18.11.19, 16:56(fot. pixabay)

Plaga profanacji! Prof. Brague: Dla niechrześcijanina chrześcijaństwo jest czymś bulwersującym

Wrogość względem chrześcijaństwa jest czymś naturalnym. Dla świata samo nasze istnienie jest już wyzwaniem – uważa prof. Rèmi Brague, francuski filozof i religioznawca, laureat Nagrody Ratzingera. Katolicy we Francji stawiają sobie pytanie o przyczyny coraz liczniejszych i coraz bardziej zuchwałych aktów profanacji.
 

Tylko w tym miesiącu media obiegły zdjęcia splądrowanej katedry w Oloron-Sainte-Marie czy brutalnej profanacji Najświętszego Sakramentu w Tonnay-Charante. Ataki na kościoły stały się codzienną plagą. W ubiegłym roku było ich ponad tysiąc. Tygodnik Famille Chrétienne poświęcił temu zjawisku osobny numer, udzielając swym czytelnikom konkretnych rad, jak chronić kościoły przed agresją.

Prof. Brague zaznacza, że największą profanacją było oczywiście ukrzyżowanie Boga. W porównaniu z tym historycznym wydarzeniem wszystko inne wydaje się błahe. Prof. Brague przypomina ponadto, że profanacje zawsze miały miejsce. Jest jednak prawdą, że w ciągu zaledwie 10 lat ich liczba wzrosła o ponad 220 proc. Trudno powiedzieć, co się dzieje w głowie sprawców. Prof. Brague jest przekonany, że nadal są to przede wszystkim „wygłupy”.

Zapytany, czy we Francji chrześcijanie są prześladowani, odpowiedział twierdząco, ale zastrzegł, że są to prześladowania „soft”, lekkiej kategorii. Wynikają one z decyzji tych, którzy rządzą polityką i mediami. Postanowili, że chrześcijan będzie się ignorować. Wszelka wzmianka o chrześcijaństwie jest zaprawiona szyderstwem. Jak sobie z tym radzić? Musimy być dwa razy lepsi. Tylko wtedy są nam gotowi wybaczyć, że jesteśmy chrześcijanami – mówi francuski filozof i religioznawca.

Jego zdaniem trzeba być również świadomym, że dla niechrześcijanina chrześcijaństwo jest czymś bulwersującym. Wcielenie Boga, Jego wejście w historię człowieka, a z drugiej strony otwarcie człowiekowi drogi do świętości, czyli do czegoś co jest boskie to wszystko burzy porządek religii pogańskich, w tym również islamu, ostry podział na sferę boską i ludzką. Trzeba pamiętać, że pogaństwo jest mniej problematyczne niż religia przymierza Boga ze swoim ludem – dodaje francuski filozof.
 

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va

Komentarze

andrzejhahn32019.11.19 15:05
SRAM na jeba.........ny obrzydliwy kosciol katolicki
Kinga2019.11.19 22:24
hahn ! Keller !.......itd.... Oj, joj ! ALE CIĘ LECHU ZABOLAŁO ! SUPER ! POWIEM CI JESZCZE RAZ ! ŻEBYŚ NAWET JESZCZE Z TYSIĄC RAZY WYSILAŁ SIĘ I SR....Ł , TO I TAK NIKT I NIC NIE ZNISZCZY NASZEGO KOŚCIOŁA! WBIJ TO SOBIE DO ŁBA NA ZAWSZE! Coś ty, biedny, zamazany , zasr.....y, po pachy andrzejhahn, Lechu wymyślił!? TO NA NIC ! Masz jednak sklerozę ! Już tyle razy pisano ci, o twojej bezradności ! TAK JĄ OKAZUJESZ ! Zawsze tak piszesz, gdy nie masz co napisać, gdy wiesz, że to prawda, a ręce wręcz ci opadają! Wtedy tak piszesz ! No więcej jeszcze zrób, dasz rady? No, ulżyj sobie! Tylko pampersa załóż, bo to już duża choroba !
Polak2019.11.19 10:10
Czas podać prawdę,by mitów - kłamstw nie rozsiewał ignorant. 1. Bóg jest! 2.Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło każe. Bóg dał ludziom wolną wolę i prawo ponoszenia konsekwencji własnych wyborów. 3. Bezbożnicy nie wejdą do Nieba. 4. Kościół to święta wspólnota nieświętych ludzi. 5.Chrześcijaństwo (w szczególności katolicyzm) to jedyna domknięta doktryna religijna o najzdrowszych zasadach uniwersalnych. 6. Bóg jest miłosierny dla tych, którzy o to proszą. Pomimo wszystko On czeka na ciebie, kocha Cię i chce Ci pomóc; to Ty wybierasz, i On Ci tego nie odbierze, choćbyś chciał być dzieckiem ciemności.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.19 11:21
7. Drzwi gabinetu psychiatry stoją dla ciebie otworem. On skutecznie wyleczy twoje urojenia.
uwazaj2019.11.19 12:36
Kontunuj ta dzialanosc a w godzinie smierci bedziesz przerazony gdy twoj pan sie po ciebie zglosi i zrozumiesz komu sluzyles.
