31.01.16, 14:45

PiS: Będą pieniądze dla szkoły o. Rydzyka

Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu miała z inicjatywy szefa klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego otrzymać 20 mln zł z budżetu. Jak na razie ich nie otrzymała, ale, jak przekonują teraz politycy PiS, to się zmieni. Ich zdaniem szkoła o. Rydzyka ma wielkie zasługi dla Polski, wobec czego wsparcie jest jej należne.

"Ta uczelnia służy dobrze interesowi publicznemu, szkoli bardzo dobrych dziennikarzy [...]. Myślę, że będzie [...] mechanizm wskazany, który zgodnie z prawem pozwoli na to wsparcie" - mówił Jacek Sasin na antenie Radia ZET.

Wcześniejsza inicjatywa Terleckiego wzbudziła spore protesty. Przeciwnicy pomysłu mówili o "kupowaniu" o. Tadeusza; twierdzili też, że nie można odbierać pieniędzy na teatry, by dać je toruńskiej szkole. 

W rozmowie z portlaem Fronda.pl takie głosy sprzeciwu trzeźwo ocenił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. Jak wyjaśnił, dzieła o. Tadeusza Rydzyka były przez ostatnie 8 lat traktowane niesprawiedliwie. Nie dość więc, że należy się jego inicjatywom wsparcie, tak jak wszystkim innym pomysłom pożytecznym, to można też mówić o konieczności pewnej rekompensaty:

"Oczekiwałbym, że toruńska Szkoła nie będzie darzona żadnymi szczególnymi przywilejami, ale że będzie sprawiedliwie traktowana jeśli chodzi o jej projekty naukowe, badania i potrzeby dydaktyczne. Podobnie powinno być z innymi inicjatywami budowanymi wokół niej. W ramach sprawiedliwości można też, jak sądzę, mówić o pewnej rekompensacie za straty, które Szkoła i związane z nią instytucje ponosiły w ostatnich latach z racji blokowanych wielu inicjatyw. Jeżeli nawet pojawi się jakaś rekompensata, to będzie ona utrzymana w ramach sprawiedliwości, a nie uprzywilejowanego traktowania tej Szkoły" - powiedział ksiądz profesor.

Po odrzuceniu przez klub PiS propozycji Terleckiego ten komentował, że zaproponowana przez niego forma wsparcia została uznana za niewłaściwą i trzeba to rozwiązać inaczej. "Nie wiem, jak to będzie rozstrzygnięte, ale z pewnością ta szkoła zasługuje na to, żeby ją wesprzeć" - powiedział Terlecki.

Słowa Jacka Sasina wskazują więc jednoznacznie, że PiS rzeczywiście zamierza toruńską placówkę wesprzeć. 

p.

Komentarze

anonim2016.01.31 14:47
szczerze uważam tę decyzję za skandaliczną i nieuzasadnioną - będzie wiele kosztować nie tylko nas ale też i PiS
anonim2016.01.31 16:21
20 mln to nic wielkiego. Wystarczy, by 1100 kobiet przez jakieś trzy lata powstrzymało się od rodzenia drugiego dziecka. Pomożecie, kobiety kochane?
anonim2016.01.31 16:22
@Labourer Twój post jest typowy dla pewnego rodzaju ignorancji wynikającej z uprzedzeń.Szkolnictwo niepubliczne w Polsce jest dotowane..Także WSKSiM ma prawo do dotacji jak każda inna szkoła niepubliczna w naszym kraju.Dotowanie szkół nie jest "kradzieżą posiłków". Znamienne jest również to "Jak dla mnie jest to większa afera niż wszystkie afery PO". Tak właśnie wygląda dyskryminacja ideologiczna w działaniu.Jak "swoi" kradną miliardy to mniej boli niż jak zgodnie z prawem chce się dotować ( bo WSKSiM jeszcze tej kasy nie dostało - rozliczanie zanim coś się wydarzy:paranoja level master) szkołę nie pasującą do danego światopoglądu.
anonim2016.01.31 16:41
@Michas - Tu nie chodzi o kasę ale o możliwość bicia piany. Gdyby PIS podjął taką decyzję zgodnie z prawem, to i tak nie uchroni go to od ataków. Po prostu, ta inicjatywa jest szkodliwa i zrobi więcej złego niż dobrego.
anonim2016.01.31 17:04
2,5 mln złotych rząd Tuska dał na raptem 2-tygodniową kampanię propagandową. I jakoś się tutejsze tumany nie burzyły. A jak tylko usłyszą czy zobaczą słowa "ojciec Rydzyk", to włącza im się głupawka, wychodzi z nich prymitywna tresura antyradiomaryjna. "Imperium Walterów robi kokosy na rządowej propagandzie. 2 mln 548 tys. 411 zł to kwota, jaką rząd Donalda Tuska przekazał wybranym stacjom telewizyjnym za emisję w dniach 28 kwietnia – 15 maja br. reklamówek promujących przyszłe „sukcesy rządu”" http://migawki.blog.onet.pl/2008/05/08/z-jakimi-mediami-trzyma-rzad-tuska-transfer-panstwowych-pieniedzy-do-kieszeni-wlascieli-telewizji-prywatnych/
anonim2016.01.31 17:05
Inne uczelnie też są wspomagane, dlaczego Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu ma być dyskryminowana.
anonim2016.01.31 17:59
Świetna inicjatywa. Żadna ze szkół nie powinna być dyskryminowana, szkoła stworzona przez O. Tadeusza też nie powinna. @Justine Twoje piniądze poszły na UW, moje pójdą na uczelnię toruńska.
anonim2016.01.31 18:00
"twierdzili też, że nie można odbierać pieniędzy na teatry, by dać je toruńskiej szkole." - Ale kiedy z budżetówki brano milionami na premie dla swoich i po przegranych wyborach mln. odprawy i czyszczenie budżetu to GĄBKI były zamknięte. Była cisza,sza. Bo kasę brali i przepijali, ale swoi - RESORTOWI ZŁODZIEJE. Widać ile mamy w kraju - OBCEJ/WROGIEJ AGENTURY. NAJWYŻSZY CZAS, ŻEBY ZROBIĆ PORZĄDEK W KRAJU Z WROGĄ AGENTURĄ. ALBO BĘDZIESZ LOJALNY DLA KRAJU KTÓREGO JESZ CHLEB, ALBO FORA ZE DWORA - BILET W JEDNĄ STRONĘ !!! Porządek musi być.Kolaboranci niech idą do swych panów - bez możliwości powrotu.
anonim2016.01.31 22:26
Proszę posłuchać kilka sekund od ósmej sekundy: https://www.youtube.com/watch?v=bVXmPBmWIu8
anonim2016.02.1 0:32
"Z tego szamba nie zrobimy perfumerii" - taki oto cytat klasyka.