08.11.21, 07:15

Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą

PIERWSZE CZYTANIE

Grzech zamyka drogę do mądrości

Mdr 1, 1-7

Czytanie z Księgi Mądrości

Umiłujcie sprawiedliwość, sędziowie ziemscy! Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca! Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.

Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga, a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele uwikłanym w grzech. Święty Duch uczący karności ucieknie przed obłudą, odsunie się od niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości.

Mądrość bowiem jest duchem miłującym ludzi, ale bluźniercy z powodu jego warg nie zostawi bez kary: ponieważ Bóg świadkiem jego nerek, prawdziwym stróżem jego serca, Tym, który słyszy mowę jego języka. Albowiem Duch Pański wypełnił zamieszkaną ziemię, Ten, który ogarnia wszystko, ma znajomość mowy.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Obowiązek przebaczania

Łk 17, 1-6

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!

Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu».

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary».

Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

.2021.11.8 21:29
Ten przez którego przyszły to ten co zbudował doktrynę rozmydlenia tego co jest najważniejsze - takimi hasłami jak wiara, miłość,miłosierdzie,pokora, ziemskie pojmowanie.
rebeliant2021.11.8 17:15
No na przykład biada temu, kto rozpropagował się jako zbawiciel, a nie stał się autentycznym człowiekiem, a także nie poniósł krzywdy gwałtu.
***2021.11.8 18:49
...a co ty komu możesz zrobić!!!....ofiaro losu...