28.09.19, 18:40Screenshot - https://odsieczdlanadwornej.pl

Pomóż uratować kościół w Nadwórnej! [UDOSTĘPNIJ]

Ksiądz Mateusz Świstak z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nadwórnej poprosił redakcję o zamieszczenie tego ogłoszenia na stronach portalu. Zamieszczamy więc i apelujemy do wiernych czytelników o wsparcie materialne dla tej podlwowskiej parafii i niestrudzonego jej proboszcza w tym nieprostym przecież dziele.

TUTAJ możesz pomóc (KLIKNIJ)

------------------------------------

 

Nazywam się Mateusz Świstak. Jestem księdzem katolickim, pochodzę z parafii Dębno w diec. tarnowskiej a od ponad roku jestem administratorem parafii Nadwórna na Ukrainie w archidiecezji lwowskiej. I mam przed sobą ogromne wyzwanie – odnowienie kościoła, w którym modli się wspólnota, którą powierzono mojej opiece.

Mamy przepiękny kościół, sięgający swoimi początkami przełomu XVI i XVII wieku, rozbudowany tuż przez II wojną światową, gdy parafia liczyła około 6000 osób (nagły rozwój przemysłu naftowego i handlu sprowadził nowych mieszkańców). A potem przyszła wojna, po wojnie przyszli Sowieci. I kościół stał się magazynem dla okolicznych kołchozów, a plebania – przychodnią lekarską. W środku świątyni położono tory, którymi małymi wózkami przewożono ziemniaki, buraki, zboże, różne produkty.

Szczęśliwie, parafianie wywieźli łaskami słynącą ikonę Matki Bożej Nadwórniańskiej „Strażniczki naszej nadziei”, którą przewieziono do Legnicy i umieszczono w bocznej kaplicy katedry.

CO CHCEMY ZROBIĆ?

Wspólnota katolicka odzyskała kościół (1991) i plebanię (2009) w stanie zdewastowanym użytkowaniem i nieskażonym remontami przez ostatnie dziesięciolecia. Siły parafian i przyjaciół z różnych zakątków świata pozwoliły doprowadzić je do stanu używalności. I właściwie tyle.

Kościół jest zawilgocony (nie ma odwodnienia), dlatego na niektórych ścianach zadomowił się grzyb. Z dachu dochodzą niepokojące trzaski i miejscami cieknie. Kościół jest olbrzymi (nie stać nas na ogrzewanie), na ścianach robią się zacieki i wymagają odremontowania, a nasza parafia liczy obecnie tylko 100 osób.

Koszt I etapu prac, czyli odwodnienia to równowartość 40.000$ (równowartość jakiegoś miliona hrywien – podaję koszt w dolarach, ponieważ kurs hrywny jest niestabilny i bardzo skacze). Planowany remont podzieliliśmy na kilka etapów. Pierwszy dotyczy właśnie odwodnienia, kolejny zabezpieczenia przeciekającego dachu, potem wymiana okien (ledwo się trzymają i mogą wypaść ze ścian lada dzień. Wewnątrz wymiany wymaga instalacja elektryczna, bo ta stara pamięta jeszcze czasy komunizmu. I jeszcze marzenie – odnowienie wnętrza, bo te zacieki okropnie szpecą, wykonanie ołtarza dla kopii cudownej ikony Matki Bożej Nadwórniańskiej.

Parafianie twierdzą, że się nie poddadzą i o kościół będą walczyć. Postanowili, że własnymi siłami uzbierają 5.000$, które będą musieli odłożyć ze swoich niskich pensji i emerytur. Dla uzmysłowienia jaki to dla nich wielki wysiłek, podam kilka „finansowych” informacji. Średnia wypłata na Ukrainie to jakieś 6.000 hrywien, ale np. za pełny bak w samochodzie, ok. 50 l trzeba zapłacić 1.500 hrywien, opłaty za gaz i prąd to czasem wydatek rzędu 4.000-5.000 hrywien miesięcznie a kurs dolara to w ostatnim czasie około 25 hr.

