11.11.20, 13:14Fot. screenshot - YouTube (Vatican News)

Papież w z bólem skomentował raport dot. McCarricka

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek odniósł się do opublikowanego przez Stolicę Apostolską raportu dot. nadużyć byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Ojciec święty zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i wszelkich nadużyć oraz o zaangażowaniu Kościoła w „wykorzenianiu tego zła”.

- „Wczoraj został opublikowany raport na temat bolesnego przypadku byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło” – powiedział papież Franciszek na zakończenie środowej audiencji generalnej.

Sekretariat Stolicy Apostolskiej, po dwóch latach pracy, opublikował obszerny raport dot. wiedzy, jaką Watykan miał na temat nadużyć Theodore’a McCarricka. Były kardynał został wydalony ze stanu duchownego za molestowanie seksualne nieletnich i dorosłych.

kak/PAP

Komentarze

Dam2020.11.12 8:32
To są PRZESTĘPSTWA, a nie "nadużycia" i "bolesne przypadki". Tak samo jak gwałty uchodźców to nie były "incydenty". Umniejszanie rangi czynu idzie pełną parą, jak zwykle.
leszczyna2020.11.11 22:27
Autentyczność żalu papieża Franciszka z powodu raportu o MacCarricku i zapewnienie o jego duchowej więzi z jego ofiarami jak się ma do względów, jakimi cieszył się w Watykanie wyrzucony z arcybiskupstwa w Bostonie kard. Bernard Law, który krył sieć księży-pedofilów? Za Franciszka ten skompromitowany purpurat doczekał się okazałego pogrzebu, a czy Franciszek zapewniał o więzi z ofiarami podwładnych Law`a?
Anonim2020.11.11 22:23
Kryminalny(ch) atak z Księdzem na kościółek, Pustelnię Ducha Świętego. Czatachowa 08.11.2020 ........... https://youtu.be/rTpWv2V_i6U
Sebastian2020.11.11 20:55
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
Irena Wypierdala-Blyskawica2020.11.11 15:41
Kto przeczytał ten raport kardynała z USA ? Ręka do góry. Komuchy udają ,ze przeczytali tam dużo złych rzeczy o swietym Janie Pawle II a tam nic takiego nie ma jest tylko świadectwo wiary JPII dane ludziom. Sprawa jest przedawniona i od oceny dowodów są sądy. A tu prasa neo-judeo-komuny już wyroki wydaje. Trzeba protestować.
MVD2020.11.12 0:43
Przedawniona ? to co zamiatamy dalej pod dywan, ciekawe kto będzie godfatherem tego zamiatania. Ale w sumie dobrze, skoro się pokazał kozioł ofiarny don stanislawelo- jak namieszał, to niech teraz odpowiada.
matis892020.11.11 14:52
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sam stanął na czele lawendowej gej mafii odpowiedzialnej za pedofilię a teraz gra głupa. Jemu i jego ludziom lewakom marzy się pedofilska adopcja dzieci przez sodomitów LZPKNTB+.
Janek2020.11.11 14:45
Franciszek wyraził ból na twarzy, gdzie on się tego nauczył! nie wyraził bólu po inter komunii wśród protestantów i błogosławieństwie dla homoseksualistów ??!
Dam2020.11.12 8:35
Widzisz, w przeciwieństwie do gwałcących dzieci ślub homoseksualistów nie czyni faktycznej krzywdy nikomu. Twoje oburzenie pokazuje, że gorzej postrzegasz homo niż ludzi, którzy faktycznie robią krzywdę dzieciom.
Jahu🐟2020.11.12 9:23
..a tobie się wydaje, że jak ktoś nosi sutannę to przestaje być homosiem? Przecież to w przytłaczającej mierze homosie krzywdzą dzieci i nie ma znaczenia czy nosi sutannę czy nie.
Dam2020.11.13 7:36
A nie pomyślałeś o tym, że księża dobierają się do chłopców, bo mają do nich znacznie łatwiejszy dostęp? Dla pedofila nie ma znaczenia płeć, bo nie interesują go widoczne cechy płci. Jakby KK przez dziesięciolecia nie krył pedofili, tylko współpracował z policją, nie byłoby teraz w takiej sytuacji. No ale lepiej nie mówić o problemie, może sam się rozwiąże (spoiler: nie rozwiązał się)
Janek2020.11.11 14:41
Franciszek robi wszystko, żeby naderwać autorytet św. Jana Pawła II Tak przy okazji !! no i pogrozić naszym hierarchom !! a nasi hierarchowie i tak nic nie mogą zrobić ze strachu !
Jahu🐟2020.11.11 14:23
Jak dorosły chłop może dać się molestować? no chyba, że w planach ma wyrwanie kasiory ogłaszając się ofiarą.
Anonim2020.11.11 13:31
Kłębowisko żmij.
Spoko2020.11.11 13:26
Wzmianki o nim pojawiają się w tym raporcie bardzo często, podobnie jak nazwisko Stanisława Dziwisza. Sprawa jest jasna: Jan Paweł II brał udział w tuszowaniu pedofilii w Kościele. Ten raport to decydujący cios dla tych, którzy próbowali za wszelką cenę bronić polskiego papieża. Na zasadzie: „dobry car, tylko bojarzy źli”. No niestety, car też brał w tym udział
Człek2020.11.11 15:16
Raport zupełnie nie potwierdza tej tezy, a wspiera tezę odwrotną.