09.06.14, 13:11fot. Wikipedia

Polski rząd będzie płacić zagranicznym Żydom, którzy przeżyli terror nazistowski i sowiecki

Polska ułatwi Żydom, którzy przeżyli nazistowski i sowiecki terror, procedurę ubiegania się o finansowe wsparcie od naszego kraju. Dzięki temu nawet 50 tysięcy Żydów o polskich korzeniach może już w przyszłym roku zacząć otrzymywać świadczenia – podaje „The Times of Israel”.

Polska. Polski Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł wypłacać około 100 euro Żydom, którzy mieszkają dziś poza Polską i nie mają dostępu do kont bankowych w naszym kraju. Wcześniej taką możliwość miały wyłącznie osoby, które posiadały nad Wisłą konto bankowe lub miały w Polsce człowieka, który przesyłał im pieniądze za granicę. Jak dotąd po wsparcie finansowe zgłosiło się w związku z tym jedynie mniej niż 50 osób.

W związku ze zmianami w prawie liczba ta może wzrosnąć nawet do 50 tysięcy. Oznacza to, że Polska będzie płacić zagranicznym Żydom nawet 60 milionów euro każdego miesiąca. 

Ustawa wejdzie w życie już w październiku tego roku, obejmując swoim działaniem mieszkańców Unii Europejskiej. Obywatele innych państw muszą poczekać do kwietnia 2015 roku.

„Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało. Są jednak odpowiedzialni za pomoc osobom, które cierpiały w ich kraju” -  mówi Bobby Brown, kierowniku Projektu HEART, który zajmuje się pomocom poszkodowanym w Holokauście.

Nowe prawo zapewni pomoc tym osobom, które zostały dotknięte przemocą nazistowską lub sowiecką do roku 1956. Mogą być to więc Żydzi zesłani do różnych rodzajów obozów, osoby więzione, deportowane lub zmuszone do życia w gettach. Chodzi tu także o dzieci, które odebrano rodzicom ze względu na plan eksterminacji lub germanizacji.

Pozostaje zapytać, dlaczego to Polacy, a nie Niemcy i Rosjanie, mają płacić za te zbrodnie? Wygląda na to, że rząd realizuje po prostu politykę historyczną prowadzoną przez naszych sąsiadów. Bo skoro to Polacy płacą, to czu na pewno są niewinni?

pac/the times of israel

Komentarze

anonim2014.06.9 13:25
To się szfaby wymigały od odpowiedzialności za wojnę!! Ochyda !!! A żydki nie protestują !! Te pasożyty wzięły odszkodowanie od USA ,Niemiec!!! A my za co mamy im płacić!!! TO MY JESTEŚMY NAJBARDZIEJ POSZKODOWANYM NARODEM ŚWIATA W II wojnie światowej!!! A nasi kombatanci to grosze na otarcie łez.
anonim2014.06.9 13:38
Rząd będzie płacić? Ze swoich pensji?
anonim2014.06.9 13:50
To chyba jakiś żart.
anonim2014.06.9 13:52
Należy jeszcze ustanowic renty dla NIemców, którzy w 1944, w trudnych warunkach pracy musieli burzyć domy w Warszawie. Kto pracuje w naszym parlamencie?
anonim2014.06.9 14:03
"i to wszystko bezkrwawo, brawo, brawo!" Prowokacja żydożercy Michalkiewicza (żydożercy i putinisty - "bo każdy pijak to złodziej!") czy jednak mały dysonans poznawczy dla proizraelskiej załogi Frondy?
anonim2014.06.9 14:13
BRAWO BARDZO DOBRZE powinni wypłacać co najmniej 3000zł... może wówczas ludzie zrozumieliby że jestesmy kolonią zamorską izraela gdzie zydek rzadzi a polak pracuje
anonim2014.06.9 14:21
@lukin Ty tu juz nie wyjezdzaj z tolerancja, oczywiscie zydki zawsze poszkodowane kazdy ich bije i wyzywa normalnie narod wybrany ale do liczenia kasy to pierwszy.
anonim2014.06.9 14:22
Nic z tego nie rozumiem: to ofiary mają płacić ofiarom, a nie winni ?? A cóż to za podstawa prawna, którą przyjęli nasi Umiłowani Przywódcy i "patriotyczni" posłowie ?
anonim2014.06.9 14:44
@lukin Od lat żydki tak na mnie mówią. I popatrz nic się nie dzieje. A tak Rosjan w liczbach to jakieś 66mln jak pisał Sołżenicyn. A słyszałeś o odszkodowaniu dla Rosjan? A po jaka ch***** popierali hitlerowców. My stawialiśmy opór i walczyliśmy o nasza Ojczyzne choć najeźdźcy z lewewa i prawa nas nie oszczędzali. To my jesteśmy poszkodowani niszczeni przez Hitlera , Stalina !!!Rosja carska zniszczona przez komunistów żydowskich!! To dlatego Putin się tak broni przed Ameryka i Unią bo tam największe jęzory żydowskie. Którzy nie mogą darować sobie takiego kąska jak Rosja.
