19.05.17, 06:10Fot. via Wikipedia, CC 0

NFZ nie zniknie w styczniu

Mimo zapowiedzi od stycznia nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa resort pracuje nad zmianami i planuje okres przejściowy.

Przez rok Narodowy Fundusz Zdrowia będzie w stanie likwidacji, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę - wyjaśnił w rozmowie z IAR minister Konstanty Radziwiłł. "Jednym z rozpatrywanych pomysłów jest postawienie NFZ w stan likwidacji, co nie oznacza jego dezintegracji od 1. stycznia. Prawdopodobnie przez rok fundusz funkcjonowałby - w likwidacji - jednocześnie przekazując swoje kompetencje administracji państwowej i kontynuując swoje zadania w stosunku do całego systemu służby zdrowia"- dodał minister.

W opinii Konstantego Radziwiłła zmiany mają służyć przede wszystkim wprowadzeniu powszechnego dostępu Polaków do służby zdrowia. "Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia - to rzecz wtórna" – dodał.

Istotą zmian jest upowszechnienie dostępu do publicznego systemu służby zdrowia, który dzisiaj nie jest gwarantowany wszystkim, co jest wprost niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra każdy obywatel powinien mieć równe prawo dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a dzisiaj po prostu tak nie jest.

Minister Radziwiłł dodał, że celem reformy jest odejście od systemu ubezpieczeniowego na rzecz finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa.

dam/IAR