25.12.16, 16:10

Papież Franciszek w Urbi et Orbi: 'Nadszedł czas, aby umilkła broń, światu potrzeba pokoju'

Papież Franciszek wygłosił bożonarodzeniowe orędzie "Urbi et orbi". Ojciec Święty zaapelował o zaprowadzenie pokoju w Syrii, przypomniał również o losie mieszkańców Aleppo oraz wzywał, aby przynieść ulgę ludności Ukrainy.

W orędziu wygłoszonym z loggii bazyliki Świętego papież wyraził pragnienie, by życzenie pokoju dotarło do wszystkich ludzi, zwłaszcza tych dotkniętych gorzkimi konfliktami i wojną.

"Pokój dla mężczyzn i kobiet w udręczonej Syrii, gdzie przelano tak wiele krwi - zwłaszcza w mieście Aleppo, będącym w minionych tygodniach teatrem jednej z najokrutniejszych bitew. Bezzwłocznie pilne jest zapewnienie pomocy i pociechy wyczerpanej ludności cywilnej, z poszanowaniem prawa humanitarnego" – apelował Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że nadszedł czas, aby „ostatecznie umilkła broń, a wspólnota międzynarodowa czynnie dążyła do osiągnięcia wynegocjowanego rozwiązania”. 

W orędziu Ojciec Święty apelował również o pokój dla mieszkańców Ziemi Świętej.

"Niech Izraelczycy i Palestyńczycy mają odwagę i determinację, by napisać nową kartę historii, w której nienawiść i zemsta ustąpią przed wolą wspólnego budowania przyszłości wzajemnego zrozumienia i zgody"– prosił Franciszek. 

Papież nawoływał także do jedności i zgody w Iraku, Libii i Jemenie. Ojciec Święty przypomniał, że mieszkańcy tych krajów „doświadczają wojny i strasznych działań terrorystycznych”.

Franciszek nie zapomniał również o Ukrainie. Zwrócił uwagę, że ludność na wschodzie kraju wciąż odczuwa skutki konfliktu. Jak podkreślił papież, potrzebna jest tam „wspólna wola przynoszenia ulgi mieszkańcom oraz realizacji podjętych zobowiązań”.

Na zakończenie Ojciec Święty udzielił zebranymi telewidzom na całym świecie błogosławieństwa oraz złożył życzenia.

"W tym radosnym dniu wszyscy jesteśmy wezwani do kontemplacji Dzieciątka Jezus, które przywraca nadzieję każdemu człowiekowi na ziemi. Dzięki Jego łasce, wyrażajmy i urzeczywistniajmy tę nadzieję, świadcząc solidarność i pokój. Wszystkim życzę dobrych Świąt Bożego Narodzenia!"


JJ/PAP, KAI, TVP Info