Katolik2019.11.18 22:52
Odpowiedź na zarzuty "Ateisty" odnośnie II przykazania, odpowiadam tu ponieważ pytanie nagminnie się powtarza. My Katolicy nie zmieniliśmy przykazań, w Biblii do której zawsze się odwołujemy istnieją w oryginale i takimi je uznajemy.. Zaś skrócone formy zawierające pełen sens i streszczenie wcale nie zaprzeczają oryginałowi lecz są podane w prosty krótki i jasny sposób tak by Kowalski jak i dziecko kilkuletnie a nawet ateista, mogli je Zapamiętać, Zrozumieć i Wcielić w życie. Katolicka interpretacja Dekalogu- Otóż rzekome 2 przykazanie jest niczym innym, tylko dokładniejszym wytłumaczeniem pierwszego. Tłumacząc na bardziej współczesny język, możemy je zinterpretować: „Nie będziesz sobie robił bożków pod postacią rzeźby ani obrazu i nie będziesz oddawał im czci, itd.”. Ale czy w gruncie rzeczy to nie jest to samo co „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!”? ,każdy dziś to rozumie tylko niektórzy głupka grają. Kilka tysięcy lat temu to nie było takie oczywiste, gdyż naród Izraela był bardzo mocno przesiąknięty pogaństwem i miał skłonności właśnie do oddawania czci rzeźbom, tak jak robiły to otaczające go ludy (casus złotego cielca itp.), więc trzeba im było dosadnie wbić do głowy, wytłumaczyć jak małemu dziecku, że tak nie wolno. Po drugie, co dla poniektórych może być szokiem, Bóg nigdy nie zdefiniował czegoś takiego jak II przykazanie. Przeczytajcie jeszcze raz Księgę Wyjścia 20 1-20. Macie tam gdzieś numerację? Macie napisane „po pierwsze”, „po drugie”, „po siódme”? No nie. Po prostu są tam podane przykazania, a numerację wprowadziliśmy my, dla własnej wygody. Posługiwanie się nią nie jest jednak konieczne, aby przykazania zachowywać. Żeby zrozumieć "Wdowi grosz" wystarczy posiadać intelekt trzecioklasisty. Ucho Igielne to nazwa b. niskiej bocznej bramy Jerozolimy którą wielbłądy przechodziły na kolanach ale nie było to niemożliwe. Cała reszta jeszcze bardziej bzdurnych zarzutów Ateisty jest tylko jego osobistą iluzją i kto się chce uświadomić może w necie poczytać.
leszczyna2019.11.19 1:32
Wprowadzenie numeracji nie jest tylko dla wygody, ale dla zastosowania symboliki liczb w kulturze śródziemnomorskiej oraz dla określania wewnętrznej budowy Dekalogu. To tradycja żydowska. Sama nazwa znaczy "Dziesięć słów", "Dziesięć zasad". Pierwszą zasadą było "Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli". Ponieważ tablice przykazań były dwie, podzielono Dekalog na pół, po 5 przykazań. Odpowiednie numery zestawiały się równoległe, podobnie jak numery dni w opisie stworzenia. Dekalog to kreacja narodu czczącego Boga. Natomiast kult złotego cielca to żydowski problem, nie otaczających ludów. Żydzi zrobili go jako wizerunek Boga Prawdziwego, czym Go właśnie obrazili łamiąc Dekalog. To przestroga, by prawdy, jakiejkolwiek zresztą, nie przedstawiać w sposób, który ją wypacza.
Darek2019.11.19 4:14
Jak chcesz zobaczyć odpowiednik złotego cielca w Kościele katolickim to zapraszam do zwiedzania kaplicy sykstyńskiej. Niczym się to wyobrazenie od cielca nie różni odnośnie 2 przykazania.
leszczyna2019.11.19 9:47
Wiem, wiele razy o tym pisałam, szczególnie o obrazie "Stworzenie Adama". Nie wiem odkąd, ale kiedyś pojawiło się przedstawianie Boga jako starca z brodą, nawet utrefioną na arrasie wawelskim. Kaplica Sykstyńska jest tego smutnym przykładem. Taki przekaz zrobił swoje, utrwalając przekonanie o zasadności stosowania antropomorfizmu do Boga. Pośrednio skutkiem tego jest mormonizm, gdzie właśnie Boga uznaje się za spotęgowanego człowieka i wierzy w biblijne słowa szatana "Będziecie jako bogowie".
Jeta2019.11.18 20:11
Panie, pomóż nam w tej godzinie być i pozostać prawdziwie katolickimi ! Pozostać w naszej ukochanej, prawdziwej religii.
RHQQ22019.11.18 20:48
Ale czemu uważasz że Bóg pochwala zło i miałby pomagać w jego krzewieniu?
PX2019.11.19 4:31
RHQQ2 Pan Bóg nigdy nie pochwalał zła! Bóg jest samym dobrem i stworzył swój Jedyny Prawdziwy Kościół Katolicki ! Więc nie udawaj "greka" ! Przecież wiesz ! Zło wy robicie, bezczeszcząc nasze Świątynie i obrażając Boga ! Powiedz mi! Czy Bóg pochwala wasze obelgi rzucane na Niego ? No, jak myślisz? Przecież to zło! Odpowiesz sobie , " cwaniaczku za dychę"?
aCoToMaDoRzeczy2019.11.18 21:27
"prawdziwie katolickimi" - tak bardziej w stylu Franka czy bardziej w stylu Imperatora? LOL
PX2019.11.19 4:35
......ty od Rzeczy...! Wiesz co ci powiem ! Po tym co raczyłeś namazać, to : : 'durnych nie sieją nie orzą, tylko się sami ,mnożą..." Pasuje to chyba do ciebie ! Chcesz, żeby cie szanować, to się zachowuj chłoptasiu !
andrzejhahn32019.11.18 19:57
nikt tyle zla nie wyrzadzil ludzkosci co obrzydliwy zbrodniczy kosciol katolicki wiec dlaczego wy katole sie dziwicie.................
RHQQ22019.11.18 20:53
Od półtora tysiąca lat Kościół chroni naszą planetę przed przeludnieniem uśmiercając setki milionów ludzkich istnień - dlaczego tego nie doceniasz? Sam tylko jeden papież Grzegorz IX oczyścił naszą planetę z blisko 200 000 000 ludzkich istnień, to mało? A nie dysponował on tak nowoczesną technologią jak niedoszli księża Stalin i Hitler, którzy wzorem swoich poprzedników na tronie piotrowym godnie realizowali dzieło bożego zniszczenia.
