26.10.20, 14:58Fot. via: Pixabay

,,Pamiętajmy o zmarłych, szanujmy ich groby’’

Przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce wystosowali specjalny Apel na dzień 1 listopada 2020 roku. Przypominają w nim, że cmentarze są naszym dziedzictwem, a od dbałości o nie zależy ocalenie naszej historii i naszych korzeni.

Dlatego przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych apelują o otoczenie pamięcią i opieką tych cmentarzy i mogił, o których nikt nie pamięta. Proszą też, aby nie pozostawać obojętnym na akty wandalizmu na cmentarzach:

- „Apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością” – czytamy w apelu.

- „Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy” – dodano.

Sygnatariusze dziękują też wszystkim, którzy codziennie troszczą się o zapomniane groby i cmentarze, w tym uczniom i harcerzom.

- „Zapalmy świeczkę, połóżmy gałązkę na zapomnianej mogile lub kamień na starej macewie. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a cmentarze zarosły” – piszą.

Pod apelem podpisali się: bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański; Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski; Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

kak/misyjne.pl