26.06.21, 09:31Fot. via: Pixabay

,,Powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie’’

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg obiecuje Abrahamowi syna

Rdz 18, 1-15

Czytanie z Księgi Rodzaju

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham, spojrzawszy, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich, podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie.

A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś».

Abraham poszedł więc śpiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem.

Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» – Odpowiedział im: «W tym oto namiocie».

Rzekł mu jeden z nich: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona, Sara, będzie miała wtedy syna».

Sara przysłuchiwała się u wejścia do namiotu, które było tuż za Abrahamem. Abraham i Sara byli w bardzo podeszłym wieku. Toteż Sara nie miewała przypadłości właściwej kobietom. Uśmiechnęła się więc do siebie i pomyślała: «Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i mój stary mąż?»

Pan rzekł do Abrahama: «Dlaczego to Sara śmieje się i myśli: Czy naprawdę będę mogła rodzić, gdy już się zestarzałam? Czy jest coś, co byłoby niemożliwe dla Pana? Za rok o tej porze wrócę do ciebie, a Sara będzie miała syna».

Wtedy Sara zaparła się, mówiąc: «Wcale się nie śmiałam» – bo ogarnęło ją przerażenie. Ale Pan powiedział: «Nie. Śmiałaś się!»

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Uzdrowienie sługi setnika

Mt 8, 5-17

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go».

Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź!” – a idzie; drugiemu: „Przyjdź!” – a przychodzi; a słudze: „Zrób to!” – a robi».

Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę, powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i z Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz – w ciemność; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów». Do setnika zaś Jezus rzekł: «Idź, niech ci się stanie, jak uwierzyłeś». I o tej godzinie jego sługa odzyskał zdrowie.

Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce. Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Potem wstała i usługiwała Mu.

Z nastaniem wieczora przyprowadzono Mu wielu opętanych. On słowem wypędził złe duchy i wszystkich chorych uzdrowił. Tak oto spełniło się słowo proroka Izajasza: «On przyjął nasze słabości i dźwigał choroby».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

rebeliant2021.06.26 18:19
Powyższy tekst jest przykładem perfidnej planszy Boga Jahwe, na której on pogrywa sobie człowiekiem (oczywiście wbrew jego woli kłamliwie określanej jako wolna). Wcale nie jest dobrze żyć w Bogu Jahwe skoro ten sku.r.wysyn wywraca ludziom jak chce... Oby nadszedł czas, gdy to ludzie będą wszechmogący, a ta gnida będzie bezradna.
Anonim2021.06.26 18:31
poubecki parchu ...pomiocie ubeckiej prostytutki i pijanego pomatola ...skad w tobie tyle nienawisci ???
rebeliant2021.06.26 18:33
Ona pochodzi od Boga Jahwe - bez niego bym tego nie dostrzegł.
rebeliant2021.06.26 18:13
Czyli powtarza się taka sama sytuacja jak np. z NKWD - oficer urabiający ludzi najpierw ich podtapia, a potem "wybawia", aby ubawieni mieli głęboko w świadomości do kogo w podzięce się modlić i kogo za to głosić, wielbić pokorniuchno wysławiać. Zabawa z krzywdami, niedolami itp. służy Bogu Jahwe jako trampolina do zaszczepienia w waszych sercach akceptację dla cząstki jego władzy (jedynej wartości, którą kocha i miłuje). Cóż bowiem Jahwe mógłby uczynić dla swojej władzy... iii oczywiście dla chwałki swojej w oczach człowieka, gdyby człowiek był wszechmogący, przez co nie byłoby w nim miejsca na manipulację ze strony Jahwe dające w efekcie dolegliwości i potyczki ? Jak widać Jahwe kłamie już na wstępie z tym, aby człowiek nie był wszechmogący... no dlatego, że wówczas nie mógłby swoimi łapami nim majdrować.
Antychryst niezdolny do miłości2021.06.26 12:17
Pan Jezu czyli Adam szatan - przeciwnik Lucyfera i kandydat do Belzebuba czyli tronu - czyli Tytułu Boga Ojca, ma podejście jak typowa mafia - kasyno - najpierw ci pomoże w tym świecie dla zachęty - a później będzie ci naprzemiennie wstydem, strachem i chęcią nagrody kazał oczekiwać, domagać i akceptować bycie coraz większym popychadłem - i będzie kazał ci okłamywać samego siebie że nie masz powodu żeby nie być szczęśliwy - bo inni w tym ziemskim życiu mają gorzej od ciebie, a ty oczekujesz nagród od ojca kosmicznego co bardzo dawno temu cierpiał jedną dobę - więc ty żeby być tego godny musisz cierpieć codziennie do śmierci która nie wiadomo kiedy nastąpi - może za 100 lat- nie chcesz? Nie masz miłości - zejdź mu z drogi diable bo jesteś tylko zawadą do jednoczenia jego stada owiec co się ćwiczą w w kochaniu wilków które je pożerają.
rebeliant2021.06.26 18:23
Ale nie martw się bo ktoś z tego ma niezłą kasę. Całe to kółko graniaste, aby się kręciło muszą być ludzie do popychania i im zamiast oślej marchewki wiesza się krzyżyk, którego mają traktować z wiarą, że ich kuku to kuj... o ten to dopiero dostał.
Wolny i uduchowiony2021.06.26 10:04
OBALAM KŁAMSTWO O JEDNYM ŻYCIU. Zobaczmy jak wygląda sytuacja. Jedno dziecko rodzi się zdrowe a inne dziecko rodzi się ciężko chore. Gdzie w tym wszystkim jest sprawiedliwość boża? Skoro żyjemy tylko raz to wszyscy powinniśmy mieć równy start, skoro żyjemy tylko raz to wszyscy powinniśmy rodzić się zdrowi. A dlaczego tak się nie dzieje? Odpowiedź jest jedna - poprzednie wcielenia decydują o naszym obecnym życiu. REINKARNACJA ISTNIEJE.
kanonizowany ateista2021.06.26 9:41
ojcze nasz który jesteś c h u j e m, a twe królestwo cuchnie niczym dziura maryi! bądź wola twoja w kroczu biskupa, yebać syna twego poczętego wskutek gwatu na 13-latce, na wieki wieków. amen.
Agata2021.06.26 10:11
czlowieku pros Boga o wybaczenie poki masz na to czas. Bardzo ci wspolczuje ze nie znasz Boga