15.03.19, 12:42

Polka prześladowana w Norwegii. Chcieli zabić jej dziecko, potem je zabrali

Instytut Ordo Iuris udziela pomocy młodej Polce, której norweski urząd Barnevernet odebrał dziecko, a wcześniej namawiał do dokonania aborcji. Możliwość widzenia się matki z córką została przez urzędników ograniczona niemal do zera. W pomoc kobiecie i dziecku zaangażował się także były konsul RP w Norwegii – dr Sławomir Kowalski.

Pani Joanna, jeszcze jako dziecko wyjechała z matką do Norwegii w 2010 r. Rok później obie trafiły do centrum pomocy kryzysowej dla samotnych matek. W 2012 r. pieczę zastępczą nad dziewczynką przejął urząd do spraw dzieci – Barnevernet. Nie otrzymała jednak koniecznej pomocy. Wielokrotnie zmieniała domy zastępcze i instytucje socjalne, powracała do matki lub ponownie umieszczana była w pieczy zastępczej.  

W 2015 r. Joanna zaszła w ciążę. Pomimo namów urzędników Barnevernet nie zgodziła się na aborcyjne zabicie nienarodzonego dziecka. Wiedząc, że urzędnicy zamierzając odebrać dziecko zaraz po urodzeniu, kobieta uciekła do Polski i zatrzymała się u rodziny. W kwietniu 2016 r. urodziła się Lena. Ze względu na trudną sytuację rodzinną w październiku Joanna wróciła z dzieckiem do Norwegii i zamieszkała ze swoją matką. Niebawem Barnevernet odebrał dziecko Joannie i umieścił je w rodzinie zastępczej. Zrozpaczonej kobiecie przyznano prawo do widzenia się z córką trzy razy w roku po jednej godzinie i to pod nadzorem urzędnika. Takie traktowanie kobiety przez Barnevernet doprowadziło ją do problemów ze zdrowiem, m.in. depresji.

Obecnie Joanna przebywa w Polsce. Jeszcze w czasie sprawowania swej konsularnej funkcji w pomoc matce zaangażował się dr Sławomir Kowalski, wydalony przez stronę norweską za nadmierne zaangażowanie w pomoc polskim rodzinom w Norwegii. Sprawą zajął się Instytut Ordo Iuris, którego prawnicy skierowali do Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o przejęcie pieczy nad trzyletnią córką Joanny przez jej ciotkę mieszkającą w Polsce. Tym sposobem dziecko wróciłoby do kraju, gdzie o jego dalszym losie decydowałyby już polskie władze. Na takie rozwiązanie pozwala Konwencja Haska z 1996 roku, której stronami są zarówno Polska jak i Norwegia.

„Konwencja o Prawach Dziecka nakłada na Norwegię obowiązek poszanowania prawa dziecka do zachowania jego tożsamości, a także stosunków rodzinnych. Ustalenie kontaktów z dzieckiem na poziomie 3 godzin rocznie bezsprzecznie narusza ten obowiązek. Kontakty w takim wymiarze nie pozwolą utrzymać więzi na żadnym poziomie. W naszej ocenie najlepszym dla dobra dziecka jest ustanowienie pieczą zastępczą zamieszkałych w Polsce członków rodziny dziewczynki” - wskazuje adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Ordo Iuris.

W pomoc Joannie zaangażowani są adw. Jerzy Kwaśniewski i adw. Filip Wołoszczak.

