12.10.20, 15:39fot. pixabay.com

Niemiecki głos rozsądku - prof. Löffler wyjaśnia bezzasadne poczucie wyższości Niemców i Europy Zachodniej

- Większość zachodnich polityków odczuwa moralną wyższość w stosunku do tych ze Wschodu, uważają tamtych za kulturowo zacofanych. Czują się więc upoważnieni do jednostronnego decydowania o tym, czym mają być owe wspólne wartości. I oczekują, że Wschodnia Europa się temu bez sprzeciwu podporządkuje. Tyle, że to oczekiwanie trafia na Wschodzie na silny opór. Wschodni Europejczycy nie są ani trochę gorszymi Europejczykami, i wcale nie jest tak, że oni nie chcą Unii. Oni chcą Unii lepszej - mówi prof. Berthold Löffler.

Niemiecki profesor Berthold Löffler Uniwersytetu Ravensburg-Veingarten udzielił właśnie wywiadu dla SuedKurier.de. Studiował on nauki polityczne i historię Europy Wschodniej w Tybindze i Warszawie, a w Niemczech jest uważany za specjalistę ds. Europy Wschodniej.
W obliczu konfliktu wartości pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią, profesor Löffler zadaje bardzo istotne pytanie:

- Z punktu widzenia wschodnich Europejczyków Unia jest wspólnotą wartości, ale pytanie brzmi: kto te wartości definiuje?

Wyjaśnia też zachodnioeuropejskiemu czytelnikowi:

- Wschodni Europejczycy również w przyszłości chcą żyć w swoich państwach narodowych. Nie wstąpili do UE aby zamienić moskiewską dominację na brukselską kuratelę. To jest zupełnie zrozumiałe biorąc pod uwagę ich historię. Te kraje z wielkim wysiłkiem wywalczyły sobie niezależność i są z tego dumne

Dość ostro o Niemieckiej wyższości pisze o tym prof. Andrzej Nowak:

- Pycha jest zakorzeniona w kulturze niemieckiej i przytłacza inne narody

Löffler uzasadnia też dalej, że sprzeciw mieszkańców Europy Wschodniej jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ nie na taką unię się umawiali i nie taką unię budowali jej założyciele, jak Adenauer, Schuman, de Gasperi. Oni bowiem odwoływali się do wspólnych europejskich korzeni opartych na chrześcijaństwie oraz idei Europy ojczyzn, do której obecna koncepcja UE stoi w całkowitej sprzeczności.

 

Löffler tłumaczy:

- Poczucie moralnej wyższości i besserwisserstwo [przekonanie o swojej wyższości, bezkrytyczne przekonanie o swojej wiedzy i o tym, że wszystko wie się najlepiej - przyp. red.] ludzi na Zachodzie nie pozwala im dostrzec, że wschodnioeuropejskie wyobrażenia tego, czym ma być Europa są przynajmniej tak samo uprawnione, jak te zachodnie. Problemem jest to, że wartości nie da się wypertraktować. One są czymś absolutnym, czyli nie jest możliwy zasadniczo kompromis między tymi dwoma wyobrażeniami Europy.

Oraz:

- wschodni Europejczycy widzą siebie jako kontynuatorów ponad tysiącletniej wspólnej europejskiej historii", do której nawet Czechy, które są krajem świeckim i gdzie "religia, w przeciwieństwie do Polski, nie odgrywa już praktycznie żadnej roli".
Mówi też, że to właśnie takie kraje jak "Słowacja i Węgry, Polska i Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Rumunia, Słowenia i Chorwacja reprezentują tego prawdziwego ducha Europy".


Jan Ptasznik/SuedKurier.de/tysol.pl
tłumaczenie z niem. - Marian Panic dla tysol.pl

