08.04.19, 11:54

Niemiecko - rosyjska współpraca gospodarcza: czy historia się powtórzy?

Historia pokazuje, że rosyjsko-niemiecka współpraca gospodarcza nie zaczęła się od budowy gazociągu Nord Stream. Przecież, gdyby nie wsparcie gospodarcze Rosjan, jakiego udzielili oni Niemcom w latach 1939 - 1941, ci ostatni nie byliby oni w stanie osiągnąć tylu sukcesów militarnych i politycznych w początkowym okresie II wojny światowej.

A wszystko zaczęło się od tego, że 19 sierpnia 1939 roku (na cztery dni przed podpisaniem Paktu Ribbentrop – Mołotow) w Berlinie hitlerowskie Niemcy zawarły strategiczną umowę handlową ze stalinowskim Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSSR). Przewidywała ona ścisłą współpracę gospodarczą obu państw polegającą na określonego typu wymianie: do Niemiec miały iść dostawy surowców niezbędnych do prowadzenia wojny, a z Niemiec ZSRR miał otrzymać niemieckie technologie, urządzenia techniczne oraz dostęp do finansowania w niemieckich bankach swoich przedsięwzięć gospodarczych.

Umowa była realizowana. Jednak 11 lutego 1940 roku podpisano kolejną radziecko-niemiecką umowę handlowej, przedłużającą umowę z 19 sierpnia 1939 roku. Podobnie jak wcześniejsza umowa, również ta z roku 1940 przewidywała wymianę żywności i radzieckich surowców  na niemiecką technologię. A dokładniej, strona sowiecka zobowiązała się w ciągu 12 miesięcy dostarczyć surowców i żywności o wartości 800 milionów ówczesnych marek niemieckich (dzisiaj suma ta odpowiada kilkunastu miliardom euro).

Dzięki wspomnianym wyżej umowom III Rzesza, aż do załamania się paktu w czerwcu 1941 roku, otrzymała od ZSRR olbrzymie ilości surowców, dzięki którym spokojnie prowadziła wojnę w Europie Zachodniej. Powiedzmy tylko, że Sowieci wysłali do Niemiec między innymi.: 900 tysięcy ton ropy i produktów ropopochodnych, 500 tysięcy ton rud żelaza, 200 tysięcy ton bawełny, 18 tysięcy ton kauczuku oraz 1,6 miliona ton ziarna. W efekcie, od czerwca 1940 import z ZSRR przekraczał 50 proc. całkowitej sumy importu  do Niemiec (a do momentu zerwania tej współpracy przez Hitlera w czerwcu 1941 roku wzrósł nawet do 70 proc.)
I dlatego można powiedzieć, że w latach 1940 - 1941 głównym partnerem gospodarczym III Rzeszy oraz najważniejszym eksporterem surowców dla niemieckiego przemysłu wojennego była Rosja Sowiecka.
Dzięki temu, Niemcy właściwie nie dotknęła brytyjska blokada gospodarcza. I być może Nord Stream 2 sprawi, że historia w pewien sposób się powtórzy. A więc już nie Niemcy, lecz Rosję, nie dotkną zachodnie sankcje.

erl/niewygodne.info.pl

Komentarze

Piotr Nowak2019.04.8 12:21
Co za idiota to napisał? :) :):) "I być może Nord Stream 2 sprawi, że historia w pewien sposób się powtórzy…" Czyli co? Zaoraniem obu krajów i śmiercią milionów ludzi?
anonim2019.04.8 12:36
Żeby zrozumieć trzeba czytać ze zrozumieniem. No chyba jasne, ze nie chodzi o wojnę, ale o to, że sankcje ominą Rosję. A wyzwiska są nie tylko niegrzeczne, ale też karalne... Być może autor artykułu upomni się o swoje dobre imię.
kaszel2019.04.8 12:48
Nie podpisał się, więc jak ma się upominać?:) Też czytaj ze zrozumieniem.
Piotr Nowak2019.04.8 13:14
no no ... to bardzo adekwatny przykład. Zilustrowany Hitlerem i Stalinem. Idiota mógłby się bardziej wysilić. Bo jak pakt Ribbentrop - Mołotow się skończył to chyba wiemy?
słowiczek poznański2019.04.8 13:39
"wiemy" - towariszcz durak ? czasy; "wiemy, macie, wy" już wam się towariszcz skończyły
Ten co pamięta2019.04.8 12:42
titanik odpłynął a kretyn został w porcie i czeka na kajak?
M.G.2019.04.8 15:03
Artykuł jest niekompletny. Współpraca niemiecko-radziecka zaczęła się już po I wojnie światowej. Były oczywiście zgrzyty w tych stosunkach - likwidacja niemieckiej partii komunistycznej, wojna w Hiszpanii, ale były też fabryki i poligony gdzie Niemcy mogli bezczelnie łamać Traktat Wersalski. Transfer nowoczesnych technologii na wschód zaowocował powstaniem największej armii świata - sowieci mieli więcej czołgów i samolotów w 1939 niż wszystkie armie świata razem wzięte! Rodzi się pytanie to dlaczego Hitler napadł na ZSRR w 1941 odcinając sobie źródło dostaw strategicznych surowców i angażując tam prawie całą armię - mając niedokończoną wojnę na zachodzie? Bezpośrednią przyczyną było złamanie przez hitlerowców sowieckich szyfrów jednorazowych przy pomocy maszyny-komputera "ryba-miecz". Z 40 tys. odczytanych wówczas meldunków ukazał się obraz rozmiaru ataku i głównych kierunków natarć armii czerwonej a także spodziewanego terminu wojny. Hitler postanowił uprzedzić Stalina o parę tygodni i uderzył we wszystkie rejony koncentracji wojsk sowieckich gdzie Luftwaffe zmasakrowało lotnictwo, piechotę i zapasy. W największej bitwie pancernej świata pod Kijowem (- pod Dubną wg hist. rosyjskich a nie pod Kurskiem) Niemcom udało się rozgromić 2-krotnie liczniejszą i lepiej opancerzoną armię dzięki znakomitej łączności radiowej i sowieckiej taktyce "wsjegda wpieriod" - po prostu ukryli się i przepuścili pędzące naprzód czołgi a zaatakowali kolumny zaopatrzeniowe (szczególnie z paliwem). Po kilkunastu godzinach sowieckie czołgi stanęły a ich załogi zaczęły uciekać na piechotę. Te początkowe zwycięstwa zaślepiły sztab Hitlera który uwierzył, że wojna jest wygrana.
Valery2019.04.8 20:26
Towarzyszu Nowak czy już zrobiliście mas- tur- bacje. To wymaga etyka LGBT a jak nie to zostaniecie wykluczeni ze środowiska po- je- bań- ców. Nie macie wyobraźni wiec idźcie zbić konia to wam ulży a i plus dostaniecie ode mnie. Wasz politruk Wania.
1235813...2019.04.8 22:50
w sierpniu 39 r. niektórzy kretyni reagowali podobnie jak ty
anonim2019.04.8 12:07
Pakt Merkel Putin działa. A W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .