09.10.19, 13:15Fot. Adam Baker via Flickr, CC BY 2.0

Nobel z chemii dla trójki naukowców

Przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla. Uhonorowani zostali nią trzej naukowcy, pochodzący z USA, Wielkiej Brytanii oraz Japonii.

Noblem wyróżnieni zostali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham oraz Akira Yoshino za ich prace nad baterią litowo-jonową.

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagród Nobla rozpoczęła się w poniedziałek. W dziedzinie fizjologii i medycyny również uhonorowane zostały 3 osoby – Brytyjczyk Peter J. Ratcliffe i dwóch Amerykanów – William G. Kaelin Jr oraz Gregg L. Semenza.

Podobnie było w przypadku fizyki. Nagrodę za odkrycie egzoplanet oraz wytłumaczenie ewolucji kosmosu otrzymali James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz.

Goodenough jako kandydat do Nobla wymieniany był od lat. Królewska Szwedzka Akademia Nauk poinformowała, że w wieku 97 lat jest on najstarszą osobą, którą wyróżniono tą nagrodą.

dam/wp.pl,rmf24.pl

Komentarze

Palindrom2019.10.9 21:36
Nobel z fizyki za… astronomię. Najwyraźniej wagary i ignorancja Grety-CO₂ to w Szwecji nie epizod, a wieloletnia tradycja.
stm.2019.10.9 16:20
To,że Polak żaden nie zakwalifikował się, to należy podziękować komunie sowietom i szwabom. Inteligencje wymordowano a w miejsce wstawiano swoich buraków., skutek opłakany. Zdolni nie mają szans, chyba za granicą - bo te stare komuchy ( resortowe dzieci) nie dopuszczą młodych do robienia kariery. I to jest w każdej instytucji
anonim2019.10.9 14:39
I znowu żaden Polak ???????????????????????
Gnostyk2019.10.9 15:20
Jakim sposobem jakis Polak na dostac Nagrode Nobla z nauk scislych skoro panstwo polskie jest na uboczu glownego nurtu naukowego ? Szanse maja tylko ci, ktorzy odpowiednio wczesnie wyemigrowali na zachod.