04.06.21, 11:15Fot. kremlin.ru CC BY-SA 4.0 / domena publiczna / screenshot YouTube (Wilnoteka)

Obrońcy praw człowieka apelują do Polski: powołać specjalny trybunał dla osądzenia zbrodni reżimu Łukaszenki

Najwyższe polskie władze otrzymały apel od obrońców praw człowieka dotyczący powołania specjalnego trybunału międzynarodowego, który zajmie się osądzeniem zbrodni popełnianych przez reżim Alekandra Łukaszenki.

Szef zespołu prawników Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Hary Paganiajła twierdzi, że reżim Łukaszenki dopuszcza się zbrodni przeciwko ludzkości. – Po ostatnich wyborach tylko w dniach 9–12 sierpnia zostało zatrzymanych i doświadczyło tortur około 7 tys. naszych obywateli – powiedział „Rzeczpospolitej" Paganiajła.

Na Białorusi do powszechych praktyk należy więzienie działaczy opozycyjnych oraz dziennikarzy i działaczy społecznych, którzy są przeciwni reżimowi Łukaszenki. W więzieniach dochodzi do tortur, czego przykładem była sprawa zatrzymanego w wyniku porwania samolotu Ryanair Ramana Pratasiewicza.

Apel o powołanie specjalnego trybunału został sporządzony przez Tomasza Wilińskiego, który współpracuje z białoruskimi organizacjami obrony praw człowieka, w tym Centrum Białoruskiej Solidarności, białoruskim Komitetem Helsińskim i Wiasną. Apel trafił do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu Elżbiety Witek oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

- Wątpliwe wydaje się osądzenie tych zbrodni przez jakikolwiek trybunał powołany przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ze względu na bardzo prawdopodobny sprzeciw Chin i Rosji - wskazuje Wiliński.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że Białoruś nie jest stroną traktatu powołującego Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, wobec czego państwo to nie podlega jurysdykcji MTK.

Białoruś nie jest także stroną międzynarodowych konwencji dotyczących praw człowieka.

Jedyny legalny sposób osądzenia członków reżimu Łukaszenki to tzw jurysdykcja uniwersalna prawa karnego, która znajduje swoje odzwierciedlenie w polskim kodeksie karnym.

- To reguła prawa karnego, która pozwala ścigać za zbrodnie przeciwko ludzkości niezależnie od tego, czy przestępstwo popełniono na terenie danego państwa - mówi Rzeczpospolitej pełnomocnik przed MTK adwokat Mikołaj Pietrzak.

Tego rodzaju postępowania toczą się już w Polsce, na Litwie, w Niemczech i w Czechach. Kolejne postępowanie ma zostać wszczęte w Wielkiej Brytanii.

- Optymalnym wyjściem wydaje się powołanie wspólnej instytucji przez państwa, w których już dziś toczą się procesy w sprawie prześladowań - wskazuje Wiliński.

Zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami prowadzącymi postępowania przeciwko reżimowi Łukaszenki umożliwiłoby prowadzenie wspólnych skoordynowanych wzajemnie śledztw. Takie śledztwa mogłyby znaleźć swój rezultat we wspólnych aktach oskarżenia.

Ponadto białoruska opozycja przebywająca w Polsce przewodzona przez białoruskiego działacza Pawła Łatuszkę grozi, że zablokuje polsko-białoruskie przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica na Podlasiu, jeśli UE nie zdecyduje się na nałożenie na Białoruś nowych, bardziej surowych sankcji.

Białoruski reżim po raz pierwszy zaś zdaje się robić krok w tył. Białoruskie więzienia opuściło troje działaczy mniejszości polskiej na Białorusi: Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa.

