18.10.21, 11:05Fot. flickr

Polski Kościół zainaugurował diecezjalne etapy Synodu

W polskich diecezjach, podobnie jak w całym Kościele powszechnym, w niedzielę 17 października zainaugurowano diecezjalne etapy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Oprócz biskupów i duchowieństwa diecezjalnego uczestniczyli w nich członkowie męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz przedstawiciele wspólnot i ruchów kościelnych, delegacje wspólnot parafialnych, osoby konsekrowane, rodziny, katecheci i młodzież.

Wszyscy ochrzczeni winni w tym uczestniczyć, bez prawdziwego uczestnictwa całego Ludu Bożego mówienie o komunii będzie tylko pobożnym życzeniem – powiedział w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zaznaczył również, że zaproszone do uczestnictwa w Synodzie są najpierw struktury wspólnego, synodalnego rozeznania, jak na przykład parafialne i diecezjalne rady duszpasterskie, rady prezbiterów, ruchy, stowarzyszenia, ale na swój sposób również wszyscy ochrzczeni.

Prymas Wojciech Polak w swej homilii wygłoszonej w Gnieźnie zauważył, że w zainaugurowanym właśnie ważnym wydarzeniu Synodu „nie chodzi o organizowanie wielkich wydarzeń, zmianę jakiejś zewnętrznej struktury, że miejscami się pozamieniamy, ale o pewien styl życia i relacji”. Metropolita gnieźnieński stwierdził także: „Nikt z tej wspólnoty nie jest wykluczony. Nikt nie może być zostawiony samemu sobie. Nikt nie powinien mówić, że to go nie dotyczy”.

„Chcemy dyskusją, modlitwą, pracą, posługą wesprzeć myśli, intencje i pytania Ojca Świętego i całego Kościoła” – mówił z kolei podczas inauguracji synodalnej w Szczecinie abp Andrzej Dzięga. Arcybiskup szczeciński zauważył również, że każde pokolenie, także w dziejach Kościoła, musi na nowo podjąć refleksję nad swoimi możliwościami, tożsamością, drogą pośród cierpień, kłopotów i zmagań ku temu, co jest istotą Bożego ładu, co jest istotą Bożej drogi oraz tego, do czego nas Bóg zaprasza w Jezusie Chrystusie i w mocy Ducha Świętego.

Inaugurującym diecezjalny etap Synodu Mszom świętym towarzyszyły wykłady na temat synodalności w Kościele, zarówno w kontekście historycznym, jak i w odniesieniu do współczesności.

Rozpoczęte w niedzielę 17 października we wszystkich diecezjach na świecie, w tym w Kościele w Polsce, Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, zostało zwołane przez papieża Franciszka i zainaugurowane 9-10 października w Rzymie. Towarzyszy mu hasło „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 r. – powszechna.

 

ren/ekai.pl

Komentarze

Lacmus2021.10.19 12:36
Jeśli jest taka OTWARTOŚĆ do publicznej- o przepraszam - katolickiej DEBATY to ważne aby się dobrze przygotować na wzór przyjętych nieformalnych PROJEKTÓW NA II Sobór Watykański i na samym początku przedstawienie DOWODÓW ze strony Katolików ( wiernych K.K. i Tradycji), że obecna EWOLUUJĄCA wspólnota religijna określająca siebie jako "Kościół" i reprezentowana przez sprotestantyzowanego biskupa Bp Bergollio NIE JEST JUŻ KOŚCIOŁEM KATOLICKIM. Dlatego NIE JEST MOŻLIWYM PRZYJMOWANIE ŻADNYCH MODERNISTYCZNYCH , HERETYCKICH MYŚLI, MARZEŃ i INTENCJI obecnego Biskupa Rzymu i DEBATOWANIE o masońskiej polityce zeświecczonych hierarchów NEOkościoła. A jeśli tak często BP. Bergollio mówi o RÓŻNORODNOŚCI i pozytywnych aspektach tego zjawiska to warto pomyśleć o możliwości DECYZJI - POKOJOWEJ ZGODY i możliwość dania WYBÓRU dla wiernych pomiędzy Kościołem Katolickim i Tradycji a Neokościołem posoborowym. Wszak zasługi M. Lutra zostały docenione przez Watykan a nawet przyznano im RACJĘ WYŻSZOŚCI. Najwyższy czas ZAKOŃCZYĆ tą hipokryzję i kłamstwa. Katolicy żądają ZWROTU Kościołów Katolickich aby mogli sprawować JEDEN PRAWDZIWY KULT Bogu w Trójcy Jedynemu w Liturgii Mszy świętej w rycie trydenckim.
inio2021.10.18 19:55
won ebane czerwone komuchy do swojego komunisty tate Bergoglio
Anonim2021.10.18 15:22
ja pier..le diecezjalne etapy synodu ,genialne ,no normalnie nobla dać
PILNE!!!!2021.10.18 12:55
Parafianie KK NIE MAJĄ ŻADNEGO WPŁYWU na swój kościół w przeciwieństwie do synodów kościołów ewangelickich, w których również świeccy biorą czynny udział. Dlatego KK jest jaki jest - ZABETONOWANY
EtapWielkiegoWymieraniaArcyKleroKanalii2021.10.18 12:14
Najważniejsze, żeby trwał etap Wielkiego Wymierania Arcy-Klero-Kanalii typu Janiak. Stare niech wyzdycha w konwulsjach, wczepione pazurami w złote fotele pałacowe. A "nowe" niech się nie pojawia w seminaryjnych Jaskiniach Dewiacyjnej Deprawacji Młodych Mężczyzn. Ufam, że doczekam tego pięknego momentu, kiedy nie będzie już żadnego starego arcy-pasożyta w koronkowym peniuarze, który mógłby dokonać zamknięcia ostatniego seminarium.
Anonim2021.10.18 11:13
Czyli zjazdy PiS (Pedofili i Sympatyków)😁😁😁.