Dlatego postanowiłem rozpocząć akcję we współpracy z Fundacją Auxilium z Tarnowa (pochodzę z tej diecezji). Fundacja udostępniła subkonto na zbiórkę.

A Ciebie proszę Czytelniku o pomoc, dar serca, dziesięcinę – tyle ile uznasz za słuszne. Nie proszę dla siebie, ale dla moich parafian. Bo widzę ich wysiłek, serce i zaangażowanie w uratowanie kościoła a przez to parafii. Widzę, że ich szczera troska o swoją świątynię jest też znakiem i świadectwem dla innych. Do naszej parafii przychodzą tez ludzie z zewnątrz, zaciekawieni życiem naszej małej wspólnoty. Podejmując się tego wielkiego wyzwania robimy to nie tylko dla nas ale dla przyszłych pokoleń i wszystkich ludzi dobrej woli, których kiedyś do naszej świątyni przyprowadzi Boża Opatrzność.

Wierzę, że Kościół sięga ponad polityczne granice, że ten, kto prosi znajduje, a kołaczącemu otworzą. Proszę Cię zatem o pomoc. By kościół w Nadwórnej był wciąż żywy, służył następnym pokoleniom a ludzie mogli liczyć na obecność kapłana.

NA CO ZBIERAMY W I ETAPIE?

Pierwszy etap prac remontowych dotyczy odwodnienia budynku kościoła i jego otoczenia. W zakres planowanych prac wejdą: odkopanie, osuszenie i izolacja pionowa fundamentów kościoła, wykonanie odwodnienia terenu, odprowadzenie wody deszczowej, założenie kratek ściekowych na placu kościelnym, położenie rur dla odprowadzania deszczówki, sprawdzenie stanu i wstawienie nowych rynien, sprawdzenie stanu dachu (więźba dachowa) i przygotowanie go do wymiany pokrycia

Przewidywany koszt inwestycji 40 000 $ (160.000 zł)

Przewidywany początek robót – lato 2020

TUTAJ możesz pomóc (KLIKNIJ)

