23.07.21, 16:01Fot. bluuurgh via: Wikipedia (domena publiczna)

Posłowie zdecydowali ws. odbudowy Pałacu Saskiego!

Sejm przegłosował dziś ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Do ustawy przyjęto poprawkę, w myśl której kandydata do Rady Odbudowy zgłasza m.in. marszałek Sejmu.

Prezentując Polski Ład, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego elementem będzie również odbudowa polskich zabytków, wśród nich Pałacu Saskiego.

- „Chcemy rozbudowywać polskie muzea. W tej chwili jest w realizacji albo w zaawansowanych bardziej planach około stu. Ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej Zachodniej Europy. Będziemy tą drogą szli. Będziemy odbudowywali zabytki, zamki, Pałac Saski”

- mówił prezes PiS.

Odbudowa pałacu wpisuje się w świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydencki projekt ustawy został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.

Ustawa została dziś uchwalona przez Sejm. Za jej uchwaleniem głosowało 234 posłów, przeciw było 173, 35 się wstrzymało. Odrzucono większość zgłoszonych poprawek. Przyjęto poprawkę stanowiącą, że kandydata do Rady Odbudowy zgłasza m.in. marszałek Sejmu.

kak/PAP

Komentarze

Anonim2021.07.25 13:11
Pałac Suski ma kosztować jedyne 70 milionów i od przedwojennej budowli pałacu Saskiego będzie różnić się tylko jednym drobnym szczegółem - tym że nigdy nie powstanie.
Odbudowa zostanie sfinansowana2021.07.25 9:56
z środków ze sprzedaży promów budowanych na eksport przez pisowskie stocznie w Szczecinie i w Gdańsku.
Tylko PO POLSKIE, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE.2021.07.24 14:37
Do "ПОЛЬЯК" 18.16 , WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
Super inwestycja! Odbudowa historycznych gmachów!2021.07.24 7:28
POPIERAM odbudowę PAŁACU SASKIEGO!
Anonim2021.07.24 17:56
masz na mysli PAŁAC SUSKIEGO?
Wprost2021.07.24 6:20
Trzeba zadać sobie wpierw pytanie dla kogo ma ten być pałac Saski odbudowany.Jeżeli dla politruków w Polsce którzy tam będą się gościć i odbywać nikomu niepotrzebne spotkania to możemy od razu podziękować im za ten zbytek łaski za podatników kasę
Anonim2021.07.24 19:02
toż ma tam "obradować " ten cymbalistyczny senat
Jawny2021.07.24 5:39
Pałac Saski wybudował zaborca rosyjski, w takiej postaci jak został zburzony w czasie II Wojny Światowej, jako symbol wyższości Rosji nad narodem polskim. Teraz kaczyści tę narodową potwarz chcą odbudowywać. Inicjatorom tego przedsięwzięcia coś się w mózgach popie.....ło!
Portofino2021.07.24 6:08
Pałac zbudowano w I RP. Sasowie kupili go i przebudowali 70 lat później. Po Kongresie Wiedeńskim znów stał się własnością Polski.
Jakub2021.07.23 19:47
Czy Polska nie ma innych potrzeb?! Zagrożenie kacapskie znikło całkowicie?! Rządzący zacznijcie myśleć Polską Racją Stanu a nie kosztownymi wspomnieniami!
Panie Prezydencie, Premierze!2021.07.23 18:33
Deklaruje JEDEN milion polskich złotych na odbudowę. A jak budowa ruszy, zadeklaruje kolejny JEDEN milion polskich złotych.
Anonim2021.07.23 18:16
a ,czy na pewno pałaca po odbudowie nie trzeba bedzie oddac tym bliskowschodnim obcietym fiutom?
Anonim2021.07.23 18:14
a może faszystowskie niemieckie mordy gazpromowe zaprosić do odbudowy,bo im sie zdaje ,że się budowla sama zawaliła i udają głupiego szwaba,a może jest czas aby przypomnieć w europie i na świcie co to było przyczyną ?,swietna okazja
Filip, tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.23 18:13
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 18:12
TAK to ja matis89, CH UJ nie katolik!!!! . . . . Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 18:08
Plan jest następujący. Skutecznie i dotkliwie uderzajcie w Kościół. Ale nie można tego robić wprost. Trzeba więc odwołać się do najbardziej prymitywnych i zrozumiałych dla każdego pojęć. Od wieków są to: seks i pieniądze. Największy dureń to chwyci. Dalej: granie na uczuciach. Po pierwsze: Udawajcie współczucie dla dzieci – ofiar księży-pedofilów. Wiadomo, że są to przypadki bardzo nieliczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bezkarnymi grupami. Uogólniajcie to na CAŁY kler. Po drugie: KAŻDY ksiądz jest pazerny na pieniądze. Jeśli proszą na remont kościoła, czy na biednych, to przedstawiajcie to tak, jakby zabierali dla siebie. Wypominajcie im każdy lepszy samochód. Po trzecie: ja sam nie mogę już uderzyć w wielkiego świętego papieża Jana Pawła II-go. A nienawidzę go szczególnie, bo wielu ludzi uratował od potępienia. Nienawidzę katolickiej Polski, której rząd sprzeciwia się działaniom coraz bardziej lewackiej Unii Europejskiej. Wyzywajcie ich od „faszystów”. Uderzajcie w żyjących jeszcze współpracowników JP2. Psujcie w oczach młodych jego obraz. Ze świętych i mistyków róbcie konsekwentnie wariatów. Waszym orężem jest kłamstwo, rozwiązłość i ohydny grzech LGBT. Waszym przewodnikiem jest Goebbels, mój wierny uczeń, walczący kłamstwem. Do dyspozycji macie żydowską prasę dla gojów z Gazetą Wyborczą na czele, finansowaną za srebrniki Sorosa. A teraz – do roboty. Czekam na wasze złośliwe wpisy!
