04.06.14, 07:00Jerzy Owsiak (fot. Wojciech Stróżyk/Reporter)

Owsiak zbulwersowany deklaracją wiary. "Nie myślałem, że są lekarze..."

Jerzy Owsiak odebrał we wtorek wieczorem nagrodę gali wolności, organizowanej przez TVN i „Gazetę Wyborczą”. A, że to właśnie redakcja z Czerskiej rozkręciła medialną histerię wokół deklaracji wiary, kontrowersyjny organizator Przystanku Woodstock postanowił skorzystać z okazji i zbesztać lekarzy, którzy odważyli się ją podpisać.

„To dobry moment, by powiedzieć, że tę nagrodę poświęcam tym, dla których te 25 lat było czasem klęski, bo stracili najbliższych przez błędy lekarzy, przez urzędników, którzy lekką ręką wydali błędną decyzję” – stwierdził szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Wiara jest prywatną sprawą lekarza, ma do niej prawo, ale nie myślałem, że są lekarze, którzy chcą wiarę połączyć w z wykonywaniem zawodu. Zresztą z żadnym zawodem. Nie chciałbym, żeby np. strażak mi powiedział, że skoro piorun uderzył w twój dom, to widać tak chciał Pan Bóg i nie będzie gasił pożaru” – kontynuował swój wzburzony wywód. I zapewniał, że deklaracja wiary może zaszkodzić także Kościołowi.

Na koniec Jerzy Owsiak, w dowód tego, że jest patriotą (jak sam tłumaczył) opowiedział o swojej podróży do Indii, podczas której wróżbita powiedział mu, co będzie w przyszłości z Polską…

