27.03.21, 11:30Fot. via: policja.pl

Odmawiasz przyjęcia mandatu za brak maseczki? Nie łudź się! Sąd już nie przyzna Ci racji

W Polsce panuje przekonanie, że obowiązek noszenia maseczek jest wątpliwy prawnie i łatwo dowieść w sądzie swoich racji po odmowie przyjęcia mandatu. Nic bardziej mylnego! Jeszcze do grudnia rzeczywiście sądy wskazywały, że rozporządzenie idzie dalej niż ustawa. Jednak, jak przypomina „Rzeczpospolita”, od 2 grudnia to ustawa reguluje obowiązek noszenia maseczki i nie sposób tego podważyć.

2 grudnia zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

- „Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy. RPO zabiegał o to od maja 2020 t. właśnie po to, by obywatele nie mieli takich wątpliwości”

- podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekspert z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jeśli więc nie przyjmiemy mandatu za brak maseczki w wysokości 500 zł, nie powinniśmy liczyć, że sąd uchyli karę.

- „Mandat za brak maseczki będzie wystawiony legalnie”

 - przekonują eksperci z sympatyzującego z opozycją stowarzyszenia sędziowskiego „Iustitia”.

kak/Rzeczpospolita

Komentarze

Jan2021.04.20 19:43
Wszystko nie prawda. Sądy wciąż potwierdzają, że nakaz jest nielegalny! Udostępniajcie dalej, żeby wszyscy wiedzieli: https://www.niezwykleporady.pl/2021/04/mandat-za-brak-maski-wciaz-nielegalny.html
Prawomówny dr Dominik Matczak2021.04.17 20:25
Mandaty za brak maseczki? Nadal nielegalne! Zapraszam: https://www.youtube.com/watch?v=Bolr213hL9U\
Skrzypek na dachu2021.04.16 11:14
Ludzie nie dajcie sie nabrac , maseczki to glupota bo powoduje niedotlenienie , bakterijne zapalenia pluc i grzybice aspergillosum .
A gdzie "kasta basta" w nagłówku?2021.03.30 12:04
j.w.
JaluKurek2021.03.28 14:21
Jeszcze jedno. Im więcej wyszczepień i namordników, tym więcej zakażeń. Interesujące, nieprawdaż? A teraz Kochani zastanówcie się jak PiS wali was w rogi.
JaluKurek2021.03.28 14:19
Naprawdę? A cóz takiego się stao przez pstatnie tygodnie? Czy zmieniono zapisy w polskiej konstytucji? Rozporządzenia i ustawy PiS moze Kaczyńskiemu do doooooopy włożyć. Konstytucja Polska jest nadrzędnym aktem prawnym.A rozporządzenia kowitowe są w sprzecznosci z jej zapisami, tak więc sa nielegalne.Nadal nielegalna, Nasza Kochana Frondo!
SLAWAN2021.03.28 19:37
Racja! Nie czytałem, żeby zmienili Konstytucję.
Polak2021.03.28 12:52
Nie łudźcie się, kłamstwa partyjnej propagandy nie zmieniają prawa: bez zmiany konstytucji (czego pisowska mafia nie jest w stanie zrobić) jedynym aktem prawnym który mógłby zalegalizować mandaty za brak maseczek jest wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ale pisowska mafia nigdy nie zdecyduje się na taki krok, ponieważ oznaczałoby to konieczność realnej pomocy dla polskich firm, czyli coś czemu pisowska mafia jest z założenia przeciwna..
Ciekawy2021.03.28 11:17
