17.09.20, 13:26Fot. homoatrox, via: Wikipedia CC 3.0

PE nie uznaje Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, w której odrzucił wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi, według których miał je wygrać Aleksander Łukaszenka. Tym samym eurodeputowani wzywają do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich w tym kraju. PE wzywa też UE do nałożenia sankcji na Aleksandra Łukaszenkę.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 574 eurodeputowanych, przeciw było 37 a 82 się wstrzymało. Parlament Europejski odrzuca sierpniowe wybory prezydenckie na Białorusi, podkreślając, że odbywały się one z „rażącym naruszeniem wszystkich uznanych międzynarodowych standardów”.

Wobec tego Parlament Europejski po 5 listopada, kiedy wygasa obecna kadencja Aleksandra Łukaszenki, nie będzie uznawał go już za prezydenta Białorusi.

Jako „tymczasową reprezentację narodu domagającego się demokratycznych zmian” na Białorusi europarlamentarzyści uznają Radę Koordynacyjną. Eurodeputowani domagają się powtórzenia wyborów na Białorusi i przeprowadzenia ich według demokratycznych standardów oraz pod nadzorem międzynarodowych organizacji.

Jednocześnie w rezolucji PE domaga się od Unii Europejskiej nałożenia sankcji na wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za sfałszowanie sierpniowych wyborów, w tym na prezydenta Łukaszenkę. Rezolucja stanowczo potępia także przemoc stosowaną wobec demonstrantów i dziennikarzy.

kak/Radio Zet, DoRzeczy.pl

Komentarze

ebz - bu bu2020.09.17 14:38
Nie uznają tego rycerza niezłomnego z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych, Łukaszenke ? Ruso - Mongolska Federacja , która go yebie i yebać będzie , bez łaski białych Polskich Panów i genetycznie niesprawdzonych tych UE i USA . Chodzi o to , by nie oddać Bladorusi i Ruso - Mongolskiej Federacji w łapy tego pazernych , zachłannych , zniewalających narody , Żydów etiopskich . Ale nie tylko tych , bo Polskie Pany chcą odebrać swoje zamki , folwarki , całe miasta . Już lece , ten fake europejczyk Stachu macha do mnie osrrana pieluchą !
Randka juz dzis2020.09.17 14:32
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.17 14:06
Widzę że dziś PE zajmuje się państwami w których jest dyktatura! pierw polska teraz Białoruś!
Polak2020.09.17 13:44
Natomiast te same kreatury w PE bez szemrania akceptują wybór Putina na prezydenta Rosji mimo jego faszystowskiego bestialstwa - aneksji Osetii, Krymu, Wschodniej Ukrainy, licznych mordów politycznych, itd, itp. Schizofrenia czy prostytucja?
Anonim2020.09.17 14:00
To dlatego, że Łukaszenko nie podporządkował się w kwestii Covida. Czyli chciał być niezależny od Synagogi Szatana. Zapewne za to go zmiotą albo jest to ostatnie ostrzeżenie.
JanP2020.09.17 14:10
@Polak Od Kosowa wszystko się zaczęło. Przypominam ci, abyś nie zapomniał takiej drobnostki.
Anonim2020.09.17 13:42
Nie uznają Łukaszenki ? Jakoś Rosja , która jest jego opiekunem sobie z tym poradzi . Chodzi o to , by nie oddać Białorusi a następnie Rosji w łapy tego pazernego , zachłannego , zniewalającego narody żydowskiego kapitału . Zarówno zachodnio europejskiego jak i amerykańskiego . Polska a w zasadzie polski Rząd i polskie media działają w interesie jednego i drugiego .
OZ2020.09.17 13:39
Dałby Bóg Polsce takiego Prezydenta jak Łukaszenka, Orban i Erdogan.
Anonim2020.09.17 13:38
To że jedne diabły żrą się z drugimi to nie problem. Problemem jest moim zdaniem to, że ludzie dają się wmanewrować w tę bijatykę. A jaki jest efekt tej zmiany u nas? Majątek narodowy sprzedany, tęczowi rosną w siłę, jedna lewacka paranoja pogania drugą... Podobno komunę obaliliśmy - to czemu lewactwo jest takie jak było, a nasz ustrój to istny socjalizm. Ludzie - nie dajcie się sprowokować do walki między sobą - niech kretyni politycy zrobią sobie sami ustawkę, mordy niech sobie skują. To nie nasza wojna! Nie bądźmy pożytecznymi idiotami dla władzy, która słucha poleceń Synagogi Szatana.
Marian2020.09.17 13:33
Łukaszenka w odpowiedzi zmieni "orientacje" na pedalska i PE zaraz zmieni zdanie.