Beb/Wyborcza/Wpolityce.pl/Telewizja Republika

Komentarze

anonim2014.06.4 7:09
Skoro dla niego ulgą w cierpieniu jest eutanazja, to po co mu lekarze z deklaracją wiary? Będzie prościej realizować cel
anonim2014.06.4 7:11
Owsiak to ałtorytet, trzeba go słuchać.On wie lepiej i najbardziej.
anonim2014.06.4 7:19
Sami wynieśliśmy to gó...no na piedestał. Brak słów. Co prawda, od lat nie wspieram tego jego cyrku ale sama złapałam się wcześniej na jego podstępne gierki. Wstydzę się.
anonim2014.06.4 7:23
Z całej wypowiedzi Owsiaka zgadzam się z jednym zadaniem: "Nie myślałem". To najprawdziwsza prawda i oczywista oczywistość, biorąc pod uwagę inne wypowiedzi i zachowania infantylnego faceta w czerwonych trampkach. Swoją drogą to skandal, aby wiara człowieka miła odzwierciedlenie w jego pracy czy postępowaniu, co nie Owsiak? Być katolikiem to zrozumiałe, ale żeby jeszcze wyznawać wartości w życiu i do tego zawodowym???? Nieeee, to przesada jest ;)))) I jak tu lewaków brać na poważnie...?
anonim2014.06.4 7:23
" strażak mi powiedział, że skoro piorun uderzył w twój dom, to widać tak chciał Pan Bóg i nie będzie gasił pożaru” " Partyjny debil który nic nie rozumie i celebrycko narzuca idiotyzmy innym ... stado pawianów ( tylko inteligencja pawianów -0 bo z uczuciami wyższymi daleko mu do pawiana) do ogladania za szklana szybka ....
anonim2014.06.4 7:26
Gala wolności towarzycha oczywiście się odbyła ... czy to wolność dla nas? czewoni zostali uwolnieni od trosk o "państwowe" przejęli naszą własność ....
anonim2014.06.4 8:04
@Taboret ten nick chyba nie przypadkowy. Deklaracja wiary NIE JEST aktem prawnym, więc nie otwiera żadnej furtki. Deklaracja wiary jest tylko publicznym wyznaniem wiary tych lekarzy którzy jako prawdziwi chrześcijanie się jej nie wstydzą i ją wyznają. Głupie twierdzenie że katolik nie podejmie działania bo "Bóg tak chciał", jest chybione. Bo zadaniem chrześcijanina jest szanowanie każdego życia. Zatem taki strażak - katolik ma za zadanie ratować życie a nie obserwować palący się dom. Deklaracja wiary nie jest sprzeczna z prawem. Samo oburzenie jest tylko dlatego że ktoś stwierdził - TAK JESTEM KATOLICKIM LEKARZEM I KIERUJĘ SIĘ ETYKĄ CHRZEŚCIJAŃSKĄ.
anonim2014.06.4 8:09
Taboret @ Znasz lekarza, który jest Świadkiem Jehowy? Przecież im zabraniają studiować. Po co, skoro zaraz Armagedon....
anonim2014.06.4 8:27
Podobno żyjemy w wolnej Polsce. A jednak w tej "wolnej" Polsce nie wolno mówić o swojej wierze. Konstytucja mówi mi ze mam wolność wyznania (mogę wierzyć w co chcę) ale kiedy powiem że wierzę w Boga i kieruję się w życiu moją wiarą to jest święte oburzenie i nagonki. Każdy w wolnej Polsce może podobną deklarację wiary publicznie ogłosić, nie łamie przy tym prawa, bo każdy ma prawo, zagwarantowane przez konstytucję, do tego by swoją wiarę praktykować również w sferze zewnętrznej. Nie jest tak jakby niektórzy chcieli że jest się katolikiem w kościele, a w domu czy pracy ateistą.
anonim2014.06.4 8:38
A taka analogia na innym poziomie . Jeśli komuś nie podobałby się np. wegetarianizm ,to zmusiłby wegetarian do przygotowywania krwistych befsztyków , zabronił im pracy w gastronomii . Tak na marginesie łączenia przekonań i pracy .
anonim2014.06.4 8:49
Jaki plebiscyt, taki laureat. Nikt nie może zmusić lekarza katolika do przeprowadzenia aborcji, czy eutanazji. Również do specyficznej walki z bezpłodnością, czy do kastrowania zdrowych mężczyzn lub okaleczania zdrowych kobiecych narządów płciowych. To jest sens tej deklaracji. Jest to coś zupełnie normalnego, ba, nawet koniecznego dla jasności z kim pacjent ma do czynienia oraz dla bezpieczeństwa zatrudnienia lekarzy. Każdy lekarz może stanąć kiedyś przed wyborem in vitro albo wilczy bilet w zawodzie, nieprawdaż? Owsiaka nie ma co podejrzewać o tak pogłębione refleksje.
anonim2014.06.4 9:02
"Nie myślałem, że są lekarze, którzy łączą wiarę z wykonywaniem zawodu " gość jest bez skrupułów.
anonim2014.06.4 9:05
Jak chodzi do wróżbitów tzn.że stał się narzędziem duchów nieczystych i jest opętany(lub bardzo zniewolony)
anonim2014.06.4 9:09
@Kontestatorkrk No to przywaliłeś chłopie z rana jak łysy o beton... Prosimy o wiecej takich wpisów aby bardziej poznać "konstrukcję umysłową " agnostyków .
anonim2014.06.4 9:13
@Kontestator A czy agnostyk kontestator wie co oznacza w tym jego masońskim awatarze literka "G" ?