anonim2014.06.9 14:50
"Już we wrześniu 1939 r., gdy w Polsce toczyła się jeszcze kampania wojenna, żydowscy mieszkańcy wielu polskich miast i miasteczek witali uroczyście wkraczające oddziały Wehrmachtu. Tak było m.in. w Łodzi i Pabianicach, gdzie z inicjatywy miejscowych Żydów zbudowano nawet ukwiecone triumfalne bramy, a delegacje witały niemieckich żołnierzy chlebem i solą. Taka postawa nie była niczym zaskakującym. Gdy zaczynała się wojna, spora część Żydów była przekonana, że by odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wystarczy jedynie respektować niemiecki porządek." Tak i teraz nam ten porządek wciskają!! Chlebem i solą!!! A potem co niespodzianka! budzimy się dederowie u biednego niemca na plantacji szparag! Żyda w szparagach nie zobaczysz?
anonim2014.06.9 14:54
wizyta Hussein Obamy byla uzalezniona od tego jednego punktu- pieniazki dla Zydow i dopiero po zgodzie pasozytow rzadowych odbyla sie mila pokazowa wizyta.
anonim2014.06.9 15:07
To jakiś horror!To,że ktoś cierpiał w moim kraju b e z m o j e g o udziału-może być tytułem do wypłat?Prawdziwe przedsiębiorstwo holocaust!!!A inne nacje,które na naszym terenie ucierpiały w czasie 2 okupacji???Powinni zgłosić się żyjący żołnierze radzieccy,którzy też na naszej ziemi ucierpieli walcząc z Niemcami.Dlaczego ten szmaciany rząd na to się godzi???
anonim2014.06.9 15:20
nosz kurwa!
anonim2014.06.9 15:41
A gdzie jest pomoc dla bezrobotnych? Jezeli prawo unijne obowiazuje i jest dla wszystkich jednakowe to dlaczego wszyscy bezrobotni nie otrzymuja zasilku , choc minimalnego? W Belgii kazdy bezrobotny otrzymuje zasilek przez caly czas gdy jest na bezrobociu.
anonim2014.06.9 15:47
No to już wiadomo po co Kneset przyjechał do Polski w styczniu tego roku... A Jarosław Sellin w wywiadzie dla frondy powiedział: "korzyścią dla Polski z tej wizyty będzie to, że wszystko wskazuje na to, że przyjmiemy wspólne oświadczenie parlamentarzystów izraelskich i parlamentarzystów polskich, w którym m. in. znajdzie się sformułowanie, że pełną odpowiedzialność za tragedię Holocaustu ponoszą Niemcy, a obciążanie jakąkowiek odpowiedzialnością za Holocaust Polski i Polaków jest nieuprawnione i fałszywe." http://www.fronda.pl/a/jaroslaw-selin-dla-frondapl-sa-konkretne-korzysci-z-wizytu-poslow-knesetu,33743.html No i za tego typu oświadczenie, jak widać, rząd "polski" obiecał wydutkać Polaków po raz kolejny, gdyż będą musieli płacić Żydom "odszkodowanie" z racji braku swej odpowiedzialności za Holocaust. Świetny geszeft...
anonim2014.06.9 15:48
Jest to w ramach projektu Judeopolonii. Dotyczy to również planowanej Judeoukrainy. Taką postawę promował również rząd Kaczyńskiego.
anonim2014.06.9 16:02
@Lukin "@temida, przeszkadzalo by Ci jakby ktos mowil polaczki? Najbardziej poszkodowanym narodem (jesli chodzi o ludzi) sa Rosjanie. Procentowo Zydzi, jezeli chodzi o wlasnosc to Niemcy albo Zydzi. \ No akurat perfidni "przyjaciele" robia dużo gorsze rzeczy na skale niebywałą w historii swiata. http://rebelya.pl/forum/watek/32959/ A co do strat to tylko i wyłącznie Polacy utracili POLSKIE elity - wyniszczanie przez Niemców a dorżnięte w katowniach UB przez baumanów i bermanów. Co gorsza owe elity zostały przez sprawców w koszmarny sposób podmienione. Toksycznie skutki odczuwamy do dziś ...