odsieczdlanadwornej.pl

Komentarze

Baruta2020.01.31 9:00
Teraz bezdomni są okrutnie bogaci. Zypytajcie któregoś może sam kościól odbuduje. Skoda że ten co samochodami tak Rydzyka obdarowywał zmarł.
Nadworna2019.09.30 18:24
Ze smutkiem czytam niektóre komentarze. Znam trochę to miasto i ten kościół. Widziałem tą nieliczną grupę wiernych wychodzących po mszy.. To naprawdę biedna parafia. Żaden ksiądz tam się nie dorobi Mercedesa. Ale to jest ślad polskości tego miejsca na Pokuciu. Tam są groby polskich legionistów z II Brygady. Tam przez wieki działa się polska historia, a ten kościół jest tego świadectwem. I dlatego proszę o rozwagę przed umieszczeniem komentarza bez zapoznania się witryną tej parafii. Ja zachęcam do życzliwości dla inicjatywy tego młodego księdza.Pozdrawiam wszystkich.
oficer LWP2019.09.29 17:03
PIS nie miał skrupułów aby dać 100 milionów na żydowski cmentarz to może da z 500 tys na kościół? oczywiście, że nie da
Były katolik2019.09.29 10:53
Bogaty kościół katolicki posiadający ogromne majątki odzyskane ziemie, nieruchomości i majątki niech wyłoży na remont a nie żebrze jak jakaś biedna instytucja
oficer LWP2019.09.29 15:29
100 milionów już przygarnął sam Rydzyk, który urządza kolacyjki dla zażydzonego PIS i jego nadzorcy Danielsa z żydowskiej loży masońskiej "chabad lubawicz" a wiadomo, że żydostwo nigdy się z nikim nie dzieli
katolik2019.09.29 7:54
jak jest mowa o kościele to szatan aż wyje z nienawiści ,a kim jesteś człowieku,oby dosięgło cię Boże Miłosierdzie
Jan Radziszewski2019.09.29 3:29
oficer LWP -+ ot to cię czeka przez całą nigdy nie niekończącą się wieczność 20 IV [1937 r.] Pan Jezus dał mi dzisiaj przeżyć grozę i katusze duszy potępionej. Duszę moją przenikała miłość Jezusa. Czułam Jego obecność przy sobie, toteż ani na chwilę nie traciłam pokoju duszy, pomimo [114] że przed duszą rozgrywały się sceny straszne. Zdawało mi się, że jestem maleńką dzieciną spoczywającą w objęciach matki i z jej ramienia, z wysoka, spoglądającą na coś, co się przede mną dzieje. Do jakiegoś potępieńca zbiegło się naraz wielu szatanów. Nie widziałam ich, a jednak miałam tę świadomość, że są tuż; że są potwornie obrzydliwi i straszni, a tak samo obrzydliwy był ów potępieniec. Szatani rozdzierali mu serce. Zdawało mi się, że tak jak blaszkę złota można rozklepywać i rozciągać na włosowate niteczki, tak oni rozrywali i rozciągali to serce, zalewając je roztopionym ogniem. Czułam, że był to ból straszny, [115] niepojęty, i zrozumiałam, że cierpieć miał ów potępieniec to rozdarcie serca i ten ogień przez całą wieczność za to, że nie nosił za życia ani iskry ognia miłości Bożej w swym sercu. Równocześnie inni szatani wbijali nieszczęśliwemu ogniste gwoździe - osobno w oczy, w uszy [za to], że tymi zmysłami nie chwalił Boga. Skroń jego obijali również rozpalonymi gwoźdźmi – za to, że nie korzystał z ran cierniowej korony Zbawiciela. Zalewali szatani te rany rozpaloną smołą, by palić umysł, który – stworzony na to, by Boga poznawać - zajmował się sobą, stworzeniami i grzechem. Zęby wyrywali równocześnie z taką wściekłością, że szarpali głową na wszystkie strony, podrzucali nią [116] w górę, uderzając o jakieś ogniste sklepienie, a potem rzucali w czeluście i znowu czynili to samo. Nieszczęsny wydawał z siebie straszliwe wycia, piski, którym odpowiadało echo całego piekła, groźne jak ryk lwów czy szakali i więcej jeszcze. Trwało to wszystko tylko chwilę, lecz duszą wstrząsnęło do głębi.
oficer LWP2019.09.29 15:27