PX2019.11.19 4:19
andrzejhahn, keller, ! Zamknij się, nam odpowiada ! Nie pasuje? To "won za Don" , tam skąd przyszedłeś ! Durny jak but z lewej nogi i nas chcesz pouczać o Kościele! Jaki kryształowy, bez zarzutu sie znalazł! Zapomniałeś już co robiłeś z dziećmi, jak pedaliłeś ? To jest u ciebie w porządku ? U wszystkich widzisz, ale u siebie, to niet ! Prawda? Przezywasz nas od szmat, ścierw ! Ale wiesz, że gorszej od siebie szmaty nie znajdziesz, sądząc po twoich wybrykach i wiedzy, którą mamy o tobie!
JONASIK2019.11.18 19:52
Dlaczego nie ma zakazu urządzania praktyk religijnych w niedzielę? Przecież odciągają one ludzi od rodziny. Msze mogą być w tygodniu. A niedziela dla rodziny,
Eliza 2019.11.19 4:09
Jonasiku! Ale ty masz pojęcie, aż mi cię żal ! Przecież w każdym Kościele są codziennie Msze Św, Są rano i wieczorem ! Nie tylko w niedziele! Msze nie odciągają ludzi od rodziny ! Przecież ludzie, to rodziny, kumasz ? Do Kościoła chodzi się z dziećmi, czyli z rodziną ! Ale wymyśliłeś!? Nawet tak bladego pojęcia nie masz, a chcesz pouczać ! Wstyd! ha ha ha
Max Fiend2019.11.18 19:42
Dlaczego bulwersującym? A co niby bulwersuje chrześcijanina w innych religiach? Nic? No to innowiercy też tak mają :-D
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.18 18:23
🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Prawacki śmieć skazany na bezwzględne więzienie za pobicie dziennikarza na tle homofobicznym https://www.tvn24.pl/wroclaw-wyrok-w-sprawie-pobicia-przemyslaw-witkowskiego,986095,s.html ❤️Brawo!❤️ 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈
weso\305\202ek2019.11.18 18:17
Mam pytanie z czy właściwie walczą niechrześcijanie skoro uważają że Boga nie ma
RHQQ22019.11.18 18:21
z podłością, nienawiścią, pedofilią, zakłamaniem, pychą, arogancją, butą i hipokryzją, a Bóg nie ma tu nic do rzeczy. Poza tym większość wierzących w boga nie wyznaje chrześcijaństwa i nie wierzy w Jezusa, więc skąd pogląd że wszystkie wyznania świata są ateistyczne?
anonim2019.11.18 19:34
Czyli z sami ze sobą walczycie ,bo u was też pycha ,zakłamanie ,arogancja ,buta ,hipokryzja i pedofilia też ,tylko jakoś tego nie widzicie to dopiero hipokryzja .
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.18 18:25
Z waszą chorą nienawistną i niebezpieczną ideologią
***2019.11.18 19:38
Ciebie nikt o zdanie nie pyta.
anonim2019.11.18 18:27
Z tym by Ci, ktorzy uważają, że Bóg jest nie próbowali wmawiać inaczej, nie wpychali swojej religii na ulicę, nie opierali na jej podstawie prawa.
leszczyna2019.11.18 18:34
Jakie prawo oparte jest na religii katolickiej? Chodzi o polskie?
bezlitosny internauta2019.11.18 19:00
Zakaz aborcji, zakaz handlu w niedzielę i w święta kościelne.
leszczyna2019.11.19 9:36
A na czym oparty jest zakaz handlu w święta państwowe, np. obecnie 11 listopada, a poprzednio 22 lipca? Długo wcześniej, od Hammurabiego do Lenina, był zakaz aborcji. To było prawo ponad podziałami i epokami. Dopiero towarzysz Lenin wprowadził wolność aborcji w 1920 roku, to stosunkowo świeża sprawa.
anonim2019.11.18 23:25
Chociażby. Zakaz aborcji, brak ślubów jednopłciowych, kościół chce wprowadzić zakaz invitro. Odniesienie do religii w Konstytucji, odniesienie do religii w paszportach.
Eliza 2019.11.19 3:59
Ok, nam to pasuje ! A jak komuś nie, to granice otwarte ! Nie ma już dawno żelaznej kurtyny ! Więc was nikt nie trzyma ! Pa,pa i już! U sąsiadów to jest!
MK2019.11.19 11:37
no właśnie. dlatego pala kościoły, profanują co święte dla chrzescijan,.. jak Go nie ma powinni to ignorować, skąd ta nienawiść?. do czegoś czego nie ma? po co znieważać coś czego nie ma? czyli jednak czują, że coś (Ktoś) jest i trzeba to (Go) znieważyć. . smutne. ale jest nadzieja, modlitwa, krzyk rozpaczy chociażby, kochani wszytko może zmienić. wszyscy mamy/macie otwartą drogę do zbawienia. On jest gotów wszytko wybaczyć, wszystko. ale zostawia nam wolność i szanuję nasza wolę, dlatego możemy tez z zacietrzewienia zdecydować się nie wracac do Niego. Ale stawką jest życie wieczne. nawet jak nie dowierzasz, to warto zaryzykować. nic nie stracisz, a możesz zyskać wszytko. +
src2019.11.18 17:45
Powinniśmy się trochę zachować jak muslimy-Zaraz by nas inaczej traktowali!
RHQQ22019.11.18 20:47
Muslimy uratowały resztki naszej cywilizacji przed zagładą spowodowaną chrześcijańską zarazą, dlatego dziś używasz cyfr arabskich bo oryginalne dzieła matematyków europejskich przetrwały tylko dzięki islamowi, ubogacili tę wiedzę i uzupełnili o swoje odkrycia. Dzisiejszy islam może Ci się wydawać równie prymitywny i zacofany jak chrześcijaństwo, ale to dlatego że się nigdy nie zmienił, chrześcijańskie kościoły co sobór zmieniają wszystko jak wygodnie, więc nie da się tego porównywać, choć i tak nadal są nie wiele bardziej cywilizowane.
