31.07.21, 07:10Michelangelo Merisi da Caravaggio, "Ścięcie św. Jana Chrzciciela" via: Wikipedia (domena publiczna)

,,Posławszy więc kata, kazał ściąć Jana w więzieniu’’

PIERWSZE CZYTANIE

Rok jubileuszowy

Kpł 25, 1. 8-17

Czytanie z Księgi Kapłańskiej

Pan powiedział do Mojżesza na górze Synaj: «Policzysz sobie siedem lat szabatowych, to jest siedem razy po siedem lat, tak że czas siedmiu lat szabatowych będzie obejmował czterdzieści dziewięć lat. Dziesiątego dnia siódmego miesiąca zadmiesz w róg. W Dniu Przebłagania zadmiecie w róg w całej waszej ziemi. Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz – każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu. Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym – nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta. Wolno wam jednak będzie jeść to, co urośnie na polu.

W tym roku jubileuszowym każdy powróci do swej własności. Kiedy więc będziecie sprzedawać coś bliźniemu albo kupować coś od bliźniego, nie wyrządzajcie krzywdy jeden drugiemu. Ale odpowiednio do liczby lat, które upłynęły od jubileuszu, będziesz kupował od bliźniego, a on sprzeda tobie odpowiednio do liczby lat plonów. Im więcej lat pozostaje do jubileuszu, tym większą cenę zapłacisz, im mniej lat pozostaje, tym mniejszą cenę zapłacisz, bo ilość plonów on ci sprzedaje.

Nie będziecie wyrządzać krzywdy jeden drugiemu. Będziesz się bał Boga twego, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz!»

Oto słowo Boże.

 

EWANGELIA

Śmierć Jana Chrzciciela

Mt 14, 1-12

✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: «To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze w nim działają».

Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wtrącić do więzienia z powodu Herodiady, żony brata jego, Filipa. Jan bowiem upominał go: «Nie wolno ci jej trzymać». Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.

Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła wobec gości córka Herodiady i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę powiedziała: «Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posławszy więc kata, kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczynie, a ona zaniosła ją swojej matce.

Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

Fałszywy prorok2021.07.31 10:34
A czy wiecie że każdy ksiądz uważa że jakby kilku letnie dziecko się obroniło przed pedofilem, np księdzem to ma grzech - obroniło czyli wyczuło że jest molestowane i w tym momencie np dźgnęło by nożem tego księdza w jaja - bo księża się ćwiczą w widzeniu drzazg jako belek i uważają że wszystko jest grzechem, a poza tym argumentują że 5 przykazanie jest bliższe pierwszemu - czyli jest ważniejsze - i nie obchodzi ich że każdy zdrowy nie żałowałby takiego ataku nawet pod surowym spojrzeniem dobrego legendarnego Jezu - bo ważniejsze by było że dziecko posiadające wolną wolę nie dało szansy temu człowiekowi na nawrócenie , a przecież każdy może być siłą wciągnięty w grzech i nie wolno nikogo osądzać -czyli zachowywać się jak to dziecko. Dla czego w imię pokoju dla dobrego Jezu nie pozwoliłeś z siebie fałszywy sędzio pod natchnieniem diabła i jego bałwochwalczej sztuki przemocy zrobić z siebie homoseksualisty i dałeś się popchnąć do tak ordynarnej czynności jaką jest pchnięcie w jaja człowieka głodnego miłości - co prawda spaczonej ale jednak miłości. Dla czego się ćwiczyłeś i byłeś gotów na taką okazję, diabelskie nasienie szukające przygód?
Anonim2021.07.31 7:19
Znów mity i bajania znad wschodniego brzegu?
Anonim2021.08.1 18:06
i jaka dokładna relacja ,widac musiał być tam jakiś redaktór z polsata