Parlament Europejski przyjął dziś rozporządzenie ws. mechanizmu praworządności. Wynika z niego, że wypłata unijnych środków będzie mogła zostać zablokowana wyłącznie w przypadku, w którym stwierdzenie naruszenia praworządności będzie miało wpływ na zarządzanie funduszami.

- „Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE” – poinformował w swoim komunikacie Parlament Europejski.

Na szczycie UE w ub. tygodniu przywódcy państw osiągnęli kompromis ws. mechanizmu praworządności. W ramach porozumienia zdecydowano, że wprowadzające warunkowość rozporządzenie wejdzie w życie bez zmian. W konkluzjach RE zawarto jednak deklarację, która uściśla przypadki, w których mechanizm będzie mógł zostać użyty. W myśl deklaracji, będzie można stosować go wyłącznie w przypadku naruszeń dot. kwestii finansowych, jak np. korupcja. Warunkowość nie będzie jednak obowiązywała w przypadku ogólnego stwierdzenia kłopotów z praworządnością w jakimś państwie. Nie będzie on więc mógł być wykorzystany jako narzędzie nacisku w kwestiach światopoglądowych. Na warunki te przystała już wcześniej Komisja Europejska.

kak/PAP