19.12.19, 20:15Zdj. Sejm RP, Flickr

Opozycja 'na Maderze'? Komentarze po porażce PO w głosowaniu

Politycy opozycji, m.in. Platformy Obywatelskiej, wczoraj lansowali się pod Sejmem z uczestnikami protestu w obronie "wolnych sądów". Jeszcze wcześniej straszyli Polaków dyktaturą. Dziś mogli wywiązać się z obietnicy danej wyborcom, ale nie zrobili tego. Opozycja na własne życzenie przegrała głosowanie związane z nowelizacją ustawy o sądach powszechnych. 

Politycy różnych partii skomentowali dzisiejszy sejmowy dzień w rozmowie z portalem tvp.info. 

"Może trzeba sprawdzić, czy ktoś na Maderę nie poleciał odpocząć i opalić się. Pamiętamy Ryszarda Petru, który w środku „puczu” wybrał wakacje. Opozycja, która straszy Polaków, że zbliża się dyktatura i zlikwidujemy niezależne sądownictwo, jest niepoważna"-ocenił wiceminister cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz. 

Przypomnijmy, że w dzisiejszym głosowaniu nad uzupełnieniem porządku obrad o projekt PiS ws. zmian w sądownictwie nie wzięło udziału 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z KO, 12 z Lewicy i 7 z PSL-Kukiz'15. Opozycja przegrała również drugie głosowanie. Posłowie domagali się, żeby debata dotycząca ustaw sądowych trwała dłużej niż 5 minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół. Ponieważ jednak na sali zabrakło dużej liczby posłów KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15, opozycja przegrała. Borys Budka, szef klubu KO, straszy już nieobecnych posłów karami finansowymi w wysokości 1000 zł. W podobny sposób swoich posłów postanowiły zdyscyplinować władze Lewicy. Kary mają zostać przeznaczone na cele charytatywne.

"Jesteśmy w parlamencie po 4-letniej przerwie, więc być może niektórzy posłowie są rozkojarzeni, ale usprawiedliwienia na to nie ma. Tym bardziej, że byliśmy wczoraj na manifestacji w obronie sądów. Obowiązkiem całego klubu było tutaj być"- powiedział Dariusz Wieczorek, sekretarz klubu Lewicy. Jak tłumaczyli się nieobecni parlamentarzyści?

"Z powodów rodzinnych musiałam pilnie wrócić na noc do domu. Wczoraj wieczorem zgłaszałam w Klubie, że nie mogę być rano na 10 w Sejmie. Uważam, że ustawa kagańcowa nie powinna być nigdy uchwalona" – napisała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej, Jagna Marczułajtis-Walczak. Nie przeszkadzało jej to jednak zamieścić kilka godzin wcześniej zdjęcia kota z podpisem: „Beze mnie nie pojedziesz nigdzie #kotrządzi”. Marczułajtis-Walczak pod wpływem krytyki internautów szybko jednak usunęła wpis.

Grzegorz Napieralski z Lewicy tłumaczył swoją nieobecność "urlopem świątecznym z rodziną". 

"Proszę o zrozumienie. Nie jest to lekceważenie obowiązków poselskich, tylko chęć wynagrodzenia rodzinie wielu nieobecności. Przepraszam wszystkich moich wyborców. Pragnę wyrazić głębokie uznanie dla protestujących, którzy wyszli wczoraj na ulice. Dołożę wszelkich starań w przyszłości, by przystosować się w jak największym stopniu do absurdalnych standardów pracy Sejmu, fundowanych nam przez PiS"-pisał polityk SLD na tym samym portalu społecznościowym. 

"Nic tego nie usprawiedliwia. Oczywiście to mój błąd. Nie wiedziałem o tym, że będą rano głosowania"– mówił z kolei parlamentarzysta Lewicy, Andrzej Rozenek, który, w odróżnieniu od polityków PO, nie uciekał przed dziennikarzami. 

"To było głosowanie, które rzeczywiście powinniśmy wygrać. Niestety, ja w tym wypadku zawiodłem, bo spóźniłem się"-powiedział w rozmowie z TVP. Maciej Gdula z Lewicy musiał opiekować się dziećmi, zaś Marcin Kulalsek miał problemy z kartą do głosowania. Wicemarszałek Sejmu z PSL, Piotr Zgorzelski nie mógł być na głosowaniu, gdyż miał "ważnego gościa". Inni nieobecni parlamentarzyści mówili o "obowiązkach poselskich", czyli posiedzeniach komisji i zespołów parlamentarnych. 

Co na to politycy PiS?

"Widzimy wyraźnie, że opozycja lubi robić dużo dymu, a w sytuacjach, kiedy powinna być silna, zwarta i gotowa, to nie ma tej siły i gotowości"-skomentował senator Jan Maria Jackowski. Poseł Arkadiusz Mularczyk zwracał z kolei uwagę na słabą organizację opozycji. 