Od miesięcy ludzie chodzą w maseczkach, i tysiące się dalej "zakaża". Ministrowie chodzą w maseczkach i chorują. To o co chodzi? Czy w marcu ub. roku minister Szumowski w wywiadzie dla RMF nie śmiał się z maseczek i chciał je zakładać na ręce? Czy dr Grzesiowski w TV w eksperymencie z aerozolem i prof. Gut w wywiadzie u Rachonia w TVP Info nie wskazywali na nie użyteczność(przenikanie wirusów) lub szkodliwość maseczek (zbieranie patogenów)? Przecież to minister i cenieni specjaliści, obecnie pierwszoplanowe twarze TV w walce z covidem-19 .To co się zmieniło przydatności maseczek w ochronie przed wirusem? To po co Pan Premier Morawiecki wraz ekipą rządzącą, z takim zapałem afirmuje np noszenie maseczek. Czy aby nie realizuje planów deep state, opisanych przez analityków Fundacji Rockefellera już 2010 roku?
V2021.03.28 9:09
Część Polaków jest już tak ogłupiona i wierzą, że maseczka to przejaw szacunku dla drugiego człowieka, bo „moja maska chroni ciebie, twoja maska chroni mnie”, to jest gówno prawda. Wirus jest tak maleńki, że bez problemów śmiga przez maseczkę w tę i z powrotem. Maseczka tak samo zatrzymuje wirusy, jak siatka ogrodowa komary.
Michał Jan2021.03.28 9:54
To akurat nieprawda. Wirus nie jest w stanie przeżyć bez wilgoci i przemieszcza się drogą kropelkową. Kropelki z wirusem są większe od porów maski. Problemy pojawiają sie przy nieustannym noszeniu - pojawia się odruch poprawiania, a przy odruchu nie pamięta się, że dłonie stają się skażone. Dalej - przenoszenie wielorazowych, na których wirusy mogą się gromadzić. Per saldo, jak się popatrzy na statystyki zachorowań w krajach, w których nakazywano i nakaz zdejmowano - wpływ żaden.
Anonim2021.03.28 14:24
Niestety Panie Janie myli się pan. " Lekarz chciał pokazać skuteczność maseczek i przeprowadził eksperyment na wizji. Internauci pękają ze śmiechu [WIDEO]" https://wmeritum.pl/lekarz-skutecznosc-maseczek-eksperyment/339788
Michał Jan2021.03.29 10:59
Próbujesz Pan podważyć moją tezę przy pomocy tego pajaca Sutkowskiego? Na dodatek, dopiero przy masce zaczął dmuchać prawidłowo, czyli próbował zdeprecjonować szmatkę i ekran, dmuchając tak, jak to nie występuje w przyrodzie. Polecam sprawdzić próbując zdmuchnąć świecę.
Pablo2021.03.28 2:09
Nie dajcie sobie mydlić oczu. Podstawą obowiązku jest ustawa, ale obowiązek noszenia maseczki, jako ograniczenie prawa człowieka i obywatela w związku z przemieszczaniem się i dotyczącym własnego zdrowia wymaga uregulowania zgodnego z Konstytucją. A uregulowanie konstytucyjne mówi wyraźnie: Art. 228. 1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. 2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości. 3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa" . Czyli najpierw wprowadza się jeden ze stanów nadzwyczajnych przynajmniej stan klęski żywiołowej, a dopiero potem mozna ustawowo wymagać noszenia maseczek i legalnie karać mandatami. W przypadku próby wręczenia mandatu, trzeba: - wyjaśnić, że wszelkie ograniczenia praw człowieka i obywatela wprowadza się tylko i wyłącznie poprzez ogłoszenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, wówczas mandat jest legalny, - ponieważ taki stan nie został wprowadzony, wówczas mandat jest nielegalny (w prawie polskim nie ma czegoś takiego jak stan pandemii, w telewizji może i owszem, ale nie w prawie), - jeżeli tak, to prosimy zgodnie z art. 58 o Policji o odmowę wykonania rozkazu niezgodnego z prawem i odstapienie od czynności, - jeżeli policjant mimo wszystko naciska prosimy o odstapienie ze względu na możliwość przekroczenia przez niego uprawnień funkcjonariusza publicznego (przestępswo z Kodeksu karnego), - musimy się zachowywać spokojnie, nie wolno obrażać, nie wolno też grozić zastosowaniem jakiejś sankcji, tylko wyjaśniać znaczenie przepisów. Ten artykuł to tylko straszak dla niewnikających.