anonim2014.06.9 16:27
@viperski ... "Proszę nie zapominać ile majątku nieruchomego Żydzi tu pozostawili. I że to są obywatele polscy." Obywatelom polskim, którzy nie są Żydami, również znacjonalizowano, albo po prostu ukradziono ich majątki w świetle "prawa", ale jakoś nie słyszałam o wielkiej akcji zwrotu majątków dawnym właścicielom ziemskim, kamienicznikom, hotelarzom, różnym przedsiębiorcom itd.. Wręcz odwrotnie. W 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zwrot majątków w trybie administracyjnym kilkudziesięciu właścicielom ograbionym w 1945 roku... nie przysługuje. "Kościół stale dostaje od państwa haracz i wszystko jest cacy. " Kościół nie otrzymuje żadnego "haraczu", ale otrzymuje to, co mu się słusznie należy z tytułu ukradzionego mu przez komunistów majątku.
anonim2014.06.9 16:35
I dlaczego nasze Państwo pomaga Żydom, a nie swoim obywatelom? I dlatego właśnie nie ma sympatii do Żydów. Jeżeli ktoś będzie odpowiedzialny za wzrost nastrojów antysemickich, to będzie nasz rząd.
anonim2014.06.9 16:51
Wrzuce oryginał: http://www.timesofisrael.com/for-first-time-poland-to-pay-pensions-to-survivors/ wystarczy ze masz świadka który powie że byłeś represjonowany lub Yad Vashem Holocaust wyda Ci zaswiadczenie a izraelska komisja zarzadzajaca polska wyplaci rente:)))
anonim2014.06.9 17:01
A pamietacie protest rodzicow dzieci niepelnosprawnych http://wiadomosci.onet.pl/rodzice-niepelnosprawnych-dzieci-przerwa-protest-w-sejmie/fp9h9 kur..a jak ciezko było znalezc 200mln zł ale tutaj ponad 200mln zl znajdzie sie bez problemu niech sie nawinie jakis pejsaty na miescie to chyba tez chyba zostanie kombatantem
anonim2014.06.9 18:45
No cóż, skończy się to kiedyś PRAWDZIWYM antysemityzmem.
anonim2014.06.9 18:47
Zaraz, jeśli to USTAWA, to kiedy była głosowana i czemu nikt o tym nic nie słyszał, nie mówił? KTO I JAK GŁOSOWAŁ? Poza tym, RP może odpowiadać co najwyżej, za krzywdy wyrządzone przez władze (państwo) polskie po 45. Więc o co chodzi z "dotknięciem przemocą nazistowską"? No i czy z wsparcia będą korzystać ofiary, czy także potomkowie? Lukin: Jeśli piszesz o stratach narodów i wyodrębniasz Żydów, to za straty Rosjan przyjmujesz straty samych Rosjan, bez Ukraińców, Kazachów i pozostałych przedstawicieli narodów ZSRR? Nie jest tak, że w swoim zestawieniu mieszasz kategorie narodu (dla Żydów) z obywatelstwem dla ZSRR?
anonim2014.06.9 18:58
...chwilowo nieczynne-powiedział ktoś nie dawno.Dobra-poczekamy....
anonim2014.06.9 19:33
Absurd!
anonim2014.06.9 19:46
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wypłaca zasiłki obywatelom polskim zamieszkałym na terenie RP zasiłki za doznane krzywdy ze strony Niemiec i Rosji Sowieckiej. Podobną pomoc okaże byłym obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego. Między innymi tym, którzy zostali wyrzuceni z Polski w 1968 roku. I o co cały jazgot ?
anonim2014.06.9 20:42
jesteśmy już jako naród na samym dnie! dla nas nie ma a dla nich jest? a nam emerytury podniosą o 15 złotych bo mówią że nie ma! kłamcy, złodzieje, oszuści! dlaczego Polacy się na to godzą?
anonim2014.06.9 20:53
Lukin: "Przed wojna bylo na wewn Polski 3.5 mln obywateli Polski Zydowskiego pochodzenia. Lekko liczac, gdyby zostawili po sobie tylko 1mln mieszkan i gruntow..." Raczej nie realne - wszyscy (3,2 mln w czasie spisu w 31 r.) musieliby być właścicielami (także nieletni) - a przecież nie byli - większość z nich była jednak najemcami. "Problem jest taki ze ktos na tym bezczelnie zarobil lub mniej bezczelnie skorzystal." "Teraz gdy ktos wraca po swoje (swiete prawo wlasnosci), to spotyka sie z wielka wrogoscia tych ktorzy na stracie Polskich Zydow zarobili" Dość to jednostronna i niewyważona ocena - biorąc pod uwagę ile osób musiało znalazło się w przymusowej sytuacji wobec tzw. "repatriacji" ze wschodu. Do tego z artykułu nie wynika, żeby miały to być odszkodowania za utracone nieruchomości, a za bliżej nieokreślone "krzywdy" - z wymienieniem gett, obozów i innych - które nie są w żaden sposób związane ani z inicjatywą ani korzyścią Polski lub Polaków. Pana wpis miesza lub przemyca więc bardzo liczne roszczenia, których adresatem mogą być tylko Niemcy, ze znacznie mniej licznymi, być może, w jakimś zakresie uzasadnionymi roszczeniami. Pozdrawiam.
