26.08.20, 18:50Fot. screenshot - YouTube

Ostatni list Jana Pawła II: ,,Zawierzam Maryi Ojczyznę, Kościół i siebie samego''

Jan Paweł II

Zawierzam Maryi Ojczyznę, Kościół i siebie samego

List z okazji 350. rocznicy cudownej obrony Klasztoru Jasnogórskiego, 1.04.2005

Czcigodny Ojciec 
Izydor Matuszewski 
Generał Zakonu Paulinów 
Jasna Góra

Wszechmogący i miłosierny Bóg, który dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, i w sposób niezwykły wsławił czcią wiernych Jej Jasnogórski wizerunek, wiele razy w historii naszej Ojczyzny za Jej wstawiennictwem okazywał nam swoje nieskończone miłosierdzie. Za tę szczególną Bożą opiekę dziękujemy w sposób szczególny dziś, gdy przeżywamy jubileusz 350 lat od cudownej obrony Klasztoru Jasnogórskiego w czasie tak zwanego «potopu szwedzkiego».

Odwołując się do tych wydarzeń z drugiej połowy XVII stulecia, uświadamiamy sobie, że widmo całkowitej utraty suwerenności państwa niosło ze sobą groźbę zniewolenia polskiego ducha. Wielu utraciło wówczas nadzieję, porzucając wiarę ojców i poddając się panowaniu wroga, który jako jeden z celów stawiał sobie wykorzenienie katolicyzmu. Z Bożego zrządzenia Jasna Góra stała się opatrznościowym bastionem w walce o zachowanie wolności i narodowej tożsamości. Dobrze to rozumiał ówczesny przeor częstochowskiego klasztoru O. Augustyn Kordecki. Jak pisze Sienkiewicz, powtarzał on często: «Jeszcze Najświętsza Panna pokaże, że od burzących kolubryn silniejsza». Nawiązując do tego wyrazu wiary w moc Jasnogórskiej Królowej, mówiłem kiedyś: «Jeżeli patrzymy na postać Augustyna Kordeckiego, jego bohaterską decyzję obrony Jasnej Góry, jego zwycięstwo, wówczas odżywają w nim jakże liczne postacie naszej historii — postacie pasterzy, kapłanów i zarazem żołnierzy. Jego geniusz był zapoczątkowaniem nowych czasów, nowych zadań dziejowych i ducha polskiego. O. Augustyn Kordecki odniósł zwycięstwo. Jasna Góra zadziwiła cały naród. Ona jedna potrafiła się obronić przed 'potopem', ostatnia wyspa niepodległego bytu i niepodległego ducha. Ten fakt mówił bardzo wiele współczesnym, ale ten fakt mówił jeszcze więcej potomnym» (6 maja 1973 r.). Niech ten fakt mówi również do naszego pokolenia. Niech stanie się wezwaniem do jedności w budowaniu dobra, dla pomyślnej przyszłości Polski i wszystkich Polaków. Niech przywołuje do strzeżenia skarbca ponadczasowych wartości, aby korzystanie z wolności było ku zbudowaniu, a nie ku upadkowi.

Klękając przed obliczem Jasnogórskiej Królowej, modlę się, aby mój naród, przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę, odnosił zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny. Polecam Jej macierzyńskiej opiece Kościół na ziemi polskiej, aby przez świadectwo świętości i pokory zawsze umacniał nadzieję na lepszy świat w sercach wszystkich wierzących. Proszę o odwagę dla odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać O. Augustyna, potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej.

Błogosławię i ofiarowuję nowe korony, jednocząc się w duchu z Paulinami, stróżami Sanktuarium, i z wszystkimi Pielgrzymami. Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego Jej matczynej opiece. Totus Tuus!

Watykan, 1 kwietnia 2005 r.

