Prezydent Andrzej Duda w czwartek z okazji 250-lecia Teatru Narodowego dziękował instytucji za przechowywanie polskości. Podkreślił, że na scenie Teatru Narodowego pokazywane są najważniejsze dzieła polskiej sztuki teatralnej, mocno osadzone w naszej tradycji.

Wieczorem z okazji 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego odbyła się premiera spektaklu "Kordian" w reżyserii Jana Englerta.

- Dziękuję za te wszystkie lata teatru, za jego narodowość, to znaczy za to, że na tej scenie właśnie są pokazywane najważniejsze dzieła naszej sztuki teatralnej, polskiej, tak mocno osadzone w naszej tradycji. Powiem więcej, które de facto te tradycje stanowią, które ją zbudowały - powiedział po spektaklu prezydent.

Prezydent Duda złożył podziękowania instytucji Teatru Narodowego za przechowywanie polskości. Dodał, że Teatr Narodowy był polskim teatrem od samego początku i polskość jest w nim głęboko zakorzeniona.

Prezydent przypomniał, że 50 lat temu na 200-lecie Teatru Narodowego "Kordiana" wyreżyserował Kazimierz Dejmek. - Dziękuję za „Kordiana”, który został przygotowany przez pana dyrektora Jana Englerta. Sztuka była niezwykle ciekawa i myślę, że będzie dyskutowana. Ale to właśnie stanowi chyba o jej wartości - dodał.

Prezydentowi na widowni towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 

kz/prezydent.pl