anonim2014.06.9 21:05
@viperski ... "Kropelka miłuj bliźniego swego! Tak ci każe Chrystus! A ty co - strzykasz jadem jak zwykle." ??? W upominaniu się o dobro polskich obywateli doszukujesz się "jadu"? Pogięło cię? Lecz się na głowę. Najlepiej u lekarza, który nie podpisał Deklaracji Wiary. Może zaproponuje ci eutanazję, aby cię wyzwolić z cierpienia.
anonim2014.06.9 21:32
A rodzice osób niepełnosprawnych jak długo maja czekać na sensowne wsparcie państwa?
anonim2014.06.9 21:36
Żydzi dostali odszkodowania od sprawców - Niemców. Przy okazji zagarnęli także te należne Polsce. Potem jeszcze znany z antysemityzmu (żona Żydówka) - Gomółka wypłacił odszkodowania m.in Żydom amerykańskim. Polska jako kraj najbardziej poszkodowany ma teraz płacić Żydom. Przypomnę iż proceder przejmowania mienia prywatnego trwa w najlepsze od lat. Znany przykład przejęcia kamienicy na "podstawie" ustnej relacji spisanej w Izraelu z pogwałceniem nie tylko prawa ale wręcz elementarnej logiki. Do tego mienie gmin zydowskich. Jak twierdzą sami Zydzi - setki milionów, jak twierdzi Michalkiewicz ok 50 MLD (sic!). Absolutny rekord świata w nakładach na promocję kultury żydowskiej w przeliczeniu na jednego członka tej społeczności. O udziale w "prywatyzacji", drobniejszych aferach typu Art B i innych geszeftach nie wspomnę. Każdy pretekst jest dobry. Gdyby wypłacić im dwa razy więcej niż sobie życzą to i tak za jakiś czas znaleźli by inny pretekst. Gdyby nawet rozpatrywac tylko mienie z dawnych granic II RP to małe kraje typu Litwa, Białoruś czy nawet pogrążona w wielopłaszczyznowym kryzysie Ukraina - pogoniły cwaniaczków. U nas jest coraz to gorzej ...
anonim2014.06.9 21:40
@lukin ... "a w upominaniu sie o dobro polskich obywateli zapominasz ze Zydzi tez nimi byli/sa." Jeżeli taki "obywatel" narodowości żydowskiej pracuje i/lub mieszka w Polsce, to nie mam nic przeciwko jego wspomaganiu, czy zwrocie mu majątku. Ale skoro więzi z Polską nie ma już żadnych, bo od dziesięcioleci już tu nie mieszka, albo nigdy nie mieszkał oraz nie ma polskiego obywatelstwa, to dlaczego miano by ich wspierać? Bo chce? Jak chce, to niech się upomina o odszkodowanie od tych, którzy się przyczynili do jego nieszczęścia - Niemców, Rosjan, polskich komunistów. Ale wara im od nas - Polaków, którzy z grabieżą ich majątku nie mieli nic wspólnego.
anonim2014.06.9 21:40
mtszymon " Do tego z artykułu wynika, że miały to być odszkodowania za bliżej nieokreślone "krzywdy" - z wymienieniem gett, obozów i innych - które nie są w żaden sposób związane ani z inicjatywą ani korzyścią Polski lub Polaków." ... a jednak obywatele lub byli obywatele polscy, którzy byli min. więźniami obozów niemieckich, radzieckich lub byli zgromadzeni w gettach, mają prawa wynikające z ustawy o kombatantach - min. do świadczeń stałych wys. 406 zł/mc. ... mimo, że nie jest to związane z winą Państwa Polskiego. W tym wypadku sprawa nie ma związku z utraconym majątkiem.
anonim2014.06.9 21:40
http://wgospodarce.pl/opinie/13858-zus-wyplaci-emerytury-obywatelom-obcych-panstw-poszkodowanych-w-wyniku-holocaustu
anonim2014.06.9 21:41
"..."Zdaniem Rejka to nie kryterium etniczne miało decydującą rolę w zmianie prawa, jednak zaraz przyznaje, że polskie władze poświęciły szczególną uwagę dla "Żydów ocalałych z holokaustu"..."
anonim2014.06.9 21:51
Stosy ciał ludzi zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego sięgały 2-3 metrów, gdzie Niemcy wyrzynali całe ulice w pień mordując też i swoich. Holokaust był, ale na narodzie Polskim na dzień dzisiejszy mówi się o liczbie powyżej 12-15 milionów wymordowanych Polaków czasie II wojny światowej .