jkg/rp.pl

Komentarze

katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:17
Dla Polski jest LEPIEJ,zeby Bialorusini i Ukraincy walczyli,a nie jak zwykle Polacy na przedmiesciach Warszawy.
JonB2021.06.9 12:30
Jeszcze tam sie pchajmy - po co.
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:05
Losy Polski leza na Wschodzie.
Tacy sami2021.06.7 9:03
Nie jest żadną tajemnicą że polityka zagraniczna tego rządu to piaskownica choć poprzednicy byli tak samo głupi .Kiedy my upominaliśmy się o prawa obywateli w Chinach ci robili wielkie oczy a Unia robiła interesy.Dziś mamy organizować trybunały bez sensu podczas gdy Niemcy zbudowali NS2 bo przecież to jasne że politykę Białorusi należy oceniać kompatybilnie z Rosją.Ileż jeszcze nasi politrucy dadzą się wpuszczać w maliny szkodząc zwłaszcza Polakom tam i tu tym którzy chcieliby np.robić biznes
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:07
Jak DOBRZE widac,Konfederacja WOLI Rosje i Putaszenke,bo nienawidzi i chce zniszczyc Polske.
Krasnoludek szczający do mleka2021.06.5 21:06
Domagamy się publicznej rektoskopii Łukaszenki!
edzio2021.06.4 17:15
Kiedy Polska zajmie sie rozliczeniem ukrainskich zbrodni wobec Polakow i Zydow ?
M.2021.06.4 17:09
A dlaczego to praworządna Unia się nie zajmie - tylko szuka idioty do bicia ?
YORK2021.06.4 16:56
To do unijnego trybunalu kierujcie ten problem, "oni sa tacy sprawiedliwi".
kasikas2021.06.4 15:50
przestańcie podjudzać w tych gazetach,,,,Polska wie, że ,,,zgoda buduje niezgoda rujnuje
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:09
Powiedz to swinio antypolska Putinowi i Putaszence !
Kaczka basta czyli żydowska ratyzacja Polski2021.06.4 15:18
Nazywam sie Hertrich-Woleński, nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
Kaczka basta!2021.06.4 15:09
Nie lepiej pozew do Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z faktycznym uprowadzeniem samolotu? Takie działanie miałoby większą skuteczność. (Ach, zapomniałbym, obecna władza zapomniała pogratulować Piotrowi Hofmańskiemu wyboru na prezesa MTK.)
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:10
Jak widac ,Konfederacja dazy do okupacji rosyjskiej,tak jak na Krymie.
ale jaja !2021.06.4 14:57
W sprawie "łamania praw człowieka" na Białorusi apelują do - wg unijnych "aŁtorytetów"- "niepraworządnej", "reżimowej" Polski.
Grizzly2021.06.4 14:49
.... jest przecież Trybunał w Hadze, prowokatorzy!
syjonistyczny bełkot o "łamaniu praw człowieka"2021.06.4 14:47
Pachołki krwiożerczego, zlodziejskiego kapitalizmu chcą zrobić z Białorusią to samo, co tak nie dawno zrobili z Ukrainą i to, co w latach 80-tych zrobili z POLSKĄ! Potomkowie syjonistycznych itp aszkenazyjskich banitów, którym Gomułka dał bilet w jedną stroną, dotrzymują  słowa swoim przodkom, którzy poprzysięgli zemstę za banicję, co dzięki wydawanym im polskich paszportów w hurtowych ilościach!!! zgodnie z uzgodnieniami "okrągłostołowymi", czynią od 1989roku po dzień dzisiejszy! Tzw "zachód" ogarnął strach, bo Gierek zamiast przeżreć i rozkraść kredyty, inwestował w Polskę i Polaków, co spowodowało wielki SZOK tzw."zachodnich demokratów", więc nałożył na Polskę embargo - dziś zwane sankcjami bełkocząc o "łamaniu praw człowieka" i na czele z Michnikiem, Geremkiem, Kuroniem, w - po ichniemu - "Polin" odpalili "majdan", a na czele którego BOLSZEWICKA ESBECJA  postawiła przywiezionego motorówką Bolka vel Kohne Lejba!. To był KONIEC Dekady E.Gierka /został internowany aresztem domowym/, a tym samym KONIEC PIERWSZEJ I OSTATNIEJ po 1945r prawdziwie POLSKIEJ WŁADZY W POLSCE.To samo chcą zrobić z Białorusią i Łukaszenką, ale NIE ICH DOCZEKANIE!
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:12
