22.04.21, 07:54Fot. screenshot YouTube (nbc news) / kremlin.ru

Nieoficjalnie: Joe Biden chce uznać rzeź Ormian za ludobójstwo

Prezydent USA Joe Biden ma formalnie uznać rzeź Ormian, do której doszło w czasie I wojny światowej w Imperium Osmańskim za ludobójstwo - twierdzi Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Z pewnością spowodowałoby to wzrost napięcia w relacjach między USA i Turcją. Uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo oznaczałoby zerwanie przez Biały Dom z dotychczasową strategią polegającą na unikaniu jednoznacznych określeń w stosunku do tego wydarzenia.

Reuters informuje, że Biden ma użyć sformułowania "ludobójstwo" w przemówieniu,, które ma zostać wygłoszone 24 kwietnia tj. w dniu, w którym na świecie wspomina się rzeź Ormian.

Podkreśla się jednak, że decyzja w tej sprawie nie zapadła, a Biden może w każdej chwili wycofać się z tego planu, zależnie od okoliczności.

Joe Biden jeszcze jako kandydat na prezydenta USA uczcił pamięć 1,5 mln zabitych Ormian i zapowiedział, że dołoży starań w celu uznania tej zbrodni za ludobójstwo.

Turcja nie zaprzecza, że w trakcie I wojny światowej zginęło wielu Ormian, jednak od lat twierdzi, że ówczesne tureckie władze nie brały udziału w zabijaniu Ormian, a zdarzenie to nie miało charakteru czystek etnicznych.

Senat USA podjął w 2019 roku uchwałę o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo.

jkg/rp.pl

Komentarze

Aldona2021.04.22 13:24
A rzeź Narodu Palestyńskiego przez Żydów to co to jest . 4,5 mln uciekinierów w wyniku czystek etnicznych przez Żydów to co to jest? Masowe przesiedlania kacapów udających żydów do Palestynyl to co to jest ? Pan Prezydent Joe Biden mógłby jednym swoim Dekretem pozbawić Israel darowizn ziem okolicznych sąsiadów Israela ale co to jest? W sprawie NS-2 US-Army ma pieniądze przewidziane w likwidację NS-2 ale co to jest ? Nic nie robi pan Joe Biden.
gastryczny Bidon2021.04.22 9:16
nareszcie
chłopka2021.04.22 8:27
O ja pierniczę . Zełeński niczego w Turcji nie uzyskał ? Efekt rozmowy nie był zadowalający dla USA ? Ale osaczają Rosję . Z każdej strony . A pisałam kiedyś : da USA Polakom popalić , oj da . Nic mi do tego . Ja jestem Ślązaczka .
Anonim2021.04.22 8:37
To prawda. Żydom wyraźnie zależy na wojnie z Rosją. Może do tego doprowadzą. Tak jak piszesz osaczają ich z każdej strony.
chłopka2021.04.22 10:01
Ja od lat się temu przyglądam . I tej ich narracji , propagandzie . Tam leży bogactwo do którego na razie nie potrafią się dobrać . Żyd jest zachłanny i nie zna umiaru . Poza tym nie myśli . Potrafi tylko liczyć i pod tym kątem patrzy na świat . A świat może go zaskoczyć .
chłopka2021.04.22 11:08
Przecież ambasador USA w Polsce.......Mosbacher swego czasu gdy w Polsce nastały nastroje antysemickie wyraźnie powiedziała " lobby żydowskie w Stanach jest bardzo silne " . Nikt nie słyszał w jej głosie przestrogi dla Polaków ? Stąd płynie prosty wniosek .....rząd USA zrobi to czego chcą amerykańscy Żydzi . A europejscy Żydzi mają być gorsi w czerpaniu zysków z eksploatacji Rosji ? Ty tego nie widzisz , ja tak , że w parlamencie UE przeważnie Żydzi . A więc o czym tu rozmawiać ?
chłopka2021.04.22 11:33
Obecnie jeszcze Merkel jako przedstawiciel silnych Niemiec nadaje ton polityce zachodnioeuropejskiej i trzyma to wszystko w kupie . Ale odchodzi z polityki i nie wiadomo kto po niej ? A Macron też z pochodzenia jest Żydem . A więc wszystko może się wydarzyć . Czasy są niezwykle dynamiczne . A i Ziemia przyspiesza . Tak jakby wiedziała , że ma zdążyć .
Aldona2021.04.22 13:27
Jak wielki przyjacie i morderca pan Putin pana mordercyNetanjahu i serdecznego przyjaciela tegoz kacapa miał ze swoim przyjacielem walczyć. Oni tylko myślą jak razem USA Wy*****.