anonim2014.06.9 22:40
@mtszymon Kombatanci zydowscy o czym ty piszesz? Podczas Powstania Warszawskiego walczyła jedna żydówka w Warszawie .A żydzi wykręcali się od wojska i nie chcieli walczyć za Polskę, bo to nie ich kraj.Chyba że ci z NKWD którzy mordowali naszych AK-owców.
anonim2014.06.9 23:06
"Realne na pewno jest ze ten majatek przedwojenny byl znaczny i zostal on zabrany." Co to znaczy "zabrany"? Przez kogo i komu? Większość żydowskich właścicieli została zamordowana przez Niemców. Jeśli umiera obywatel polski, bez spadkobierców, jego majątek zostaje, zgodnie z prawem, przejęty przez Polskę. Czy to jest "zabranie"? Komu miałoby być oddane? Niech przykladem bedzie 1500 cmentarzy zydowskich, czesto sprzedanych przez wladze Polskie jako dzialki budowlane. Czyją własnością były te cmentarze? Czy nie gmin żydowskich? Ile z tych gmin pozostało? "Upominanie sie o zwrot majatku repatriantom ze wschodu jest jak najbardziej sluszne, ale to ze nie zostalo to jeszcze zalatwione jest osobnym tematem" Tu się nie zgodzimy - są to tematy połączone. Łączy je jedyne realne źródło finansowania odszkodowań - Skarb Państwa. "A to ze jednym sie zwraca to co im sie nalezy a drugim nie. To nalezy dazyc zeby tym drugim tez sie zwrocilo ..." Brzmi to pięknie i logicznie ... jak hasło reklamowe. Tylko, że dążenie do zwrotu majątku ze strony Rosji nie ma szans (... o czym wie każdy, Pan, jak sądzę też). "... a nie odbierac pierwszym to co sobie wywalczyli." ... a w tej sytuacji,wydaje mi się, że "wywalczenie" przez Żydów takiego przywileju, byłoby niesprawiedliwe. "a co do artykulu: Polski Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ...". Zgoda. "Z tym ze w Polsce jeszcze po 1945 roku panstwo uciskalo Polakow pochodzenia zydowskiego czego niech bedzie symbolem 1968." Z tym, że dodajmy uczciwie, ucisk państwa na Polaków pochodzenia żydowskiego był zjawiskiem marginalnym i łagodnym w skali "ucisku" Polaków, niezależnie od pochodzenia, antykomunistycznych. I z tym, że rok 68 jest symbolem mocno mylącym - symbolem nie oddającym realiów życia Polaków pochodzenia żydowskiego za komuny. Ani potem nie było takiej powtórki a wcześniej... no cóż, można by się posłużyć także symbolem postacią np. Jakuba Bermana. ... i nie byłby to jedyny możliwy do wykorzystania "symbol". Pozdrawiam.
anonim2014.06.9 23:18
Temida "Kombatanci zydowscy o czym ty piszesz? " Też mnie to zdziwiło, ale ustawa http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910170075 mówi tak: art 4. Przepisy ustawy stosuje się również do osób, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego. Represjami w rozumieniu ustawy są okresy przebywania: 1) z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych: a) w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady, b) w innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych (...), c) w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, (...); 2) z przyczyn narodowościowych i rasowych w gettach; 3) z przyczyn politycznych, religijnych i narodowościowych: itd.. a uprawnienia te to: http://www.udskior.gov.pl/Jakie,sa,uprawnienia,polskich,kombatantow,mieszkajacych,za,granica,111.html#content
anonim2014.06.9 23:39
A kto zapłaci Plakom pokrzywdzonym przez żydów na kresach?? Niech żydzi pochwalą się jak witali kwiatami sowietów. I jak później prześladowali wraz z nimi Polaków.