Eliza 2019.11.19 3:54
RH.... Ty chyba byle co jesz i byle co piszesz na ty portalu ! Przyznaj sie od razu, że jesteś "muslimem" ! Bądż sobie, "mi to rybka" ale i nas zostaw w spokoju! Nudzi ci się? Czy tu zarabiasz " ohydne srebrniki"?
bezlitosny internauta2019.11.18 17:45
To napraw wreszcie tę spłuczkę i nie [----].
Lech Keller-Krawczyk ohydny staruch2019.11.18 17:41
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤! A kim on jest? "Ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Jego niektóre "nicki" to m.in.: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Katolik2019.11.18 18:01
Rozumiem cię ale nienawiść to jeden z grzechów głównych, kto go nie uznaje i nie wyznaje ten również popełnia grzech przeciw Duchowi Św. bo zamyka sumienie, sam się usprawiedliwia nie prosząc o to Boga. Masz kochać człowieka a nienawidzić grzechu. Czy Jezus zachował by się jak ty? Zawsze zadawaj sobie to pytanie, szczególnie jak chcesz reprezentować Stworzenie Boże.
Ordon2019.11.18 18:05
zydzie nie pouczaj, wymysl nowy tekst sluchaj co 'kangury" maja do powiedzenia
aspiring educationalist2019.11.18 18:16
Coś szybko się nauczyłeś tego "lingo" muchos dineros. https://imgur.com/ITSo1W2 Jaką macie dzisiaj pogodę w Hamilton, FL?
Kalina2019.11.18 18:31
Szanowny Panie- >> "Lech Keller-Krawczyk ohydny staruch, Ordon" itp.<<, kangury jeszcze Boga nie poznały bo im wolnomularze oczki zamurowali, ale mimo to odwołanie sąd najwyższy przyjął, zalecam modlitwę zamiest plugastw. Tobie też chyba nieźle oczki zachlastali, boś nie dojrzał co piszę i żem katolik. Co zaś do powtarzania to ty chyba masz sklerozę i wcale nie czytasz co za brednie od miesięcy powielasz. Szczęść Boże
Eliza 2019.11.19 3:27
Lechu Keller ! Powiedz, dlaczego tak siebie nienawidzisz ? Dlaczego tak wstrętnie piszesz ! Wiem, że jesteś staruch i pewnie ohydny, przecież widzisz siebie. Twój wiek też coś mówi, masz ponad 70 lat! Ale to nie powód żebyś nam o tym co kilka dni przypominał ! My o tym pamiętamy ! Czyżby ci się repertuar wpisów twoich skończył? Jesteś naprawdę żałosny człowieku! Tak po ludzku, to mi, jako człowieka ciebie szkoda! Ale ty sam siebie nie żałujesz ! Widać, że jesteś uzależniony od Frondy od rano do ściętej nocy itd, itd.! Jedyne to zajęcie , działa jak narkotyk na ciebie ! Jeden temat Kościół i katolicy! Jak ci się nie znudzi!????
Katolik2019.11.18 17:31
Szatan szaleje bo wie że przegrał i jego czas się kończy więc chce na koniec pociągnąć z sobą jak najwięcej dusz na zatracenie. Nie daj się skusić- nie pozwól mu na to i nie podejmuj jego Nienawistnej Gry, pt. Kto Komu Bardziej Dokopie. Nie dziwcie się że księża bywają grzeszni są tylko Ludźmi jak my wszyscy. Apostołowie też grzeszyli a szatan ośmielił się kusić nawet Jezusa, tak było od grzechu pierworodnego. Zło Dobrem Zwyciężając. Z Dobrem zło nie zwycięży ponieważ zło nie jest w stanie czynić prawdziwego dobra bo, musiało by wpierw siebie unicestwić amen. Módlmy się za kapłanów i Kościół Św., za młodzież i za siebie wzajem do Boga, za pośrednictwem Maryi (Katolik)
anonim2019.11.18 18:29
Skoro szatan taki zuy stlasny, to czemu Bóg go nie zabije :D I Bóg nie miał zwyciężyć już wcześniej? 2020 lat i dalej nic. Coś się chłop nie stara. No ale ja rozumiem, zajęty jest dawaniem małym dzieciom raka.
Paweł2019.11.18 21:34
To nie twój Bóg Max więc się nie martw, tobie raka nie dał, rozumu jak widać tez nie:PP. Bóg nie musi walczyć i nikt nigdy nie śmiał z nim walczyć prócz bezmyślnego człowieka, który nawet własnej choroby zwalczyć nie potrafi i zamknął swe sumienie na Parakleta. Żyjemy tu na Ziemi kilkadziesiąt lat, wyobrażasz sobie żyć choćby 1000 lat, albo miliom lub trylion lat a wieczność wyobrażasz sobie? Czym różniła by się ofiara, która ledwo uszła z życiem gdyby później zabiła swojego oprawcę a dobro od zła wiesz czym się różni?
Eliza 2019.11.19 3:04
Paweł Pięknie piszesz, bardzo logicznie! Dzięki wielkie!
Wielki2019.11.18 19:06
Katolik! Gdzie żeś się tak ujarał? Szalejesz tutaj z jakimiś przepowiedniami przypominającymi wizje narkotyczne, a wiem co mówię, bo znałem paru narkomanów (pomagam im). Ale tobie to chyba nie da się pomóc "opium ludu" trzyma mocno.
***2019.11.18 19:36
To znowu Ty. Specjalista od biblii, co? Znowu kłamiesz!
