06.03.14, 18:06Funkcjonariusze Berkutu, fot. Wikipedia

Niemcy szkolili ukraiński Berkut

Pytanie o niemiecki udział w szkoleniu Berkutu zadał niemieckiemu MSW Hans-Christian Ströbele z partii Zielonych.

Na swojej stronie internetowej MSW opublikowało odpowiedź, z której wynika, że Niemcy rzeczywiście szkolili ukraińskich funkcjonariuszy. Jednym z zagadnień była np. kontrola tłumu.

Ponadto Niemcy uczyli berkutowców walki z cyberterroryzmem, z przestępstwami narkotykowymi, nielegalnym przekraczaniem granicy i terroryzmem. Ukraińscy funkcjonariusze otrzymali też 260 tarcz ochraniających ciało oraz prawie 100 hełmów.

Szkolenia miały miejsce w latach 2009 – 2013. Większość z nich dotyczyła bezpieczeństwa na organizowanym przez Polskę i Ukrainę Euro 2012.

Przypomnijmy, że to właśnie Berkut został wykorzystany w czasie walk z protestującymi na kijowskim Majdanie. Zginęło w nich blisko 100 osób.

Pac/dziennik.pl

Komentarze

anonim2014.03.6 18:09
A to nie Polacy i Litwini ?
anonim2014.03.6 18:11
Niemcy szkoli obie strony konfliktu - berkut i majdanowców. Kliczko, Tymoszenko itp. - to ludzie Niemiec przecież.
anonim2014.03.6 18:25
Jak to zauważył Korwin Mikke: "Obecnie sytuacja trochę się skomplikowała – ale tylko trochę. Mamy niepodległą Litwę – nastawiona anty-polsko z powodu idiotycznego wtrącania się III RP w wewnętrzne sprawy Litwy – i tradycyjnie pro-niemiecką. Mamy niepodległą Białoruś – coraz bardziej anty-polską z powodu bezczelnego wtrącania się w jej sprawy wewnętrzne i przerabiania przez naszą agenturę Związku Polaków na opozycję anty-łukaszenkowską. I niepodległą Ukrainę, gdzie niemal wszyscy polscy politycy najpierw wspierali p.Wiktora Jùszczenkę (faworyta banderowców!!!) - a obecnie zajmują się wspieraniem pp.Witalisa Kłyczki i p.Aleksandra Jacenki – jawnych klientów Niemiec, biorących od nich pienądze i otrzymujących wsparcie polityczne i agenturalne!!"
anonim2014.03.6 18:28
Niemcy w Rosji i na Ukrainie pogrywają ostro. Kogo tam jeszcze mieli? No choćby Chodorkowski, też człowiek Niemiec.
anonim2014.03.6 19:28
Dość tych kłamstw... ciągłe plucie na - było nie było - legalne (obalone) władze Ukrainy. Po co te sugestie, że to one i Berkut pozabijali te ofiary, kiedy już wiadomo OFICJALNIE, że snajperów-zabójców wynajęli "majdanowcy". Tak tak, drodzy redaktorzy - wasi bohatery to pospolite zbiry i mordercy, szumowiny gotowe strzelać do swoich zwolenników kiedy tylko uznali to za potrzebne. Jak na pogrobowców upa przystało nie brzydzą się rozlewu krwi bliźnich - kiedyś wymordowali 150 - 200 tysięcy Polaków (Czechów, Holendrów etc) oraz 30 do 60 tysięcy normalych Ukraińców. Ale o tym sza!
anonim2014.03.6 19:41
Terlik zapomina że to majdanowcy wynajęli snajperów ... akcję finansowało ... - coż - można poczytać kto http://wolnemedia.net/polityka/o-co-tak-naprawde-chodzi-w-ukrainskiej-tragedii/
anonim2014.03.6 22:12
hej hej ... gdzie jest GenesiX ? Piewca majdanowy ?
anonim2014.03.7 6:00
a ktoś słyszał o ustawie tzw. "bratniej Pomocy"? Tu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego Niemcy szkolili Berkut. https://secure.avaaz.org/pl/petition/Do_Bronislawa_Komorowskiego_O_zawetowanie_ustawy_o_tzn_Bratniej_Pomocy/?tjzGVgb cyt. " Na mocy ustawy w proponowanej formie, istnieje możliwość wykorzystania obcych służb w sposób dowolny (np.: w przypadku masowych protestów biedniejącej ludności), czyli inny niż deklarowany za pośrednictwem mediów przez ustawodawcę ("zapewnienie pomocy w razie pościgów transgranicznych, ratowania ofiar lawin w górach czy imprez masowych"). Ponadto, tak ważne decyzje, jak możliwość wprowadzania na teren Polski obcych służb, na mocy Konstytucji powinna być uzgodniona