anonim2014.06.10 0:23
Polski nie ma
anonim2014.06.10 5:42
@Viperski "...Tragedia Zydów nie spotkała sie z praktycznie żadnym współczuciem..." Polacy uratowali w/g różnych szacunków od kilkudziesięciu do kilkuset tys Zydów. Srednio dla uratowania jednego Zyda potrzebnych było 10 Polaków. Żydzi na Kresach uratowali kilkunastu Polaków. Z calym szacunkiem dla szlachetnego czynu - ostrzeżenie (bo na tym zwykle polegała zydowska pomoc) to nie było to samo to ryzykowanie życia swojego i swojej rodziny przez lata, dzień po dniu. Wam antykatolikom w waszym zacietrzewieniu obca jest choćby elementarna sprawiedliwość. I mam nadzieję, że jesteś jednym z wielu Zydów (hasbara) udzielających się na forach i "dyskretnie" pomijającym swe powiązania, pochodzenie etc Bo przy całej perfidii takiego postepowania lepsze to niż zaprzaństwo. Bywało tak, że Polacy zamieszkiwali w nieruchomościach pożydowskich. Ale kiedy zniszczono ich domy bądź wyrzucono ich z własnych to nie mieli innego wyjscia. Sprawcy tego zamieszania - Niemcy wypłacili Zydom odszkodowania. Polsce, która poniosła największe straty niestety - nie. Wyciąganie łap do Polski aby po raz kolejny zrobić geszeft na tragedii II wojny to nie tylko przejaw niebywałej pazerności ale także specyficzna "wdzięczność" za "Sprawiedliwych" i w ogóle za to, że gościli nad Wisłą kiedy pogonili ich w innych krajach. PS W 1968 pokłocili się z towarzyszami, z którymi wcześniej wspólnie dozynali polskie elity po Niemcach (pod hasłem walki z "faszyzmem" oczywiście). W latach powojennych w warstwie kierowniczej UB było ok 40 % Żydów (nie licząc głeboko zakonspirowanych) a ogólnie w społeczeństwie było ich ok 1 %. A tzw "pogrom" kielecki (raczej prowokacja kielecka) w ówczesnych realiach nie mógł odbyć się bez zgody i wiedzy UB. "... Żydami z pochodzenia byli: prezydent miasta Kielce - Tadeusz Zarecki, szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Andrzej Kornecki (Dawid Kornhendler), zastępca szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Albert Gruenbaum, szef Sekretariatu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego - Eta Lewkowicz-Ajzenman, dowódca, szef wydziału personalnego WUBP Kwaśniewski, dowódca oddziału wojskowego wysłanego na pomoc Żydom na Plantach - major Konieczny (Dane za "Antyżydowskie wydarzenia kieleckie 4 lipca 1946 roku. Dokumenty i materiały". Kielce 1994, t. II, s. 139, 81,102,106; "Zabić Żyda. Kulisy i tajemnice pogromu kieleckiego 1946", oprac. T. Wiącek, Kraków 1992, s. 6 i 11; K. Kąkolewski: "Komunistyczny antysemityzm, "Gazeta Polska" 6 czerwca 1996 r.). Do komunistów żydowskiego pochodzenia w Kielcach należeli m.in.: I sekretarz KW PPR Jan Kalinowski i kierownik wydziału Organizacyjnego PPR Julian Lewin (wg K. Urbański: "Kieleccy Żydzi", Kraków 1993, s. 191)..." W czasie pogromu w Kielcach przebywał żydowski zbrodniarz komunistyczny przysłany tam z Warszawy - Adam Humer. Historyk - Johnson stawia ciekawą tezę dotyczącą tego, że Stalin czynił Żydów wykonawcami swoich antysemickich zarządzeń ...
anonim2014.06.10 8:53
@Viperski Jest mi ich tak samo żal jak ofiar żydowskich zbrodniarzy z UB czy z Kresów. Poza tym ciągłe nadużywanie a wręcz epatowanie tragedią II wojny w imię draństwa antypolonizmu i hieniego geszeftu uważam nie tylko za żałosne ale także godne potępienia. @Lukin "Wszyscy możliwi zbrodniarze to Zydzi" Wyjątkowo toporne wykorzystanie ogranego do imentu chwytu erystycznego ad absurdam. To naprawdę nie jest forum gazetki perfidnie przejętej przez syna prominentnego działacza stalinowskiej agentury a jednocześnie brata przyrodniego stalinowskiego bandyty sądowego. Tam byc może takie prymitywne chwyty