04.10.21, 11:53Fot. EpiskopatNews via Flickr CC 2.0

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę ad limina

Grupa polskich biskupów rozpoczyna dzisiaj pierwszą od 7 lat wizytę "ad limina Apostolorum" ("od progów Apostołów). Wizyta potrwa 6 dni i odbędzie się w Rzymie. Biskupi wezmą udział w audiencji u Ojca Świętego, będą modlić się w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II, oraz odwiedzą watykańskie urzędy.

Do Rzymu z wizytą ad limina udadzą się cztery grupy biskupów.

W skład pierwszej z grup, która dzisiaj rozpoczyna swą wizytę, Watykan odwiedzą ordynariusze i biskupi pomocniczy diecezji należących do metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej.

Wizyta potrwa do soboty. W piątek biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem. W trakcie wizyty będą także prawować Msze św. w czterech tzw. bazylikach większych Rzymu (św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami).

W czwartek biskupi odprawią Mszę przy grobie św. Jana Pawła II.

Biskupi odwiedzą II Sekcję Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, która odpowiada za relacje Stolicy Apostolskiej z państwami.

Udadzą się także do ośmiu kongregacji i dykasterii.

- W praktyce chodzi nie tylko o to, aby dokonała się pewna rzecz administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, co robią wszystkie instytucje i każda w swój szczególny sposób. Natomiast idzie o to, aby każdy Kościół w swojej diecezji mógł wzrastać w wierze. Temu celowi służy spotkanie pasterzy diecezji z papieżem, który stara się przybliżyć cel, zorientować się w całości sprawozdania jakie zostaje mu przedstawione i potem dawać wskazania dotyczące poszczególnych dziedzin życia kościelnego w danej prowincji - wyjaśniał cel wizyty przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki odniósł się również do tego, czy w trakcie wizyty mogą paść trudne pytania dotyczące kwestii ukarania sprawców pedofilii w polskim Kościele.

- Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co Ojciec Święty na ten temat sądzi. Ostatnio biskupi francuscy podczas wizyty ad limina, która poprzedza naszą, mieli bardzo długą rozmowę z Ojcem Świętym. Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary -powiedział abp Gądecki.

jkg/ekai

Komentarze

Anonim2021.10.4 20:10
Polscy biskupi u Franciszka. "Nie jadą się chwalić. Ponieśli porażkę" Polski Episkopat udał się z wizytą do papieża Franciszka. Choć spotkanie ma charakter cykliczny i formalny, wszystko wskazuje na to, że tym razem nie zabraknie ostrych słów i trudnych tematów. Od zaniedbań ws. ścigania pedofilii, przez mieszanie Kościoła i polityki, po kryzys migracyjny.
Po 11 ... fulko_de_lorche pisze CYT.:2021.10.4 15:31
"Polskie nazistowskie obozy śmierci" przestały być jedynie pomyłka leksykalną a stały się ciałem - dzięki wam pisowcy "obrońcy życia" za pokazanie prawdziwego oblicza sporej części tego narodu" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . JEŻELI się czytelniku oburzasz, że Niemcy piszą o "polskich nazistowskich obozach śmierci" to wiedz, że aktualnie autorami tego są K URWY ŻYDOWSKIE jak towarzysz bolszewik DANIEL PASSENT.
Dostać2021.10.4 13:23
wpie.dol od papieża - bezcenne.
JedźcieNieWracajcieZgnijcieWKrzakachNaGranicy2021.10.4 13:03
Szkolenie dyscyplinujące w centrali. Dla administracji okupacyjnej. Szczwane chytrusy taktycznie wyjeżdżają podzieleni na grupy, żeby nie można było jednorazowo pozbyć się z Polski tych wszystkich arcy-pasożytów. Ach, zamknąć im granice przed nosem! Przetrzepać spasione zady w areszcie i odstawić szorstko za szlaban, jak to prawe niebożę Ziemkiewicza... Próbujących wedrzeć się na powrót do pałaców, do posiadłości w latyfundiach - bezwzględnie pushbackować. Niech sobie przechodzą wprost z bagnistych zarośli i leśnej ściółki do Domu Ojca. Z pominięciem terytorium Rzeczypospolitej. Samo pozbycie się ePiSkopalnych starców to na pewno kilkanaście miliardów oszczędności dla budżetu Polski. Rocznie! Do tego szybka nacjonalizacja nakradzionych przez arcy-kanalie dóbr i nieruchomości, antyków, precjozów, walut i kruszców. To następne dziesiątki miliardów złotych! Kolejna korzyść to ogromny regres zjawiska klero-pedofilii. Lokalni, szeregowi klero-pedofile pozbawieni ochrony ze strony starucha z pałacu o wiele szybciej trafialiby za kraty, co cel z recydywą resocjalizującą te kanalie nogą od taboretu. Dzień i noc, nie tylko przez jakieś "triduum".
SEGOVIANO2021.10.5 10:25
ogarnij się chłopie. masz jeszcze szanse, do końca twoich nędznych dni się nawrócić.
Po 11 ...2021.10.4 12:59
Mam pytanie, czy Polska musi ich wpuścić jak będą wracać? Są agentami obcego państwa, szkodzą Polsce, ukrywają przestępstwa, dzielą społeczeństwo. Nie wpuszczać i tyle. Niech posiedzą na granicy bez jedzenia, pod gołym niebem, szczuci psami, jedząc liście i pijąc wodę z kałuży.
Mała162021.10.4 13:48
Sam jesteś agentem stalinowskim i homofaszyzmu
Hue2021.10.4 12:54
Niech pomodla się za dzieci na granicy. Jak wiadomo modlitwa pozwala nakarmic, ogrzać, opatrzec, znaleść schronienie.
Po 11 ...2021.10.4 12:41
Polscy biskupi rozpoczynają wizytę ad wpp.ierdo.llino.
Anonim2021.10.4 12:20
No i wszystko jasne, oni teraz będą się modlić nad gnatami świntego Lolka i nie ma co im głowy zawracać jakimiś pier.ołami typu uchodźcy zdychający w lesie.😁😁😁
kaka2021.10.4 12:32
juz najwyzszy czas zadac sobie i zgodnie z prawda odpowiedziec szczerze---DLACZEGO UCIEKAJA LUDZIE DO LUB PRZEZ POLSKE -----SKORO TO JEST PANSTWO KATOLSKI? czy rosja komunistyczna lub wlosi grecja lub inny zachod nie jest lepszy?
masz skończone 18 lat?2021.10.4 12:45
To nie pij alkoholu.
Hue2021.10.4 12:56
Chcą zobaczyć tą sławna katolicka gościnność i skorzystać z dodatkowego talerza podczas wigilii bozonarodzeniowej.