05.05.21, 16:58

Niemcy otwierają Putinowi drogę do szpiegowania europejskiego przemysłu? Szwajcarska firma alarmuje

W grudniu w Bawarii rozpocznie się budowa nowej linii kolejowej łączącej Monachium z Lindau. „Die Welt” informuje, że pociągi obsługiwane będą przez rosyjski Transmaszchołding, co budzi obawy, że może dojść do szpiegostwa przemysłowego.

Kiedy w związku z kolejnymi agresywnymi działaniami wspólnota międzynarodowa wprowadza nowe sankcje wobec Kremla, Niemcy podejmują z Rosją współpracę w kolejnych dziedzinach. Rosyjska firma ma obsługiwać nową linię kolejową w Bawarii. Wykonaniem inwestycji ma zająć się szwajcarska firma Stadler i to właśnie Szwajcarzy podnoszą alarm, że oddanie obsługi pojazdów Rosjanom może otworzyć im drogę do szpiegostwa przemysłowego.

- „Jesteśmy szczególnie krytyczni wobec faktu, że są to rosyjscy konkurenci, którzy mogliby penetrować rynek europejski i tym samym uzyskać dostęp do poufnej technologii”

- podkreśla rzecznik szwajcarskiej firmy.

Tymczasem Transmaszchołding przekonuje, że zarządzanie pojazdami innych firm jest „normalnym procesem” i powszechną w branży praktyką. Zapewnia, że dokumenty, którymi dysponuje, nie dają możliwości zrekonstruować szwajcarskich pociągów, a usługi konserwatorskie będzie świadczyć według instrukcji umowy o zachowaniu poufności.

„Die Welt” podkreśla jednak, że Rosjanie będą mieli wgląd w szczegóły techniczne pojazdów, mogąc w ten sposób zagrozić konkurencyjności. W podobny sposób Chiny działały na niekorzyść japońskich i europejskich firm produkujących pociągi, kupując pojazdy, których obsługą zajmowali się chińscy przewoźnicy. Wkrótce Chińczycy zaczęli budować własne pociągi oparte na technologii pojazdów dostarczonych zza granicy.

kak/PAP

Komentarze

PRAWDA2021.05.6 8:40
Dzieki USA ,że ma wpjska w Europie i Polsce ----Niemcy nie moga realizować plany ---Libentrop---Mołotow jak w 1939 roku ==
chłopka2021.05.5 20:31
Jak mi sie to podobo . Niech sie Rosja z Nimcami dogaduje . Puszczej dali oko Putinku , bo żodyn niy wiy do kogo go puszczosz .
W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 20:00
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
Oceniłem ,2021.05.6 0:53
same wirusy w niej .
RUSCY ZAWSZE KRADLI2021.05.5 17:52
Kradną i będą kraść, NIC NOWEGO. TAK JAK WATYKAN.
geostrategia A.Dugina2021.05.5 17:20
Rosja ustami Aleksandra. Dugina już dawno zapowiedziała , że będzie kraść technologie zachodnie aby wykorzystać je przeciw Europie .
AAAtomek2021.05.5 17:15
I co Ruscy zrobią z taką technologią? Skopiują i wykorzystają u siebie????