06.02.17, 20:55Fot. KPRM, domena publiczna

Nie tylko Merkel. W tym tygodniu premier spotka się z...

W tym tygodniu premier Beata Szydło spotka się z szefami rządów trzech europejskich państw: Niemiec, Holandii i Irlandii. Rozmowy będą dotyczyły zarówno kwestii bilateralnych, jak i europejskich.

Jak zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek podczas jutrzejszego spotkania z Angelą Merkel istotnym tematem będzie agenda spraw związanych z Unią Europejską. "Na pewno pani premier będzie rozmawiała na temat przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu, w kontekście problemów, z którymi zmaga się Unia, mam tu na myśli kryzys migracyjny" - powiedział Rafał Bochenek, dodając, że Polska jest usatysfakcjonowana ustaleniami maltańskiego szczytu UE ws. migracji. "Unia Europejska zaczyna coraz bardziej dostrzegać, że z tym problemem możemy sobie poradzić tylko i wyłącznie de facto w sposób, który od dłuższego czasu proponowała Polska, a mianowicie u źródeł" - ocenił Rafał Bochenek, komentując przyjęcie deklaracji ws. nielegalnej migracji z Afryki do Europy.

W środę premier Beata Szydło uda się do Holandii. Szefowa rządu będzie rozmawiać z premierem tego kraju Markiem Rutte między innymi o Brexicie, przyszłości Unii oraz o sprawach bilateralnych - w tym dotyczących holenderskiej Polonii. "Temat związany z uregulowaniem sytuacji Polaków, którzy mieszkają w Holandii, nauczaniem języka polskiego w szkołach holenderskich. Wszyscy doskonale wiemy, że wielu Polaków w ciągu ostatnich lat zdecydowało się zamieszkać w krajach Zachodniej Europy i również tutaj chodzi o to, aby ten stan prawny, związany z ich pobytem właśnie tam, był w jakiś sposób uregulowany" - stwierdził rzecznik rządu.

Podczas pobytu w Holandii premier Beata Szydło spotka się z tamtejszą Polonią. Natomiast w czwartek do Polski przyjedzie szef irlandzkiego rządu Enda Kenny. Rozmowy premierów Polski i Irlandii będą również poświęcone przyszłości Unii Europejskiej.

Pod koniec marca przywódcy Wspólnoty podczas spotkania w Rzymie mają przyjąć deklarację o nowej wizji Unii. "Nam zależy na tym, aby Unia Europejska funkcjonowała, aby integracja postępowała, bo nasza przyszłość jest w Unii. (...) Uważamy, że Unia Europejska powinna funkcjonować w oparciu o poszanowanie różnorodności panującej w poszczególnych państwach członkowskich" - zadeklarował rzecznik polskiego rządu.

dam/IAR