13.02.19, 20:35Zdj. Krzysztof Sitkowski, Kancelaria Prezydenta

Pence w Warszawie: Nie ma większego zagrożenia niż Rosja

Wiceprezydent USA, Mike Pence podczas wspólnej konferencji prasowej z głową państwa polskiego, Andrzejem Dudą w Warszawie, jasno wskazał na zagrożenie ze strony Rosji, która  "chce dzielić i zakłócać dzięki swoim zasobom ropy i gazu, nowym arsenałom broni jądrowej i wtrącaniu się w wybory w innych krajach".

"Żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze Wschodu. Mimo całych lat negocjacji siły rosyjskie nadal zajmują znaczne części Gruzji i Ukrainy, a niedawno wbrew prawu zatrzymały trzy statki ukraińskie, łącznie z ich załogami"- zaznaczył zastępca prezydenta USA, Donalda Trumpa. Pence reprezentuje Stany Zjednoczone na organizowanej w Warszawie konferencji bliskowschodniej. 

Jak wskazał amerykański polityk, w obliczu rosyjskich prowokacji oraz "w solidarności z Polską i naszymi partnerami europejskimi prezydent Donald Trump zrobił więcej, żeby stawić czoła Rosji niż jakikolwiek inny prezydent w naszej niedawnej historii".

Michael Pence po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą jednoznacznie opowiedział się również przeciwko budowie Nord Stream 2. W imieniu prezydenta Trumpa podziękował Polske za sprzeciw w sprawie budowy gazociągu. 

Na konferencji politycy mówili również o znaczeniu bezpieczeństwa gospodarczego i  polsko-amerykańskiego dialogu w dziedzinie energii. W tej drugiej kwestii priorytetem jest to, aby żaden kraj w Europie "nie stał się zależny w tej dziedzinie od znowu agresywnej Rosji". 

"Teraz nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, np. jądrowej"- powiedział wiceprezydent, który zaznaczył jednocześnie, że Amerykanie doceniają  "partnerstwo Polski" w wysiłkach zmierzających do obrony sektora telekomunikacyjnego USA przed Chinami.

"Niedawne działania przeciwko wysokiemu rangą pracownikowi Huawei i Polakowi oskarżonemu o współpracę z nim dowiodły, że nasze zaangażowanie w wysiłki chroniące nasz sektor komunikacyjny jest niezachwiane. Chodzi o to, żeby ten sektor nie narażał na szwank bezpieczeństwa państwa"- powiedział wiceprezydent USA, Mike Pence.

Konferencja bliskowschodnia oficjalnie rozpoczęła się po godzinie 19. Uczestników przywitał w Warszawie szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Już wcześniej, po południu, prezydent Andrzej Duda powitał zastępcę prezydenta USA. Polska podpisała z Amerykanami również umowę sprzedaży wyrzutni rakiet HIMARS.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

J-232019.02.14 14:17
Prosze o rzetelne przekazywanie informacji . Czy możecie umieścić ( bez autoryzacji PiS ) całą wypowiedz p. Peanc'a ? Interpretacje prosze zostawić czytającym
retro2019.02.14 9:02
jest ! Czaputowicz na stanowisku Szefa MSZ ! Ten Plastuś nie nadaje sie na to stanowisko w tych czasach. Do doliny Muminków może ale nie dla RP.https://wpolityce.pl/polityka/433862-internauci-wsciekli-po-skandalicznych-slowach-dziennikarki
prawda2019.02.14 5:48
kompromitacja, blamaż i skok na kase Polaków, czy prezydent Juda , bedzie dalej ten teatrzyk odgrywał, dokładnie znamy ten usmieszek z Tuskiem w mafii ONZ, NWO i global okradanie polaków działa. 1. żydokomuna amerykańska tzn dziennikarze mówią, że polski reżim wymyslił getto warszawskie 2. że Polacy musza płacic odszkodowania ust 447 3. na pluli jeszcze w twarz wysławiając zydowskiego UBeka morderce polaków 4, amerykańskie wosjak ćiwcza ewakuację z Polski, a wwojsku polskim karmi się oficerów bajkami o rosyjskiej armii, która ponoć ma zacofane czołgi, prawda jest taka, że amerykańskie czołgi nie dorównuja rosyjskim
Jacek Andrzej Katryna2019.02.13 22:58
Nie ma żadnego wraku UFO w "Strefie 51" i nie ma żadnej "Ustawy 447". Prawda Frondo?
Jacek Andrzej Katryna2019.02.13 23:00
Ba! Nie ma żadnej "Strefy 51". Wszystko to tylko wymysły Szatana i demonów! Prawda Frondo?
Maria Błaszczyk2019.02.13 22:00
Ta złośliwość o Rosji i jej wtrącaniu się w wybory to nie jedyna szpila pana wiceprezydenta Pence'a wbita PiSowi. Powiedział też o wielkim polskim bohaterze - panu prezydencie Lechu Wałęsie. Na Nowogrodzkiej szok i niedowierzanie...
michu2019.02.13 22:46
I bardzo dobrze, może otrzeźwieją z tej amerykanofili ;).
Maria Błaszczyk2019.02.13 23:18
Może i dobrze by było, tylko że nic im innego nie pozostało... Sama koncepcja tej konferencji to jakiś zdumiewający akt bezkrytycznej uleglosci.
mordechaj2019.02.13 21:45
Miło było posłuchać wiceprezydenta USA pana M. Pence, jak podczas konferencji prasowej z panem A. Dudą chwalił Lecha Wałęsę za jego zasługi dla odzyskania przez Polskę wolności i jego zasługi dla świata. Bezcenna były też mina pana A. Dudy. Niemądra.
RosjanWidujęDużoRzadziejNiżKleruchów2019.02.13 21:04
W Polsce większym wrogiem jest Watykan. Bezwzględny okupant, zamordysta i ciemiężyciel. Gnębi skarb państwa kontrybucjami, każe utrzymywać swoje latyfundia i gmachy oraz kilkadziesiąt tysięcy własnych agentów, nominatów, namiestników. Udręczony jarzmem kraj karmi tych pasożytów i jeszcze musi przed nimi klękać. To narodowa tragedia.
michu2019.02.13 21:20
Cytat z "Trybuny Ludu", czy radzieckiej "Prawdy"? W archiwum dziadka można zapewne znaleźć jeszcze ciekawsze cytaty ;).