01.04.20, 14:00

Ordo Iuris: Marksistowskie korzenie ideologii gender

Pojęcie „gender” stopniowo wypiera pojęcie „płeć” w licznych dokumentach wydawanych przez organizacje międzynarodowe. Tendencja ta budzi ogromne wątpliwości – „gender” jest bowiem terminem o charakterze ideologicznym, zakorzenionym w radykalnych koncepcjach marksizmu. Określeniem tym operuje się również w najważniejszych dokumentach unijnych w zakresie polityki równościowej. Na prośbę Dyrekcji Generalnej ds. Analiz Parlamentarnych Parlamentu Europejskiego Instytut Ordo Iuris przedstawił stanowisko na temat pojęć „gender” i „gender equality”.

WERSJA POLSKA STANOWISKA ORDO IURIS – LINK

WERSJA ANGIELSKA STANOWISKA ORDO IURIS – LINK

Istotą koncepcji gender, zarówno na gruncie nauk społecznych, jak i w dokumentach wydawanych przez międzynarodowe gremia, jest radykalne przekonanie, że istniejące role płciowe oraz różnice między kobietami i mężczyznami miałyby być wynikiem opresji, której ofiarami stały się kobiety na przestrzeni dziejów. Ideologiczny charakter pojęcia „gender” oddaje definicja stworzona przez grupę specjalistów Rady Europy ds. gender mainstreaming,  która wprost stwierdziła, że „gender to nie tylko społecznie skonstruowane definicje kobiety i mężczyzny ale również społecznie skonstruowana definicja relacji pomiędzy płciami, obejmująca nierówną relację władzy skutkującą dominacją mężczyzn i podporządkowaniem kobiet w większości sfer życia”.

Pojęcie „gender” definiuje zatem płeć jako konstrukcję społeczną, ignorując jej biologiczny wymiar. Ponadto, sięga do koncepcji widocznych w doktrynie marksizmu. Różnicą jest zmiana środka ciężkości z walki klas na „odwieczną” walkę płci, którą zakończyć mogłoby jedynie zniesienie różnic między płciami. Pojęcie płci społeczno-kulturowej jest naturalną konsekwencją sposobu myślenia, zgodnie z którym człowiek prawdziwie wolny może być wyłącznie wówczas, gdy zostanie wyzwolony z wszelkich narzuconych mu społecznych norm. W myśl doktryny feministycznej, jedną z tych norm społecznych, jest właśnie pojęcie płci i związanych z nią ról, a rzekomo nierówne stosunki między kobietami i mężczyznami miałyby być jedną z głównych przyczyn domniemanej strukturalnej dyskryminacji kobiet.

Ideologiczny charakter pojęcia „gender”, wyraźnie widoczny zarówno w dokumentach wydawanych przez Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet - CEDAW, jak i w Konwencji stambulskiej, budzi poważne wątpliwości co do zasadności jego stosowania w oficjalnych aktach prawnych. Termin ten jest oparty na błędnych założeniach - społeczne role płciowe nie istnieją bowiem w oderwaniu od płci biologicznej, co sugerowałoby pojęcie „płci społeczno-kulturowej”. Za biologicznym źródłem ludzkiej płciowości przemawiają przede wszystkich współczesne zdobycze nauki, zwłaszcza genetyka. Alarmująca jest również geneza tej koncepcji, która nawiązuje wprost do doktryny marksistowskiej, sprowadzając relacje między kobietami i mężczyznami do odwiecznej walki o władzę.

Pojęcie równości płci w znaczeniu „gender equality” jest również błędnym konstruktem. Nie ma ono zastosowania ani w Konstytucji RP, ani w żadnym innym polskim akcie ustawodawczym. Termin „gender equality”, zdaniem Instytutu Ordo Iuris, powinien być zastąpiony sformułowaniem „równość między kobietami i mężczyznami” lub „równość kobiet i mężczyzn”.

„Określeniem, które powinno być używane w prawie polskim i międzynarodowym jest jednoznaczne i nienacechowane ideologicznie pojęcie płci biologicznej, czyli z angielskiego «sex». Posługiwanie się tym sformułowaniem w żaden sposób nie wyklucza ujmowania ludzkiej płciowości w różnych kontekstach społecznych i kulturowych, co do wpływu których na doświadczenia kobiet i mężczyzn nikt nie ma wątpliwości. Tak jak jednak nie jest możliwe zupełne pominięcie kontekstu społecznego w odnoszeniu się do kobiet i mężczyzn, tak tym bardziej pominięcie biologicznego wymiaru ludzkiej płciowości jest zabiegiem całkowicie błędnym” – zaznacza Magdalena Olek, Zastępca Dyrektora Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Ordo Iuris