Ordo Iuris

Komentarze

Wojciech2019.04.17 20:23
Barnevernet = SS.
tomasz2019.03.16 8:26
Norwegię i Danię łączy jedno w obu państwach jest niski przyrost naturalny. I kradzież dzieci jest wpisana w politykę państwa. W ten sposób uzupełniają braki ludności . Biorą ludność europejską ponieważ azjatów - muzułmanów się boją ze względu na islam i dżihad stąd idą po linii europejskiej. Dlatego żeby te kraje wymarły nie powinno się tam rodzić dzieci. To jest najlepsza odpowiedź na akcję przeciwko tym którzy są zbrodniarzami.
tweet2019.03.15 17:38
Nie tylko w Norwegii, w Danii tez zabieraja do rodzin zastepczych i daja olbrzymie pensje nie wiem czy to prawda ale slyszalam ze kilkadziesiat tysiecy na dziecko. Nowe domy, samochody.
Maria Błaszczyk2019.03.15 21:16
Ciekawe tylko po co...
Stachu2019.03.15 14:25
Czy Fronda skomentuje wydarzenia z Nowej Zelandii? Sieć obiegły zdjęcia broni jednego z zamachowców z Nowej Zelandii, którzy otworzyli ogień do wiernych w meczetach w Christchurch. Na magazynkach broni znajduje się wiele symboli i napisów, w tym także akcenty polskie - np. nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego. W piątek rano uzbrojeni mężczyźni zaatakowali dwa meczety w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii. Napastnicy zaczęli strzelać do zgromadzonych tam ludzi, a strzelaninę transmitowali w sieci. Jeden z nich zostawił też na miejscu manifest, w którym napisał o swoich inspiracjach przestępcami takimi jak m.in. Anders Breivik, który w 2011 r. zabił w Norwegii 77 osób.
baca2019.03.15 15:00
Stasek, ty se łepetyny nie zawracaj takimi zecami. Jesce moze ci sie w łepie coś poprzewaco. Som widzis, ze mosz jakies zwidy. Widziołes Potockigo? Moze tego murgrabie? Godom ci to za duzo na twoja łeb.
anonim2019.03.15 15:07
Pomyliło ci się nie Feliksa Potockiego a Feliksa Dzierżyńskiego. I krzyczeli uraaaa!!! uraaa!!!
słowiczek poznański2019.03.15 15:16
What is your fucking problem you asshole? Spit it out.
KJ2019.03.16 2:10
Słowiku, nie uważasz, że to jest nie uprzejme ? Piszemy tu po polsku, nie wszyscy znamy angielski! Proszę przetłumacz, co to znaczy. OK!
Trebla2019.05.15 0:01
A ja widziałem zdjęcie Schwarzeneggera w ciąży. Nawet film. To trzeba wyjaśnić.
rdaneel2019.03.15 14:13
Pytanie: co się zadziało że Norwedzy tak się zachowali? Tego pytania portal poświęcony nienawiści nawet nie zada ...
ZERR02019.03.15 14:43
Jest nieważne "co się działo". Odbieranie noworodka matce to zbrodnia, i mam nadzieję, że sprawcy zostana kiedyś pociągnięci do odpowiedzialności, i że wtedy 40 lat to będzie najniższa zasądzana kara. Tak nam dopomóż Bóg i Święty Krzyż.
rdaneel2019.03.15 14:45
"Jest nieważne "co się działo"." No dzban...
ZERR02019.03.15 16:30
Uważasz, że można odebrać komus dziecko PROFILAKTYCZNIE? Masakra. Co Oni wam porobili w głowach.
Maria Błaszczyk2019.03.15 21:15
Można. Całe mnóstwo jest takich sytuacji. Schizofrenia z ostrymi objawami psychotycznymi. Matka widzi w oczach noworodka diabła i żąda, by go nattychmiast zabić. Matka uzalezniona, odmawiająca przyjęcia pomocy. Poprzednie dziecko odebrane w ostatniej chwili, gdy już pieluchy nie dało się zdjąć, bo skóra odchodziła płatami. Kolejne rodzi po pijaku, w środku ciągu. Taki noworodek to dość szybko umiera, kilka dni wystarczy zapomnieć go nakarmić. Matka odmawia rozstania sie z partnerem, który jest agresywny i ma na koncie kilka wyroków za skatowanie dziecka, także niemowlęcia - bo płakało. Itd. (każdy z tych przypadków jest autentyczny).
KJ2019.03.16 2:04
Mario, już tu jesteś ze swoimi teoriami ! ?Przecież tu chodzi o ten konkretny przypadek kobiety! Pewnie nie rozumiesz jaka to rozpacz, bo nie masz dzieci!?Tak? W Holandii u was też tak zabieraja! ? Media podawały, że tylko 5 % jest wierzących! Co trzeci jest już tylko rodowity Holender! Dużo muzułmanów!
Maria Błaszczyk2019.03.16 2:27
To nie teorie. Odpowiadam na twierdzenie, ze nie można zabierać noworodka. Nie mam pojęcia, co się stało w tym przypadku. Mam natomiast doświadczenie z takimi sprawami - i wiem, ze ludzie, by im nie odebrano prawa do opieki - kłamią. Opowiadają kompletnie niestworzone historie. Tymczasem służby nie mogą odpowiedzieć. Ale fakt, że ktoś jest zrozpaczony, bo mu chcą zabrać dziecko, w żaden sposób nie oznacza, że jest dla niego bezpiecznym opiekunem. Ludzie kochają swoje dzieci. Serio. W zasadzie bez wyjątku. Ale mając do wyboru sprawienie, że komuś będzie smutno i pewność, że będzie katował albo w sposób zagrażający zaniedbywał dziecko - wolę ratować dziecko. Mam dzieci. Ale widzisz - nie stosuję wobec nich przemocy, karmię je i dbam, by były - w miarę - czyste. Bawię się z nimi (młodsze) i rozmawiam (wszystkie). W związku z tym nie obawiam się, ze ktoś mi je odbierze. Co to znaczy, ze co trzeci jest już tylko rodowity Holender??? W sensie że w Holandii??? Co za bzdura. Ponad 90% to "rodowici" Holendrzy.... Choć nie mam pojęcia, jakie to ma znaczenie.
X2019.05.17 13:27
żadna z tych sytuacji nie usprawiedliwia takiej zbrodniczej profilaktyki, a twoje ckliwe opowieści są manipulacją. Dodajmy też jedno - urzędnicy odbierający dzieci kłamią. To jest norma inaczej być nie może.
Milka2019.03.15 18:12
Nic sie nie stało nadzwyczajnego, w Norwegii rodzi sie mało bialych dzieci, i Braverment kradnie dziecko, bo może.
michu2019.03.15 13:27
Jak ktoś jedzie do barbarzyńskiego kraju to nie powinien się dziwić, że go coś takiego spotyka. Norwegia jest znana z odejścia od katolicyzmu od lat. Niektórych to chyba nic nie nauczy.
Viking2019.03.16 14:13
Michu ales tepy Jakie odejscie Norwegii od katolicyzmu ???!!! Skoro ten kraj od wiekow jest Protestancki- Luteranski . Juz roznye ciemnoty intelektualne widzialem
JR2019.03.15 12:47
Co za głupota ludzka! Znając sytuację wrócić z powrotem do Norwegii?? Za głupotę się płaci.