Wielki2019.11.18 20:48
Czyżby bezimienny tchórz zamienił się w trzy gwiazdki?? No to poczytaj - Księga Rodzaju Rozdz.6.02: "Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały" Rozdz. 6.04: "gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach GIGANCI" A tych synów to sobie bóg ulepił z gliny, czy miał gdzieś jakąś babę na boku (jak nasi księża). Tak. Znam biblię i takich bzdurnych perełek rodem z science fiction jest tam więcej. Ale nie ma to jak ślepa wiara!!!
Paweł2019.11.18 21:45
Czy ty wierzysz wielki, mały człowieku że ty też jesteś synem Boga? Udokumentuj proszę jeśli taki z ciebie mocarz w piśmie św. A może ty kociarz jesteś, albo z małpy się narodziłeś?
Eliza 2019.11.19 3:10
Paweł ma rację! My jako ludzie jesteśmy dziećmi Bożymi! Tak "wielki" znasz, ale czysta teorię, wyrwaną z kontekstu ! Przeczytaj całośc, a nie zdanie, lub urywek !
Wielki2019.11.19 13:51
Dla Elizy i Pawła, którzy odpowiedzieli na mój post. Tak znam biblię i nie jestem kociarzem, po prostu nie wierzę w te bzdety. Dowód - poczytajcie księge Ezechiela: "Ez1.14-1.20 Istoty żyjące biegały tam i z powrotem jak gdyby błyskawice. Przypatrzyłem się tym istotom żyjącym, a oto przy każdej z tych czterech istot żyjących znajdowało się na ziemi jedno koło. Wygląd tych kół ”i ich wykonanie” odznaczały się połyskiem tarsziszu, a wszystkie cztery miały ten sam wygląd i wydawało się, jakby były wykonane tak, że jedno koło było w drugim. Mogły chodzić w czterech kierunkach; gdy zaś szły, nie odwracały się idąc. Obręcz ich była ogromna; przypatrywałem się im i oto: obręcz u tych wszystkich czterech była pełna oczu wokoło. A gdy te istoty żyjące się posuwały, także koła posuwały się razem z nimi, gdy zaś istoty podnosiły się z ziemi, podnosiły się również koła. Dokądkolwiek poruszał je duch, tam szły także koła; równocześnie podnosiły się z nimi, ponieważ duch życia znajdował się w kołach.." Na pewno nie mieliście pojęcia o tej perełce. To jak żywy obraz lądowania kosmitów!!! I jeszcze te duch w kołach. Prości ludzie jeżeli nie mogą czegoś wytłumaczyć to albo bóg albo duch. A jak chcecie dalej ze mną dyskutować to dobrze zapoznajcie się z waszą ulubiona książeczką.
Kinga2019.11.19 21:47
Wielki? Nie! Mały jesteś ! A kimże ty jesteś, że się tak puszysz? Uważaj, bo pękniesz z pychy ! Nadąłeś się jak balon! Ja mogłabym z tobą podyskutować, jestem teologiem ! Ale czy warto, skoro ty nie umiesz, tylko krzyczysz i obrażasz! Może i znasz trochę Biblii i co z tego, jak sie zachowujesz?
Wielki2019.11.20 13:49
No widzisz Kingo mówisz o krzykach i obrażaniu, a sama posuwasz się do obrażania i krzyków - te wykrzykniki. Ale to takie katolickie - my święci jesteśmy, a reszta to pogaństwo warte wytępienia. Moje posty są odpowiedzią na zarzucane mi kłamstwa. Chciałem tylko wykazać, że katolicy tak naprawdę nie znają biblii. Jeśli jesteś teologiem to tym bardziej musisz mieć wiedzę, że nie wszystkie fragmenty tzw. Pisma Świętego nie nadają się do nagłośnienia przez KK. A te wszystkie pisma i księgi zakazane, które są niewygodne dla KK (choćby księga Henocha), a te ewangelie apokryficzne, które skrywają prawdę o Jezusie. Przyjęcie ksiąg kanonicznych w IV wieku pokazuje hipokryzję kościoła. To co my wybraliśmy i to co my myślimy jest cacy, a reszta jest be. Walczę z tą hipokryzją i zakłamaniem, które ciągnie się za KK niemalże od początku. Powołujecie się na biblie a jej nie znacie. Mówicie "nie zabija" a kościół nawracał ogniem i mieczem. Biskupi i księża pedofile są chronieni przez swoich kumpli w czarnych kieckach. Franciszkanie (pochodzący rzekomo od św.Franciszka, który rozdał swój majątek ubogim) rozbijają się mercedesami. Jesus i apostołowie żyli w ubóstwie, a nasze pasibrzuchy mają pałace, majątki ziemskie, nieruchomości w miastach i wsiach. Po co im to? Podwójna katolicka moralność Kalego. Nie idź Justyno ta drogą i nie obrażaj innych bo myślisz, że jako teolog masz rację.
Baca2019.11.20 15:57
Ot i znawca dunowaty od siedmiu bilesci sie znalaz, nie dosc ze niepojetny jakiś, to calkiem otumaniony trującą ideologia co sie jej od matki aktywistki, najpewniej nasluchal. Gdyby przeczytał z biblii tylko działy co o nich pisze a dali Bóg i objasnienia to i bez szkół miał by dosc oleju w glowie żeby wiedzieć że jak kabanem sie urodzil to dzika z niego nijako nie bedzie. I nawet gdyby zjadł caly Ezachielowy papirus to niech wie że mocarzy rodzą mocarze. Zaś sklerotyka który sam nie wie co i po co czytał ba, nawet nie pamięta że na początku swojej wypociny, Kingę o posówanie posądzał, żeby kilka linijek niżej widzieć w niej- kolege mianem Justyna- takiego to mocarz może jedynie wydalić i amen, może to choć wie co znaczy.