Komentarze

Apel2020.09.1 8:56
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, Po 11..., JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
moly2020.08.28 5:46
Dolacz chlopie pedofilow, mordercow dusz, ktorys ochranial
JPIII2020.08.27 12:39
Tego durnia nikt nie czyta. Te jego bujdy i wymysły to dla takich durnych katoli. A co napisał o jego seksie z dziwiszem.
Darek2020.08.27 11:54
Fotografia ilustruje, co znaczy określenie "upaść na głowę".
ryszard2020.08.27 9:44
"by wpatrzeni w postać O. Augustyna, potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej." Największym dobrem są dzieci - i CO?
Natalja Siwiec2020.08.27 11:45
Augustyn to ten doktor Kościoła, który dyskryminował kobiety
Darek2020.08.27 12:40
Tena sam. Augustyn był też miłośnikiem horoskopów, wojny, niewolnictwa, a nawet aborcji. Twierdził też że kobieta nie jest człowiekiem. Trzeba mu jednak oddać że przynajmniej nie nazywał kobiet ideologią, jedynie twierdził że nie są ludźmi i nie są równi normalnym ludziom. Można by rzec, że w porównaniu z takimi PiSowcami żyjącymi ponad półtora tysiąca lat po nim, był jednak całkiem nowoczesny, tolerancyjny i postępowy, choć tak do następców podobny.
Anonim2020.08.27 8:43
"Przecież Ci obiecałem", ciekawe co Bóg obiecał Janowi Pawłowi II?
Aleksander2020.08.27 7:06
JP II Święty człowiek, kochał każdego człowieka, ufał kardynałom i kapłanom przez swoją świętość. Niektórzy kłamali mu prosto w oczy( w sprawach pedofili też). Do końca wierzył człowiekowi, że może się podnieść z moralnego upadku. Jego świętość broni się sama bo zawierzył Maryi i kochał bezgranicznie Boga.
Anonim2020.08.27 8:02
mowisz ze to swiety czlowiek byl i wiezyl kadynalom ktorzy byli agentami sb albo ich kapusiami w zakopanym 1997 r mowil ze polakom sa potrzebni ludzie odpowiedzilni i balchlede curusia klepal po plecach i wiezyl klamca albo sam byl arcy klamca albo GLUPCEM a z tym zawiezaniem maryji to rodzice DUDY tez zawiezyli syna maryi Z reszta wszystkich zdrajcow i geszefciarzy mowi sie w polsce ze sa zawiezeni maryi
CZUŁY CAŁOWACZ LOTNISK2020.08.26 23:53
KRYŁ ZBOCZEŃCÓW I PEDOFILÓW W SUTANNACH I GŁUPIO SIĘ UŚMIECHAŁ WIDZĄC ŁZY I NIEWYOBRAŻALNE CIERPIENIE OFIAR KLESZYCH ZBRODNIARZY
Monika2020.08.28 0:18
"Całowaczu..." To znaczy, że ciebie Lechu Keller, zboku pedofilski, też krył? ...Tak...? Przecież takim jesteś, tak się sam okreslasz, jako..."dumny gej"...! ...A przyznałeś się już ile dzieci skrzywdziłeś...i ile razy siedziałeś za to....?
Anonim2020.08.26 22:43
JPII widział gadzi porządek świata? Święty Janie Pawle Wielki, módl się za nami!
Wojtek Polak2020.08.26 23:47
Nie wiem czy wiesz ale Wojtyła już od dawna nie żyje, jego ciało gnije w Watykańskich piwnicach, także nie pomodli się już za nikogo.
Wojtek Polak2020.08.27 8:46
nie wiem czy wiesz ale jesteś męską prostykutą podszywającą się pod cudze nicki.
Na zdjęciu2020.08.26 21:42
to on tak w kierunku Mekki?
Nie!2020.08.26 21:48
Pokazuje gdzie ciebie ma!
A dziadziowi to tylko jedno w głowie2020.08.26 22:48
j.w.
Man of stagra2020.08.27 11:46
Zawsze gdy ktoś się komuś kłania, to jednocześnie się w przeciwnym kierunku wypina.
Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.08.26 21:39
Pod adresem katolików, Polaków używają najbardziej z możliwych wulgarnych słów. Na temat katolickiej wiary, obrządków religijnych, to co dla nas katolików jest wprost ŚWIĘTE, parchy prześcigają się, wyczyniają gimnastykę językowa, aby w jak najbardziej bluźnierczy sposób się "uzewnętrznić", oczywiście, cały czas podkreślając, że są ateistami. Ci jednokierunkowi ateiści, jak Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban dosłownie srrają w nieprane gacie na samą myśl aby w podobny sposób wyrazić się o żydach i ich żydowskim hokus-pokus, ich "wierze", o niespotykanej nigdzie i ich parchatym "prawem" usankcjonowana pedofilia. Naczelny rabin Polinu natychmiast by zadzwonił i OPIE*DOLIŁ, amabasada Wysraela poprzez swego "attaché" do spraw Polinu by zadzwoniła i OPIE*DOLIŁA, Anti-Defamation League, filia na Polin wysłała by kogoś z Mossadu i zyebała takich jak bure suki, Pravda Wyborcza dostałaby biegunki koszernej, żadnych wyjazdów frajerskich Wysraela, itp., itd. BYCIE skorvvysynem, korvvą wobec Polaków, katolików jest dla tych parchów bardzo bezpieczne "zajęcie".
katolik2020.08.26 21:37