z obywatelami w referendum. Dziękując wszystkim, którzy niniejszą petycje podpisali informuję, że Prezydent podpisał ustawę 24 lutego 2014 roku. Media publiczne zgodnie przemilczały temat, do ostatniego chwili wprowadzając w błąd obywateli w kwestii intencji ustawodawcy.” Media przemilczały, bo mamy temat Ukrainy, który polaryzuje Polaków. Jakaś krecia robota nakazuje pewnego rodzaju schemat „polskiej poprawności politycznej” – czyli popieramy Ukrainę, a kto nie popiera ten zdrajca , agent itp. Będziemy mieć już międzynarodowe służby porządkowe. Nie pozwala się ludziom na samodzielne myślenie, na odmienne poglądy czyli co wprowadzamy cenzurę umysłu? Bo cenzura mediów już jest wprowadzana. A widać to w znakomitej robocie dziennikarskiej pełnej pustych frazesów i dziwnych sformułowań propagandowych z minionej epoki. I to powinno być zastanawiąjące… Rząd światowy się zbliża. Nasz w Polsce jest tylko marionetkowy. Kto inny nami rządzi, raczej nie PO. Kto wie, czy i Putin nie jest zamieszany w ustalenia, które teraz rozgrywają się na naszych oczach jak teatr. Może chodzi o to, by destabilizować sytuację na świecie, żeby było komu mówić „pokój i bezpieczeństwo” „Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak, jak złodziej w nocy. (3) Kiedy bowiem będą mówić: Pokój i bezpieczeństwo - tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą.” 1Tes. 5 mówi wam coś takiego jak Grupa_Bilderberg? http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Bilderberg wiem, wiem, teorie spiskowe i te sprawy... ale dlaczego wszystko zaczyna się układać zgodnie ze scenariuszami z proroctw biblijnych? być może ci ludzie, którzy biorą w tym udział nawet nie wiedzą, że są kierowani przez szatana.
anonim2014.03.7 13:06
To, że jednostki specjalne Ukrainy były szkolone w Polsce jest czymś naturalnym - mieliśmy wspólnie organizowane Euro 2012 i trzeba było do tego odpowiednio przygotować siły porządkowe. Poza tym, jako kraj UE graniczący bezpośrednio z innym już obozem, Polska musi zadbać o to, aby z tamtej strony nie przechodziła przez jej kraj różnego typu kontrabanda. Trudno było przewidzieć - Duch Swięty nie jest jeszcze na etacie rządu - że wkrótce dojdzie do rewolucji na Ukrainie i Janukowycz w sposób szczególny wykorzysta swoje jednostki. Gdy nowy rząd na Ukrainie okrzepnie, będą szkolone kolejne ukraińskie jednostki w Polsce, a po podpisaniu Układu Stowarzyszeniowego Ukrainy z UE, szkolenie przeniesie się do innych państw zachodnich.
anonim2014.03.7 13:06
Zerro napisał: "Dość tych kłamstw... ciągłe plucie na - było nie było - legalne (obalone) władze Ukrainy. Po co te sugestie, że to one i Berkut pozabijali te ofiary, kiedy już wiadomo OFICJALNIE, że snajperów-zabójców wynajęli "majdanowcy"." *** Odbiło Ci, czy w ramach siania rosyjskiej dezinformacji działasz? Kto strzelał do "majdanowców" jest dobrze wiadomym, bo byli tam nasi dziennikarze z prawej strony sceny politycznej, w tym m.in. Gościa Niedzielnego. Ludzie ginęli na ich oczach. Sugerować, że to przywódcy Majdanu wynajęli zbirów, którzy zrobią masakrę opozycji - może być tylko ktoś, komu rosyjska propaganda zrobiła budyń z mózgu. Równie dobrze można powiedzieć, że "przebierańcy" na Krymie, to delegacja przysłana z Kijowa.
anonim2014.03.7 13:09
Korwin-Mikke pierdyknął, jak łysy grzywką o beton. Akurat Kliczko ZAWSZE był ukraińskim patriotą, czemu dawał wyraz; kasy nie musi brać od Niemców, bo ma dostateczną ilość swojej, Owszem, jest darzony sympatią w Niemczech, nie tylko przez polityków, bo gość jako bokser jest ewenementem w świecie. Jest inteligentny, wykształcony, zna kilka języków obcych, ma klasę - w przeciwieństwie do polityków z Polski.