Antysemici i kretyni z Konfederacji WOLA Rosje,bo nienawidza Polski.
Włodek2021.06.4 14:43
Do Polski apelują? A czemu nie do "ostoi demokracji i praworządności " czyli do UE? My mamy wyjmować za nich te gorące kasztany? Jest ONZ, jest Soros jest TSUE nawet Berlin a oni do Polski? czy Polska ma byc żandarmem od wprowadzania porządku na Białorusi? Niech Niemcy przypomną Putinowi, że NS2 może zostać nieukończony a zobaczycie jak na Białorusi poprawi się stan demokracji
Lucy2021.06.4 14:41
Do POlski? przecież Polska jest niepraworzadna tak mawiaja brukselscy urzędnicy a teraz ma bronic praworzadnosci na Białorusi??Niech Tusk albo Merkelowa ida bronić Białorusi a nie uprawiać deale z Rosja co za hipokryzja
Anonim2021.06.4 14:36
nie wtykajmy łap w sprawy Białorusi bo Putin je nam utnie za milczącą zgodą tzw. zachodu niech wykaże się UNIA
katolicka deratyzacja Polski2021.06.19 11:15
Jak nie pomozemy bialoruskim braciom,to bedziemy mieli Putina w Warszawie. Dla Polski jest LEPIEJ ,zeby Ukraincy i Bialorusini walczyli,niz Polacy na przedmiesciach Warszawy,jak zwykle.
Ja Łukaszenka,2021.06.4 14:25
dumny rycerz z Zakonu Rycerzy Putina w Dupsko Yebanych, nigdy nie oddam mego kołchozu w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ja jestem dumnym rycerzem z Zakonu Rycerzy Putina w Dupsko Yebanych i ja Łukaszenka, tylko daje dupsko do yebania samemu mistrzowi i nikomu więcej! Sam Mistrz Zakonu Putin jest TYLKO w dupsko yebany przez tego z Chin Xi.
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.06.4 14:23
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Cela + Balcerowicz musi siedzieć!2021.06.4 14:03
BALCEROWICZ cyt: „W socjalzmie niemal wszystko było państwowe.To skazywało społeczeństwo na zacofanie i dyktaturę .Odejście od socjalizmu musi więc oznaczać prywatyzację gospodarki. Ale dla narodowo- socjalistycznych hakerów to wyprzedaż. Ich wzorem jest de facto Białoruś Łukaszenki” – napisał były wicepremier Leszek Balcerowicz na Twitterze.-------------------Postanowił odpowiedzieć mu Jan Śpiewak, w którego ocenie Balcerowicz „już szykuje neoliberalny zamach stanu na Białorusi”:- „Leszek już szykuje neoliberalny zamach stanu w Białorusi. Marzy mu się powtórka z Polski i roku 1989, gdy na plecach robotników "inteligencja" doszła do władzy i zaorała polski przemysł, stocznie, sektor badawczy, kulturę, uniwersytety i usługi publiczne.
Prawda2021.06.4 14:00
Polska i Ukraina musi współnie przeciwstawić się Kacapom to jest Obowiązek Polski aby -----na granicy ------Polska ---Ukraina nie było pozycyjnej wojny jak ======Planuje Putin ===
Polska2021.06.4 13:51
DURNA ma nadstawiać kark, a pózniej ją zachód i UdeoUsa oleje . Chcą po rozkradzeniu Ukrainy , rozkraść Białoruś. Trzymam kciuki za Łukaszenkę.
neoliberalny ZAMACH STANU na Białorusi2021.06.4 13:51
Na Białorusi odbywa się jeden wielki,wyreżyserowany  spektakl -  Operacja, która jest pod całkowitą kontrolą tzw "zachodu", który jednocześnie bada nastroje społeczne i bawi się w wybór swojego namiestnika. dlatego znaczna większość Polaków też dramatycznie doświadczona takim spektaklem POPIERA Prezydenta Łukaszenkę.  BRAWO PANIE ŁUKASZENKA! trzymać krótko tą mniejszościową sprzedajną swołocz, która ma chleb i miejsca pracy, a domaga się ZMIANY na szczaw, mirabelki i bezrobocie, czyli to, co Polakom zafundowali "reformatorzy" : tacy jak m. in. szyt Balcerowicz (Ukrainę też ostatnio "reformował") - znany chicago boy, który pobierał szkolenia w chicagowskiej szkole żyda Friedmana-twórcy "doktryny szoku",jak też  i szyt J.Lewandowski - specjalista od reprywatyzacji (czyli rozkradania Majątku Narodowego), bo jak sam twierdzi, "taka moda", a Polacy po tych ich "wolnościowych reformach" egzystowali poniżej LUDZKIEJ GODNOŚCI ponad 30 lat!