Komentarze

Michał Franciszek Kalinowski2020.04.6 8:38
Rozłajdaczenie społeczeństwa (LGBT) służyć ma tylko jednemu, tak jak kiedyś na początku w Rosji Bolszewickiej stworzeniu moralnego pozoru dla późniejszego wprowadzenia terroru i bezwzględnego zamordzia (Patrz stalinizm). Kto tego nie rozumie, to nieuk bo to już kilkakrotnie w historii było.
XD2020.04.24 10:16
Mówisz tak o ludziach którzy po prostu chcą móc się hajtać legalnie w swoim kraju, a nie widzisz że to co właśnie robi PiS jest wigilią zamachu stanu? Bez stanu wyjątkowego PiS przeprowadzi sobie wybory korespondencyjne, które, jak już trafnie podsumowała pani Krystyna Pawłowicz w 2013 roku, są doskonałym momentem na fałszerstwo. Oczywiście wygra Duda. Później ogłaszają, że z tą pandemią to jednak nie żarty i trzeba wprowadzić stan wyjątkowy. A stan wyjątkowy to już prosta droga do dyktatury. Pewnie nie chce wam się czytać konstytucji i ustaw, więc podpowiem, że stan wyjątkowy daje niemal nieograniczone możliwości rządowi. Dodając do tego przejęcie przez PiS sejmu, sądów, TK, mediów, które kiedyś były publiczne, a przynajmniej udawały publiczne oraz skłonności i przykłady łamania prawa przez PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ, mamy proste równanie. Będziecie pewnie szczęśliwi kiedy rozpoczną się represje wobec kogokolwiek kto się nie spodoba Kaczyńskiemu pod płaszczykiem, ZNÓW (sic!) wstawania z kolan, ratowania narodu i "położeniu kresu" "polskiej targowicy". Dziękujemy wyborcom PiS za odrodzenie dyktatury w Polsce.
[email protected]2021.04.10 12:16
Akurat Duda wygrał naprawdę. Nikt tego nie podważa. Trochę faktów.
PłatnyWyprowadzacz2020.04.1 19:29
Na spacer wyprowadzę młodzież do lat 18-tu - Usługa podstawoawa - 30PLN/h.Młodzież od lat 14-tu 50PLN/h.Opcje:przewijanie niemowląt-10PLN od pampersa. Z muzyką-dopłata 10PLN/h.Na smyczy - dotyczy tylko młodzieży powyżej 8 roku życia -10PLN/h.Na smyczy z obrożą kolczatką dla wyjątkowo agresywnych + pała -dopłata 20 PLN/h.Młode powyżej 15 roku zycia- wezmę na chate gratis. Ze względu na rządowe obostrzenia, jednorazowo mogę wyprowadzić tylko jedną sztukę.Gwarantujemy zachowanie odstępu 3m ( pies wilczur,sztywny drążek z włókna szklanego,inne) Warszawa i okolice, tel 375 764 923
Saki Faki2020.04.3 20:38
Co to za ślicznotka na zdjeciu oj. Przyłączam się do apelu, biorę z połykiem. Zniżka dla POwcow tel 7 499 654 6969.
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.1 18:50
Oglądaj Hit- Sala samobójców. Hejter 2020 365 Dni (2020) oraz inne filmy/seriale -->> www.ciinema.eu Nowa strona z filmami o jaką teraz ciężko. Wejdź zapisz sie i oglądaj same nowości :) Polecam jak najbardziej!
anonim2020.04.1 16:21
Jeśli nawet autor do tego artykułu dodał transseksualistę, tzn, że "gender studies" w Polsce właśnie ma się najlepiej. Transseksulaiści na szpilkach, 5 letnie dziewczynki z makijażem i panny w micro spódnicach demonstrują różne sprawy, ale jedną wspólna - chłopcy i dziewczynki kulturowo się różnią. Natomiast lesbijka bez makijażu i w krawacie, studentka w glanach i swetrze, czy mama w roli taty - demonstrują różne sprawy, ale jedną wspólną - płeć nie może mieć znaczenia społecznego. I to ostatnie pochłania ideologów gender a nie np. rzymskie orgie. Dlatego jako jaskółkę tej ideologii podaje się "Przygodę na Mariensztacie" a nie "Ucztę" Platona.
VVV2020.04.2 11:29
Jak to, chłopcy i dziewczynki różnią się kulturowo? Jest taka możliwość gdy jedno wzrasta kulturze chrześcijańskiej a inne np. muzułmańskiej. Ale organ płciowy nie decyduje o kulturze. Chyba że coś się zmieniło?
jokR2020.04.11 3:12
No widzisz. Jako Polak uważasz, że chłopiec i dziewczynka nie różnią się kulturowo jeśli wzrośli w jednej religii. A taka latynoska jak to usłyszy, to zrobi oczy i powie cooo? W kulturze łacińskiej (katolickiej) chłopiec i dziewczynka, to dwa, odrębne światy i nie chodzi o detale fizjologiczne, ale dosłownie wszystko - cele, sposób myślenia, bycia, gesty, normy i role społeczne.
bogdanus2020.04.1 16:13
