27.06.15, 10:46Schwytany zamachowiec (fot. Twitter.com)

Państwo Islamskie się przyznaje. Tunezja zamyka meczety

Na jednym z kont na Twitterze pojawił się następujący wpis: "Nasz brat, żołnierz Kalifatu, Abu Yihya al-Kairouni, osiągnął swój cel, hotel Imperial, mimo środków bezpieczeństwa”. Mające swoje główne siły w Syrii i Iraku Państwo Islamskie (IS) zapowiada kolejne zamachy w Tunezji najbliższych dniach. Jak poinformował na Twitterze polski analityk Wojciech Szewko, rzecznik IS Abu Mohammad al-Adnani wezwał Allaha, by ten „uczynił ten miesiąc [trwa ramadan – red.] miesiącem zwycięstw dla muzułmanów a miesiącem klęsk i porażek oraz hańby dla kufrów na całym świecie”.

Wczoraj doszło do serii zamachów terrorystycznych. Jeden miał miejsce w Tunezji, w mieście Susa. Dwaj zamachowcy, którzy prawdopodobnie przypłynęli na plażę łodziami, otworzyli ogień do wypoczywających przed hotelem turystów. Świadkowie słyszeli eksplozje granatów. Zginęło co najmniej 39 osób, w większości Niemców i Brytyjczyków. Kilkadziesiąt osób odniosło rany. Jeden z zamachowców zginął na miejscu, zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Drugi, 23-latek, został schwytany. Strona tunezyjska podaje, że terrorysta miał na sobie bombę. Zatrzymany zamachowiec ma być absolwentem studiów z zakresu elektroniki i automatyki. Jego zdjęcie zostało opublikowane.

Zamach w Susie to drugi tego typu atak po marcowej strzelaninie w muzeum Bardo w Tunisie, kiedy to zamordowano 22 osoby. Oprócz ludzkiej tragedii jest to uderzenie w tunezyjską turystykę. Kraj co roku odwiedza ok. 6 mln osób. Branża turystyczna stanowi 15 proc. PKB Tunezji. Istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku zagrożenia goście z zagranicy zrezygnują z przyjazdów, co wyraźnie odbije się na sytuacji kraju, który dotychczas skutecznie opierał się islamizacji.

W odpowiedzi na zagrożenie Tunezja ogłosiła, że zamknie 80 meczetów, w których muezini nawołują do przemocy i rekrutują zamachowców.

KJ/BBC/Telewizjarepublika.pl/Twitter.com

Komentarze

anonim2015.06.27 11:09
Terror szaleje .. A przygłupy z łuuuuni każą nam płacić odszkodowanie, za to, że jankesi torturują terrorystów. Oczywiście włazidup Tusk szybko odszkodowanie zapłacił.
anonim2015.06.27 11:49
Tak! Zamykajcie meczety! To z pewnością zmniejszy skalę islamskiego fanatyzmu! Powodzenia!
anonim2015.06.27 12:04
Nie dla multi-kulti
anonim2015.06.27 13:21
@JaHu - myśl pozytywnie: może i Polacy coś tam islamistom zapłacą, ale za to ktoś w Polsce zainkasował za to 15 milionów.
anonim2015.06.27 14:34
Obawiam się że osamotniona Tunezja nie ma większych szans w starciu z IS. Potrzebna jest zbrojna interwencja wielu państw przeciwko IS, ewentualnie pozbawić ich wszelkiego finansowania bo jak wiadomo każda wojna kosztuje. W innych przypadkach ta gangrena będzie dawać o sobie znać coraz częściej, również w Europie.
anonim2015.06.27 23:09
Muzułmanie rozpaczliwie walczą przeciw zgniliźnie moralnej, którą identyfikują z kulturą i cywilizacją postchrześcijańską Europy Zachodniej. Dla nich wszystkie dziewczyny w szortach to dziwki, wytwór przyzwolenia chorych społeczeństw. Szariat wydaje się im tamą przeciw bezbożnictwu. Chwytają za broń i zabijają "niewiernych". Niestety cel nie uświęca środków - i tyle.
anonim2015.06.28 2:39
Swiat ktory odrzucil Chcrzescijanstwo,odrzucil takze obrone przed Islamem: to wojna w pierwszej kolejnosci o umysly ludzi...nowoczesny,ateistyczny Swiat jest skazany na przegranie tej wojny i to dlatego Europa Zachodnia ulega islamizacji