anonim2014.06.4 9:13
Kolejny, który chce stygmatyzować tych lekarzy, co podpisali deklarację wiary?
anonim2014.06.4 9:14
Patrząc na lata deprawowania dzieci,biada mu...,nie dajcie się oszukać duchowi antychrysta
anonim2014.06.4 9:21
Poziom argumentacji tego pajaca w różowych pinglach jest na poziomie IQ=1
anonim2014.06.4 9:24
Przykład ze strażakiem, który odmawia ratowania innych ludzi, bezcenny. I taki debil ma do czynienia z młodzieżą, to przerażające.
anonim2014.06.4 9:26
@kontestatorkrk Dziękujemy ci za dosłowne ukazanie różnicy między chrześcijaninem i niewierządzym. Brawa!
anonim2014.06.4 9:41
"Nie myślałem, że są lekarze, którzy łączą wiarę z wykonywaniem zawodu" Bo cały problem z Owsiakiem polega właśnie na tym, że on NIE MYŚLI tylko wykonuje polecenia z Czerskiej.
anonim2014.06.4 9:42
W czym problem: jest lekarz który nie usunie ciazy czy nie przypisze tabletek to osoba pojdzie do innego lekarza. Niekażdy dentysty chce leczyć dzieci czy usuwać osemki tylko odsyła do innego lekarza. Po co robić panikę specjalnie robiona jest nagonka bo co by katolicy nie zorganizowali to ciemnota i zacofanie lepsze jest promowanie pedałów w kazdym kanale telewizji.
anonim2014.06.4 9:48
@ ks Marcin Oburzenie nie jest spowodowane przyznaniem się do wiary, przecież w Polsce 85% obywateli jest wierzących. Chodzi o to, że w niektórych sytuacjach Deklaracja wymusza na lekarzu podjęcie mniej skutecznej terapii (np. nie zastosuje antykoncepcji w celach leczniczych). Osoby, które nie podzielają opinii Kościoła na temat antykoncepcji mają prawo oczekiwać, że taka terapia będzie im zaoferowana. Ale lekarz, który podpisał się pod Deklaracją chyba tego nawet nie zaproponuje... prawda? Przecież konflikt interesów jest tu ewidentny. Czy Państwo komentujący w ogóle czytali Deklarację? Ja mam milion wątpliwości na jej temat. Co z NPR, czy w jej świetle leczenie w ogóle ma sens, jak w praktyce szanować poglądy innych (gdzie jest granica) itd. Tu jest mnóstwo nierozwiązanych problemów etycznych, Fronda mogłaby coś o tym napisać, zamiast podsycać emocje.
anonim2014.06.4 10:12
@Stefan Bryś Oj, nie naigrawaj się, sprawdź w internecie. Ja się na tym nie znam, ale słyszałem, że antykoncepcję stosuje się czasem, żeby ustabilizować gospodarkę hormonalną.
anonim2014.06.4 10:23
Nie myślałem, że Jerzy Owsiak, łączy wiarę w pewne ideały z wykonywaniem zawodu showmana. Szok, niedowierzanie
anonim2014.06.4 10:41
@Stefan Bryś Antykoncepcja leczy i nie, nie chodzi o trądzik. Ja sama miałam kiedyś przepisaną antykoncepcję dlatego, że miałam wolną amerykankę hormonalną i to był najszybszy, najprostszy i najtańszy sposób żeby przywrócić równowagę. Dodam, że w moim wypadku antykoncepcja miała znaczenie stricte lecznicze, bo nie współżyłam ani też nie planowałam. I jak słyszę, że ktoś mi takich leków może następnym razem nie przepisać, bo mu sumienia nie pozwala to mnie to strasznie drażni. Bo jak to, sumienie lekarza ma być ważniejsze od mojego zdrowia? Niech i tak będzie, ale w ich własnych, prywatnych gabinetach, a nie w tych publicznych na które płacę wysokie składki co miesiąc.
anonim2014.06.4 10:51
Antykoncepcja leczy?hahahaha,poczekaj jeszcze troche na skutki
anonim2014.06.4 10:54
Chyba rynek aborcyjny,leczy swoje portfele oraz gabinety ,które maja podpisana z nimi umowę.Nasikaj sobie na twarz bo podobno tez leczy trądzik,ale smród zostaje
anonim2014.06.4 11:09
@pijaq Nawet przemysł związany z antykoncepcją farmakologiczną przyznaje, że może powodować to u kobiet nowotwory, teraz równie chętnie sięgniesz po te tabletki? Nie obrażaj kobiet myślących poważnie o swoim zdrowiu.
anonim2014.06.4 11:13
@ks Marcin - popieram! tekst o "taborecie" przedni ;))) Macie ludziska pojęcie o deklaracji, którą podpisują lekarze. Współczuję niewiedzy. Tak to jest gdy wiedzę czerpie się z mętnego źródła. Te porównania z bolącą ósemką, lekarzem jehowitą czy jakimś muzułmaninem są tak żałosne, że aż komentować nie wypada. Zajmijcie się sprawami na waszym poziomie a zagadnienia wiary pozostawcie w spokoju. Przerastają was, sorry. @Stefan Bryś - to oczywiste, że antykoncepcja nie leczy ale szkodzi. Masz 100% racji. Ale widać o to chodzi. Napędzanie koniunktury i zyski, wszak później trzeba leczyć rozwaloną wątrobę, zaburzenia hormonalne, niepłodność, promować in vitro etc, etc. To cwany przemysł!