Opóźnienia w wydawaniu mądrych decyzji przez społeczeństwa, gdy już zaczęła szaleć zaraza. Wynika z nowego rozrywkowego społeczeństwa multikulti.
bye2020.04.1 15:12
Kościoł własnie przezywa swój upadek. i to bedzie koniec kosciola katolickiego w Polsce!
ZYDZI Z UB TEZ WALCZYLI Z POLSKIM KOSCIOLEM2020.04.1 16:01
MIALES NA MYSLI ICEK POILSKE ZYDOWSKA ALE ONA JUZ ZGINELA 2015 R TERAZ POLSKA JEST POLSKA PRECZ Z ZYDOSTWEM.
Polak Ateista Dumny Gej 2020.04.1 15:06
A ja nic tylko zadzieram kiece i zarażać innych się lece! Właśnie wydalam ostatnie szare komórki i przygotowuje odbytnice. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Mam HIV, koronawirus może skróci moją samotność.
Polak Ateista Dumny Gej2020.04.1 14:59
Nikogo nie interesuje "stanowisko" sekty ordo srulis. Nikt zdrowy na umyśle nie bierze tego poważnie to się pojawia tylko na komediowym postaliku fronda.pl :)
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.04.1 14:42
Konserwatywna organizacja, której członkowie stali za projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji, powiązana jest z tajemniczym ruchem Tradycja, Rodzina i Własność. Ta wywodząca się z Brazylii sekta nawet przez kościelnych hierarchów uważana jest za „pseudokatolicką” i „fanatyczną”. Członkowie TFP wręcz czcili jej założyciela Plinio Correę de Olivierę oraz jego matkę, tworzyli własne słowa modlitw wzorowanych na tych chrześcijańskich, a także prześladowali niepokornych „współwyznawców” metodami znanymi z więzień lub szpitali dla psychicznie chorych. Pomimo że samo TFP określa się jako organizacja katolicka, to już w połowie lat dziewięćdziesiątych komisja śledcza francuskiego parlamentu zaliczyła ją do sekt, a brazylijscy biskupi odcięli się od jej działalności, pisząc: „Notoryczne jest oderwanie TFP od Kościoła w Brazylii, jego hierarchów i Ojca Świętego. Ezoteryczny charakter organizacji, religijny fanatyzm, kult założyciela oraz jego matki, nadużywanie imienia Matki Boskiej (…) w żaden sposób nie może zasługiwać na aprobatę Kościoła”.
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.1 14:37
Wystarczy spojrzeć na tę odrażająca maskę na zdjęciu, by rzygnąć....
nasz przywodca to szatan2020.04.1 15:56
A mnie pedalowi nie chce zygac bo to nasza czlonkini sodomy i gomory.
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.1 14:36
B'nai B'rith – Loża Polin to przecież "profesor" Hartman. Oraz wielki filozof "Ja" Woleński. I paru innych. Myślą, że ich pseudonimy zamaskują...
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.1 14:34
Co by to lewackie bydło ("bydło" to bardzo delikatnie powiedziane) zrobiło bez tych kilku czy kilkunastu księży-pedofilów? Usiłuje rozciągnąć ich przypadek na cały katolicki kler w Polsce. Zajmijcie się też: celebrytami, aktorami, rockmanami, trenerami, Polańskim itd. Tam są bardziej smakowite przykłady. Zapewniam was: z powodu kilkunastu księży-pedofilów, którzy zdradzili swe powołanie i bardzo skrzywdzili niewinnych, Pan Bóg nie przestanie istnieć i nie anuluje swoich nieodwołalnych wyroków!
god2020.04.1 16:09
Mógłby za to anulować twój żałosny byt...
czy warto bylo narażać życie dla nich2020.04.1 14:25
Fronda może być dumna z faktu, że zupełnie bezkrytycznie, w imię wolności słowa udziela gościnny masońskiej mendzie, człona (obrzezanego sierpem) B'nai B'rith – Loża Polin firmującego się tu m.in. NIE BADZ OBOJETNY, Sauron, Klapafuckyousz ...
Dwójka, czyli mierny2020.04.1 14:14
Male, female or gender :-D jak powiedziała pewna sportsmenka.
plantator buraków2020.04.1 14:13
Po tej pandemii - już dziś przerażającej - kto normalny będzie jeszcze miał wolę zajmować się lewacko-tęczowymi mrzonkami ?
XD2020.04.24 10:14
Eeee... Zastanówmy się. Może ludzie, którzy się kochają a nie mogą się hajtać, więc domagają się równych praw..?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.1 14:08
Lepiej jak w dokumentach jest "gender" Problem w tym, że Polacy w rubryce "Sex" zwykle wpisują "Tak, poproszę" No i urzędnicy mają problem.
Tam2020.04.1 14:07
Ordo Bzduris. Coś o nich cicho ostatnio. Walczą z covid-19?