19.06.19, 15:10

Ordo Iuris reaguje na falę nienawiści do księży po ataku na ks. Bakalarczyka

Po brutalnym ataku na księdza we Wrocławiu, w Internecie pojawiło się wiele komentarzy pochwalających to przestępstwo i nawołujących do nienawiści ze względu na wyznanie. Nie spotkały się one z żadną reakcją administracji stron, na których zostały zamieszczone, m.in. portali „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Facebooka i Twittera. Instytut Ordo Iuris zawiadomił w tej sprawie Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Ks. dr Ireneusz Bakalarczyk został ugodzony nożem rano 10 czerwca w drodze na Mszę w kościele na wrocławskim Piasku. Po tym wydarzeniu na portalach internetowych „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej”, a także na Facebooku i Twitterze pojawiły się komentarze naruszające prawo, w tym pochwalające popełnioną zbrodnię, co stanowi przestępstwo z art. 255 § 3 Kodeksu karnego. Mowa m.in. o agresywnych komentarzach takich jak: „szkoda ze ten klecha nie zdechl”, „jak padnie to pójdzie do bozi, więc i społeczeństwo wygrywa i koleś w sukience”, „klecha, tłusty pasożyt dostał kosą” oraz „Dobry s... to martwy s…” (pisownia oryginalna).

Pojawiły się również inne komentarze nawołujące do nienawiści ze względu na wyznawaną religię katolicką, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 256 K.k. We wpisach znieważano także chrześcijan. Stanowi to przestępstwo z art. 257 k.k. Ponadto komentujący dopuszczali się wielokrotnej obrazy uczuć religijnych zakazanej w świetle art. 196 k.k. Istotne jest, że łamiące prawo wpisy pojawiły się na portalach, gdzie istnieje nadzór ze strony administratora.

Komentarze pochwalające czyny zabronione i nawołujące do nich nie wpisują się w zakres wypowiedzi chronionych wolnością wyrażania poglądów. W ramach europejskiego systemu praw człowieka, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz orzekający na jego podstawie Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznają zakres ochrony wolności wypowiedzi, który nie może naruszać godności osoby ludzkiej oraz innych gwarantowanych w prawie międzynarodowych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. W podobny sposób granice wolności wyrażania poglądów określił również polski Trybunał Konstytucyjny, m.in. w wyroku z 6 października 2015 r.

„Komentarze po ataku na księdza to przykłady przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy wiele tego typu przypadków, a liczba zgłoszeń od osób pokrzywdzonych do Instytutu systematycznie wzrasta. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana reakcja prokuratury oraz Policji pozwoli ustalić i ukarać sprawców tych niedopuszczalnych wpisów umieszczonych w Internecie z nienawiści” – skomentował adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Należy z całą stanowczością wyciągnąć konsekwencje wobec osób łamiących prawo poprzez pochwalanie przestępstw i nawoływanie do nich. Tolerowanie i akceptacja wypowiedzi jednoznacznie nawołujących do nienawiści i pochwalających przestępstwa buduje atmosferę przyzwolenia dla aktów przemocy” – zaznaczył dr Tymoteusz Zych, Wiceprezes Ordo Iuris.