Cela+ Balcerowicz musi siedzieć!2021.06.5 7:52
BALCEROWICZ cyt: „W socjalizmie niemal wszystko było państwowe.To skazywało społeczeństwo na zacofanie i dyktaturę .Odejście od socjalizmu musi więc oznaczać prywatyzację gospodarki. Ale dla narodowo- socjalistycznych hakerów to wyprzedaż. Ich wzorem jest de facto Białoruś Łukaszenki” – napisał były wicepremier Leszek Balcerowicz na Twitterze.-------------------Postanowił odpowiedzieć mu Jan Śpiewak, w którego ocenie Balcerowicz „już szykuje neoliberalny zamach stanu na Białorusi”:- „Leszek już szykuje neoliberalny zamach stanu w Białorusi. Marzy mu się powtórka z Polski i roku 1989, gdy na plecach robotników "inteligencja" doszła do władzy i zaorała polski przemysł, stocznie, sektor badawczy, kulturę, uniwersytety i usługi publiczne.
A może tak2021.06.4 13:27
powołamy Trybunał do osądzenia zbrodni Izraela na Palestyńczykach? Co Pan na to, P. Jarosławie K., Mateuszu M. i Andrzeju D. ?
BRUDNE ŁAPY PRECZ OD BIAŁORUSI!!2021.06.4 13:06
Globaliści - mocodawcy Cichanouskiej chcą obalić Łukaszenkę, bo rządzona przez Niego Białoruś TO : Benzyna tańsza od wody -1 litr benzyny kosztuje 0,14 $.  Nowożeńcy dostają 64.000$ na zakup mieszkania. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 5000 rubli. Pensja pielęgniarki wynosi 1000 dolarów. Pensja nauczyciela wynosi 4 000 euro. Becikowe wynosi 7000 dolarów.  Na otwarcie własnej działalności gospodarczej obywatel dostaje dotacje w wysokości 20000 $.  Mińsk to jedno z najczystszych miast w tym regionie . PKB na mieszkańca wynosi 14,192 dolarów.  Kształcenie i szkolenie za granicą pokrywa państwo. W kraju istnieje sieć sklepów dla dużych rodzin z symbolicznymi cenami podstawowych artykułów spożywczych. W kraju obowiązują wysokie grzywny i zatrzymania przez specjalne jednostki policji za sprzedaż przeterminowanych produktów spożywczych. Niektóre apteki mają działy z darmowymi lekami, a w kraju obowiązuje kara śmierci za podrabianie leków. Brak opłat czynszowych za mieszkanie. Obowiązują symboliczne opłaty za energię elektryczną dla ludności. Niskooprocentowane pożyczki na zakup samochodu i nieoprocentowane na mieszkania. ”Dzika developerka” praktycznie nie istnieje. Kiedy Łukaszenko doszedł do władzy, wypędził z kraju międzynarodowe korporację. W ciągu 26 lat jego rządów populacja potroiła się. Zmniejszyła się 9-krotnie śmiertelność dzieci . Średnia długość życia na Białorusi  wzrosła o 60%.
jle_ffm2021.06.4 15:08
No po prostu raj na ziemi. Wielu Europejczyków marzy aby się tam przenieść.
Maciek2021.06.4 12:53
Do Polski? Niech se do Unii apelują
YORK2021.06.4 12:22
Oj gruba przesada, trzeba najpierw miec sedziow na poziomie bo ci co sa pewnie by uznali niska szkodliwosc spoleczna wobec rezimu bialoruskiego.
Anonim2021.06.4 12:13
A prawiczki tańczą, jak im Moskwa zagra... Głupota, czy sabotaż?
Maciej Piwowar2021.06.4 11:57
Nie Rozumie:: JAK DŁUGO JESZCZE WSZELKIE ODPADY Moralne(tzw.obrońcy --- ) będą ATAKOWAĆ Słowian--Kraje Słowiańskie. Wstyd się przyznawać do bycia Polakiem---Słowianinem.Gdy Watach SŁOWIANO --FOBY Plują na Braci Słowian.WSTYD.
POdPIS2021.06.4 11:53
A dlaczego Polska ma być arbitrem .Skoro już powołujemy się na polską jurysdykcje to zapewne bardziej uniwersalna jest jurysdykcja watykańska tak bliska sercu polskich władz .
Anonim2021.06.4 11:58
Komus zależy na konflikcie Polska-Białoruś. I ten "ktoś" doskonale wie że polscy politycy co jak co ale ruska onucę zawsze chętnie wytarmoszą. Więc się nie zdziwmy kiedy Du.a z kolegami jakiś trybunał powołają:)
a ja mam wrażenie2021.06.4 11:47
że ktoś chce wmanewrować Polskę w otwarty konflikt z Białorusią.