21.03.21, 14:33Fot. CEphoto Uwe Aranas via Wikipedia, CC 3.0

Niemieckiemu Kościołowi nie grozi schizma. Ona już trwa

Opublikowane w ub. tygodniu stanowisko Kongregacji Nauki Wiary nt. błogosławieństwa par homoseksualnych pokazuje, jak bardzo niemiecki Kościół odchodzi od posłuszeństwa Rzymowi. Coraz więcej środowisk w Niemczech otwarcie sprzeciwia się nauczaniu Kościoła. „Mamy do czynienia z postępującą schizmą” – ocenia ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Na stronie Stolicy Apostolskiej opublikowano w poniedziałek stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, w którym przypomniano, że błogosławienie par homoseksualnych jest sprzeczne z nauką Kościoła. Do takich praktyk od dawna dochodziło m.in. w niektórych wspólnotach w Niemczech.

Otwarcie przeciwko stanowisku Kongregacji wystąpił bp Franz-Josef Overbeck, który stwierdził:

- „Będziemy dalej towarzyszyć z naszą duszpasterską ofertą wszystkim ludziom, którzy o to poproszą - niezależnie od tego, w jakiej znajdują się sytuacji życiowej”.

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Georg Bätzing przekonuje, że choć stanowisko zostanie uwzględnione w ramach Drogi Synodalnej, to nie będzie traktowane jako wiążące.

Do sprzeciwu wobec stanowiska Kongregacji Nauki Wiary wzywają też kapelan Burkhard Hose i otwarcie deklarujący swój homoseksualizm ks. Bernd Mönkebüscher, którzy rozpoczęli kampanię „mehrSegen”, w ramach której zapraszają do poparcia swojego sprzeciwu duchowieństwo.

- „Wobec odmowy przez Kongregację Nauki Wiary błogosławieństwa związków homoseksualnych, podnosimy głos i mówimy: Będziemy nadal towarzyszyć ludziom, którzy w przyszłości wejdą w związek partnerski i błogosławić ich związek”

- piszą zbuntowani księża.

- „Nie odmawiamy ceremonii błogosławieństwa. Robimy to w ramach naszej odpowiedzialności jako pasterze, którzy obiecują ludziom w ważnych momentach ich życia błogosławieństwa, które daje tylko Bóg. Szanujemy i cenimy ich miłość, a także wierzymy, że spoczywa na nich Boże błogosławieństwo. Wymieniane są w wystarczającym stopniu argumenty teologiczne i zdobyta wiedza. Nie akceptujemy tego, że wykluczająca i przestarzała moralność seksualna jest prowadzona na plecach ludzi i podważa naszą pracę duszpasterską”

- dodają.

Jak podkreśla cytowany przez portal wPolityce.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz, sytuacja w Niemczech zdaje się być jawnym odłączeniem od Rzymu.

- „Wydaje mi się, że te wizualne znaki pokazują, że mamy do czynienia z postępującą schizmą. Ona się już zaczęła chyba wtedy, kiedy kard. Marx powiedział: Nie jesteśmy filią Rzymu. Wydaje się, że część Kościoła w Niemczech zaczyna jako swojego znaku używać ateistycznego banneru pseudotęczowego zamiast Krzyża i to już jest sytuacja bardzo niepokojąca”

- mówi teolog.

Pod deklaracją „kontynuowania błogosławieństwa par tej samej płci” podpisało się też 350 duchownych z Austrii, wedle których związki homoseksualne są „częścią Bożego planu”.

W ostatnim czasie do interwencji ws. trwającej w Niemczech Drogi Synodalnej wezwał papieża Franciszka bp Philipa Egana z Portsmouth.

- „Martwię się – dodał angielski hierarcha – że jesteśmy bardzo blisko punktu, od którego nie ma odwrotu w przypadku drogi synodalnej – kiedy biskupi i ludzie będą promować stanowiska niezgodne z powszechnym magisterium i dyscypliną Kościoła, np. święcenia kobiet, interkomunię itd.”

- mówił hierarcha w wywiadzie dla Catholic News Agency.

kak/wPolityce.pl, PCh24.pl, LifeSiteNews.com

Komentarze

UYTA2021.03.22 9:12
Tak trwa i trwa.
Anonim2021.03.21 21:43
Ojciec Paweł był jak drapieżnik, który w całym tym stadzie wyszukiwał osoby najbardziej wrażliwe, podatne - mówi o. Wojciech Delik, przeor wrocławskiego klasztoru Dominikanów, który ujawnił sprawę nadużyć, w tym seksualnych, jednego ze współbraci.- Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Albo potrafił zgwałcić którąś na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła
PRAWDA2021.03.21 20:19
W Niemczech juz dawno Nie ma Katolików --jak płaca Kase to daja w Polsce na Germanizacje Opolczyzny i przekupywać księzy aby mówili dobrze o Niemieckich Bestiach ==
Pax2021.03.21 17:27
Niemiecki kosciol w 2015 roku pokazal innym na czym polega prawdziwe chrzescijanstwo i przeslanie Ewangeli przyjmujac z otwartym sercem uchodzcow, za to go bardzo cenie . Chrzescijanstwo to nie teorja tylko praktyka!
edek2021.03.21 15:08
My Polacy uwielbiamy wszystko co przychodzi z Niemiec. Jak szybko przyjęliśmy Komunie na rękę?? Spodobało się?? No to będziemy za kilka lat uczestniczyć w kościelnych gejowskich ślubach w rycie niemieckim. Też się przyjmie. Bo nowoczesne i takie Europejskie. A biskupi będą cmokać z zachwytu i wydawać rozporządzenia, jak te homoseksualne śluby przeprowadzać.
edziu, nie pierdol, mów za siebie2021.03.21 15:23
"My Polacy uwielbiamy wszystko co przychodzi z Niemiec."
Anonim2021.03.21 17:18
A co złego jest w komunii na rękę?
Po 11 ...2021.03.21 15:03
Kościół Polski - Kościół Niemiecki, dwa bratanki u nich postępującą schizma, a u nas galopująca schiza.