Michał Jan2021.03.28 9:48
Ja bym do tego podszedł inaczej. Ustawa opublikowana 29.11.20 dała prawo NarKomZdrawowi nakazywania zasłaniania ust i nosa osobom zdrowym poprzez rozporządzenie. Przez parę dni te głąby powoływały się na wcześniejsze rozporządzenie, co było absurdem, bo ustawa nie ma naprawiać wadliwe rozporządzenia. Niestety, tropnęli się z tą głupotą nakazująca siedzieć w maskach z zakładowych kantynach i 3.12.20 wydali rozporządzenie. Na to tu się powołuje Kak i Iustitia. Ale chodzenie, bieganie lub jeżdżenie na rowerze w kagańcu na świeżym powietrzu, gdy możliwe jest zachowanie odległości 2m, jak sam NarKomZdraw przyznał, wprowadzone zostało "ze względów behawioralnych". A na takie rzeczy ustawa mu nie daje uprawnień.
Bzdura2021.03.27 21:22
Lustitia? następni naganiacze propagandy
Anonim2021.03.27 18:45
Spoko. Za jakiś czas wszyscy winni tego totalitaryzmu i zgładzenia pod pretekstem covida 100 tysięcy Polaków, staną przed Trybunałem Norymberskim. Później Rząd Królewski wyda Armii rozkaz odnalezienie i zlikwidowania Bankierów stojących za tym ludobójstwem. Zostaną odpalone pociski z głowicami atomowymi i winni spłoną w sterylnym atomowym ogniu. Świat odetchnie z ulgą, gdy międzynarodowi zbrodniarze zostaną przykładnie UKARANI.
Anonim2021.03.27 18:47
Pobudka! XD
Anonim2021.03.27 18:22
Foliarstwo wyje. Jakże miły to dźwięk. XD
Michał Jan2021.03.27 17:32
Ja, osobiście, mam noszenie kagańców na ulicy tam, gdzie ma je JE min. Warchoł: https://twitter.com/marcinwarchol/status/1375786889349844998
Bianka2021.03.27 17:20
Bo maseczki nie działają, a rządzący trzymają się swoich absurdalnych decyzji, bo nie umieją przyznać się do błędu....zresztą, niedawno była mowa o tym, że mamy nosić nowe wypasione maski z filtrami...i co..??
Jakub2021.03.27 20:37
żadne z tych maseczek nie chronią przed Sars Cov2 bo jest on dużo mniejszy od średnicy kanalików w dostępnych maseczkach. Można sprawdzić na https://pl.wikipedia.org/wiki/SARS-CoV-2#Budowa_molekularna rozmiar wirusa a później poszukać parametrów maseczek. To jest znane od wiosny 2020r.
Jakub2021.03.27 20:42
Poza tym, jeśli chcą byśmy chodzili w maseczkach to na koszt państwa. Nie można nakładać na nas nowych podatków. NFOZ powinien to refundować a najpierw nowe maski szczelne i aparaty tlenowe. W domach i miejscach pracy jonizatory lub ozonatory.
Ja2021.03.27 16:35
No to wielu polityków PiS straci trochę pieniędzy. Ciekawe co zrobią ich zwolennicy, przecież większość z nich uważa, że pandemia to wymysł żydokomuny i międzynarodowych koncernów!
Michał Jan2021.03.27 16:34
Pan policjant na zdjęciu powinien być zagrożony karą do 8 lat za sprowadzanie zagrożenia epidemiologicznego. Maski z zaworkiem zwrotnym chronią tylko je noszących, a nie otoczenie.
Michał Jan2021.03.27 16:32
