Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi prohomoseksualny jezuita o. James Martin stwierdził w niedawno opublikowanym komentarzu na liberalnym portalu katolickim „National Catholic Reporter”, że „papież Franciszek oznacza olbrzymią zmianę dla duszpasterstwa katolików LGBTQ”. Jezuita wylicza 11 „małych kroków”, jakie jego zdaniem poczynił papież, by dokonać tej „olbrzymiej zmiany”. Przypomina też swoje spotkanie z papieżem sprzed dwóch lat, w czasie którego – jak relacjonuje – papież poprosił go o to, by „kontynuował swoją posługę w pokoju”.

W czasie jednego ze spotkań o. Martin powiedział, że Watykan zaaprobował przemówienie, jakie wygłosił w czasie Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w 2018 r. Ówczesne przemówienie wywołało falę krytyki z powodu jego niezgodności z nauką Kościoła na temat homoseksualizmu. Amerykański jezuita argumentował także wcześniej, że katolicy powinni odnosić się z szacunkiem do związków tej samej płci.

W swoim artykule wśród 11 „ważnych kroków, jakie Franciszek podjął od swego wyboru w roku 2013 [w oryginale podano błędnie rok 2012]”, o. Martin przypomina m.in. jego słynne słowa „Kim jestem, by sądzić” i stwierdza, że „stał się on także pierwszym papieżem, który użył słowa gej”.

Jezuita zwraca uwagę na wizytę papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych, w czasie której spotkał się on z Yayo Grassim, swoim byłym studentem, żyjącym w związku z partnerem tej samej płci. Zdaniem o. Martina „serdeczne przywitanie nie tylko z panem Grassi, ale także z jego partnerem wiele mówiło o jego [papieża] duszpasterskim podejściu do par tej samej płci”.

Innym przykładem „małych kroków”, które doprowadziły do „olbrzymich zmian”, jest dla o. Martina wypowiedź z filmu dokumentalnego „Francesco” z roku 2020, w którym papież „zasygnalizował swoje poparcie dla prawnej ochrony związków cywilnych”. Jezuita zwraca uwagę, że „w marcu papież powołał Juana Carlosa Cruza, jawnego geja, ofiarę molestowania duchownego i adwokata do watykańskiej komisji wysokiego szczebla. W 2018 r. pan Cruz poinformował, że Franciszek powiedział mu: Bóg takim cię stworzył”.

Podsumowując swój tekst o. Martin stwierdza, że „od swego wyboru w 2013 r. Franciszek okazał się być duszpasterzem katolików LGBTQ i ich rodzin”.

Jak komentuje portal „Church Militant” w reportażu Davida Nussmana z na temat o. Martina: „Staje się jasne, że papież Franciszek i inni liderzy Kościoła przymykają oko na zaniepokojenie przesłaniem o. Martina. Warto wspomnieć, że Martin znany jest także z promowania transgenderyzmu, nawet wśród dzieci”.

 

jjf/ChurchMilitant.com, ncronline.org