bardzo bronisz tych 100 milionów, które dostał Rydzyk aby ani złotówki mu nie ubyło, dla judesejów (twoich panów) zażydzony PIS ma a na kościół nie ma? przecież swoje ryje codziennie sobie kościołem przyozdabiają a klechy za kasę od PIS biją brawo i jeszcze od ludzi (najczęściej emerytów) biorą każdą kasę jaką się a na kościół w banderowskiej Ukrainie nie mają, przecież Ukraina to największy przyjaciel PIS i klechów, brać od Polaków to każdy chce, od natura pisowców
oficer LWP2019.09.29 0:50
może Rydzyk pomoże, dostał od PIS-u już ponad 100 milionów, może PIS pomoże, daje Ukrainie gaz za darmo to może i da na kościół, ma PIS miliardy aby fundować judeseją bezpłatne bazy w Polsce (jedyni na świecie) to może pomoże? oczywiście , że nie pomoże bo na takie rzeczy to oni nie mają, może coś z funduszu kościelnego? też nie? szkoda
Jan2019.09.29 7:15
Och! Twój proces krystalizacji i oczyszczenia i wszyscy odczują całą grozę swojej nędzy.! ale sprawi, że będzie w Tobie wiele cennej energii!
oficer LWP2019.09.29 15:36
może odniesiesz się do zbiórki na kościół? za trudny temat?
ja2019.09.29 10:56
Byłeś w zbrodniczym wojsku to wypad
oficer LWP2019.09.29 15:22
"wypad" za słownikiem języka polskiego 1. krótkotrwałe wyjście lub wyjazd dokądś 2. krótkotrwała zbrojna wyprawa 3. w grach sportowych: szybkie działanie ofensywne bezpośrednio w kierunku bramki lub kosza przeciwnika 4. w szermierce: atak polegający na wyprostowaniu uzbrojonego ramienia i gwałtownym ruchu zawodnika ku przodowi 5. w skokach narciarskich: pozycja przy lądowaniu polegająca na wysunięciu jednej narty do przodu i przyklęknięciu na drugiej
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.09.29 0:09
Gdyby koloratkowi przestali wydawać na alkohol, narkotyki, prostytutki i limuzyny, to kasa by się od razu znalazła. Zarobi taki kiecol 2 tysiące w niecałą godzinę (np. kiedy odprawia pogrzeb), a potem to przepier.doli. A dobrzy ludzie muszą robić za minimalną.
Jan2019.09.29 7:06
wcale nie jest to pewne!
Olej2019.09.28 23:56
Pomóc może i trzeba jednakże rodzą się wątpliwości co do relacji z Ukraińcami i stosunku miejscowych władz do polskiego ośrodka kultu. Ukraińska diaspora w Polsce ma dość wydatną pomoc państwa polskiego i tolerancyjny stosunek społeczeństwa polskiego, nie ma reakcji mogących prowadzić do konfliktów. Jest tolerancja i pewna dobrotliwość polska sprowadzająca się do maksymy niech sobie żyją obok nas, cieszą się życiem i szczęściem wspólnego losu. Nie wiem czy podobny odbiór Polaków jest na Ukrainie ? Dlatego uważam, że powinna być reakcja tamtego społeczeństwa, reakcja solidaryzowania się wspólnotowego, duchowego i religijnego, w cerkwiach nasi bracia ukraińscy, duchowni powinni ogłośić apel o wsparcie, niechaj by symboliczne, aby miało charakter jednania ludzi w braterstwie i społecznej wspólnocie Polaków i Ukraińców. Potrzeba jest takiej próby, sprawdzianu na ile nas tam chcą lub tolerują, abyśmy nie robili działań niechcianych, lub źle odbieranych. Gdyż po czasie może się okazać, że polski wysiłek będzie obiektem niezgody i pójdzie na marne.
katolik2019.09.28 21:52
człowiek czasem jest gorszy od zwierzęcia,zwierzę można zrozumieć ,bo jest tylko zwierzęciem....Lepiej zamilcz.
andrzejhahn32019.09.28 21:50
SRAM NA OBRZYDLIWY ZBRODNICZY kosciol katolicki
Jan2019.09.29 7:03
Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy.
oficer LWP2019.09.29 15:38
słowo "sram" ma podnieść twoją inteligencję i mądrość czy pokazać prostactwo umysłowe?
Jan2019.09.29 16:00