anonim2014.06.4 11:26
Dobra, odstawmy temat antykoncepcji. Przychodzi para przed ślubem do kliniki płodności. Co robi lekarz? O co mi chodzi: nie znam się na medycynie, ale jestem przekonany, że takich niejednoznacznych etycznie sytuacji będzie mnóstwo. Deklaracja Wiary w ogóle nie próbuje rozwiązać tego problemu. Jest niby punkt 6. o poszanowaniu poglądów, ale jak lekarz ma szanować poglądy pacjenta, unikając przy tym kłamstwa, niedopowiedzeń czy hipokryzji? To trudne zagadnienie zostało sprowadzone to jakiegoś głupiego czarno-białego konfliktu politycznego. Od autorów Deklaracji oczekiwałbym głębszego i bardziej "praktycznego" potraktowania tematu.
anonim2014.06.4 11:50
hehehe... poszedł do wróżbity bo jest patriotą. Nie wiedziałęm, że patriotyzm polega na chodzeniu do wróżbitów. I co p. Owsiak, wróżbita powiedział ci, że deklaracja wiary podpisana przez lekarzy jest be.? Idiotyzm tych ludzi czasami mnie powala.
anonim2014.06.4 12:00
To co Owsiak zbiera w ramach WOSP to ledwie promile tego co spoleczenstwo płaci na NFZ a nadyma się jakby WOŚP cały system opieki zdrowotnej na barkach trzymała-ałtorytet z michnikowej łaski się znalazł!
anonim2014.06.4 12:02
Mega zaskoczenie? - człowiek, który propaguje "róbta co chceta" czuje się zbulwersowany, że ktoś wyznaje zasady i chce je stosować w życiu. Ludzie z zasadami byli, są i będą, czy się to panu Owsiakowi podoba czy nie.
anonim2014.06.4 12:06
Taboret jest akurat odwrotnie, przeciętny SJ jak skończy szkołę średnią to jest już coś. Przecież szkoła wyższa to głównie bazowanie na źródłach, umiejętność ich wyszukiwania, dociekliwość i posługiwanie się bibliografią nie powtarzanie w kółko niesprawdzonych, kłamliwych informacji. Dlatego nie na rękę jest gdy któryś z nich wybiera wyższą uczelnię, bo zaraz po prostu odchodzi z sekty.
anonim2014.06.4 12:18
Raz ma się pretensję do wierzących są obłudni a potem do tych co chcą na serio traktowac wiarę, że przesadzają..
anonim2014.06.4 13:00
Tu dwa słowa na blogu na ten temat: http://www.pbartosik.pl/2014/06/jurek-owsiak-i-lekarska-deklaracja-wiary.html
anonim2014.06.4 13:20
Pomijając poważną, choć trudną wobec użytej przez p. Owsiaka argumentacji (bo z tym piorunem, to mówił o wierzących w Boga Ojca, czy w Perkuna?), dyskusję. Może mały quizik historyczny? ;) Wskaż, która z poniższych anegdot to dowcip, a która wydarzyła się w rzeczywistości: a/ "U nas też jest demokracja. Też każdy może wyjść na ulicę i krzyknąć: "Precz z Trumanem"" powiedział Stalin do Trumana w Poczdamie; b/ "Wiara jest prywatną sprawą lekarza, ma do niej prawo, ale nie myślałem, że są lekarze, którzy chcą wiarę połączyć w z wykonywaniem zawodu. Zresztą z żadnym zawodem" - powiedział Jurek Owsiak, odbierając nagrodę na gali WOLNOŚCI. Pozdrawiam ;)
anonim2014.06.4 13:26
@Trex Nie zauważyłam żebym kogokolwiek obraziła w poście, który napisałam. Ale nie o to chodzi. Oczywiście, każde leczenie ma skutki uboczne. Ale jak ktoś choruje na nowotwór to też go nie leczyć, bo może stanie się bezpłodny? A jeśli chodzi o środki antykoncepcyjne, to może i długotrwałe, kilkuletnie stosowanie zaszkodzi, ale krótkotrwałe jest jak najbardziej słuszne w niektórych przypadkach.
anonim2014.06.4 13:30
Owsiak - skoro tak nie myslales,to teraz juz wiesz,ze nie kazdy jest Mengelem.
anonim2014.06.4 18:31
Owsiak pokaż wszystkie faktury
anonim2014.06.4 20:38
Jeżeli owsianka jest zbulwwersowana deklaracją wiary to znaczy, że przynosi ona pozytywne owoce i warta jest naszego zdecydowanego i stanowczego poparcia.....
anonim2014.06.4 21:07
Deklaracja czy manifestacja wiary- artykuł krytyczny http://pochwalony.eu/?p=2469
anonim2014.06.5 18:05
Owsiak ma oczywiście rację. Po co ci lekarze robili specjalizację ginekologiczną skoro wiedzieli, że w pewnych wypadkach mogą mieć jakieś religijno-wydumane wątpliwości. Mam nadzieję, że jeśli ta deklaracja "przejdzie", inne zawody innych religii też będą mogły to coś podpisać. Np pastafarianie czy inni innowiercy.... Ciekawe. -dlaczego nie sprzeda mi pan tego mleka? -bo nie toleruję laktozy! Śmiech na sali!
anonim2014.06.5 22:16
głos tego podstarzałego buca autorytetem dla lemingów
anonim2014.06.5 22:18
michalita ; też wyłączyłeś swój mózg i podjadasz papkę TVN-owską , a szkoda, z drugiej strony jednak dobrze płacą -prawda?