26.07.13, 09:38Pielgrzymi (fot.MorgueFile)

Pielgrzymuj do kościołów, a nie do uniwersytetów

Także wewnątrz katedr były jakby drogi pielgrzymie, pomagające w kontemplacji relikwii i otoczonych kultem wizerunków. We wnętrzu katedry poruszano się wzdłuż głównej nawy, a następnie okrążano presbiterium, w którego krypcie znajdowały się najważniejsze relikwie. Kościół zbudowany był na planie krzyża, odwzorowując swoim kształtem ciało Chrystusa. W niektórych katedrach, nawet oś presbiterium nieco jest przekrzywiona, względem oso głównej nawy na wzór głowy Chrystusa, która opadła na prawe ramię. Transept katedry, na jej planie symbolizuje ręce Chrystusa, rozpostarte na krzyżu. Katedra przypomina Chrystusa, Kościół jest Chrystusem, a pielgrzymi są Kościołem i poruszają się wewnątrz Kościoła. Sensem pielgrzymowania jest Niebiańska Jerozolima, symbolizowana przez katedrę.

Nie jest zatem obojętne, co znajdowało się na drodze pielgrzymiej, że były na niej katedry, a nie co innego. W tym kontekście zadziwia propozycja dla studentów, oferowana przez międzynarodowe gremium, aby pielgrzymować do Santiago de Compostela poruszając się od uniwersytetu do uniwersytetu.

„Akademicka Akredytacja Jakubowa jest inicjatywą, którą rozpoczęło w roku 2002 Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Nawarry (Asociación ALUMNI - Universidad de Navarra) wraz z innymi uniwersytetami hiszpańskimi położonymi na “drodze francuskiej”, aby propagować Szlak św. Jakuba wśród społeczności uniwersyteckiej na skalę międzynarodową. Akademicką Akredytację Jakubową tworzą dwa dokumenty (Akademicki Paszport Pielgrzyma oraz Akademicki Certyfikat Jakubowy, czyli "Compostela Akademicka"), które akredytują “pielgrzyma akademickiego” z jakiegokolwiek uniwersytetu na świecie i zaświadczają o jego przejściu przez uniwersytety europejskie, położone na jednym z europejskich szlaków Camino de Santiago.”

Konkretną korzyścią, jaką można odnieść korzystając z tego projektu jest, że „Posiadając Akademicki Paszport Jakubowy, pielgrzym może zostać przyjęty na nocleg w schroniskach na Szlaku.” więcej informacji na stronie projektu http://www.campus-stellae.org/polski/default.html . Rzeczywiście, to korzystne, zapewne można gdzieś na trasie tanio się przespać, a może i dobrze zjeść.

Lecz, zastanówmy się, czy o to chodzi. Uniwersytet, sam w sobie oczywiście nie jest niczym złym, ponieważ rozum jest darem Pana Boga. Lecz czy propozycja pielgrzymowania od uniwersytetu do uniwersytetu, ZAMIAST pielgrzymowania od katedry do katedry, nie jest propozycją kultu rozumu ?

Maria Patynowska

Komentarze

anonim2013.07.26 10:09
Na stronie jest napisane, że aby otrzymać Akademicki Certyfikat Jakubowy, trzeba przedstawić między inymi: - dokumentcję świadczącą o RELIGIJNYM charakterze wyprawy (czyli pieczątki z parafii, miejsc kultu, itd), - ORAZ pieczątki świadczące o odwiedzeniu uniwersytetów. Pani Autorka chyba nie doczytała.
anonim2013.07.26 22:30
Byłem na szlaku. Niestety Kosciół hiszpański oddał szlak i przejęła go "promocja regionów". Łatwiej wejść pielgrzymowi do uniwersytetu niż do kościoła nie mówiąc już o katedrze (zwykle zamknięte, aby zabezpieczyć przed kradzierzą zabytki - a żrą je mole). Konia z rzędem temu, kto poda informację, że w albergue widział wywieszkę, ogłoszenie o godzinach odprawianaia mszy świętej w sąsiednim kościele. Buen Camino
anonim2013.07.27 2:17
W języku polskim jest słowo prezbiterium. Z Bogiem.