Masońska Medycyna Śmierci(MMS), to szczepionki, które będą powodować choroby i będą czipem !!! Nowa gra masonów- Medycyna Śmierci
życzę ci yehowy "katoliku"2020.08.26 21:39
abyś ty i twoja jehowa sekta jak jeden ZŁAPAŁ koronawirus TEJ NIESTNIEJĄCEJ EPIDEMII i zgodnie z waszą jehową sekciarską doktryną ODMÓWILI opieki lekarskiej. I tobie Keller-Krawczyk przy okazji.
Anonim2020.08.26 20:34
Ale ja gardzę JP2. Ten człowiek jest odpowiedzialny za tragedie tysięcy dzieci zgwałconych przez księży-pedofili, ponieważ będąc Papieżem z premedytacja tuszował pedofilie w kościele i robił wszystko, aby wybryki księży-pedofili nigdy nie wyszły na jaw. Jak ktoś taki może być autorytetem dla tyle ludzi to ja nie wiem (całe szczęście coraz więcej ludzi przestaje uznawać tego człowieka jako autorytet). Druga kwestia to wymuszenie na ówczesnych rządzie podpisanie konkordatu z kościołem katolickim. Musimy przez to utrzymywać 30 tysięcy bezużytecznych nierobów i płacić miliardy na kler. Na szczęście to kiedyś się skończy.
ALEKS..2020.08.28 0:26
Lepiej patrz na siebie...i na to ile ty dzieci zgwałciłeś?... A SOBĄ NIE GARDZISZ??... SPÓJRZ W LUSTRO!....KOGO WIDZISZ???...NAJGORSZEGO PEDAŁA..! NIE KRYJ SIĘ TCHÓRZLIWY LECHU, ZA TYM NICKIEM!...TO ZBYTECZNE I GŁUPIE...!
Juruś, chcesz wiedzieć kim jestem?2020.08.26 19:57
Nazywam się Jan Hertrich-Woleński jestem dumny z mojej parchatej rodziny, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Niestety moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
Bartosz2020.08.28 0:34
" Jurus"...? I z tego co piszesz, jesteś dumny?? Masz wszystkie klepki w głowie???... Jesteś "dumny, że "kolej na ciebie, aby zdechnąć"...?!! ...Czyli zdechnąć, jak pies pod płotem? Tak?? Nawet się za człowieka nie uważasz...?? Jak tak się można siebie samemu nienawidzić?? Umiesz to wyjaśnić...? Co ty z sobą zrobiłeś???
katolik2020.08.26 19:40
medycyna masońska to szczepionki, które będą powodować choroby i będą czipem
jerzy2020.08.26 19:34
Wzywam służby policyjne aby rego osobnika który ucieka od rozpoznania pod nickiem "katolickakretynizacja polski" ścigały.złapaly i pokazały jego twarz [raczej ryj] polakom. Ten pogański wyskrobek powinien byc za obrzucanie polskiego papieża swoimi pligawymi slowami.powinien byc publicznie na gola dupę wychlostany. sam mogę się tego podjąc. A wy w redakcji uważacie ze plugawienie obsrywanie to jest wolnosc slowa? To ma byc Hayd park? nie ma nato zgody. Jesli na to pozwalacie to sami jestescie takimi samymi nieludzmi.jak ten bekart czy wyskrobek po wrogich armiach.
Juruś, nie zawracaj sobie tym parchem głowy!2020.08.26 19:40
Sam niedługo zdechnie! Ale to jest WINA FRONDY, że takiemu parchowi pozwala.
Precz z 🌈 zarazą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!2020.08.26 20:28
Głowy można nie zawracać, tylko ignorować, ale jednak szlag trafia na to żydowskie chamstwo.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.26 19:47
jerzyk! spokojnie bo ci żyłka w düpie pęknie i znowu cię będzie bolało jak cie ksiądz w düpalka będzie zapinał w ramach rozgrzeszenia po spowiedzi... i powiedz sam przed sobą czy to nie debilizm całować ziemię a nawet nie ziemię tylko płytę lotniska? ciekawe co byś powiedział jakbyś zobaczył starego faceta który po wejściu np. do galerii handlowej całuje posadzkę? no kürwa idiota... także przemyśl swoje postępowanie i przeproś!
Precz z 🌈 zarazą!!!!!!!2020.08.26 19:33
KIEDY KTOŚ WRESZCIE UCISZY RAZ NA ZAWSZE TEGO IDIOTĘ "katolicka kretynizacja polski 🇵🇱"?! DLACZEGO FRONDA NIE MA ADMINISTRATORA I POZWALA MU PLUĆ NA POLSKĘ, KOŚCIÓŁ I WSZYSTKO TO, CO DLA POLAKÓW CENNE? NAMIERZYĆ DRANIA I DAĆ W TEN GŁUPI RYJ, ŻEBY SIE KOPYTAMI NAKRYŁ!
Anonim2020.08.26 22:58
Zamilcz sekciarzu. Wy z ta watykanska sekta jestescie zalala tego kraju. Sekciarze
Wojtek Polak2020.08.27 8:41
Polski język to trudny język nawet jak się jest trzecim pokoleniem przywiezionych na ruskich tankach. wracaj burku do swoich za ural.
TwojaStara2020.08.26 19:15
Jan Pepe i płyta lotniska, i tak lepsze love story niż Twilight...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.26 19:09
Czemu ten przygłup zawsze po przylocie do polski leciał w ślinę z ziemią? psy tam syrały, kotu lały, ludzie brudnymi buciorami stawały a ten całuski chodnikowi dawał?
Wojtek Polak2020.08.26 19:12
przygłup to cię spłodził i wychował.