, że dodatkowym czynnikiem jest także ciepło geotermalne.

Odkrycie tego dokonał niemiecko-brytyjski zespół naukowców. Wykazali oni, że do lodowca właśnie od spodu z wnętrza ziemi dociera duża ilość ciepła. Jak oceniają fachowcy to właśnie może być przyczyną tego, że masyw lodowy ma ułatwione ślizganie się po podłożu.

Co więcej lodowiec leży w rowie tektonicznym, a tam skorupa ziemska jest znacznie cieńsza niż w sąsiedniej Antarktydzie Wschodniej.

 

mp/pap