będą skuteczne. Tutaj mogą wzbudzić zachwyt co najwyżej wynajętych "cyngli" lub wolontariuszy z hasbary. Natomiast skoro już w tak plugawy sposób wyśmiewasz postawę Polaków to przypominam iż wspomniana kosmiczna dysproporcja - ilość uratowanych to tylko jeden z wielu symboli postawy naszych bohaterskich przodków podczas wojny. I pomimo ohydnych kłamstw popełnianych w imię obrzydliwego geszeftu przyjdzie pora iz świat pozna prawdę i oceni postawę oszczerców. Wielkimi Polakami byli i sa ludzie o różnym pochodzeniu(także o pochodzeniu zydowskim). Natomiast duża część Żydów nie tylko nie asymilowała (do czego każdy ma prawo) ale co gorsza "odwdzięczała się" za goszczenie ich w RÓŻNY sposób. A skoro dla "uzasadnienia" coraz to bardziej bezczelnych roszczeń wysuwa sie "argument" ich zasług to jestem zmuszony ukazać cały kontekst ich "wdzięczności" : kolaboracja z niemal wszystkimi wrogami Polski , litwactwo, koncepcja judeopolonii , lichwa , oszustwa , przejmowanie majatków po powstańcach styczniowych , mordowanie Polaków na Kresach i w ramach UB , donoszenie , dorżnięcie polskich elit oraz co gorsza - podmiana tychże , przenikanie - wciskanie się gdzie tylko da tylko po to aby tym skuteczniej realizowac swa polityke i wreszcie - swoiste "ukoronowanie" - plugawa antypolska akcja jako fragment hieniego geszeftu ... KTO przejmował majątki po powstańcach styczniowych ? KTO zajmował mieszkanka ?służbowe? za czasów Bermana ? KTO wysyłał Polaków pociągami śmierci na Kresach a potem kradł pozostawione przez nieszczęśników ? przysłowiowe pierzyny? KTO po 89 przejął mnóstwo nieruchomości pomimo tego iż wcześniej dostał już odszkodowania od sprawców-Niemców ? Do tego lichwa, rozpijanie chłopów, oszustwa, mafijne intrygi etc KTO wymendził już od Polski cięzkie miliardy (nie tylko w nieruchomościach) ? KTO zrobił na tragedii II wojny geszeft wielokrotnie a teraz wyciąga łapy do kraju najbardziej poszkodowanego ? PS. W roku 1901 na wielkim wiecu Żydów poznańskich, znany działacz polityczny, Jaffe, powiedział do zebranych: "...€œZwracam uwagę na stanowisko, jakie my, Żydzi zajmujemy na pruskim wschodzie. Przed prawie tysiącem lat przodkowie nasi przed grozą prześladowań przywędrowali z Zachodu do Polski. Nigdy nie wyparli się sprawy niemieckiej, po niemiecku mówili, mówili niemczyzną swej francuskiej i szwabskiej ojczyzny, kiedy ojcowie niejednego, co nas odsądza od niemczyzny, głęboko jeszcze tkwili w słowiańszczyźnie. A kiedy ten tu kraj przyłączono do Prus, wtedy to ojcowie nasi przejęli na swoje barki wielką część kulturalnego dzieła. Jeżeli miasta poznańskie stały się głównie warowniami niemszczyzny, to właśnie ojcowie nasi spełnili w tym kierunku dobrą, a może najlepszą część pracy. Tysiącami polonizowali się chrześcijańscy Niemcy, lecz żaden Żyd tego nie zrobił i nie zerwał związku swego z niemiecką ideą. Nie tylko więc stoimy na naszym prawie, ale stoimy też na szmacie ziemi, którą pomogliśmy zniemczyć, a na to dziś głównie kładziemy nacisk.”
anonim2014.06.10 9:09
Komentarz pod tym tekstem na portalu marucha.wordpress.com: "Parzcież wszyscy doskonale wiemy że zagrożeniem dla polskiego budżetu nie jest jakieś tam zadłużenie, ani wypłata należnych datków dla osób represjonowanych w czasie wojny, tylko Polsce zagraża Rosja i Putin wraz z szeroko rozbudowaną dywizją agentów wpływu, którzy cynicznie rujnują nasz kraj. Propaganda putinowska jest na tyle skuteczna, że wielu lemingów zostało omotanych i dokonują prorosyjskich wpisów na polskich portalach. To Rosja w głównej mierze odpowiada za degradację polskiej gospodarki. Jedyną nadzieją pozostaje głębsza integracja z UE i wejście do strefy euro."