anonim2019.11.21 10:59
Baca ,Baca syn pajaca
Baca2019.11.20 16:04
Ot i znawca dunowaty od siedmiu bilesci sie znalaz, nie dosc ze niepojetny jakiś, to calkiem otumaniony trującą ideologia co sie jej od matki aktywistki, najpewniej nasluchal. Gdyby przeczytał z biblii tylko działy co o nich pisze a dali Bóg i objasnienia to i bez szkół miał by dosc oleju w glowie żeby wiedzieć że jak kabanem sie urodzil to dzika z niego nijako nie bedzie. I nawet gdyby zjadł caly Ezachielowy papirus to niech wie że mocarzy rodzą mocarze. Zaś sklerotyka który sam nie wie co i po co czytał ba, nawet nie pamięta że na początku swojej wypociny, Kingę o posówanie posądzał, żeby kilka linijek niżej widzieć w niej- kolege mianem Justyna- takiego to mocarz może jedynie wydalić i amen, może to choć wie co znaczy. (tu tyż mocie żebyś maly sie dogrzeboł)
anonim2019.11.21 11:00
Baca, Baca syn pajaca
MirekT2019.11.18 17:26
Profesorze Brague, jak byście nie byli największą organizacją PEDOFILSKĄ na świecie to by tych profanacji nie było !!!!!!
Kalina2019.11.18 17:35
mirek ty chyba nie masz wcale mózgu, bo nie widać, no chyba że masz go wiesz gdzie DDD
MirekT2019.11.18 17:45
Kalinka poszukaj sobie chłopa bo Ci w dekiel wali !!! Wiem,że to dla Ciebie nie lada wyzwanie, bo wyjątkowo szpetna jesteś !!! Ale u was w OAZIE jest wielu desperatów- konio -trzepów, więc próbować warto. Powodzenia.
Kalina2019.11.18 18:10
Mireczku ty tak z własnego doświadczenia napisałeś? Bo ja jestem szczęśliwą mężatką od 15 lat mam czwórkę zdrowych dzieciaków i mnóstwo szczęśliwych, wierzących i kochających się przyjaciół a ty Mireczku masz konika czy pieska?
MirekT2019.11.18 20:32
Ja mam dwóch synów i wnuki. Pies to czekoladowy Labrador. Nie masz się czym chwalić. Mnóstwo to u Ciebie we wsi ilu trzech, pięciu ?
Eliza 2019.11.19 3:00
Mirku T. Skoro masz nawet wnuki, to naprawdę lepiej zachować troche powagi ! Ja też myślałam,sądząc po twoich wpisach, że jesteś jakimś gnojkiem, takim jeszcze niepełnoletnim. Można to wszystko byłoby napisać przystępniej językowo, bez bluzgów! Bądź szanowanym dziadkiem ! Proszę cię, spróbuj. Przecież można normalnie podyskutować, nie uważasz ?
MK2019.11.19 11:41
jakoś się nie klei. dzielni wojownicy nie atakują meczetów, nie profanuja miesjc kultu muzułmanów. A aktorów i show biznes, jakoś nikt nie pali i nie pikietuje holywood. Tacy dzielni. chyba jednak nie o to chodzi.
Katolik2019.11.18 17:19
Trzeba mieć odwagę żeby bronić świątyni i wiary a odwaga jest jednym z darów Ducha Świętego, nie maj jej ten który dla wygodnictwa swoje sumienie zamknął na Ducha. Jest to również ten grzech który jak opowiedział Jezus wybaczony nie będzie.
RHQQ22019.11.18 17:16
Jedzenie ludzkiego mięsa i picie ludzkiej krwi oraz nienawiść do większości ludzi połączona z obrzydliwymi aktami agresji muszą bulwersować każdego normalnego i przyzwoitego człowieka - nie ma w tym nic odkrywczego - to się nazywa moralność.
anonim2019.11.18 18:26
Ciekawe w sumie, religia opierająca się na złudnym kanibaliźmie :?
RHQQ22019.11.18 20:55
Według katolików nie złudnym tylko prawdziwym i fizycznym, na tym polega transsubstancjacja - tym się międzyinnymi katolicy różnią od prawosławnych gdzie kanibalizm ma charakter jedynie symboliczny a nie fizyczny.
leszczyna2019.11.18 18:29
Bądź oryginalny, nie ściągaj, nieładnie pisać plagiat. Zaznacz, że powtarzasz kalumnie tych, co wołali "Chrześcijanie dla lwów!" za Nerona.
RHQQ22019.11.18 20:40
Powtarzasz durne bajki. Chrześcijanie owszem ginęli na arenach, ale wbrew legendom nie za swoją religię a za pospolite i mniej pospolite przestępstwa, głównie zwiazane z działalnością terrorystyczną - za Nerona akurat nie ginęli najprawdopodobniej wcale, to radosna twórczość Sienkiewicza z IXX wieku - ot zwykłą fikcja literacka nic więcej. Najczęściej na areny i do lwów trafiało chrześcijanie za gwałty zbiorowe, rozboje, podpalenia, morderstwa i ataki terrorystyczne, w jednym z takich ataków terrorystycznych zginął ostatni wykształcony cesarz Julian, potem Kościół zakazał ludziom wykształconym piastowania najwyższych urzędów co w połączeniu z rozlewającą się falą terroryzmu chrześcijańskiego doprowadziło do upadku Cesarstwa i generalnie cywilizacji europejskiej, odbudowywanej dopiero po roku 1777 aż do czasów obecnych.
leszczyna2019.11.19 1:19
Pała z historii. Nie wypada aż tak lekceważyć historyka Tacyta. Nerona on nie uwielbiał jak przystało na porządnego zwolennika senatu, ale zbrodniami niepopełnionymi bezsensownie go nie obciążał.
