21.09.21, 17:56fot. straż graniczna

Opinia prawna Ordo Iuris: Zarzuty wobec Straży Granicznej bezzasadne

• W mediach pojawiają się zarzuty w stosunku do polskiej Straży Granicznej, w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

• Okoliczności faktyczne przesądzają jednak, że cudzoziemcy koczujący przy polskiej granicy na terytorium Białorusi nie podlegają polskiej jurysdykcji.

• Obcokrajowcy przebywający w okolicach Usnarza Górnego znajdują się na terytorium Białorusi, a białoruskie służby państwowe sprawują nad nimi efektywną kontrolę.

• Polska Straż Graniczna zasadnie uznaje, że nie ma przesłanek do przyjęcia przez nią wniosków o status uchodźcy od cudzoziemców znajdujących się na terytorium Białorusi i pozostających pod efektywną kontrolą białoruskich służb państwowych, gdyż Istnieje domniemanie jurysdykcji terytorialnej państwa.

• Jedynie w wyjątkowych sytuacjach przyjmuje się koncepcję jurysdykcji eksterytorialnej, szczególnie gdy przedstawiciele państwa działają poza terytorium państwa, uzyskując jednak skuteczną kontrolę nad obcym terytorium lub osobami znajdującymi się poza terytorium państwa.

• Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną na ten temat.

PRZECZYTAJ OPINIĘ – LINK

- Opierając się na doniesieniach medialnych oraz analizie prawnej można stwierdzić, że zarówno okoliczności faktyczne, jak również charakter działań podjętych przez Rzeczpospolitą Polską względem cudzoziemców nie uzasadniają tezy, że migranci koczujący po białoruskiej stronie granicy z Polską podlegają polskiej jurysdykcji – wskazał Łukasz Bernaciński, Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Cudzoziemcy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę, lecz zostali skutecznie powstrzymani przez polską Straż Graniczną. Migranci mieli wykrzykiwać do funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz napisać na transparentach, że chcą złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Ustalenie, czy cudzoziemcy pozostają pod polską jurysdykcją jest kluczowe do trafnej oceny zakresu odpowiedzialności władz polskich w przedmiotowej sprawie.

Doniesienia medialne wskazują, że cudzoziemców pozostających na terytorium Białorusi pilnują funkcjonariusze białoruskiej służby granicznej uniemożliwiając im wejście w głąb kraju, a także że dochodzi do rotacji osób koczujących przy granicy, co miałoby dotyczyć w szczególności kobiet i dzieci transportowanych w nieznane miejsce. Ponadto opublikowane w mediach społecznościowych nagrania ujawniły, że strona białoruska regularnie dostarcza posiłki grupie cudzoziemców koczujących przy polsko-białoruskiej granicy.

Media informują, że białoruskie służby nie tylko dowożą ich na granice, ale nakazują nawet fizyczne przepychanie ich poza swoje terytorium. Białoruskie źródła wskazują, że istnieją nagrania FRONTEXu, na których widać, jak samochody służbowe białoruskiej straży granicznej eskortują duże grupy migrantów bezpośrednio do samej granicy. Ponadto białoruscy pogranicznicy mieli usuwać drut kolczasty, aby ułatwić migrantom przekroczenie granicy. Na licznych filmach oraz fotografiach widać nieustannie obecnych funkcjonariuszy służb białoruskich pilnujących imigrantów. Pojawiają się również informacje, że białoruskie służby nie pozwalają zawrócić imigrantom i przetrzymują ich siłowo przy granicy. Jednocześnie interakcja migrantów z polską Służbą Graniczną ograniczona jest do biernego powstrzymania migrantów od nielegalnego przekraczania granicy państwowej. W szczególności Służba Graniczna nie ma swobodnego dostępu do migrantów i nie ogranicza ich przemieszczania się na terytorium państwa, w którym się znajdują. Z powyższych okoliczności wynika, że efektywną kontrolę na cudzoziemcami koczującymi w Usnarzu Górnym sprawują służby białoruskie.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze

Anonim2021.09.22 8:17
Ordo iuris to ta organizacja, co nie wolno o niej pisać że brała kasę z Kremla? Nie piszmy więc, że brali kasę z Kremla, żeby nie powstało wrażenie, że brali kasę z Kremla, bo ktoś mógłby powziąć fałszywe wrażenie, że brali kasę z Kremla.
Polak2021.09.22 4:31
Opinia niedouczonych sekciarzy finansowanych przez Kreml nie brzmi jak coś godnego zaufania.
xyz1232021.09.22 4:04
Luka na granicy z Białorusią. Migranci przeszli przez słabo pilnowane miejsce i odjechali taksówką Mnożą się doniesienia o braku szczelności polsko-białoruskiej granicy, mimo wprowadzenia stanu wyjątkowego. W gminie Narewka pilnowany pas ziemi objęty rygorami stanu nadzwyczajnego ma szerokość jedynie trzech kilometrów. Jak relacjonuje jeden z mieszkańców, kilka dni temu kilkuosobowa grupa migrantów przeszła to wąskie gardło, wezwała taksówkę i nieniepokojona przez nikogo odjechała w Polskę.
Portofino2021.09.22 5:40
Skorzystaj więc z tej luki i wypad na Białoruś.
Anonim2021.09.22 5:47
Portofino - Nie podskakuj srulu bo ci się szambo wylewa uszami.
Portofino2021.09.22 6:02
Bądź przezorniejszy i zapchaj swoje duże ośle uszy watą.
Foster2021.09.22 16:45
Nie wierzę. Przecież na granicy są zwoje kolczastego drutu, przez które nikt się nie przeciśnie.
Skrzypek na dachu2021.09.22 3:51
Brawo Polska Straz Graniczna .
o ...2021.09.22 3:45
... to samo "prawo", na które powołują się obrońcy "biednych uchodźców" obowiązuje także niemiaszków, prawda? ... pozwólmy zatem "uchodźcom" przekroczyć nasza wschodnią granicę i ... przetransportujmy ich na zachodnią .... a ci co dziś tak bardzo są zatroskani o ich los niech zaczną naciskać na niemiaszków, aby ich przyjęli ... ba, niech spadają razem z nimi ... przecież - jak twierdzą - w naszym kraju panuje reżim łamiący notorycznie prawo ... zatem i oni i "uchodźcy nie są tu bezpieczni ...
sl_ko2021.09.21 21:56
Od kiedy rozstawiono zasieki i lemparcice wyjechały z przygranicznych zarośli przestały dobiegać dziwne odgłosy. Brzmiało to coś, jakby stado łosi taplało się w bagnie. Posłuchajcie : https://www.mboxdrive.com/na%20bagnach.mp3 Napiszcie, co o tym myślicie.
EkspertyzaSraczkiWPieluchomajtachDziadaKaczyzbawa2021.09.21 21:20
Horda Zdewociałych Jurystów wydala rozliczne "opinie", "analizy" i "ekspertyzy" nikomu niepotrzebne i przez nikogo nie zamawiane ani zlecane. Po to, żeby za chwilę rzewnymi pismami skamleć o wpłatę 50, 100 czy pińcet złotych na konto ubożuchnych społeczniaków. Urobionych po pachy robotą z urojonej potrzeby.
bert imbecylku!2021.09.22 1:42
No co z tym równaniem: SKORO 3x−y=12, ILE JEST 8x÷2y=? . . . . . Mój pies zna odpowiedź, a ty imbecylku?!
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 19:54
"...po prostu Polacy od lat coraz śmielej i z coraz większą dumą pokazują, że są narodem nienawistnych ksenofobów" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tak pisze żydek skürwysynek jak "prof.dr" Hertrich-Woleński, jak "prof" Jan Hartman albo kürwa żydowska Juruś Urban żaden z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. Ulubiona praktyka żydka z M16, strzelanie do dzieciaków palestyńskich.
Po 11 ...2021.09.21 19:34
Opinia prawna Ordo Iuris: Ciągnięcia drutów przez Straż Graniczną jest zgodna z moralnością katolicką. To ciągnięcie w sytuacji wyższej konieczności i bez połykania.
@mp/ordoiuris.pl2021.09.21 19:27
Pushback jest zakazany przez konwencje międzynarodowe.
Po 11 ...2021.09.21 19:40
Ale u nas nie ma pushbacku, u nas jest dozwolony przez konwencje ... fuckback (udany, bo służby graniczne wspierają klerycy i duchowni)
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:59
"...po prostu Polacy od lat coraz śmielej i z coraz większą dumą pokazują, że są narodem nienawistnych ksenofobów" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tak pisze żydek skürwysynek jak "prof.dr" Hertrich-Woleński, jak "prof" Jan Hartman albo kürwa żydowska Juruś Urban żaden z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. Ulubiona praktyka żydka z M16, strzelanie do dzieciaków palestyńskich.
Kosmopolita2021.09.21 18:56
Ordo Juris wydało opinię: cudzoziemcy na granicy Polski z Białorusią nie są w stanie przekroczyć naszej granicy... . . -> bo królestwo Polski nie jest z tego świata.