Komentarze

Joanna2020.10.30 13:04
To mało powiedzieć, że prof. Löffler to głos rozsądku. On po prostu ma wiedzę na temat krajów Europy Wschodniej, ich historii, kultury, źródeł, dziedzictwa. Właśnie dlatego bardzo mądrze ocenia śmieszne lewackie zapędy UE, która uważa, że systemy wartości, dziedzictwo, poczucie tożsamości narodowej można komuś narzucić uchwałami unijnymi, czy - jak ostatnio próbują niektórzy politycy-amatorzy - szantażem.
Hanna2020.10.13 23:22
To jest ta bolesna dla Zachodniej Europy PRAWDA. Dzięki Bogu większość Polaków tak myśli. Nie dajmy się zwieść "postępowcom"
Trawel2020.10.13 12:02
Niedoczekanie wasze szkopy piepsz.....e. Juz nie bedziecie z ludzi robic mydelek.
Anonim2020.10.13 11:24
Najbardziej by mu pasowało jakby w Polskim Paszporcie było napisane ,, Deutschland, Deutschland über alles".
Hanys GórnoŚląski2020.10.13 7:52
Wszystkie te "wartości" wymyślone przez zachodnich euro-dewiantów dziwnie krążą wokół śmierci: aborcja, eutanazja, eugenika, depopulacja ...
Anonim2020.10.13 5:07
Mówi to, co myśli zdecydowana większość Europejczyków, przynajmniej tych, którzy mają jeszcze zdolność myślenia.
Karol2020.10.13 7:47
Na opolszczyzinie Biskupi jak Nosol -- Czaja -----wszysko robią aby Germanizować Opolszyzne =====Zabronione jest w kościołach upamietniń Zbrodnie Niemieckie na 6,5 milona obywateli Polskich zamordowanych przez Niemców --
N.2020.10.13 8:55
Ktoś powinien jeszcze wyjaśnić bezzasadne poczucie wyższości Polaków
Manuela2020.10.12 22:15
Profesorze Löffler dobrze Pan gada, ale Pan również profesorze niech raczy zauważyć, że tu jest Europa centralna nie wschodnia, tu jest serce europy, tu powstała pierwsza Europie konstytucja, tu francuska arystokracja uczyła się używać noża i widelca porzucając jedzenie brudnymi paluchami.
N.2020.10.13 9:01
Geometryczne centrum Europy nie oznacza kulturowego. My uczyliśmy Francuzów posługiwać się sztućcami? Za to Niemcy nauczyli nas pisać - pierwsze dzieje Polski spisane przez Polaka to dopiero XIII wiek (!). Ktoś powinien wyjaśnić bezzasadne poczucie wyższości Polaków.
rowie2020.10.12 21:07
mnie Polko - Niemki mobbingowały i zwolniły z roboty...byłam dla nich śmieciem
Anonim2020.10.12 19:46
Jakiej wyższości, po prostu pańswta które miały kolonie - czyli najwięksi mordercy i złodzieja Świata. Mówiąc prosto - zwykli skurw....le
Lilu2020.10.12 19:15
Taki Niemiec to jednak głupi jest skoro potrzebuje profesora, aby mu tłumaczył kim jest dla Polaka. Najlepiej wyższość Niemca poznać w "Auszwicu".
Ja, Szatan2020.10.12 19:08
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW - pogrobowców faryzeuszy, masonów i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ***** 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
man.of.Stagira2020.10.12 18:47
Fryderyk II Wielki nie przyznał nagrody w konkursie filozoficznym Immanuelowi Kantowi ponieważ ten napisał rozprawę po niemiecku którego to języka król nie uważał za język kulturalnej Europy. Wygrał Mendelson. 'Niemcy, Wy którzy nigdy nie byliście narodem' J.G.F. Hegel
fronda.pl to fajne miejsce2020.10.12 18:12
dla różnych frustratów, którzy mogą wylać swoje żale.
szacunek2020.10.12 18:21
za samokrytykę
red. @kak2020.10.12 18:23
Nie ma za co!
Anonim2020.10.13 11:33
Folksdojczów, gejów i innej sprzedajnej czerwonej swołoczy.
MaxFiend2020.10.12 17:42
Bezzasadne? To porównajcie dorobek kulturalny :-D
AZ2020.10.12 18:09
taa, mają dość duży dorobek kulturalny, potomkowie Kanta, Goethego, Nietzschego, o Marksie nie wspominając, stworzyli m.in. Auschwitz, komory gazowe, przemysłowe mordowanie ludzi a nawet sposób robienia z nich mydła. Wyższa kultura, aż strach pomyśleć co by robili gdyby byli takimi prostakami jak kacapy...
Anton Macierak2020.10.12 18:15
Od dawna pożyczaliśmy słowa od Niemców. Takie stare słowa jak rynek, ratusz, burmistrz, rycerz pochodzą z niemieckiego. W średniowieczu znaczny procent mieszczan krakowskich mówił po niemiecku.
W tym samym czasie znaczna część2020.10.12 18:25
rozbitych kawałki Niemiec mówiła po łacinie lub francusku.
uszczelka typu O-ring2020.10.12 18:31
Łacinę znali wszyscy wykształceni Europejczycy, ale nie była ona językiem potocznym używanym przez tzw. plebs.
"plebs"2020.10.12 18:38
Rozmawiał dokładnie tak jak ty to robisz. Jidysz nie jest językiem "wykształconego Europejczyka".
»plebs«2020.10.12 18:43