Filip2021.07.23 17:41
Jeśli na skutek wielokrotnego łamania praworządności przez polityków z PiS-u Unia Europejska zawiesi dotacje dla Polski z Funduszu Odbudowy, to zabraknie pieniędzy na budowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruchla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej. Jarosław Kaczyński już dzieli skórę na niedźwiedziu. Te człowiek dla utrwalenia swojej władzy działa nie zgodnie z interesami Polski. Jestem za odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Bruchla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, ale jestem przeciwko łamaniu praworządności i okradaniu państwa przez rządzących. Takiego złodziejstwa jak teraz nie było jeszcze od 1989 roku!!!! Marian Banaś i jego rodzina są szykanowani przez PiS za niewygodne kontrole dla ich partii!!!
olo2021.07.23 17:07
Odbudowa Pałacu Saskiego miała w 2006 r. kosztować ma ponad 200 mln zł, a teraz przez nową PiC-owską spółkę celową mają przepuścić 2,4 mld zł. Mają rozmach jak w Baranowie! A może z tą całą odbudową Pałacu Saskiego chodzi o to, żeby można było przenieść w historyczne miejsce pomnik ks. Poniatowskiego i zwolnić miejsce przed Pałacem Prezydenckim na inny pomnik? Wiecie czyj?
Detonator2021.07.23 17:40
Im więcej będzie kosztować "Miś" tym więcej skapnie z "Misia".
Tylko POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.24 14:23
WIEMY i POPIERAMY. WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI i był PREZYDENT LECH KACZYŃSKI. Ci "GOŚIE z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI i PREZYDENT LECH KACZYŃSKI był, a Jarosław jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, są jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, są jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Są jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", JAROSŁEW JEST jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, LECH KACZYŃSKI BYŁ jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
tłusty kot2021.07.23 17:03
braknie na bąbelki i zapijaczonych rodziców ,co ten pis wyprawia
tłusty kot2021.07.23 18:11
braknie na bąbelki i zapijaczonych LGBTowców ,co ten tusk wyprawia
nihil novi2021.07.23 16:36
Pogrobowcy komuny odbudowują pałac przebudowany przez Niemca z Saksonii, a który przed wojną w planach był do wyburzenia. Po co nam ten Miś?
Foster2021.07.23 16:35
Po co nam wyrzucać pieniądze w niemiecki pałac. Niech sobie w Westfalii taki wybudują.
Detonator2021.07.23 16:24
O co tu chodzi - Sasi to Niemcy, do nich należał pałac, więc to będzie symbol zależności od Niemców. Tak jak pałac kultury i nauki jest symbolem zależności od Rosji. Co ten PiS wyczynia? To mają być patrioci???
Polak2021.07.23 16:16
Bratobójca w swej niewolniczej mentalności po prostu nie potrafi sobie wyobrazić Polski bez siedziby zagranicznego namiestnika.
wolak2021.07.23 18:12
Mordercy o Tuska w swej niewolniczej mentalności po prostu nie potrafi sobie wyobrazić Polski bez siedziby gubernatora berlinskiego.
TYLKO POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.24 14:35
Do "ПОЛЬЯК", WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
Anonim2021.07.23 16:16
Nowa okazja do wałków, PiSdzielskie sępy już krążą...😁😁😁
NepotyzmAparatczykówZnalazłNoweMiejsceŻerowania2021.07.23 16:15
Przesypownia forsy dla rodzin aparatczyków reżimu PiSocjalizmu katolickiego. Będą koncelebrowane pokropki, rady, komitety, gremia, ciała, doradcy, sztaby, eksperty, inauguracje, gale, prezentacje nazw, honorowe nadzory, okolicznościowe medale. Nienasycone mordy przeżują miliardy tak sprawnie, jak Semka pożera tonę wysłodków buraczanych posypanych otrębami i popija hektolitrem melasy.
Nepotyzma u Tuska i Jego fagasów2021.07.23 18:15
Przesypownia forsy dla rodzin aparatczyków samorządów miast Powskimi bandziorami Będą koncelebrowane pokropki, rady, komitety, gremia, ciała, doradcy, sztaby, eksperty, inauguracje, gale, prezentacje nazw, honorowe nadzory, okolicznościowe medale. Nienasycone mordy przeżują miliardy tak sprawnie, jak Tusk pożera tonę wysłodków buraczanych posypanych otrębami i popija hektolitrem melasy i soku z Buraków o Brejzy. ps: Hail Hitler(Tusk) maine furher kaput
­2021.07.23 16:12
Ale odbudujcie oryginalny pałac z XVIII w., a to co zostało wybudowane na jego gruzach w XIX w. przez rosyjskiego kupca Skworcowa.