W przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska może odłączyć Federację Rosyjską od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, a także natychmiast wstrzymać import ropy i gazu z Rosji – czytamy w rezolucji PE.

W dokumencie wezwano stronę rosyjską do „zaprzestania nieuzasadnionego gromadzenia sił zbrojnych w celu stwarzania zagrożeń dla sąsiadów”.

„Parlament Europejski wzywa Rosję… do zaprzestania wszelkich prowokacji i powstrzymania się od takich działań w przyszłości, do rozładowania napięć”

– czytamy w dokumencie.

Zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska może zastosować następujące środki oddziaływania na Rosję:

1. Natychmiastowe wstrzymanie importu ropy i gazu z Rosji;

2. Wyłączenie Rosji z systemu międzynarodowych płatności bankowych SWIFT;

3. Zamrożenie aktywów i wiz wszystkim rosyjskim urzędnikom i oligarchom w Unii Europejskiej;

4. Parlament Europejski oferuje zaprzyjaźnionym krajom wzmocnienie militarnego wsparcia dla Ukrainy, w tym dostaw broni.

Jednocześnie europejscy parlamentarzyści wyrażają ubolewanie z powodu pogorszenia relacji z Federacją Rosyjską, twierdząc, że winę za to ponosi wyłącznie Kreml.

Oprócz tego, Parlament Europejski zażądał od Rosji:

1. Wycofać wojska rosyjskie z okupowanych terytoriów Donbasu i Krymu i zwrócić te terytoria Ukrainie;

2. Rosja musi zakończyć blokadę morską na Morzu Czarnym i Azowskim, UE musi opracować system monitorowania przepływu statków przez Cieśninę Kerczeńską;

3. PE potępił proces budowy gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję;

4. Odmowa budowy elektrowni atomowych przez Rosję w Unii Europejskiej;

5. PE potępił Rosję za wysadzenie składu amunicji w Czechach i zabójstwo dwóch obywateli Czech w 2014 r. i wyraził pełne poparcie dla wszystkich czeskich działań przeciwko rosyjskim dyplomatom;

6. Wszelka odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego spoczywa osobiście na Władimirze Putinie.

Wcześniej przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że UE chce zobaczyć deeskalację napięcia. Federacja Rosyjska musi pamiętać o przestrzeganiu zobowiązań międzynarodowych i zaprzestaniu pogarszania sytuacji na granicy z Ukrainą.

Jagiellonia.org