Ale o co ci chodzi? Jidysz powstał ok. X w. w Nadrenii na podstawie języka środkowo-wysoko-niemieckiego. _____________________________________________________________________________________________ https://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,35796,20297325,jidysz-ten-jezyk-mowi-sie-sam-jak-powstal-kto-sie-nim-posluguje.html
"O co ci chodzi"? O te słupy na Odrze i Nysie!2020.10.12 18:50
Jidysz nie jest językiem "wykształconego Europejczyka". Verstehst du?!
troliku, uspokój się…2020.10.12 19:01
Podaj e-mail to pogadamy, inaczej oleję cię jak brukselski Manneken Pis.
Dream on, dream on ...2020.10.12 19:06
If you fancy a golden shower, Margot is "lady-in waiting" with a full bladder.
тролль, успокойся...2020.10.12 19:09
:O
Wojtek Polak2020.10.12 18:49
Faktycznie. Nawet najbiedniejszy Żyd dbał o to, by jego dziecko nauczyło się pisać i czytać i opanowało choć w podstawowym stopniu biblijny hebrajski.
AZ2020.10.12 18:38
To świadczy tylko o naszej gościnności, zresztą w ówczesnej Wenecji mówiono ponoc wszystkimi językami świata, i wiele zapożyczeń jest w każdym języku, także z polskiego. Czy kretyńskie "wow" albo "mega" ma jakiś wpływ na naszą kulturę oprócz jej zidiocenia? Dobre rzeczy należy naśladować, złe ganić, a nie przyjmować wszystko bezkrytycznie bo niemieckie albo amerykańskie. Rozwijało się kupiectwo, a Kraków leżał na ważnym szlaku handlowym. przypomnę że wielu posługiwało się także językiem armeńskim, jidisz, a nawet tatarskim, że o łacinie nie wspomnę. A ktoś, kto swą wiedze i dorobek intelektualny wykorzystuje do mordowania narodów jest gorszy niż barbarzyńcy z lasu teutońskiego (jeśli wiesz co mam na myśli....)
An.2020.10.12 20:50
A dorobek moralny?
MaxFiend2020.10.12 22:31
Porównałeś? I jakie wnioski? :-D
AZ2020.10.12 17:27
Niemcami kieruje protestancka pycha, według której liczę się tylko "ja" i "moje", a jak osiągnięte, zdobyte? Nieważne, bo cel uświęca środki
katolicka deratyzacja Polski2020.10.12 17:17
Niemcy uwazaja sie za NADLUDZI ,zarowno jako nazisci,jak i jako komunisci. Zawsze zostaja zydowskim narodem wybranym,wedle swojej religii protestancko-judaistycznej.
Spierrdalaj parchu kremlowski!2020.10.12 17:42
Pisdo Putina! Zmieniaj częściej IP dla "niepoznaki" imbecylu!
Slawomir2020.10.12 16:06
Zgadzam sie z tym niemieckim profesorem.Nieszczesciem jest to ,ze nikt nie bedzie go sluchal w Niemczech. Po drugie,gdy byla formulowana idea Wspolnej Europy ,to nikt ,nie wiedzial ,ze na czele tego tworu lewackiej korporacji ,stanie agentka Stasi i narodu wybranego.To dlatego ,jest teraz ,tak jak jest.
Dociekliwy2020.10.12 15:52
Gdzie jesteś Janie Radziszewski? Gdzie są twoje fanatyczne tyrady parodiujące katolików? Schowałeś się jak szczur w norze? Ale jarmułka wciąż sterczy na zewnątrz, profesorku!
Prawda2020.10.12 16:22
Niemcy to największe bestie ludzkości ==
Roman2020.10.12 16:40
Wierzysz w te bzdury, czy jesteś rosyjskim trollem ?
Ja, Szatan2020.10.12 15:49
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW - pogrobowców faryzeuszy, masonów i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ***** 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”) ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja go nienawidzę!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam”
Dzisiaj w USA dwie ważne rzeczy się dzieją,2020.10.12 15:47
jedna z nich niemal decydująca o przyszłości USA. Właśnie rozpoczęły się przesłuchania potencjalnej kandydatki do US Supreme Court. Można je oglądać na YT. Jej zatwierdzenie może mieć, będzie miało daleko idące konsekwencje. USA wróci do swoich konstytucyjnych korzeni i wartości. Jest szansa, że zakończy się relatywizm prawny. USA obchodzi Columbus Day czyli święto Europy, która dotarła do tego kontynentu. Fakt "odkrycia" zmienił najpierw Europę dopiero kilkaset lat później "zrobił" z USA potęge nie mającej sobie równej w historii ludzkości. Potęga która trzykrotnie uratowała Europę i świat od barbarzyństwa nazizmu i bolszewizmu. I nie jest to potęga dyktatury-terroru, ale demokracji. Wiek XV zmienił Europę radykalnie, że przypomnę Kopernika i Gutenberga, Hiszpania "poszła" o po rozum do głowy i wypierrdoliła od siebie resztki bliskowschodniego śmiecia. Najpierw Moors-Arabów a w końcu Żydów. USA Columbus Day to jest święto cywilizacji europejskiej.