Darek2019.11.19 4:04
Cóż, skoro miałeś pałę z historii to wyjaśnia Twoją niewiedzą, ale jak typowy katolik kierujesz się widać zasadą - nie znam się to się wypowiem.
Darek2019.11.18 20:43
A jakiś konkretny zarzut, z czym się nie zgadzasz? Byłeś kiedyś w Kościele w ogóle? O transsubstancjacji nie uczyli na katechezie? Typowo katolicki wpis w stylu "im mniej wiem tym chętniej się wypowiem, a przy okazji jeszcze kogoś poobrażam".
eunoroom2019.11.19 8:28
Transsubstancjacja to umowny proces bez względu na to, co mówią o nim wierzący. Takie fiku-miku-czary-mary. Dostajesz strzała z glutenu, a wina i tak nigdy nie podają.
des2019.11.19 11:08
Widzę że nawet jak trzeba to wróg religii uwierzy w transsubstancjację. To się dopiero nazywa cynizm i niemoralność. A co do tych ataków agresji to tylko twoje kłamstwo bo jeśli to byłaby prawda to byś siedział cicho.
JPIII2019.11.18 17:09
W te bajki już tylko durne katole wierzą. Bo co to za bożyszcze gdy to bydle chrystek łajdaczył się z 12 ped...ałami zw. apostołami. A Chrystek był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem, który molestował i gwałcił 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Wniosek Katopedophile uważają starego pedophila zw. bogiem za swojego świętoszka. Prawda was wyzwoli katole.
gnidy koszerne2019.11.18 17:34
mysle icek ze za te bluznierstwa bog cie niebawem pokarze brakiem zdrowia bo glupote to juz masz
mendy, mendy2019.11.18 17:46
Że co?
misiek2019.11.19 5:11
Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera....
MK2019.11.19 11:26
admin - to karalne chyba jest
Lennon2019.11.18 17:09
>>Prof. Brague: Dla niechrześcijanina chrześcijaństwo jest czymś bulwersującym Ma rację. Dla mnie też jest to bulwersujące, że w mity pasterzy sprzed 2000 lat można wierzyć dziś i to tak ślepo, że za księżmi pedofilami wierzący krzyczą "miejsce dla świętego".
src2019.11.18 17:42
Za głupi jesteś do tego, pedrylu!
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.18 17:04
Katolicyzm to szkodliwa ideologia pełna nienawiści i manipulacji, która bulwersuje każdego normalnego trzeźwo myślącego człowieka.
killpedryll2019.11.18 17:10
Ani ty normalny, ani trzeźwy, pedrylu
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.18 18:16
Uważaj prawacki śmieciu, żebyś nie podzielił losu swego ideologicznego ziomka https://www.tvn24.pl/wroclaw-wyrok-w-sprawie-pobicia-przemyslaw-witkowskiego,986095,s.html
Elka S2019.11.19 2:23
Gejku...! Czyżby to były twoje groźby karalne.....! Można z tego użytek zrobić ! Masz za długi jęzor !
gnidy koszerne2019.11.18 17:32
nie wiem czy ty icek jestes normalny skoro nie jestes tolerancyjny na ciebie slowo katolik dziala jak czerwona plachta na byka
B522019.11.18 18:53
w średniowieczu poszedłbyś na stos jako wybryk natury i było by po sprawie a teraz lewactwo zakazuje rozpalania ognisk w terenie ogólnie dostępnym
Ateista2019.11.18 17:03
TAK, DLA KOGOŚ KTO MYŚLI I NIE PRZYJMUJE ŚLEPO WASZEJ ANI INNEJ RELIGII, SĄ ONE STRASZNE I ABSURDALNE, DLA PRZYKŁADU CO MNIE SZOKUJE W KATOLICYZMIE: -odrzucenie drugiego przykazania bożego, -regularne afery pedofilskie, tuszowanie przestępstw, oczerniania ofiar i próby przerzucenia winy za pedofilię w kościele na LGBT, -chora historia kościoła pełna terroru, morderstw, wyniszczania całych kultur, -zbrodnie przeciwko Polsce, chociażby inicjowanie Targowicy, i fakt że sam papież jej błogosławił, czy chociażby potępianie polskich powstańców też przez same głowy kościoła, -hipokryzja księży którzy opowiadają o ubóstwie, wdowim groszu, o tym że łatwiej przejść wielbłądowi przez ucho igielne niż bogaczowi do raju, a jednoczesne opływanie w ogromnych bogactwach szefów kościoła, -wielu przeróżnych bogów, od trzech głównych, do setek, może nawet tysięcy świętych, -życie niezgodnie z naukami Jezusa i biblii, -indoktrynacja religijna w szkole opłacana z pieniędzy podatników, -ciągłe narzucanie swoich chorych poglądów na świat na osoby postronne, a gdy ktoś tego nie chce, okrzyki o obrazie katolików. Pozdrawiam
anonim2019.11.18 18:14
Ateistę szokuje drugie przykazanie ,to jest szok ,ateista wierzy w Boga .Nic nowego nie napisałeś te same śpiewki wyuczone ,niesprawdzone. Pozdrawiam .
anonim2019.11.18 18:24
Niesprawdzone? :D rozumiem, że jak fakty nie stykają się z twoimi poglądami to muszą być fałszywe? Najlepiej zatkać uszy, zacząć krzyczeć "nieprawda, nieprawda, nieprawda! hahaha ateista mówi o bogu, a skoro boga nie ma to nie powinien o nim mówić, szach mat, a reszta to kłamstwo!"
