08.08.19, 11:39(fot. Michael Schwarzenberger /pixabay)

Niemiecka gospodarka na głębokim spadku szuka dna

- Niemcy odnotowały największy roczny spadek produkcji przemysłowej od dekady. Gorsze wyniki przemysłu nad Renem mogą przenieść się na sektor usług i gospodarkę. - informuje portal forsal.pl

W czerwcu niemiecka gospodarka przemysłowa odnotowała spadek o 5,2 proc. względem ubiegłego roku. To największy spadek od 2009 roku.

- Przemysł jest pogrążony w kryzysie –w ten sposób skomentował dane niemiecki minister gospodarki. 

Jednym z najważniejszych powodów jest ryzyko wojny handlowej między USA a Chinami. Napięcie handlowe między tymi krajami będzie miało konsekwencje nie tylko dla Niemiec, bo i dla całej strefy euro. 

W związku z kryzysem, niemieccy giganci przemysłowi obniżyli prognozy zysków, a także ogłosili likwidację miejsc pracy. W Niemczech bezrobocie zaczęło rosnąć. 

- Słabość niemieckiego przemysłu może utrzymać się również w trzecim kwartale roku, co sprawi, że wzrośnie ryzyko pogorszenia się sytuacji także w sektorze usług, a w konsekwencji w całej gospodarce – komentuje ekonomista agencji Bloomberg Mavea Cousin.

Szacunki dot. dynamiki PKB w Niemczech zostaną opublikowane 14 sierpnia. Bundestag obawia się nadchodzącej recesji.

 

tg/forsal.pl

Komentarze

Luzifer2019.08.8 15:44
Biedne, pograzone w recesji i kryzysie beda i tak x-razy zamozniejsze, beda zarabiac kilka razy wiecej niz Nosaczowa Grazyna i Nosacz Janusz. Niemiecki zasilek wyzszy niz niejedna poslka pensja, proszki do prania i jedzenie lepsze.... I wuj ich strzela, ale nic zrobic nie moga, pisac jedynie takie bad propaganda news, bo ciemny lud w to moze uwierzy.
Pokręć2019.08.8 14:56
Hit w Niemczech to będzie 20-toletni Passat w TDI-ku, igła, nieśmigany. Lawety teraz będą z powrotem wozić samochody tam, skąd przyjechały...
02019.08.8 14:38
super wiesci dla Polski, jak bedzie szwabom jeszcze gorzej to tez poczekamy 2 lata i potem zastanowimy sie czy ich wpuscic do pracy czy nie, tak jak oni to zrobili. Brawo Polska
Pierzasty kogucik2019.08.8 14:21
Znów dzwonił ten natręt z Berlina żeby mu odsprzedać Forda. Nie wiem może się skuszę. W końcu portfele Polaków coraz grubsze, stać mnie na nowy.
Matka Polka2019.08.8 12:30
Może jeszcze dodatkowy milion migrantów? Gospodarka słabnie, bo trzeba ich przecież utrzymywać - ich oraz ich całe, liczne rodziny bynajmniej nie garnące się do pracy! Jeszcze trochę i rdzenni Niemcy zaczną do nas przyjeżdżać "za chlebem", szukając oazy normalności i spokoju. Szwedzi już zaczęli. Chichot historii?
Krzysztof Zgierski2019.08.8 12:04
To dobra wiadomość bo dzięki temu Polska ma szanse się rozwinąć i przerosnąć Niemców
Wiesław Kaloryfer2019.08.8 12:15
Raczej marna. Niemcy są krajem nr 1 na liście polskiego eksportu i importu (odpowiednio ok. 25 i 22%). Załamanie się niemieckiej gospodarki oznacza spadek eksportu i spadek produkcji w Polsce. Podobnie spadek produkcji w Niemczech oznacza kłopoty importerów, bo albo trzeba będzie wyprodukować mniej, albo drożej (jak znajdziemy innych dostawców). Niestety nasza gospodarka w znacznej części składa się z poddostawców produktów dla przemysłu niemieckiego. Dlatego ich kłopoty odbijają sie na nas. Inaczej by było gdybyśmy byli na tym samym poziomie łańcucha dostaw w gospodarce co Niemcy (i do tego powinniśmy nieustannie dążyć). Wówczas rzeczywiście byłaby to dla nas szansa. Oczywiście to wyżej to generalizacja. Bo są przecież w kraju wytwórcy "produktów finalnych", a nie podzespołów. Oni, o ile nie importują podzespołów z Niemiec, a ich dużym rynkiem zbytu nie są też Niemcy, powinni być zadowoleni.
02019.08.8 14:45
Wiesławie: to że niemiecka gospodarka zwalnia i moze sie walnie nie oznacza ze niemcy nie beda jeść. odnośnie związania z niemiecką gospodarką - to tak wlasnie próbowano zrobic za POprzedników ktorzy wygaszali polski przemysł jednocześnie wzmacniając niemiecki....zgodze sie z Toba ze tak bylo mw do 2017 roku, obecna tendencja w Polsce usamodzielnia a wręcz próbuje się odciąć od niemieckiej gosdpodarki i mozna smialo myslec ze juz niedlugo....., zagraniczne firmy chcą u nas produkować kompletne produkty, a niemiecka gospodarka szuka podwykonawców w Rosji i tam na niewolnictwie zarabiaja. tendencja wlasciwa, a wieści BARDZO dobre. dodatkowo nie mamy Euro, PLN jest silna i stabilna. tak trzymać!!!
anonim2019.08.8 12:29
Niestety, Niemcy jak zaczynają bidować, to idą na wojnę, żeby coś zrabować.
Marian2019.08.8 14:27
Jest taka szansa, bo niemieckie firmy by obnizyc koszty moga wiele produktow ktore eksportuja zamawiac u nas