anonim2014.06.10 10:19
@Viperski Na jakiej podstawie wysuwasz tak plugawe oskarżenie ? Bo ja swoja ocenę ich piramidalnej nadreprezentacji opieram na konkretnych danych. Czy może sadystyczne wizje grossa sa dla Ciebie dowodem. Tak jak ten krwisty opis jak to wieśniacy grali "w piłkę" głową obciętą Zydówce (potem okazało się, że owa Zydówka przeżyła wojnę) a może historyjka jak to "Ogień" kazał obciąć Zydówce język kiedy zapytano go czemu zamieszcza to w swojej książce skoro ponad wszelka wątpliwość udowodniono iż jest to ubecka fałszywka - ten stwierdził iz jest to ... nieprawda utrafiona (sic!). Nie chodzi o licytowanie się. Ale jako, że na całym świecie a nawet w Polsce obowiązuje narracja - dobrzy szlachetni Zydzi i zwyrodniali czy wręcz zboczeni (jak u Lewinkopfa bardziej znanego jako Kosiński - ojciec odwdzięczał się za uratowanie w UB a syn przenosząc swe zboczenia na swych wybrawców) to obowiązkiem nie tylko wynikającym z polskosci ale także ze zwykłego poczucia przyzwoitosci jest ukazanie całego kontekstu historycznego. Tym bardziej, ze to co nam zawdzięczają w porównaniu do tego jakich krzywd zaznali (dzięki upadkowi państwa - i jeszcze państwo podziemne i struktury na wychodźctwie robiły dla ratowania znacznie wiecej niz ich bracia za granicą). A ich "wdzięczność" świadczy o nich ci najmniej nie najlepiej. (
anonim2014.06.10 21:37
"mimo ze sie nie zgadzam w wielu pkt, jest Pan jedyny z ktorym tu mozna sensownie podyskutowac." Miło mi to przeczytać, choć w tym punkcie też się nie zgodzimy :) To tylko kwestia formy - a może nawet bardziej Pana odbioru, bo np. w wypowiedziach Kropelki nie rzuca mi się w oczy agresja formy, natomiast Observer1920 nie odbiega formą od Viperskiego (choć przewyższa go merytorycznie). Natomiast osobiście generalnie zgadzam się z argumentacją Kropelki i Observera. "Jezeli sie tak nie dzieje, to wina wladzy ale nie tych ktorzy skutecznie domagaja sie swojego." Winą władzy jest także, jeśli ulega tej "skutecznej" presji, zwłaszcza, jeśli dzieje się to niezgodnie z prawem, lub z zastosowaniem innej wykładni prawa dla tej grupy roszczeń niż innych. Bo jeszcze raz zapytam, kto to są "ci którzy skutecznie domagają się"? I co znaczy "swojego"? Jasne prawo dziedziczenia powinno być w tej sprawie jedyną podstawą, na którą cierpienia narodu, które się w tej dyskusji pojawiają, nie powinny mieć znaczenia. "Co do przykladu z cmentarzami. Prosze sobie wyobrazic ze Kosciol Katolicki w Polsce bylby rozwiazany, wiekszosc jego czlonkow pomordowanych, na kilkadziesiat stracilby swoj majatek a np Powazki w Warszawie bylyby sprzedane a na nich postawiony supermarket. Wystarczy?" Z zastrzeżeniem: nie "rozwiązany", bo nikt gmin żydowskich nie rozwiązał - one przestały istnieć: nie ma struktury, nie ma wyznawców - w większości pomordowanych; nie ma kto nawet utrzymywać tych cmentarzy, tak, jestem sobie w stanie to wyobrazić: to się dział i dzieje: w moim mieście na zachodzie Polski na miejscu cmentarza poniemieckiego jest park, a cmentarza moich pradziadków na zachodzie Ukrainy dawno już nie ma). I godzę się z tym - choć w szufladzie u babci ciągle leży pożółkły carski akt własności ziemi. Na tym świecie po prostu nie ma nic wiecznego, nic "na zawsze". Napisał Pan: "na kilkadziesiat stracilby swoj majatek" Tu rodzi się pytanie - po jakim czasie można przyjść i powiedzieć - ta budowla, ta ziemia należała do mojego narodu? "A jesli nawet w strukturach komunistycznego panstwa Polskiego byla jakas liczba Polakow zydowskiego pochodzenia, a na pewno nie byla to wiekszosc..." nie jestem pewien, czy w wierchuszce, zwłaszcza pierwszych władz, tych, które zaprowadzały stalinowskimi metodami nie było większości; natomiast jest faktem, że udział osób żydowskiego pochodzenia we władzach i bezpieczeństwie był ogromnie ponad statystyczną średnią... "gdyz fizycznie taka wiekszosc nie mogla powstac," ... no właśnie - a jednak stworzyła rzucająca się w oczy reprezentację... tak wyraźną, że aż ich właśni towarzysze na górze postanowili się ich pozbyć. "to ten fakt nie odbiera prawa dochodzenia sprawiedliwosci tym ktorzy przez to panstwo cierpieli". To prawda. Ja nazwiska Bermana użyłem w podobny sposób, jak Pan marca 68, pisząc, że może być on symbolem losu Żydów w Polsce powojennej. Otóż los Żydów w powojennej Polsce to nie była martyrologia. Żydzi nie byli ciągle prześladowani. Zwłaszcza przez państwo. Był marzec 68, ale były tez lata z ogromnymi, możliwościami kariery. Na ogół nienomenklaturowi Polacy żydowskiego pochodzenia nie mieli innych gorszych warunków, niż reszta nienomenklaturowych Polaków. O tym, niestety, trzeba pamiętać, jeśli rozmawiamy o pieniądzach. A o nich jest ta dyskusja. Kłaniam się :)
anonim2014.06.11 14:44
Po raz kolejny Polska pozwala z siebie robić frajera. I to za pieniądze podatników.