***2019.11.18 19:28
Nic nowego nie napisałeś. Na temat Boga nic nie wiesz. Jak zwykle kłamiesz.
anonim2019.11.18 23:26
Wiem jedną ważną rzecz: nie istnieje :D
Elka S2019.11.19 2:19
Max! Wiesz jedną, ale nieprawdziwą rzecz! OTÓŻ BÓG BYŁ, JEST I BĘDZIE NA WIEKI ! To Stworzyciel całego Wszechświata ! Poczytaj sobie ! Przecież ludzi też stworzył ! Skąd sie wziąłeś poprzez potomków.....! Ja ci tu nic nie muszę udowadniać w tych kilku zdaniach ! A jak nie ma wg ciebie Boga, to dlaczego z Nim walczycie !? Co? Z kim walczysz ty i wszelkie lewactwo !?
des2019.11.19 11:02
Masz na myśli twój rozum?
anonim2019.11.18 18:22
Chapeau bas, kolego.
Wielki2019.11.18 18:28
Przytoczyłeś same fakty, które zna każdy rozsądny człowiek w tym kraju. Ale jak pokazuje powyższy post pewnego bezimiennego tchórza, (który nie ma swojego nicku z obawy, że ktoś się zwróci do niego bezpośrednio i wytknie mu jego tępotę) do kośćiółkowego betonu to nie dotrze. Pisząc "śpiewki wyuczone ,niesprawdzone." wskazuje jak odporny jest na wiedzę. Skoro na kazaniu "ksiundz pedzieli to tak mo być". Tymczasem prawda jest taka, że ateiści lepiej znają biblię niż katole, którzy nie maja pojęcia ani o historii kościoła katolickiego, ani o jego kryminalnej przeszłości oraz teraźniejszości. A nawet jeśli gdzieś coś usłyszą to oczywiści według ich tępych pał bedą to ATAKI NA KOŚCIÓŁ!
Katolik2019.11.18 18:39
Którzy z was w/ ciebie boga bedą oglaąać w niebie, wielcy czy mali a morze?
Wielki2019.11.18 18:43
Jakie morze? Co ty Katolik bredzisz. Za bardzo się naćpałeś tej opium ludu.
Elka S2019.11.19 2:40
Wielki ! Jesteś żałosny z tym tekstem ! Jak nie chodzisz do Kościoła, to skąd wiesz, pisząc: "ksiundz pedzieli" ! Co to znaczy! ? Odpiszę ci to, co sam mu poniżej odpisałeś! To ty bredzisz, za bardzo naćpałeś się opium ludu ! Widzisz chłopie, jak szybko twoje zło, do ciebie wróciło? Jemu jakiś wyraz się urwał, a ty swój przekręciłeś! Czy to był powód, aby go poniżać? Nie ! Ale twoja pycha nie pozwoliła inaczej ! Trzeba było zgnoic gościa ! Jakżeby inaczej ? Ty jesteś kimś, a reszta, to śmiecie w waszym rozumowaniu ! I masz się za wielkiego, w czym? Tylko w szyderstwie ! Nie masz się z czego cieszyć ! P.s. A znasz przysłowie? " Wielki jak brzoza, a durny, jak koza..."! Trafne ?
Wielki2019.11.19 13:30
Gdybyś Elka S nie była taka tępa i słabo wykształcona to byś wiedziała, że opium ludu to RELIGIA. Ale skąd takie coś po podstawówce ma to wiedzieć?
Elka S2019.11.19 21:20
Wielki??? Już ci wcześniej pisałam o co mi chodzi! Nic nie dociera do ciebie, chodzi o te słowo "morze", z którego szydziłeś ! Ja wiem co znaczy "opium ludu" ! Nie musisz wyjaśniać! Nie o to mi chodziło !Czytaj lepiej. Więcej lat uczyłam się, niż ty wogóle masz !Więc nie martw się o moje wykształcenie ! Ja ci tylko twoje powiedzenie zacytowałam, bo gość nie dopisał zdania! Ale ty na prawo i lewo musisz ubliżac! Nie umiesz inaczej ! Brak ci argumentów! Więc się drzesz ! I gdzie tu widać twoje wykształcenie, co? Widać, że naprawdę to w/w przysłowie użyte przeze mnie pasuje do ciebie "jak ulał"! Jesteś naprawdę wielki jak brzoza, a durny jak koza , a przy tym pusty jak dzwon! Pusty i dlatego głośny! ŻEGNAM CIĘ CHŁOPCZYKU ! Nie zamierzam się więcej zniżać do twojego poziomu!
Wielki2019.11.20 12:55
Żałosna Elko S, nie musisz się usprawiedliwiać i udowadniać, że nie jesteś wielbłądem. Gdybyś to wiedziała to nie napisałabyś, że ja naćpałem się RELIGII?! "bo gość nie dopisał zdania!" litości! Nie dopisał zdania, a zakończył znakiem zapytania i wysłał. Jeżeli tak go usprawiedliwiasz to potwierdzasz, że coś z nim było nie tak. Już się nie kompromituj. A poza tym powtarzasz się DZIEWCZYNKO.
XYZ2019.11.18 17:00
A u nas kościoły pustoszeją.
Katolik2019.11.18 17:45
Skąd ty jesteś bo u nas w Polsce nie pustoszeją kościoły, odchodzą tylko ci letni co dla oka chodzili. Teraz młodzież świadomie wiarę w Kościele wyznaje i księży wielu świętych mamy. Posłuchaj tu na yt. ks. Dominika Chmielewskiego, Augustyna Pelanowskiego lub ks. Sławomira Kostrzewę i setki podobnych. Szczęść Boże
anonim2019.11.18 18:05
Marzy ci się ,żeby pustoszały ,a tu nic z tego .
Kiel2019.11.18 20:34
Nie zauważyłem!
Elka S2019.11.19 2:09
Przyjdź do nas i zobacz ! Mówisz o swoim ! Z jakiego regionu jesteś? Może masz leniuchów, albo ludzi po sobocie spracowanych ! Nie uogólniaj ! Nie wierzę !
robert2019.11.19 6:26
gdzie? chyba masz bielmo na oczach....