Inteligencja emocjonalna nie gwarantuje sukcesu, nie chroni przed kryzysami, ale ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli w życiu kierujesz się głównie intelektem, a mało dbasz o emocje swoje i innych, możesz stracić wiele! a człowiek wszędzie idzie ze swoim prostactwem, albo że prostactwo idzie z człowiekiem. On sobie idzie, a prostactwo idzie razem z nim? świadczące o umysłowej niedyspozycji! a czy Twoje prostactwo umysłowe jest zrozumiałe? argumentowanie jest zajęciem bardzo męczącym, wymaga myślenia i wysiłku. pozdrawiam
andrzejhahn32019.09.28 21:49
po co......................kosciol katolicki jest to obrzydliwa i zbrodnicza instytucja i z samej jeno tej racji powinien zostac albo zdelegalizowany jak kazda zbrodnicza organizacja lub po prostu zniszczony
Jan Radziszewski2019.09.29 3:27
ot to cię czeka przez całą nigdy nie niekończącą się wieczność 20 IV [1937 r.] Pan Jezus dał mi dzisiaj przeżyć grozę i katusze duszy potępionej. Duszę moją przenikała miłość Jezusa. Czułam Jego obecność przy sobie, toteż ani na chwilę nie traciłam pokoju duszy, pomimo [114] że przed duszą rozgrywały się sceny straszne. Zdawało mi się, że jestem maleńką dzieciną spoczywającą w objęciach matki i z jej ramienia, z wysoka, spoglądającą na coś, co się przede mną dzieje. Do jakiegoś potępieńca zbiegło się naraz wielu szatanów. Nie widziałam ich, a jednak miałam tę świadomość, że są tuż; że są potwornie obrzydliwi i straszni, a tak samo obrzydliwy był ów potępieniec. Szatani rozdzierali mu serce. Zdawało mi się, że tak jak blaszkę złota można rozklepywać i rozciągać na włosowate niteczki, tak oni rozrywali i rozciągali to serce, zalewając je roztopionym ogniem. Czułam, że był to ból straszny, [115] niepojęty, i zrozumiałam, że cierpieć miał ów potępieniec to rozdarcie serca i ten ogień przez całą wieczność za to, że nie nosił za życia ani iskry ognia miłości Bożej w swym sercu. Równocześnie inni szatani wbijali nieszczęśliwemu ogniste gwoździe - osobno w oczy, w uszy [za to], że tymi zmysłami nie chwalił Boga. Skroń jego obijali również rozpalonymi gwoźdźmi – za to, że nie korzystał z ran cierniowej korony Zbawiciela. Zalewali szatani te rany rozpaloną smołą, by palić umysł, który – stworzony na to, by Boga poznawać - zajmował się sobą, stworzeniami i grzechem. Zęby wyrywali równocześnie z taką wściekłością, że szarpali głową na wszystkie strony, podrzucali nią [116] w górę, uderzając o jakieś ogniste sklepienie, a potem rzucali w czeluście i znowu czynili to samo. Nieszczęsny wydawał z siebie straszliwe wycia, piski, którym odpowiadało echo całego piekła, groźne jak ryk lwów czy szakali i więcej jeszcze. Trwało to wszystko tylko chwilę, lecz duszą wstrząsnęło do głębi.
Jan2019.09.29 7:01
Jesteś procesem bardzo uciążliwym, a twoje słowa są sekciarskie i zaściankowe. Można przewidzieć, że z całą swoją grozą i nędzą pozostaniesz sam z sobą , aby się z tego wyzwolić, to będzie czas długi i żmudny, tak jak droga od fałszywego progresywizmu w przededniu rewolucji francuskiej i bolszewickiej! pozdrawiam
Auferetur Inferunt Insaniam - kike is back2019.09.28 20:28
Dear Auferetur Inferunt Insaniam, Jonasik , eye-catching disguise, stupid but not stupid enough to fool anyone. How is the shitty business, du eine kleine jüdische läuse?
KleroPasożytDożywotnioZbieraNaKościelneRynny2019.09.28 20:26
Po co 100 ludziom w parafii taki mega kloc? Nawet, jak go trochę odpicują, to kto to będzie utrzymywał? Ogrzewał takie kubatury, łatał tysiące metrów dachów, oświetlał i ubezpieczał? Pambuk, bozia, jezusek i jamiołki? Typowy polski kleruch gra na litość. Chciałby przejąć strumień mamony na odnawianie olbrzymiego kloca i spokojnie sobie za tę forsę pasożytować. Ten system stałego zbierania "na rynny" ukazał film "Kler".
