14.08.15, 12:44Andrzej Duda (fot. twitter/prezydentpl)

Petro Poroszenko gratuluje Andrzejowi Dudzie

- W rozmowie prezydent Poroszenko potwierdził strategiczny wymiar relacji polsko-ukraińskich opartych na wspólnych europejskich wartościach i gotowość do ich pogłębienia - podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zadzwonił dziś do Andrzeja Dudy i pogratulował głowie państwa zwycięstwa w wyborach. Życzył mu także sukcesów w pełnieniu urzędu Prezydenta RP.

Prezydent Ukrainy poinformował też o pogarszającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy i naruszaniu postanowień rozejmu z Mińska.

- Prezydenci podkreślili konieczność wzmocnienia wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie z udziałem szerokiej koalicji partnerów, w tym Polski - czytamy w komunikacie.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił o swojej woli dobrej i intensywnej współpracy z prezydentem Ukrainy. Podkreślił także kwestię kontynuowania polskiej aktywności w polityce wschodniej.

W najbliższym czasie do Kijowa uda się z misją jako specjalny wysłannik Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski w celu szczegółowego uzgodnienia planu przyszłych kontaktów.

Krzysztof Szczerski w rozmowie z Telewizją Republika poinformował, że prezydenci obu krajów rozmawiali po angielsku bez pośredników.

- To była dobra i bezpośrednia rozmowa - dodał.

Jak oświadczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. międzynarodowych, przywódcy Polski i Ukrainy poruszyli kwestie doraźnych potrzeb zabezpieczenia ukraińskiej granicy, a także podjęcia szerszych wysiłków międzynarodowych na rzecz pokoju.

KZ/Telewizjarepublika.pl/Rp.pl