"Na opozycji panuje chaos, bałagan. To jest konglomerat różnych formacji, partii, mniejszych ugrupowań. Widać, że te formacje muszą się jeszcze dużo nauczyć"-ocenił. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl

źródło: PORTAL TVP.INFO

Komentarze

Halina2019.12.20 5:48
A posłowie PIS gdzie byli?
ed2019.12.20 0:29
Opozycja boi się wcześniejszych wyborów, jak P.P. Duda przegra to wtedy trza się rozwiązać i nie "wszyścy" wrócą
uzi 2019.12.19 23:22
To jest najgłupsza opozycja w pisanej historii partii opozycyjnych. Czym więcej atakują przeciwnika (PiS), tym przeciwnik więcej zyskuje. Może to rzeczywiście prawda, że Schetyna jest w zmowie z Kaczyńskim?!
Bolek Sikał do Kropielnicy2019.12.19 23:16
Polak i Anglik spierają się który język jest trudniejszy: polski czy angielski. Anglik mówi: - Jasne, że nasz. Bo u nas pisze się np. "William Shakespeare", a czyta się "Łyliam Szekspir". Na to Polak: - To jeszcze nic! U nas pisze się Lech Wałęsa, a czyta się TW Bolek.
Grizzly2019.12.19 23:08
Kamili brzuszysko urosło na tych dietach!
RHQQ22019.12.19 22:54
Z PiS nie przyszło do pracy 32 posłów, z PO-KO tylko (choć i tak aż) 11 to kto jest tu większym leniem w sejmie i udaje że pracuje cwaniaczki? PO chociaż tych leni po kieszeni posmyrała, a w PiS to normalka że się bierze kasę za nic. Widać pisie standardy.
Janka2019.12.19 22:50
A czemu Fronda nie zająknęła się że większość nieobecnych to była z PiS właśnie a nie z opozycji? czemu nie napisaliście że nieobecni posłowie PiS wybrali opalanie się na plażach San Escobar?
Albert2019.12.19 22:04
Jak pracuje mafia przebrana w czarne togi ?! Pierwszych sędziów w sądach mona zobaczyć około południa, powitania, kawka, a potem różnie to bywa. Sprawy, które prowadzą przeciągają tak długo jak się da, by potem powiedzieć, że to reforma sądownictwa prowadzona przez PIS wydłużyła a nie skróciła czas postępowań ! Któremu z sędziów chciałoby się grzebać w aktach spraw, dowodach – a co ich to obchodzi ?! W sprawach stosunkowo prostych orzekają werdykt zaocznie (wiecie co znaczy zaocznie ?) ! Ich zasada w orzekaniu jest taka: najpierw nasi (sędzia ukradł 50 zł starszej pani – niewinny bo był roztargniony, sędzia złodziej części zamiennych do wiertarek niewinny, bo koszt tych części jest nieadekwatny w wysokości odsunięcia go od zawodu- uniewinniony, a wielu więźniom przyznano odszkodowania), potem ludzie z „przyjaznej nam” formacji politycznej (Gawłowski, Neuman, Kwiatkowski, Najsztub, Durczok – wszyscy niewinni), a na końcu przeciwnicy polityczni (Śpiewak, Kamiński, Morawiecki, Ziemkiewicz) – wszyscy winni ! Czas tych sędziów PRL-u się skończył – WON !!!
Les2019.12.19 22:04
Jak skrócić postępowania sądowe ?! To proste ! 1. Nie, nie wolno sędziom wprowadzać ograniczeń czasowych do postępowań, bo jest to ingerencja w niezawisłość sędziowską. 2. Należy wprowadzić statystykę dla wszystkich sędziów gdzie znajdą się dane o liczbie postępowań, dyty rozpoczęcia i zakończenia postępowania i procesu, a komputer wyliczy automatycznie jak długo trwały poszczególne postępowania. Ministerstwo Sprawiedliwości mając takie dane może z łatwością wychwycić sędziów, którzy przeciągają postępowania robiąc to celowo lub nie dając sobie rady w tej służbie. Tacy sędziowie powinni być pzeniesieni na inne stanowiska lub złożeni z zawodu sędziego.
Zyg2019.12.19 22:03
Mamy 4 lata na to, aby pozbyć się sędziów idiotów ! Dlatego postulujemy, aby oprócz złożenia sędziego z zawodu, dodać przeniesienie sędziego do pracy fizycznej !
gumowa kaczka2019.12.20 4:53
spieszcie się ,czas ucieka
Lewak2019.12.19 22:02
