27.04.15, 17:25

Papież: Katolickie małżeństwo jest z woli Bożej!

Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że katolickie małżeństwo, związek między jednym mężczyzną a jedną kobietą, zostało ustanowione z woli Bożej. Dlatego hierarchowie całego świata muszą sprzeciwiać się próbom odejścia od tego wzorca. Ojciec Święty mówił to w kontekście sytuacji w Afryce, gdzie wciąż utrzymują się związki poligamiczne oraz rozpowszechnione są pozamałżeńskie stosunki seksualne.

Franciszek powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż „wobec konkretnej społecznej i kulturowej sytuacji” danej ludności bywa trudno głosić katolickie nauczanie na temat małżeństwa. Nie oznacza to jednak, że Kościół ma się poddawać. Małżeństwo i rodzina, tak, jak uczy o nich Kościół, są chciane przez samego Boga – zaznaczył Wikariusz Chrystusa.

W Afryce sporym problemem jest tak zwana „seryjna monogamia”. W praktyce oznacza to, że mężczyzna bierze sobie do domu młodą kobietę, gdy jego pierwsza żona osiąga pewien konkretny wiek.

Słowa papieża można jednak odnieść równie dobrze do sytuacji w Europie, gdzie odejście od wzorca małżeństwa wyznaczonego przez Kościół jest również powszechne. 

pac/kath.net

Komentarze

anonim2015.04.28 2:51
Gdyby Bóg nie pomyślał monogamicznego małżeństwa, jako najlepszego wyboru dla mężczyzny i kobiety, to nie stworzył by nas równymi wobec siebie nawzajem i zarazem komplementarnymi. Dowód na prawdziwość słów Franciszka jest w samej ludzkiej naturze.
anonim2015.04.28 7:25
Patent na człowieka ma jego Stwórca. Można go odczytać z samej natury jak i z załączonej "instrukcji" (Objawienie Boże-Piśmo św.) Wszystko inne to badziewie i tandeta.
anonim2015.04.28 8:16
AMEN +
anonim2015.05.1 14:40
Chwała Chrystusowi!