Po 11 ...2021.09.21 18:58
:)))) Tak, me gusta :) SŁowem ... za wysokie progi na islamskie nogi :)))
Ksiądz Bartold2021.09.21 18:49
Mój sąsiad wydał dzisiaj opinie, że zarzuty względem straży granicznej są uzasadnione. Podobno opinia Ordo Juris chcę konkurować z jego opinią.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.09.21 18:24
Hej fejk dr hab Lesio Keller-Krawczyk jak na starą ciotę to masz sexy nick, hihi ....katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 ... hoho ... Szykuj pysk do ruchania! I'm coming!
Ksiądz Bartold2021.09.21 18:51
Zniknij stąd prawicowy trolu! Bo czuć w powietrzu swąd siarki, urynę i zgniliznę.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.09.21 18:58
Żydku, jesteś za stary nawet, by memu psu obciągać lachę, ale gówna posprzątać chyba dasz rade. Jeszcze jeden drobiazg żydku skürwysynku, Fronda jest PRAWICOWA. Dlaczego ty u siebie stosujesz CENZURĘ?!
Ksiądz Bartold2021.09.21 19:16
Brzmisz albo jak kibol albo jak narodowiec-konfederata albo jak idiota. Wybieraj, do której grupy należysz! Możesz również wybrać wszystkie odpowiedzi.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.09.21 19:20
Żydku, jesteś za stary nawet, by memu psu obciągać lachę, ale gówna posprzątać chyba dasz rade. Ale i ta pozycja jest już zajęta. Twój ziomal Passent to robi.Therefore, FUCK OFF you jew piece of shit!
Ksiądz Bartold2021.09.21 19:31
Kibol narodowiec i idiota w jednym. To nie jest często spotykane.
Po 11 ...2021.09.21 19:37
Przeciwnie. Taki mix ma nawet nazwę. Jak to było? Katolik? Chyba tak.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.21 18:20
moja opinia jest taka że PiSdzielce to k u r w y! a klechy to pyerdolone pedofile!
Bob2021.09.21 19:39
A co mnie obchodzi opinia żula rynsztokowego.
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:19
"...po prostu Polacy od lat coraz śmielej i z coraz większą dumą pokazują, że są narodem nienawistnych ksenofobów" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tak pisze żydek skürwysynek jak "prof.dr" Hertrich-Woleński, jak "prof" Jan Hartman albo kürwa żydowska Juruś Urban żaden z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. Ulubiona praktyka żydka z M16, strzelanie do dzieciaków palestyńskich.
Ksiądz Bartold2021.09.21 18:52
Będziesz się smażyć w piekle za tą nienawiść na forum. Proś o przebaczenie profesora, na nawrócenie nigdy nie jest za późno.
Po 11 ...2021.09.21 18:13
Opinia prawna Ordo Iuris: To nie polskie służby blokują migrantów, to służby białoruskie nie pozwalają im przekroczyć granicy i przetrzymują na terytorium Białorusi.
żydku, żydku ...2021.09.21 18:20
O hameryce to nawet nie co marzyć!
Po 11 ...2021.09.21 18:10
Opinia prawna Ordo Iuris: Śmierć migrantów na terenie Polski absolutnie nie jest sprzeczne z naszą doktryną obrony życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlaczego? Nie jest i tyle!!!
Po 11 ...2021.09.21 18:11
Opinia prawna Ordo Iuris: "Bo to była naturalna śmierć z ... wyziębienia"
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:09
"...po prostu Polacy od lat coraz śmielej i z coraz większą dumą pokazują, że są narodem nienawistnych ksenofobów" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Tak pisze żydek skürwysynek jak "prof.dr" Hertrich-Woleński, jak "prof" Jan Hartman albo kürwa żydowska Juruś Urban żaden z nich NIGDY i ANI słówkiem nie bąknął o MURZE w Izraelu i o "metodach" jakie Izrael stosuje wobec tych za tym murem. Ulubiona praktyka żydka z M16, strzelanie do dzieciaków palestyńskich.
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:06
"Kiedyś mówiono Polska Iranem Europy :-) A dziś mówią Afganistan Polską Azji :-)" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Jak żydek skürwysynek np. Jan Hartman, Juruś Urban czy Jan Hertrich-Woleński coś takiego pisze to nie z własnej głowy, o nie! To cytaty ze Sputnika i Haaretz. Żydki skürwysynki to nie idioci, ale patrioci ... Zaraz, zaraz ... To jest na odwrót!
Po 11 ...2021.09.21 18:03
Opinia prawna Ordo Iuris: Cudzoziemcy, którzy zdołali przekroczyć granicę też NIE podlegają polskiej jurysdykcji, bo ich jestestwo nie jest polskie. Nie zostali zrodzenie z polskiej ziemi, tej ziemi. Amen.