W Warszawie i 420 innych polskich miastach ulicami przechodzą procesje z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego. W zeszłym roku w stolicy maszerowało 100 tys. ludzi. W tym roku wśród uczestników jest prezydent Andrzej Duda.

 

Orszak prowadzą Kacper, Melchior i Baltazar, biblijni mędrcy symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Tegoroczne orszaki nawiązują do trwającego Roku Miłosierdzia, 1050. Rocznicy chrztu Polski oraz zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Osoby przebrane za postacie z Biblii lub przypisane biblijnej historii przez tradycję odgrywają po drodze sceny związane z wydarzeniami z Ewangelii. Śpiewane są kolędy. W imprezie biorą udział ludzie w różnym wieku. Wiele jest rodzin z dziećmi.

W warszawskim Orszaku idzie para prezydencka, która czekała na maszerujących przez Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Orszaki Trzech Króli są starą tradycją niektórych chrześcijańskich krajów, m.in. Hiszpanii. W Polsce organizowane są od kilku lat. Bardzo szybko zdobyły popularności.

- Jest to niezwykła okazja do pokazania, że Polska tradycja jest bardzo bogata w regionalne obyczaje. Scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii, ale wykonanie niezmiernie urozmaicone – powiedziała Anna Śmigielska, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli 2016.

Hasłem ósmej edycji Orszaku Trzech Króli są słowa „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Orszakowi jak co roku towarzyszy wiele wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, lokalnych i ogólnopolskich. Trwają ogólnopolskie konkursy dla dzieci i rodzinne, w tym plastyczny „Czwarty Król. Król Miłosierny”, na Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową, na Gwiazdę Betlejemską oraz konkurs fotograficzny Orszak Obiektywnie. W Warszawie wolontariusze pracujący przy organizacji Światowych Dni Młodzieży zachęcają do udziału w spotkaniu z papieżem.

KJ/wpolityce.pl/fronda.pl