25.09.18, 20:46Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Owocna wizyta prezydenta w Nowym Jorku. Spotkania m.in. z Trumpem i Poroszenką

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rozmawiał m.in. z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem oraz prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenką. 

Na obradach wraz z prezydentem Dudą Polskę reprezentują również szef gabinetu, Krzysztof Szczerski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz oraz stała przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych, Joanna Wronecka. 

Głowa państwa polskiego uczestniczyła również w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował minister Szczerski, Trump bardzo liczy na środową dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz na "polski głos" w kwestii Iranu oraz broni masowego rażenia, które mają dla prezydenta Stanów Zjednoczonych obecnie kluczowe znaczenie. Jeżeli chodzi o rozmowę z ukraińskim przywódcą, Poroszenko zdał Dudzie relacje z dzisiejszej sytuacji na Ukrainie, również tej w polityce wewnętrznej. 

"Prosił o wparcie dla przeprowadzanych reform oraz dziękował za słowa, które Andrzej Duda wypowiedział na spotkaniu z Prezydentem Trumpem na temat Nord Stream2 oraz o konieczności pokoju na Ukrainie i konieczności odbudowy ukraińskiej suwerenności w pełnych granicach uznanych międzynarodowo"-powiedział szef gabinetu prezydenta RP, Krzyszotf Szczerski. 

Na jutro zaplanowane jest wystąpienie prezydenta RP, Andrzeja Dudy w debacie generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski ujawnił, że jego tematem będzie wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej, międzynarodowej wspólnoty opartej na suwerennej równości państw. 

yenn/prezydent.pl, Fronda.pl