Czyżby? Drogi red. Kaku, chcesz przyjmować, to przyjmuj, ale nie namawiaj innych. Nie ma takiej ustawy, która mogłaby uzasadnić zasłanianie ust i nosa na pustkowiu, bez łamania podstawowych praw obywatelskich. Tak też do tego podchodzą sądy. Sądząc po liczbie rowerzystów uprawiających kolarstwo oddychając swobodnie, chyba i policja dała sobie z tym spokój.
Józia2021.03.27 14:47
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, już wypowiedziała się - NEGATYWNIE - na temat noszenia "maseczek". Robią dużo złego, a nic dobrego!
Polak2021.03.27 14:35
Nawet ustawa nie może być niezgodna z konstytucją , jeśli nawet taka zostanie uchwalona -będzie bezprawiem . Konstytucja gwarantuje nam wolności ,aby je ograniczyć należy wprowadzić jeden ze stanów. Wszystko inne to bzdety medialne. NIE PRZYJMOWAĆ MANDATÓW. EW. POZYWAĆ WYSTAWIAJĄCYCH MANDATY Z POWÓDZTWA CYWILNEGO !!! NP O ZAPŁATĘ 2000 ZŁ.
Waldi2021.03.27 13:51
Wszystkim "Szczęść Boże" wywrotowcom - antycovidowcom - antypaństwowcom, polecam emigrację do kraju "wolności i praworządności" - Niemiec lub Francji, tam pofikacie rządowi, zapytacie o Konstytucję, itd.
stuknij się w ten2021.03.27 15:29
po-żydowski łeb !!!
x2021.03.27 13:30
Kaczyńskiego i Rydzyka ustawy nie dotyczą.
Waldi2021.03.27 13:47
Lewak i łajno z #SokZburaka wszędzie widzi 3BIT.
Ant2021.03.27 12:52
I tak oto dogorywa przyszłość PiS, PO, PSL, i nowego Palikota - Holowni. Mojego głosu za przestępczą działalność nikt z nich nie dostanie. To już jest koniec!
Anonim2021.03.27 16:29
Możesz już iść.
Do Leżajska przyjechała potężna grupa ŻYDÓW2021.03.27 12:33
chodzili bez masek i w tyłku mieli Polskie prawo a policja jeszcze ich ochraniała, pytam się to po co ta cała szopka z ustawami o szmatach na gębie??? są równi i równiejsi ??? od dziś chodzę w mycce bez maski i co mi zrobicie :D
Pytanie: Czy ta ustawa jest zgodna2021.03.27 12:23
z Konstytucją, co orzekł o niej Trybunał Konstytucyjny ? Frondo może tym się zajmiesz??? ile dostajesz kasy od pisu ???
Szczęść boże2021.03.27 12:12
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 71 lat i zgrabne ciało, lubię koty i ostre orgie, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: http://pis.org.pl/ Wyszukaj mnie po niku: "prezes" , napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam...
drobna poprawka2021.03.27 12:16
mój email: [email protected]
skoro maska jest antidotum2021.03.27 12:09
na wirusa - świrusa to dlaczego tyle ludzi choruje i się zaraża?
matis892021.03.27 12:05
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
Waldi2021.03.27 13:59
Pan Jezus wygłaszał orędzie ??? Dziwnych masz proroków i Bogów,.... i na pewno nie jest to Pan Jezus Chrystus.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.27 12:03
Wszystkich tych którzy pragną szybko spotkać się z bogiem, zapraszamy do kościołów. I zdejmijcie maseczki boga musicie wciągnąć całą swoją piersią..,.
Waldi2021.03.27 13:52
Omijajcie to badziewie z #SokzBuraka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Pan Wójt2021.03.27 12:00
Pocałujta w du' pę Wójta. Pan Wójt jak nie nosił, tak i nosił nie będzie żadnej szmatki na wirusy.
Lekarz2021.03.27 13:54
Wyszedł już Gowin i Trzaskowski, czekamy na Wójta, chyba że olewa pisowską służbę zdrowia i woli do dołka.