19.04.13, 08:38Fot. Wkimedia Commons

Papież rozważa ujawnienie jednej z tajemnic Watykanu? Chodzi o pontyfikat Papieża Piusa XII

Debata na temat postawy Piusa XII przed i w trakcie wojny trwa od lat. Rabin Abraham Skorka, bliski przyjaciel kardynała Bergoglio, powiedział, że papież rozważa odtajnienie watykańskich akt w tej sprawie. – To rzecz wielkiej wagi i papież Franciszek twierdzi, że musi zostać gruntownie przebadana – oświadczył rabin. - Nie wątpię, że zdecyduje się na otwarcie archiwów, tak by raz na zawsze wyjaśnić, jak naprawdę wyglądała sytuacja - pisze "The Daily Telegraph".

Krytycy pontyfikatu Piusa XII zarzucają, że Papież współpracował z faszystowskim reżimem we Włoszech i z niemieckimi nazisatmi. Również wielu krytyków uważa, że Papież nie chciał zabierać głosu w sprawie Holocaustu Żydów, a był w pełni swiadomy polityki Hitlera odnośnie Żydów. Zwolennicy Piusa XII podają mocny argument, że Papież pomógł w latach 30. około 200 tyś. Żydom w opuszczeniu terytorium Niemiec.

Przyjaciel Papieża Franciszka, rabin Skorka pracował wspólnie z obecnym Papieżem nad polepszeniem stosunków między katolikami i Żydami w Argentynie. – Franciszek to zagorzały przeciwnik antysemityzmu, ogólnie każdego rodzaju fanatyzmu. Rabin Skorka dodał również, że Papież  "zmieni wszystko, co uważa, że powinien zmienić .

Otwarcie archiwum dot. Piusa XII na pewno jest dobrym pomysłem, gdyż raz na zawsze zamknie się usta tym, którzy bajdurzą na temat Kościoła katolickiego w latach dyktatury nazistowskiej w XX wieku.

SM/www.telegraph.co.uk/Onet

Komentarze

anonim2013.04.19 9:18
I znowu pobozne zyczenia Rabina i Papiez odtajni, a jak nie bedzie nic tajnego to cos napisze. Tacy sa przyjaciele z tych onych gmin, szukaja brudu, a jak nie ma to go przyniosa. Dziwne tylko, ze nic u siebie nie umieja odtajnic. Przed IIWS Hitler byl wybrany demokratycznie, i kazdy rzad z nim rozmawial i podpisywal umowy. Papiez w tedy jeszcze nuncjusz apostolski w niemczech mial prawo jak i tez obowiazek rozmawiac z kazdym aby miec rozeznanie i prawdziwy obraz nowego rzadu.
anonim2013.04.19 11:39
po pierwsze Franciszek jest jezuitą a nie franciszkaninem po drugie w czym problem - odtajnienie tych dokumentów pewnie wiele nie zmieni, ale może akurat zobaczymy lepiej całościowe spojrzenie papieża na ten problem po trzecie to ma sens nawet jeśli inni nie postępują podobnie i nawet jeśli nie przekona to głęboko wierzących w winę papieża bo jest to staniecie w prawdzie - a nie mamy się wzorować na innych tylko być lepsi
anonim2013.04.19 12:57
No jestem ciekaw, czy Piotr też "współpracowałby" z Annaszem i Kajfaszem na rzecz odtajnienia sprawek Jezusa... Jeśli z rabinem papież "współpracuje", to efekty tej "współpracy" na pewno katolickie nie będą. Osobliwie jest dziwne, że papież radzi się rabina w sprawie odtajnienia akt Watykanu. To znaczy co? Akta są w gestii żydów? Żydzi lepiej wiedzą, co w nich jest i jak je ujawnić? Opinia żydowska na temat zawartości akt watykańskich jest taka cenna? Nie rozumiem.
anonim2013.04.19 13:02
Najpierw trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem, by odczytać treść archiwów.Jak uczy doświadczenie, często dziennikarze wyrywają wygodne dla ich tez zdania z kontekstu i wysnuwają na ich podstawie fantasmagorie. Tu rzetelna wiedza historyczna,obiektywizm i przede wszystkim uczciwość naukowców jest podstawą do poznania przeszłości. II wojna światowa nie bez przyczyny jest regularnie zakłamywana. o niej Nie tyle chodzi o prawdę, co o uzyskanie wysokich rekompensat materialnych w teraźniejszości dla grup zainteresowanych lub o legitymizację politycznego status quo. Czy nie dlatego ochoczo wykonywano wyroki śmierci na przywódcach niemieckich po Norymberdze, by wiedzą o tajnych rokowaniach z komunistami czy kulisami sojuszy a także o propozycjach składanych Amerykanom w sprawie warunków wykupu Żydów itp. nie zdążyli się podzielić ze światem?
anonim2013.04.19 15:52
Ktoś napisał, że aby dowiedzieć się więcej o Piusie XII należy odtajnić archiwa w Moskwie. i jest to prawda. Przecież w korespondencji Hitlera do Mussoliniego ten pierwszy pisał o Piusie "przeklęty przyjaciel Żydów", zachowała sie też korespondencja pomiędzy Piusem a ks. O"Flertym /czy tak jakoś/. Ksiądz ten najpierw organizował pomoc dla Żydów a pod koniec wojny dla uciekinierów z obozów jenieckich /był o tym film z Gregory Peckiem w roli księdza/. W listach tych są nawet wymieniane kwoty które zostały księdzu na pomoc Żydom przydzielone. Niejaki Pasjasz Lapid profesor historii Holokaustu uniwersytetu Jerozolimskiego w książce wydanej 2 lata temu pisze: Kościół Piusa XII uratował 700 tys Żydów. Te fakty są na wyciągnięcie dłoni. Jednak jak też ktoś zauważył tu nie chodzi o prawdę tu chodzi o pieniądze i walkę z Kościołem.