29.02.16, 10:10

Polonia powinna mieć dostęp do polskiej telewizji! Poseł PiS składa zapytanie do ministra spraw zagranicznych

Poseł Artur Górski z Prawa i Sprawiedliwości złożył zapytanie do ministra spraw zagranicznych w sprawie ograniczenia dostępu programów TVP dla Polonii mieszkającej w Stanach Zjednocznocyh, Kanadzie i Ameryce Południowej. 

"ZAPYTANIE
w sprawie ograniczenia dostępu programów TVP dla Polonii mieszkającej w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej

Pan Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych

Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Panu Ministrowi zapytanie poselskie w sprawie ograniczenia dostępu programów TVP dla Polonii mieszkającej w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej.
Otrzymałem drogą elektroniczną pismo od Polaków mieszkających w USA, którzy domagają się odblokowania dostępu do TVP Info w internecie, który został ponownie zablokowany w 2011 r. i blokada trwa do dziś. "Polonia w obu Amerykach oglądać TVP nie może, w przeciwieństwie do np. Polków z NRF-u, Francji, Izraela czy Australii" - piszą autorzy listu. I domagają się zdjęcia "geo-blocking" z programu TVP Info, który obecnie może być odbierany w obu Amerykach jedynie przez płatne platformy, co znacząco ogranicza dostęp do programu, a tym samym do tego, co dzieje się w Polsce.
Autorzy pisma pokładają duże nadzieje w nowym rządzie PiS, który powinien mieć większe zrozumienie dla oczekiwań Polonii i powinien podjąć wszelkie możliwe kroki, aby przybliżyć Polonię północno i południowoamerykańską do Polski przez programy TVP. Autorzy pisma obawiają się, że mimo dobrej woli ze strony rządu, ta blokada potrwa jeszcze przynajmniej 3 lata ze względu na umowę zawartą w 1994 r. na 25 lat pomiędzy Spanski Enterprises a Telewizją Polską, która niekorzystnie ograniczyła dostęp do programów TVP. Ważne, aby TVP tej umowy nie przedłużyła.
W związku z powyższym mam następujące pytania do Pana Ministra:
1. Jakie MSZ podejmie kroki, aby umożliwić Polonii darmowy dostęp do polskiej telewizji na całym świecie?
2. Czy MSZ wpłynie na zarząd TVP, aby ten rozważył podjęcie działań, które już teraz umożliwią Polakom mieszkającym w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej darmowy dostęp do programów TVP, a głównie TVP Info?
3. Czy MSZ wpłynie na zarząd TVP, aby w przyszłości nie zawierała umów, ani nie przedłużała umów, które będą ograniczać Polonii dostęp do informacji o Polsce?
4. Czy zgadza się Pan Minister, że oczekiwania Polonii w tej sprawie są uzasadnione, a zarazem jest to zgodne z polityką rządu względem Polonii?
Z wyrazami szacunku

Warszawa, dn. 3.03.2016 r.

Artur Górski
Poseł na Sejm RP"

kz/facebook