Jan2019.09.29 6:39
Nie wyrośniesz z tego że dostosowujesz się jedynie do mijającej chwili ani do tego że tylko krytykujesz innych i zakładając, że sam jesteś nieomylnymi prętem mierniczym!
JONASIK2019.09.28 19:43
"nasza parafia liczy obecnie tylko 100 osób" Na 100 osób to sobie postawcie namiot. Taki was zmieści z marginesem: https://www.profinamiot.pl/SALE/91118.html?utm_source=google.pl&utm_medium=pla-css-shoptail&utm_campaign=Partyzelt&utm_term=91118&utm_content=produktlink&gclid=CjwKCAjwibzsBRAMEiwA1pHZrr7mvPiiLbqDLXHpzuERGuY0_KtrKcHPfBNKsnLUFgYNRo32Z8ZfzBoCrEAQAvD_BwE
Jan2019.09.29 6:29
Jaki to wszystko ma wpływ na problem, który rozpatrujemy? Oznacza to, że chełpliwe i głośne twierdzenia tych, którzy wieszczą!
Atheisten sind dumm - A. Einstein2019.09.28 19:15
W 1981r. Gaëtan Dugas homoseksualista padł pierwszy na AIDS. Od tamtego czasu homoseksualizm przy użyciu broni jaka jest HIV-AIDS zamordował dziesiątki milionów ludzi. Homoseksualiści są na zbiorowej liście największych zbrodniarzy w historii ludzkości. I dalej bezkarnie morduje .... i paraduje. A skąd się wziął HIV-AIDS? Z Afryki, z zoofilii. Szukający nowych "wrażeń" zboczeńcy z Europy, USA i Kanady mieli seks z ... małpami. Tak z małpami, cyt.: "Pre-1980. It is widely believed that HIV originated in Kinshasa, in the Democratic Republic of Congo around 1920 when HIV 𝐜𝐫𝐨𝐬𝐬𝐞𝐝 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐞𝐬 𝐟𝐫𝐨𝐦 𝐜𝐡𝐢𝐦𝐩𝐚𝐧𝐳𝐞𝐞𝐬 𝐭𝐨 𝐡𝐮𝐦𝐚𝐧𝐬. Up until the 1980s, we do not know how many people were infected with HIV or developed AIDS.
Max Fiend2019.09.29 18:02
Bzdury jak zawsze. Wirus SIV istniał od ok. miliona lat i przeszedł na człowieka nie przez kontakty seksualne, tylko przez to, że jakiś myśliwy zjadł mięso zarażonego szympansa ok. 1908 roku. To w nim ten wirus zmutował do HIV. Propagacja nastąpiła przez kontakty heteroseksualne tak samo jak roznosi się teraz i jak roznoszą się wirusy HSV2 i HPV. list z 3 stycznia 1954 r. Na rok przed śmiercią Albert Einstein pisał do filozofa Erika Gutkinda: "Słowo "Bóg" jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych legend, ponadto dość dziecinnych. Żadna interpretacja, niezależnie od tego, jak subtelna, nie może tego zmienić".
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.28 19:13
Złamanego grosza nie dawać nierobom pasożytom społecznym w czarnych i purpurowych kieckach. Niech im Rydzyk kupi.
Andrzej Ryszkiewicz2019.09.28 20:31
Dzielnicowy napisał,że nieroby i pasożyty,pisze tak,a nie nic wie na ten temat.Ma prawo tak uważać i pisać,co chce,ale w ten sposób się tylko kompromituje.Nie warto powtarzać komentarzy niemyślących,warto mieć na ten temat własne zdanie.A prawda taka jest,że są pasożyty,czyli darmozjady,a niektórzy nie.
Jan2019.09.29 6:24
Nie wiem czy Twój umysł nie zatrzymują się na hasłach dnia, a czy dociekasz głębiej, bo widzisz więcej niż widzą inni i czy Twoje życie obejmuje szerszą rzeczywistość?
KKK2019.09.28 19:05
Nawet gdyby ktoś z was lewaków pomylił się i wpłacił jakąś sumę , to odesłalibyśmy mu z powrotem. Ten kościół koło Lwowa nie potrzebuje wsparcia od was śmierdzących lewaków , od komunistycznej zarazy i od tęczowej zarazy.
oficer LWP2019.09.29 16:23
chyba żartujesz
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2019.09.28 19:03
Co jest ulubionym miejscem na posiłki much? Goowno! Co jest ulubionym miejscem muchy blogowej? Goowno - 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲. Z goowna - 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 odleciała mucha, nawet ona miała dosyć, ale się znalazła inna, radziecka i poczuje się jak u siebie w domu. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 wypełnia blogi tym samym smrodem.