Sędziowie chcą, aby mówić dzieciom, że kiedyś , za PRL, były wolne sądy, bo sędziowie wybierali się sami, a mianowała ich Rada Państwa tylko jedynie słusznej partii PZPR. Teraz natomiast nie ma wolnych sądów, bo sędziów powołuje KRS, a mianuje ich prezydent. Oprócz tego sędziowie, którzy kradną, łamią prawo i bawią się w politykę będą pociągnięci do odpowiedzialniści przez Izbę Dyscyplinarną przy SN. Ot ciekawostka ?! Kto tych sędziów kształcił ? Czy PIS nie ma zamiaru zajrzeć kim są ci belfrowie na wydziałach prawniczych ?!
Topek2019.12.19 22:01
Nam strzelać nie kazano. Staliśmy przed sejmem i...... nie, nie modliliśmy się, bo my wszyscy ateiści ! Ale patrzyliśmy na okna sejmowe i czekaliśmy na wyniki głosowań. Niestety głosowania przegraliśmy na rzecz PIS-u – ALE ?! Dowiadujemy się, że 30 posłów (w tym: 11 z PO, 12 z Zlew-u i 7 z PSL) nie było na Sali plenarnej. Co ???!!! Zaczęliśmy krzyczeć do posłów opozycji: Składać mandaty poselskie i wy-pier—lać !!! Znowu nas PIS wyr-uchał.
Adrian2019.12.19 21:36
Opozycja na Maderze, a nieobecni posłowie PIS na San Escobar?
Ubawiony2019.12.19 21:25
Ale kino! Może chcieli zrobić prezent i swoich gęb publicznie nie pokazywać.
Stańczyk2019.12.19 21:25
Tusk nie przybył na protest, bo... promował swoją książkę. Plemię OTUA z dycha. W czasach ciamajdanu (kiedy fra je rzy marzli a ten co ich skrzyknął obracał koleżankę na Maderze i Lub nauer motał się w zeznaniach) dużo więcej histeryków dało się POdpuścić. Agonalne POdrygi UBekistanu coraz słabsze:) A szkoda, niezły ubaw był kiedy ofiara (dosłownie i w przenośni) Ciamajdanu padła na asfalt a oszołomstwo sprawdzało czy jeszcze dycha.Niezła beka jest też wtedy kiedy tarzają po ulicy próbując nieudolnie blokować marsze Polaków albo też ku uciesze obserwatorów życia publicznego POwalili się POkotem POd sejmem i wytuptali w barierki niczym rozkapryszone bachory:)
JS2019.12.19 21:10
Tuleja mówi, żeby ludzie mówili swoim dzieciom, że kiedyś były wolne sądy. Oni są takimi wolnymi sędziami, że wydrukują każdy chyba wyrok na życzenie. Oczywiście nie za darmo. Oni są już takimi specjalistami, że znajdą każdą dziurę w prawie, jakieś prawo pominą, ominą, ogłoszenie wyroku ukryją. Takich wolnych sądów oni chcą, żeby mogli robić sprawy wyjątkowe dla specjalnych ludzi, koncernów, którzy nie chcą podlegać prawu i sprawiedliwości, tak jak np. jest w Rosji. Pozdrawiam i nikomu nie życzę aby sprawę przeciwko nim nie prowadził taki "sędzia".
Lolek Kremówka2019.12.19 21:19
O'kay, Janku Sim. Pokój i zdrowie, takoż i Tobie. Zdravo a havla. Chwila niemała.
Beno2019.12.19 21:02
Tak pracują posłowie. Ponad 60 posłów nieobecnych. Za co oni biorą pieniądze? Podatnicy płacą, a oni podatników w d... mają. Czy byłoby to możliwe w jakiejś firmie, że co dzi9ennie brakuje kilkudziesięciu pracowników. żaden biznesmen i szanująca się firma na to by nie pozwoliła. Dyscyplinarka i koniec zabawy. A tutaj immunitety ich chronią. Dość tej zabawy, jak ktoś kiedyś napisał.
acotomadorzeczy2019.12.19 20:50
W piątek w całej Polsce możemy się spodziewać wręcz wiosennej temperatury. Termometry w niektórych regionach kraju pokażą do 16 stopni, co zbliża nas coraz bardziej do rekordu najwyższej temperatury w grudniu, który padł w 1989 roku. "Powiew wiosny tego grudnia robi wrażenie" - komentują synoptycy. No i gdzie ta wasza zapowiadana "zima trzydziestolecia" frondle?
ROBERT2019.12.20 1:40
Jak ma tak być ciepło, to może wybierzesz się ze swoimi LGBTowcami na jakiś rozbierany i przebierany, Marsz Nierówności ! Nawet nie zmarzniecie !
lady chapel2019.12.20 9:12
Ocieplenie klimatu to mit wymyslony przez ekoterrorystow, cyklistow, wegetarian, lewakow i masonerie. W tym roku swieta beda jak w polskiej tradycji - mrozne, sniezne a na pasterke saniami pojedziem