Ordo Iuris

Komentarze

Tomitestokledes 2019.06.20 13:03
Dlaczego Ordo Lurki działają tak wybiórczo?
Janek2019.06.19 20:41
Ktoś wie jak to się skończyło? https://m.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,36955,instytut-ks-piotra-skargi-wspiera-antypolonijnych-dzialaczy-na-litwie.html
Oloo2019.06.19 20:08
Przed Ordo Luris ostrzega nawet Kościół,ma powiązania rosyjskie.
Phhh2019.06.19 23:46
Brazylijska sekta pedofilska, a teraz mowa o powiązaniach z Rosją, prawdziwa mieszanka wybuchowa, no ale cóż począć, ludzie wybierają sobie takie autorytety, z jakimi chcą się utożsamiać.
Lennon2019.06.19 17:26
Jeżeli przyjąć definicję sekty z Wiki jako prawdziwą, to sekta Nazarejczyków (odłam religii żydowskiej) dochowała się wytworzonej przez wchłonięcie synkretyzmu hellenistycznego kolejnego odłamu, zwanego katolicyzmem. Potem mamy rzymski katolicyzm, w którym mamy Ordo Iuris. Sekta sekty sekty sekty?
Maria Blaszczyk2019.06.19 17:00
No i super. Pierwszy raz mam wrażenie, że ta organizacja chce zrobić coś z sensem, choć spieszę wyjaśnić, że to nie o chrześcijan chodzi. Chodzi konkretnie o księży, którzy, choć w większości niewinni, ponoszą konsekwencje swojego wyboru pracodawcy. Którym jest nad wyraz zdegenerowana, zepsuta, do szpiku kości niemoralna instytucja. W ŻADEN sposób nie usprawiedliwia to ataku na poszczególne osoby - ale nie oznacza też ataku na chrześcijaństwo, tylko na jedną z instytucji w ramach chrześcijaństwa działających. Ale mam nadzieję, że skoro już przy tym jesteśmy, to OI zajmie się również hejtem wymierzonym w innego chrześcijańskiego duchownego - bp. Szymona Niemca.
Sariel2019.06.19 16:26
To zabawne, że jeśli ktoś w jakikolwiek sposób (słowami lub czynem) atakuje księdza, nazywacie to (słusznie!) hejtem, nienawiścią i brakiem tolerancji Ale jeśli ktoś zrobi to samo z homoseksualistom, to nagle Fronda nazywa kogoś takiego bohaterem. Powiesz o księdzu "PEDOFIL!!" - Fronda Cię ukamieniuje Powiesz do homoseksialisty"J***ANY ZBOCZENIEC K**WA CH*JU WYP***DALAJ Z POLSKI CH**U" - Fronda da Ci medal Miłość do bliźniego, kurhha...
andrzejhahn32019.06.19 16:22
a dlaczego to ordo luris nie powiadomi prokuratury o wszystkich zbrodniach jakich w swojej historii dopuscil sie zbrodniczy koscio katolicki.....................ZAPOMNIELI poganscy sekciarze katoliccy jak przesladowali,grabili i mordowali ludzkosc
Sariel2019.06.19 16:21
Zacznijmy od tego, że sekta Ordo Luris sama jest organizacją, która przyczyniłaby się do śmierci tysięcy kobiet, jeśli wprowadziłaby swoje postulaty Ci tak zwani obrońcy życia bronią tylko tego co poczęte i nienarodzone. Jeśli już coś zdążyło się urodzić i oddycha to może zdychać, byle tylko kolejny bombelek mógł przyjść na świat Wystarczy poczytać ich postulaty. Bestialstwo i ohydztwo. Ktoś wyżej dobrze to opisał
Szendzielarz2019.06.19 16:05
wy też nie reagujecie na tego typu komentarze bolszewików i zboczeńców
oko2019.06.20 5:40
Zboczona czerwona onuco won do moskwy!
Katarzyna2019.06.19 16:03
Lepiej późno niż wcale
Ha, ha2019.06.19 15:54
A czy ty w ogole wiesz co to jest OL? Ha, ha.. robaczek- aswipe - who cares
Iza2019.06.19 15:53
Zdaniem Ordo są tylko dwa przestępstwa: naruszenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem (odnośnie edukacji seksualnej, lekcji o tolerancji) i obrazy uczuć religijnych. Gdzie reakcja Ordo na przypadki znęcania się nad dziećmi przez rodziców? Gdzie reakcja na zabójstwo 10-latki? Gdzie reakcja na przenoszenie pedofili z parafii na parafię przez biskupów?
Jana2019.06.20 16:05
Reakcja RPO jest głośniejsza i więcej może,niestety.
Daniel K2019.06.19 15:30
Oro luris to ta organizacja która chce wprowadzić prawny przymus umierania kobiet w Polsce. Chodzi im o to, że Polki które są w ciąży która w przypadku porodu zagraża ich życiu, będą zmuszone donosić ciąże kosztem śmierci rodzącej. Taka odroczona eutanazja. Chcą też wsadzać do więzień wszystkich którzy pomagają ratować te kobiety np. kierowców którzy dowożą je na ratujący ich życie zabieg przerwania ciąży. Chcą karać lekarzy którzy przepisują pigułkę " dzień po" np. rodzicom brutalnie zgwałconej nastolatki. Chcą karania rodziców za in vitro dające nadzieję na utęsknione dziecko. Nie, nic nie zmyślam, to z projektu ustawy, które zgłosiło ordo do sejmu i której wprowadzenia żąda kościół. Pozxrawiam.
Ha, ha2019.06.19 15:56
da da towariszcz durak wie geht's Scheissejude?
Jestem w Kościele2019.06.19 16:02
Korekt wäre: "Wie geht's dir schwuler scheiss Jude?" Słowiczku, z Googla'a też trzeba umieć korzystać
Sariel2019.06.19 16:18
CI tak zwani obrońcy życia zajmują się tylko życiem poczętym i nienarodzonym Jak już ktoś się urodził, to idąc zgodnie z ich projektami ustaw, może zdychać
Hi,hi ..2019.06.19 15:23
Ordo Iuris niech lepiej przestanie sępić o kasę, rozsyłając ludziom wydruki przelewów.
oko2019.06.20 5:35
Ordo Iuris to taka święta inkwizycja sekty katolickiej.