Pomagam ludziom2019.09.28 18:58
Nie dam ani złotówki, niech idzie do pracy, niech zarobi. W Polsce jest coraz mniej katolików, co cieszy, bo za parę lat nikt już nie będzie chciał by ta organizacja była opłacania z budżetu państwa, Polacy zrozumieją że utrzymywanie watykańskich placówek na terenie Polski to nic dobrego. Skończymy jak druga Irlandia.
Jan Radziszewski2019.09.28 22:32
a ty duraku skończysz jak ta babcia Wizja ukochanej Babci Opuszczaliśmy się niżej. Opuszczaliśmy się do samego dna piekła. W jednym z kręgów zobaczyłam swoją Babcię. Tak, mamę mego Ojca. Moją dobrą, czułą, wspaniałą Babcię. Demon szczypcami wyciągał jej język. Szczypce rozżarzone. Od tych szczypiec zapala się język i całe ciało zwęgla się. I kiedy proch z ciała powinien się rozwiać i męczarnię się skończą, ona znów – demon otwierał szczypce, język wypadał i na tym miejscu proch się łączył i – ona znów stawała się tą, co poprzednio. I męczarnie trwały dalej. Ona krzyczała, ale powiedzieć nic nie mogła. Patrzyła na mnie wytrzeszczonymi oczami i wyciągała ręce. Nie mogłam na to patrzeć. Ponieważ pomóc jej w niczym nie mogłam. Nie mogłam wyciągnąć do niej rękę i ochłodzić jej język. Okazuje się, ona przeklinała. Ona przeklinała. Zrozumiałam, dlaczego z nią nie przyjaźnili się sąsiedzi. Strasznie to mówić. Boleśnie to mówić. Jej syn, mój Ojciec, znajdował się w raju, a jego mama całą wieczność będzie przebywać tu. Nie mogłam się ruszyć z miejsca. I gdyby nie Anioł, to chyba stałabym i stałabym tam. Płakałabym i krzyczałabym. Krzyczałabym zamiast niej. Nie wiem, jak znaleźliśmy się jeszcze niżej. 1 uzupełnienie ze świadectwa w cerkwi „Źródło życia”: … Odwróciłam się i zobaczyłam oczy mojej Babci. Tylko co w Niebiosach widziałam mego Tatę, jej syna. On, jak głownia, wyrwana z ognia, a moja miła Babcia, u niej tyle ikon było, ona umiała tyle modlitw, a teraz wielki demon szczypcami wyciąga jej język. Od rozpalonych szczypiec zaczyna się on palić. Powoli, powoli spala się, ogień pełznie do krtani. Z początku ona krzyczy, potem chrypi, wypala się, wypala się cała, całe jej wnętrze i w końcu pęka, został tylko popiół … zaraz się on rozwieje, - miałam nadzieję - , miałam taka nadzieję, że on się rozwieje. Ale, nie. Popiół spada kupką, szczypce rozwierają się i spalony kawałeczek języka spada na ten popiół i ona znów powstaje, odtwarza się. I męczarnie rozpoczynają się od nowa. Już ponad 30 lat ona jest tam, a dalej – wieczność. Rzuciłam się, aby pomóc jej. Czułam, że mam wilgotna rękę, tę, za którą trzymał mnie Anioł. Chciałam chociaż tylko trochę ugasić, ugasić ten płomień. Ale napotkałam postawioną przeszkodę. I nie zdołałam dotknąć, a ona… ona patrzyła na mnie, ona błagała mnie oczami
Jan2019.09.29 6:13
Ja bym się tak nie martwił " W totalnie zaplanowanym świecie ludzie będą strasznie samotni. Jeśli całkowicie stracą z oczu Boga, odczują całą grozę swojej nędzy. Następnie odkryją małą trzódkę wyznawców jako coś całkowicie nowego. Odkryją ją jako nadzieję, która jest im przeznaczona, odpowiedź, której zawsze potajemnie szukali."
anonim2019.09.28 18:58
A plebania obok kościółka taka duża,pomalowana, z nowym dachem i trzema garażami... do roboty klesze nieroby a nie tylko wyłudzać kasę od ludzi!!!
Jan2019.09.29 6:17
Jeśli prawdą jest, że człowiek widzi tylko sercem, to jakże jesteśmy ślepi!
Patriota 2019.09.29 11:55
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.